Luup peale | Liverpool surmas Arsenali üle saadud võiduga kaks prisket kärbest korraga (0)

Inglismaa Premier League'i kolmanda vooru lõpetuseks alistas tiitlikaitsja Liverpool kodusel Anfieldil 3:1 seni ainult võite tunnistanud Arsenali. Liverpool on üks kolmest endiselt täisedu omavast klubist.

Liverpool haaras küll initsiatiivi ja sooritas esimese 24 minuti jooksul seitse pealelööki (neist Trent Alexander-Arnoldi 21. minuti oma võttis Hector Bellerini põlvest omapärase rikošeti ja raksatas latti), aga avastas end seejärel ikkagi kaotusseisust, sest Arsenal jõudis oma esimese pealelöögiga kohe sihile.

Ashley Maitland-Niles murdis vasakult karistusalasse ja andis madala tsenderduse, millest Virgil van Dijk mööda lõi. Pall jõudis ootamatult Andy Robersonile, kelle puude läks totaalselt nässu, lükates palli värava ees vabana olnud Alexandre Lacazette'ile. Prantslane viis 25. minutil Arsenali juhtima.

Liverpool vastas juba kolm minutit hiljem, kui Mohamed Salah surus end mööda Kieran Tierney'st ja sisenes trahvikasti. Terava nurga alt sooritatud pealelöögi tõrjus Bernd Leno värava ette, kust Sadio Mane selle võrku koksas. 34. minutil oli Liverpool juba ees, kui Alexander-Arnoldi tsenderdus jõudis Robertsonini, kes avanenud šansi meisterlikult realiseeris.

Liverpool valitses mänguliselt ka teist poolaega, ent 63. minutil avanes Lacazette'il hiilgav võimalus viigistamiseks. Üks-üks olukorda prantslane aga ära ei kasutanud, sest Alisson tõrjus tema pealelöögi. Ärevus, et Arsenal võib nõelata ja viigipunkti napsata, püsis 88. minutini, kui vahetusest sekkunud Diogo Jota (eelmisel nädalal Wolverhamptonilt 45 miljoni euro eest ostetud poolkaitsja) viimistles lõppnumbrid. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Klopp ja tema äärekaitsjad

Amatöörjalgpallis kehtis veel 2000ndatel kindlalt põhimõte, et võistkonna kõige kaikamad liikmed pandi enamasti äärekaitsesse, kus nad kõige vähem segasid ja äkki isegi mingil moel kasulikud olid. Tippjalgpalli seda otseselt muidugi üle kanda ei saanud, aga veel 90ndatel oli äärekaitsja väljaku kõige ebaseksikam amet.

Välja arvatud juhul, kui su nimi oli Roberto Carlos ja sa valdasid pöörase vindiga hullumeelset pommlööki. 2000ndatel hakkasid mitmed mängijad, näiteks Maicon, Ashley Cole ja Dani Alves olukorda muutma ja äärekaitsja muutus oluliselt prestiižsemaks ametiks. Tasapisi tõusid nii nende eest makstavad üleminekutasud kui ka ülesannete silmapaistvus.

Äärekaitsja sai rünnakute oluliseks osaks. Aga reeglina ikka nii, et kui paremkaitsja lülitus rünnakule, siis vasakkaitsja tõmbas tagasi ja vastupidi, et võistkonna balanss kaduma ei läheks. Jürgen Klopp, kelle gegenpress-filosoofiat võib kujundlikult kirjeldada kui tule summutamine veelgi võimsama tulega, on andnud äärekaitsjaametile aga hoopis uue mõõtme.

Kui Pep Guardiola tegi Müncheni Bayernit juhendades äärekaitsjatest keskväljamootorid ja -stabilisaatorid, siis Jürgen Kloppi juhendatavas Liverpoolis on neist saanud ründeteravuse võtmetegelased. Liverpool saavutab balansi muudmoodi ega vaja selle jaoks äärekaitsjate alalhoidlikkust. Arsenalile löödud 2:1 värav võttis oivaliselt kokku, mida Klopp neilt meestelt tahab.

Trent Alexander-Arnold ja Andy Robertson on mõlemad väga tehnilised jalgpallurid, kel söödu- ja tsenderdamisoskus on kõrgest mastist. Alexander-Arnold on lisaks veel standardolukordade spetsialist. Aga selliseid äärekaitsjaid leiab mujaltki. Nende kahe mehe ainulaadseks nüansiks on ründajainstinkt, mille toel nad vastase karistusalas tormi külvavad.

Värav, kus söödu andis Alexander-Arnold ja võimaluse realiseeris Robertson kahe puutega, mis oleksid uhkust teinud ka Roberto Baggiole, Nwankwo Kanule või Carlos Tevezile, võttis ju Kloppi Liverpooli võluvuse üpris hiilgavalt kokku. Tänu mitmekülgsetele mängijatele on mitmekülgne ka terve meeskond. Oht valitseb igalt poolt. Ka mõlemalt äärekaitselt korraga.

2. Arteta ja tema Arsenal

Millal täpselt Arsenal udus sobrama hakkas, on vaieldav. Mõned viitavad 2011. aasta augustis Manchester Unitedilt saadud 2:8 kaotusele, mis olevat andnud selgelt märku, et 90ndatel ja 2000ndatel Inglismaa absoluutsesse tippu kuulunud Arsenal seal enam ei ole.

Samas püsiti nii tol kui ka järgmisel neljal hooajal esinelikus ehk kvalifitseeruti Meistrite liigasse. 2014, 2015 ja 2017 võideti ka Inglismaa karikasari, ent kui Arsene Wenger 2018. aasta lõpus erru läks, oli esindusmeeskond oma sära ja spungi selgelt minetanud. Unai Emeryl selle taastamine ei õnnestunud, aga vähem kui aasta ametis olnud Mikel Arteta on teinud head tööd.

Kui liigahooaega tal päästa ei õnnestunud (Arsenal lõpetas 2019-20 hooaja 8. kohaga, mis oli nende halvim tulemus pärast hooaega 1994-95, kui saadi 12. koht), siis suvel võidetud Inglismaa karikas näitas meeskonna uut hingamist. Nagu ka kaks võitu Liverpooli üle (juulis Premier League'is ja augusti lõpus Inglismaa superkarikafinaalis).

Arsenal pole veel kaugeltki valmis meeskond, sest nad pole piisavalt stabiilsed ja lakoonilised. Aga suures plaanis on neile Arteta käe all tekkinud selge siht ja struktuur. Nende mäng tundub mõtestatud, meeskond teab igal hetkel, mida ja miks nad tahavad teha. Nad pole enam ebamäärane hõljuv fluidum nagu Wengeri viimastel aastatel või enamiku Emery ametiajast. Seda polegi nii vähe.

3. Liverpool surmas kaks kärbest ühe hoobiga

Pärast kahte Arsenali käest saadud järjestikust kaotust – mis sest, et superkarikafinaal kaotati alles penaltiseerias, see ikkagi kaotati! – vajas Liverpool täna võitu, et litsuda eos laiaks ebakindluseussike, mis muidu võinuks nende hinges end suuremaks kasvatamata hakata.

Tipus püsimise üks võtmeid on vankumatu usk enda võimetesse, mida on vaja ikka ja jälle iseendale uuesti tõestada. See pole üldse nii lihtne. Ega ilmaasjata öelda, et meistritiitli kaitsmine on oluliselt keerulisem selle võitmisest. Eelmise 11 hooaja jooksul on Inglismaal sellega hakkama saadud ainult ühel korral – Manchester City võitis kaks järjestikust tiitlit 2017-18 ja 2018-19.

Liverpool on seda väljakutset alustanud edukalt. Nad on eeldatavast tippkuuikust (Liverpool, Man City, Man United, Chelsea, Arsenal, Tottenham) ainuke, kes suutnud hooaega alustada nii, et kolme vooru järel pole kirjas ainsatki kaotust.

Seega surmati tänase võiduga kaks prisket kärbest. Saadi pärast kahte äpardumist jagu Arsenalist ja kehtestati end tiitlivõitluse algfaasis ainsa löömatuna püsiva meeskonnana. Et liidrikoha omab Liverpoolist paremat väravate vahet eviv Leicester City, on esialgu kõigest väike iluviga.