Luup peale | Ajaloo suurima eurokaotusega flirtinud Flora võib reisi San Marinosse ära broneerida (galerii!) (6)

Celje pani Flora vastu klassivahe maksvusele. Foto: Jana Pipar

Valitsev Eesti meister FC Flora alustas eurosuve ülikindla kaotusega, jäädes kodusel A. Le Coq Arenal Meistrite liiga esimese eelringi avamängus Sloveenia meistrile NK Celjele alla koguni 0:5. Mängupilti arvestades võinuks numbrid olla veelgi nukramad.

Flora jäi kohe mängu alguses suure surve alla ja Celje värav oli esimestel minutitel õhus, aga Luka Menalo jättis supervõimaluse realiseerimata ja Flora väravavaht Evert Grünvald tõrjus Armandas Kucyse lähilöögi. Seega pidas Flora esimesed kuus minutit edukalt vastu.

Flora väravalukk muugiti esimest korda lahti seitsmendal minutil, kui Sloveenia kõrgliiga eelmise hooaja parim väravakütt Aljoša Matko sai värava eest segamatult löögile ja suunas Kucyse tsenderduse võrku - 1:0 Celjele! Kümnendal minutil sahises Flora värav uuesti, kui nurgalöögi olukorras põrkas pall Damjan Vukliševicile ette ja keskkaitsja lõi selle viielt meetrilt võrku - 2:0 Celjele! Kusjuures kõik Celje mängijad peale väravavahi Matjaž Rozmani jooksid väravaid treenerite ja vahetusmängijate juurde tähistama.

Celje kolmas värav oli väga lähedal 21. minutil, kui Andreas Vaher kukutas oma karistusalas Menalo, aga Matko lõi penalti latti. Kaks ei jäänud esimesel poolajal siiski kolmandata. Kristo Hussar klaaris esimesel üleminutil värava eest tänavusel EM-finaalturniiril mänginud Žan Karnicniku tsenderduse, aga Mark Zabukovnik lõi lahtise palli umbes 14 meetrilt latipõrkest väravasse - 3:0 Celjele!

Flora sai esimese pealelöögi 15. minutil, aga Mark Anders Lepik ei tabanud Vladislav Kreida ja Rauno Alliku eeltöö järel palli korralikult ning Rozman püüdis selle probleemideta. Kokku tegi Flora esimesel poolajal kolm lööki, aga Sergei Zenjovi ja Markus Soometsa üritused lendasid raamidest mööda.

Suures plaanis oli esimene poolaeg täielikult Celje kontrolli all ja kui Sloveenia praegune esiklubi oleks oma rohkeid võimalusi (16 lööki!) paremini realiseerinud, siis võinuks nende eduseis olla vähemalt viieväravaline.

Teisel poolajal oli mängupilt sarnane ehk Celje peamiselt ründas ja Flora tegeles kaitsmisega. Celje raiskas sarnaselt avapoolajale mitu väga head võimalust, aga lõpuks löödi teisel poolajal Florale ikkagi kaks vastuseta väravat.

Celje neljanda värava kirjutas enda nimele endine Newcastle Unitedi mängija ja Premier League'i kogemusega Rolando Aarons, kes sai 71. minutil äärelt jooksu, konksutas karistusalas ennast Robert Veeringust mööda ja lõi palli Grünvaldi jalgevahelt võrku - 4:0 Celjele! Lõppseisu vormistas 90. minutil Oliver Nikola Cekredzi valesöödu järel Tamar Svetlin - 5:0 Celjele!

Lõpuvile järel fännide poolt välja vilistatud Florale ülikindel kaotus, mis muutis edasipääsu sisuliselt võimatuks. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Flora võib reisi San Marinosse ära broneerida

Kordusmäng toimub 16. juulil Sloveenias, aga kuna edasipääs on sisuliselt võimatu, siis võib Flora hakata mõtlema juba Konverentsiliiga teisele eelringile, sest just sinna selle paari kaotaja kukub. Flora kohtub seal väga suure tõenäosusega San Marino meistri Virtusega, kes kaotas Meistrite liiga esimese eelringi avamängu kodus Rumeenia suurklubile FCSB-le 1:7.

2. Flora flirtis klubi ajaloo suurima eurokaotusega

Flora sai viimati eurosarjas viieväravalise kaotuse 2018. aastal, kui Euroopa liiga teise eelringi avamängus tunnistati võõrsil Küprose klubi Nikosia APOEL-i 5:0 paremust. Kordusmäng kodus küll 2:0 võideti, aga edasipääs mängiti avamängus maha.

Flora on kaks korda saanud Euroopas ka kuueväravalise kaotuse - mõlemad 0:6. See juhtus esimest korda 1999. aastal Meistrite liiga esimeses eelringis Serbia klubi Belgradi Partizani ja teist korda 2005. aastal Euroopa esimeses eelringis Taani klubi Esbjeri vastu.

Kahe mängu kokkuvõttes on Flora suurim allajäämine eurosarjas üheksaväravaline - 1:10. Kui Sloveenias pääseb klassivahe uuesti maksvusele, siis on Flora negatiivne rekord ohus.

3. Flora debütant noores kaitseliinis

Flora peatreener Norbert Hurt tegi Tallinna derbiga võrreldes algkoosseisus kaks muudatust, kui Mihhail Kolobovi asemel alustas keskkaitses Andreas Vaher ja Nikita Mihhailovi asemel poolkaitses Markus Soomets. Kumbki polnud üllatav käik, sest Mihhailov sai Tallinna derbis vigastada ja Vaher ei saanud üleminekuakna piirangute tõttu Levadia vastu mängida.

Vaher kuulus aasta esimeses pooles Soome suurklubi HJK ridadesse ja liitus Floraga suvises üleminekuaknas. Ta mängis Floras ka 2021. aastal, enne kui siirdus Itaalia klubi Ferrara SPAL-i noortesüsteemi, aga mängis siis duubelmeeskonna eest Esiliigas. Seega euromäng Celjega oli Vaheri debüüt Flora esindusmeeskonnas.

Flora kaitseliini moodustasid Celje vastu väga noored ja vähekogenud mängijad, sest lisaks 20-aastasele Vaherile olid tagaliinis 22-aastane Kristo Hussar, 21-aastane Erko Jonne Tõugjas ja 18-aastane Robert Veering ning väravasuul 23-aastane Evert Grünvald.

4. Flora parim - Evert Grünvald

Nagu eelmisel eurohooajal, kui Flora kaotas kahe mängu kokkuvõttes poolakate Czestochowa Rakowile 0:4 ja rumeenlaste Constanta Farulile 0:5, siis ka seekord sai ainsana oma esitusega mingil määral rahule jääda Grünvald, kes hoidis ära suurema kaotuse.

Fotograaf: JANA PIPAR