Kuue aastaga neli trepiastet võtnud PJK ihaldab esialgu Pärnu trooni (6)

PJK koosseis on pikalt kokku mänginud. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Nooremate jalgpallisõprade jaoks seostub Pärnu JK eelkõige aastaid, kui mitte öelda aastakümneid kodutandrit valitsenud naiskonnaga. Aastal 2020 naiskonda enam ei ole, aga PJK tõrvikut kannab väärikalt edasi Esiliigasse tõusnud meeskond.

Sissejuhatuseks tuleb muidugi märkida, et Pärnu JK ei ole meestevutis sugugi tundmatu nimi, sest läbi 1990. aastate mängiti kaasa Eesti kõrgemates liigades, seejärel keskendus klubi aga tööle noorte- ja naistejalgpalliga. Kuigi meeskonnana aastatel 2003-2013 Eesti liigasüsteemis kaasa ei löödud, on nii mõnigi praegune Eesti tippjalgpallur ja/või koondislane just PJK kasvandik.

Kevadel 2014 oli aeg PJK nime all naasmiseks küps. Paralleelselt toimetas klubi küll osana Pärnu Linnameeskonnast, kuid oma noortest kokku pandud satsiga alustati liigasüsteemi põhjast. Mängijaid on muidugi tulnud ja läinud, aga suur hulk nüüd Esiliigasse tõusnud noormeestest esindab klubi juba kolmanda-neljanda liiga päevilt. Nad on näinud vett, vilet ja hulgaliselt õllekõhtudega mehi, et tänasesse päeva jõuda.

"Poisid on tublid ja väärisid seda Esiliiga kohta. See oli nende töövõit, au neile," kummardas peatreener Igor Prins hoolealuste ees.

REKLAAM

Me ei räägi siinkohal mäekõrgusest ülekaalust, sest pilet kõrgemale ei tulnud PJK-le kätte sugugi lihtsalt. Koht taheti tegelikult lunastada juba aasta varem, kui nad jäid esimesena ukse taha; mullu oli sama stsenaariumi kordumine lähedal, kuid viimaste voorudega kallutasid pärnakad kaalukausid ikkagi enda poole ja alistasid seejärel üleminekumängudel ka Rakvere Tarva. 

Prinsi sõnul näitas meeskond hooaja lõpusirgega, et tõusta ei tahtnud mitte ainult klubi juhtkond, vaid ka mängijad ise. Ja see ongi kõige olulisem. "Amatööride värk - pikalt ei saa eesmärgipäraselt tegutseda, siht võib vahepeal ära kaduda, aga hooaja lõpus oli kontsentreeritus ja tahe olemas," kiitis Prins. "Treenerina muidugi sooviks, et seis oleks selline hooaega läbivalt, aga viimaste mängudega näitasid kutid oma sisu."

Koht Esiliigas kindlustati Rakveres seisuga 4:0. Avamängus kodus oli PJK võitnud 3:2.

Kas soovitud tulemuse toonud hooajaga saavad rahul olla ka klubi juhid või läks asi liialt nugadele? "Tundub nagu lihtne küsimus," muheles juhatuse liige Aivar Kuningas. "Lühike vastus oleks see, et lõpp hea, kõik hea, aga ... Ütleme nii, et võtsime olukorrast maksimumi. Eriti hooaja alguses oli õnnetute lõppudega mänge, mis näitasid mingis mõttes ebaküpsust, aga kellel neid ei oleks?"

***

Et kõik saaks klaaritud

Pärnu JK naiskond, Eesti mullune hõbe ja Balti liiga neljas, tänavu meistrivõistlustel kaasa ei löö. Uudis tabas detsembris avalikkust kui välk selgest taevast, kuid oli tagaplaanil podisenud juba mõnda aega. Mingis mõttes isegi aastaid. Olukorda on avalikult lahatud, põhjuseid otsitud, kuid Kuninga arvates mitte läbinisti adekvaatselt. PJK meeskond loobumisotsusest kasu ei lõika.

"Ei ole nii, et nüüd jäi naiste raha järele ja see pannakse meestesse," selgitas Kuningas. "Naiskond oli [linna] esindusvõistkond ja esindusvõistkond saab päris märkimisväärse toetuse Pärnu linnalt. Nüüd meie naiskonda ei ole ja selle raha saab Vapruse naiskond. See oli põhiosa naiskonna eelarvest."

PJK naiskonna viimane tiimipilt jaanuarist saalikarikalt. Foto: Brit Maria Tael

Kuningas lisas, et otsustavaks sai teatud põlvkonna "suureks saamine", mis paratamatult tähendas paljude kolimist pealinna. "Kui kaks-kolm aastat tagasi oli 60-70 protsenti naiskonnast Pärnus, siis juba eelmisel aastal sama palju Tallinnas. Olime ikkagi täisamatöörid ja juba eelmisel hooajal oli olukordi, kus mängule sõideti kümnekesi või seisis väravas väljakumängija," tõdes ta.

"See, et Pärnu JK naiskonda enam ei ole, oli mängijate enda otsus, mitte juhtkonna otsus. Aga jah, klubi peab ka omale tuhka pähe raputama, et järelkasvuga oli nii nagu oli. Naiskond ei koosnenud enam paljuski Pärnust pärit mängijatest."

***

Esiliigast, kuhu PJK ei ole kuulunud 20+ aastat, esialgu suurt edu ei oodata. Aga sihitakse muidugi püsimajäämist, koht tabeli keskel oleks tore ja Kuningas usub, et kartma ei pea tegelikult kedagi. "Nägime eelmisel aastal, kuidas linnarivaal Vaprus oli eesotsas, meistriliiga serva peal - ma ei usu küll, et meie peaksime teises otsas olema," kasutas ta võimalust rivaali torkida.

"Poisid ütlesid, et olen pessimistlik, aga esmane eesmärk on ikkagi püsima jääda," märkis peatreener Prins omaltpoolt. Temagi ootab Pärnu derbisid. "Kõik tahavad linna esinumbri kohale mängida. Publikule vahva, loodame 1980ndate Kalakombinaadi moodi huvi tekitada ja rahva staadionile meelitada. Kihvt oleks, kui poisid saavad kodus täismaja ees mängida!"

Kalakombinaadi-päevade meenutamine on seejuures igati sünnis, sest 1985. aastal, kui meistritiitel Pärnusse toodi, oli Prins ise sama vana kui tema hoolealused praegu. Ta sai sellest kõigest noormängijana osa. 

Prins alustab PJK peatreenerina kolmandat hooaega. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Uue aja rivaalidest peab 53-aastane loots aga peamiseks soosikuks liigavõidule Maardu Linnameeskonda, kuid tõstab eraldi esile ka Elvat. "Tegelikult on kõik vanad kalad tugevad. Meie jaoks saavad mängurütm ja -tempo olema varasemast kõrgemad ja vastased stabiilsemad," tõdes ta.

Esiliigaks valmistumise üle PJK igatahes kurta ei saa. Pärnu klubid peavad küll endiselt ühe kunstmuruga läbi ajama, kuid tänu pehmele talvele ei ole see sisuliselt jääs olnudki ja veebruari teises pooles sõideti viimast lihvi andma Türki, kus laagerdatakse kokku kümme päeva. Et vastav plaan oli paigas juba novembris, said kõik mängijad ennast vabaks.

"PJK jaoks esmakordne kogemus, kõik on seni toiminud ja hästi," rõõmustas Prins laagri esimesel päeval. "Praegu on kõik super. Loodan, et mingeid tõrkeid ei tule ja kümne päeva pärast oleme kõik sama rahul!"

Sõlmed vajavad sidumist

Kaks nädalat enne uue hooaja algust ootavad mõned küsimused siiski vastuseid. Talvel on PJK testinud nelja ukrainlast, kelle suhtes langetatakse lõplik otsus pärast Türgi-laagrit. Prins vihjas, et tema sooviks oleks leegionärid meeskonda jätta, sest nad on korraliku jalgpalliharidusega ja tänu neile on tõusnud ka treeningute tase.

Kutid on kohal! Pärnu Jalgpalliklubi meeskond alustab täna 10-päevast treeninglaagrit Türgis, Antalyas, kus katsutakse...

Posted by Pärnu Jalgpalliklubi on Sunday, February 16, 2020

Türgis laagerdab PJK 16.-26. veebruarini.

Koosseisu osas tuleb peatreeneril arvestada kohustusliku ajateenistusega - et poisid on sisuliselt ühevanused, käiakse ridamisi riiki teenimas. Eelmisel aastal olid mingil perioodil ära neljast stipendiaadist kolm, esiväravavaht Kaupo Koort kannab laigulist vormi selle suveni. Praegu on kasarmurežiimil kaks mängijat ja kui Koort suvel vabaneb, läheb kohe teine mees asemele.

"Oleme neid õnneks mängudele ja mängueelsetele treeningutele saanud, see sõltub väeosa rütmist," lausus Prins, kes sellest siiski suurt numbrit ei tee. "Proovisime ühte Ukraina väravavahti, aga Esiliigas on kolme välismängija limiit, neid pole mõtet palju tuua. Pigem peame otsima oma ridadest lahendusi."

Lõplikult ei ole paigas ka eelarve. Aivar Kuninga sõnul ei ole linnaga veel dokumente allkirjastatud, mis tähendab, et kuigi suusõnaliselt on numbritest räägitud, puudub täielik kindlus.

"Eks ta on keeruline, kui tuleb ennustada ja loota," lausus ta. "Kui ei lähe nii, tuleb teha mingisuguseid kärpeid või paluda veel olemasolevate sponsorite taskute põhjast midagi. Aga nii on see kogu aeg olnud, eriti hullud on valimiste aastad, siis võivad linnapoolsed toetused selguda alles märtsikuus. See võiks varem juhtuda, mitte kaks nädalat enne hooaja algust. Elu on kahjuks näidanud, et tehtud on asi siis, kui allkirjad paberil all."

Premium liiga muutus atraktiivseks

Naiskonnaga suurt edu maitsnud PJK-l on meestega küll veel mõned sammud minna, et Eesti absoluutses tipus kaasa lüüa, aga koos klubi presidendi Raio Piirojaga ka Pärnu Linnameeskonna lühikeseks jäänud kõrgliigaprojektis kaasa löönud Kuningas kinnitas, et värskete tuulte valguses tasub tippseltskonda kindlasti pürgida.

Pärnu Linnameeskonna projekt kestis kõrgliigas kaks aastat. Pildil Piiroja. Foto: Tanel Pihelgas (arhiiv)

"Arvestades muutunud olukorda jalgpallimaastikul tervikuna - pean silmas sellest aastast meistriliigas alustavat toetussüsteemi tagumise otsa klubidele -, arvan, et Premium liiga on kordades atraktiivsem. Kõigile," selgitas ta.

"Kui siiani oli Premium liigasse minek tagumise otsa meeskondadele punnitamine, siis nüüd saab jalgpalliliidu hoobadega-toetusmehhanismidega palgata sisuliselt 11 professionaalset mängijat, kes moodustaksid tuumiku. Leida juurde raha neljale-viiele mängijale on oluliselt kergem kui varem vastupidises olukorras, kus need 11 olid amatöörid - seetõttu oli meeskond erineva treeningutasemega ja natukene balansist väljas."

"Ja lõppkokkuvõttes on muidugi küsimus, et miks me seda teeme? Ikka tahame kõrgemale minna. Kui tuleb õige aeg, siis me sinna jõuame ja kui ei tule, siis tuleb hiljem. Nagu öeldakse, lootus sureb viimasena!"

Pärnu Jalgpalliklubi
Peatreener: Igor Prins
Abitreener: Gert Olesk
Kapten: ei ole veel valitud
EJL-i stipendiaadid: Jako Kanter, Mirko Mardiste, Kein Makovei, Tarmo Kovalevski, Joonas Sild, Kaupo Koort
Eelarve: selgumisel
Koduväljakud: Pärnu Rannastaadion ja Pärnu kunstmurustaadion
Meeskonna värvid: valge ja sinine
Duubelvõistkond: Pärnu Jalgpalliklubi II (III liiga läänetsoon)
Koduleht: parnujk.ee
Esimene mäng: 7. märtsil kell 13.00 vs. Tallinna FC Flora U21 (Pärnu kunstmurustaadionil)
Esimene Soccernet.ee telemäng: 2. aprillil kell 19.00 vs. Vändra JK Vaprus (Vändra kunstmurustaadionil)

Koosseis

Väravavahid: Kermo Hunt, Kaupo Koort.
Kaitsjad: Hevar Aas, Daniel Barinov, Jako Kanter, Reimo Madissoo, Mirko Mardiste, Veiko Vespere.
Poolkaitsjad: Tarmo Kovalevski, Igor Mohhov, Jevgeni Novikov, Risto Pärnat, Joonas Sild, Oliver Vaabel, Karmo Valk.
Ründajad: Risto Kauniste, Chris Makovei, Kein Makovei.

Talvised koosseisumuudatused:      

Sisse:

-

Lahtine:

Rudolf Suhhomlinov (Ukraina vasakkaitsja) on testimisel.
Nazar Vizdrik (Ukraina keskkaitsja) on testimisel.
Bogdan Kušnarenko (Ukraina poolkaitsja) on testimisel.
Petro Namuilik (Ukraina poolkaitsja) on testimisel.

Välja:

Aleksander Algo (poolkaitsja) keskendub õpingutele ja asus ametisse PJK meediajuhina.
Ranet Ristikivi (poolkaitsja) liitus Pärnu Vaprusega.

Eeldatavat algkoosseisu ei soovinud peatreener Igor Prins nimetada, kuni selgub ukrainlaste jäämine või mittejäämine.

Hooajaeelsed mängud:

Enne Taliturniiri pidas PJK kontrollmängud Pärnu JK Poseidoniga (II liiga) ja Läänemaa JK-ga (Esiliiga B). Poseidonit võideti ja Läänemaaga viigistati, kuid protokolle mängudest kirja ei pandud.

25.01. Nõmme Kalju FC U21 (ELB) - Pärnu JK 0:1 (Makovei)
31.01. Pärnu JK - JK Tallinna Kalev U21 (ELB) 5:2 (Kauniste 2, Makovei, Pikk, Namuilik)
09.02. Pärnu JK - Tartu JK Welco (ELB) 1:1 (Kovalevski)
15.02. Vändra JK Vaprus (EL) - Pärnu JK 3:1 (Kušnarenko)
19.02. Pärnu JK - Peterburi Zenit II (PFL) 0:3
22.02. Pärnu JK - FK Poprad (2.L) 1:3 (Namuilik)
25.02. Pärnu JK - Kolobrzegi Kotwica (III.L) 

Võit; viikkaotus.

EL - Esiliiga; ELB - Esiliiga B; PFL - Venemaa teine liiga; 2.L - Slovakkia esiliiga; III.L - Poola kolmas liiga.

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Taavi Usta   •  
(84.50.126.***)
Pee Jott Kaaa
ruulib täiegaa!
parool_on_12345   •  
(212.53.116.***)
kuidas nad türgis laagerdada saavad?
Aron Saarepuu Iinipudel   •  
(213.219.106.***)
Vähemasti on nüüd ukraina võõrtöölistel võimalus kellegi poolt olla
Vask   •  
(193.40.13.***)
Palju neid ukraina võõrtöölisi Pärnus on?
Aron Saarepuu Iinipudel   •  
(213.219.106.***)
8
Vask   •  
(193.40.13.***)
Eesti mastaapi, kus meil jälle kümneid ruhandeid slaavlasi viimastel aastatel sisse tulnud, on see õnneksbüsna väike hulk

Sisene
VÄLISMAA FOOKUSES
TASKUHÄÄLINGU VÄRSKE OSA
Pikk ette (ja ise järele) | VAR, millal juba tuled? Eesti kohtunikud vajavad sind oma skandaalsetelt otsustelt tähelepanu kõrvale juhtimiseks
EESTI NAISTE KOONDIS
TAMMEKA MEES SIHIB KÕRGELE
Ambitsioonikas Kiidjärv: esiteks on vaja Tammekas Pechter ära süüa ja siis koondises Hein. Seejärel on uksed lahti
EESTLASED VÕÕRSIL
MÕTTEID
Ott Järvela | Hukka tuleb mõista vastutustundetu Armeenia delegatsioon, mitte mõistust kuulanud Karol Mets
VÄÄRT VAATAMIST-LUGEMIST
 
Valencia pimedad mehed
VÄLISMAA
Valencia pimedad mehed (2)
Kahekordne Meistrite liiga finalist Valencia jättis selja taha klubi ajaloo kõige nukramaigulisema suve ja fännid ei jõua ära oodata, millal neil avaneb võimalus omanik Peter Limi pea teibasse ajada.
REKLAAM
SOCCERNET TV
RISTNURK
REKLAAM
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
21
19
1
1
56:15
58
2.
Paide Linnameeskond
23
17
0
6
57:24
51
3.
Nõmme Kalju FC
24
14
5
5
46:15
47
4.
Tallinna FCI Levadia
23
13
5
5
55:29
44
5.
Viljandi JK Tulevik
24
9
2
13
27:41
29
6.
Tartu JK Tammeka
24
7
7
10
27:37
28
7.
JK Narva Trans
23
5
6
12
21:33
21
8.
Tallinna JK Legion
24
5
6
13
18:40
21
9.
FC Kuressaare
24
4
7
13
23:48
19
10.
JK Tallinna Kalev
24
3
3
18
13:61
12
SILM PEALE!

Vaata siit "Silm peale!" värsket lugu!

https://www.zone.ee/
PREMIUM LIIGA ÜLEMINEKUD

Vaata, millised muutused on toimunud Eesti meistriliiga klubides!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

  • K, 19.00 Legion II - Zenit (väikesed karikavõistlused)
  • N, 19.00 PJK - Pärnu Vaprus (Esiliiga)
  • L, 13.00 Tulevik - Tammeka (Premium liiga)
  • L, 15.00 Trans - Levadia (Premium liiga)
  • L, 17.00 Pärnu Sadam - Team Helm (Rahvaliiga)
  • P, 13.00 Kuressaare - Flora (Premium liiga)
  • KÕIK näidatud mängud ja kava on siin!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
58
Paide Linnameeskond
51
Nõmme Kalju FC
47
Tallinna FCI Levadia
44
Viljandi JK Tulevik
29
Tartu JK Tammeka
28
JK Narva Trans
21
Tallinna JK Legion
21
FC Kuressaare
19
JK Tallinna Kalev
12
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK