Luup peale | Flora näitas Vikinguri vastu, et Islandil kannatab mängida küll (2)

Mark Anders Lepik jätkas heas väravahoos. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee (arhiiv)

Tallinna FC Flora euroesitused kahes esimeses eelringis ei kannatanud kriitikat, kuid UEFA Konverentsiliiga kolmandat eelringi alustati Reykjaviki Vikinguri vastu 1:1 võõrsilviigiga, mis jätab kordusmänguks head edasipääsuvõimalused.

Flora valis kaitsest lähtuva lähenemise, panustades pallivõitmise korral kiirrünnakutele, ning väravavõimaluste seisukohalt tõi see kaasa igati võrdse avapoolaja. Esmalt jõudis lähedale siiski kodumeeskond, kui 16. minuti nurgalöögi järel tabas Markus Soometsa klaarimisüritus Andreas Vaherit ja pall põrkas tema kaudu posti kõrvale, kus Kristo Hussar ja Sergei Zenjov selle kahe peale pidama said.

Juhtima läks aga Flora. Mark Anders Lepik näppas 20. minutil Jon Fjolusoni tagasisöödu vahelt ja kaotas siis küll palli üle kontrolli, kuid väravavaht Ingvar Jonsson sõitis talle kergelt jalga sisse ja Armeenia peakohtunik Ašot Ghaltahtšjan hindas selle penaltivääriliseks. Lepik ise saatis penaltipunktilt palli kindlalt võrku - 0:1!

Vikingur ähvardas korduvalt tsenderdustega paremalt äärelt, misjärel jõudsid lubavatest kohtadest peaga löögile nii Gisli Thordarson kui ka kahel korral Danijel Djuric, aga kummagi löögid Evert Grünvaldile ohtlikuks ei osutunud. 40. minutil jõudsid võõrustajad viigini hoopis keskelt ja maast mängides, kui Valdimar Ingimu­ndarson sai kaitsja rikošeti kaudu palli endale ette ja surus selle viiekastist võrku - 1:1

Juba järgmisel minutil avanes Floral kuldne võimalus edu taastamiseks. Daniil Kuraksin tegi vasakul eeltöö ja saatis madala tsenderduse värava ette, kus Zenjov ilmus õigeaegselt kaitsja seljatagant välja, kuid ei suutnud palli viielt meetrilt väravavahist mööda susata.

Vikingur alustas teist poolaega tormiliselt. Djuric pääses 47. minutil terava nurga alt löögile ja nõudis Grünvaldilt jalatõrjet, ning loetud sekundid hiljem pääses Thordarson viielt meetrilt segamatult peaga lööma, koksates palli üle värava. Seejärel sai Flora aga kaitses asjad kontrolli alla ning ründas ka ise lubavalt vastu.

Pärast poolaja keskel tehtud vahetusi muutus Vikingur uuesti ohtlikumaks. 69. minutil nõudis Viktor Andrasoni võimas kauglöök Grünvaldilt efektset ühekäetõrjet. 71. minutil pääses Thordarson viiekasti tagant jalaga proovima, aga saatis palli ebamugavast asendist üle värava. 72. minutil koksas Erlingur Agnarsson pealöögi viielt meetrilt väravast mööda.

Seejärel andis surve jällegi järele ning kuigi lõpu eel vajus Flora üsna sügavale ja 87. minutil nõudis Ingimundarsoni lähiüritus Grünvaldilt reaktsioonitõrjet, siis suures plaanis püsis mäng Flora kontrolli all ning koju sõidetakse teenitud viigiseisul. Korduskohtumine ootab ees 15. augustil kell 19 A. Le Coq Arenal. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Vassiljev tagasi põhikoosseisus

Tänavu vigastustega maadelnud Konstantin Vassiljev tegi viimases kahes Premium liiga mängus oma hooaja esimesed stardid ning pääses nüüd ka euromängus esmakordselt põhikoosseisu. Päev pärast kordusmängu ehk 16. augustil 40-aastaseks saav keskväljamees on olnud sel aastal tähelepanu keskpunktis mänguväliste küsimuste tõttu ning kaotas selle tulemusel ka FC Flora kaptenipaela, mida Reykjavikis kandis Markus Soomets.

Mänguliselt on aga Vassiljevi klass ja kogemused eurosarjas kõvaks valuutaks ning ta trumbid tulid eriti hästi välja just sellises lahtises mängus, kus tema söödud aitasid Floral kiireid üleminekuid teostada.

Kui Flora võis rõõmustada Vassiljevi stardivalmiduse üle ja pidi läbi ajama vaid mängukeeldu kandva Marco Lukka ja vigastatud Oliver Nikola Cekredzita, siis Vikinguril jagus koosseisuprobleeme omajagu. Nende rivistusest puudusid El Salvadori koondise poolkaitsja Pablo Punyed ja Taani ründaja Nikolaj Hansen, kes jagasid eelmistes euromängudes meeskonna kaptenipaela.

Samuti puudus tavapärane põhikaitsja, Fääri saarte koondislane Gunnar Vatnhamar. Nii jäi Vikinguri algkoosseisu üksainus välismaalane, Rootsi kaitsja Oliver Ekroth, ja pingilt oli võtta ka Taani poolkaitsja Tarik Ibrahimagic. Flora kasutas endale omaselt ainult Eesti jalgpallureid.

2. Veel üks pehme penalti

Eelmises eelringis teenis Flora kaks penaltit, mis aitasid neil San Marino meistri Virtuse vastu mängu 2:2 seisuga lisaajale viia, kusjuures VAR-i olemasolu korral oleks neist ilmselt vähemalt üks, kui mitte mõlemad tühistatud.

Konverentsiliiga kolmandas eelringis on videokohtunikud olemas, aga ka nüüd sai Flora kohtunikelt soodsa otsuse. Mark Anders Lepik oli üks-üks-olukorras juba palli üle kontrolli kaotamas, kui vastu jooksnud väravavaht libises talle pallist kaugema jalaga jalalabasse. Kontakt oli selge, nii et VAR-il sekkumiseks põhjust ei olnud, kuid samas oli see ka piisavalt pehme, et enamik kohtunikke ei oleks sellest olukorrast ilmselt penaltit määranud.

3. Kaitsev lähenemine tõi edu

Vikinguriga on Eesti klubidel olnud varemalt ainult üks, aga see-eest meeldejääv kokkupuude. 2022. aasta suvel külastas neid FCI Levadia, kes oli tulnud üle pika aja Eesti meistriks, pakitses enesekindlusest ja sõitis Islandile suurte eesmärkidega. Penaltist mindi seal varakult ka juhtima, kuid seejärel laguneti Vikinguri surve all täielikult ning vastu tuli võtta 1:6 kaotus.

Flora külastas Vikinguri nüüd samuti Eesti valitseva meistrina, kuid ootused olid kahe aasta taguse Levadiaga võrreldes palju madalamal. Premium liigas on Flora tiitlikaitsmise lootused sisuliselt juba minetanud ning Euroopas jäädi suurelt alla Sloveenia klubile Celje, enne kui San Marino amatöörmeeskonna Virtuse vastu edasipääsu kindlustamiseks lisaaega vajati.

Kui kahe aasta tagune Levadia üritas mänge domineerida ja palli vallata, ning kaotas selle plaani läbikukkumisel pea, siis Flora leppis kohe kaitsest lähtuva lähenemisega ning seadis esmaseks eesmärgiks säilitada kordusmänguks edasipääsuvõimalused. Vastastel lubati segamatult enda väljakupoolele tõusta, liinide vahelt ja seljatagant võeti ruum ära ning trahvikast mehitati arvukalt. Samal ajal olid ründeosakonnas ja äärtel mängijad, kel on olemas võimekus kiirrünnakutel valusalt nõelata.

Tabloo kinnitab, et Flora mänguplaan toimis. Vikinguri ründeteravuse pealt kogunes küll suur hulk pealelööke, kuid Evert Grünvaldil on olnud ka palju raskemaid õhtupoolikuid. Flora kiired üleminekud olid ohtlikud, eriti esimesel poolajal. Vikingur on ise meeskond, kes armastab sirgjooneliselt vasturünnakutega nõelata, kuid Flora võttis nende trumbi enda kätte.

Ühe asjaga ei saanud Flora siiski piisavalt hästi hakkama ning selleks olid õhuvõitlused enda värava ees. Vikinguri meestel avanes mängu peale viiekasti tagant vähemalt viis väga head löögivõimalust ning see oli paras õnn, et ükski neist Grünvaldilt tõsist tõrjetööd ei nõudnud.

Löögistatistika kaldus niiviisi lõpuks suurelt kodumeeskonna kasuks: FlashScore'i andmetel olid löögid kokku 16:5 ja löögid väravale 7:2. Pallivaldamine kuulus Vikingurile aga ainult 53%-47% ning nurgalöögid 6:4.

4. Islandil kannatab mängida küll

Kihlveokontorite analüütikud hindasid Flora võidu tõenäosuseks Islandil keskmiselt umbes 10% ning Flora edasipääsu tõenäosuseks avamängu eel ligi 20%. Võrdluseks: kaks aastat tagasi hinnati Levadia edasipääsuvõimaluseks 44%, olgugi et siis mängitigi ainult üks mäng võõrsil.

Vikinguri suur soosikuseisus ei ole seotud ainult Flora tänavuste probleemidega, vaid väljendab ka Islandi klubi häid aegu. Kui Flora jaoks on tegemist suurte muutuste hooajaga ning Taavi Viik on juhendanud meeskonda vähem kui kuu aega, siis Vikingur on suurepäraselt kokkumänginud meeskond.

2022. aastal Levadia vastu väljakul käinud Vikinguri mängijatest 11 meest kuuluvad siiamaani meeskonna koosseisu ning peatreeneriks on endiselt Arnar Gunnlaugsson. Tema juhendamisel on Vikingur nii Islandi valitsev meister ja karikavõitja kui ka meistrivõistluste hetkeliider ja eesootava karikafinaali osaline.

Ometi nägime, et Islandil kannatab mängida küll. Paide mängulised raskused võõrsil Stjarnani vastu ning Levadia kahe aasta tagune kollaps moonutasid ilmselt mängueelseid ootuseid liialt. Ning nagu Paide juba näitas, siis kodus islandlaste vastu mängida on hoopis teine tera kui võõrsil.

Floral on seega hea võimalus Vikingur alistada, misjärel lahutaks neid alagrupiturniirist vaid üks ring ning sealgi peaks ootama ees jõukohane vastane. Flora ja Vikinguri paari võitjat ootab UE Santa Coloma (Andorra meister) ja RFS-i (Läti meister) paari kaotaja. Avamängu võitis RFS võõrsil 2:0.

Seejuures on Eesti klubidel Islandi klubide vastu ette näidata rohkem duellivõite kui ühegi teise maa klubide üle – Paide triumf eelmises eelringis Stjarnani üle tähistas Eesti klubide jaoks ühtekokku neljandat duellivõitu. Samas on Eesti saldo Islandi vastu kokkuvõttes ikkagi negatiivne, sest viiel puhul on nad ise meie klubidele tuule alla teinud. Flora triumf kordusmängus võiks selle saldo viigistada.

5.  Flora parim - Sergei Zenjov

Zenjov töötas 85 minutit väsimatult üles ja alla, aitas enda ääre kaitses lukus hoida ning paistis ka palliga mängides õnnestumistega silma. Suutnuks ta avapoolaja lõpus oma kuldse väravavõimaluse ära kasutada, võinuks õhtu ideaalilähedaseks kuulutada.