Luup peale | Flora tõestas veel üks kord, et on 2022 Levadiast selgelt parem (galerii!) (0)

Flora sai kohtumise järel kätte tänavust ülevõimu sümboliseeriva meistrikarika. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

FC Flora meeskond võttis A. Le Coq Arenale kogunenud 1012 pealtvaataja ees vastu klubi ajaloo 14. Eesti meistritiitli pärast seda, kui oli taas tõestatud, et 2022. aastal on nad FCI Levadiast selgelt paremad. Hooaja kuues ja viimane Tallinna derbi lõppes Flora 2:1 võiduga.

Esimest korda oldi vastamisi superkarikafinaalis, kus Flora mänguliselt üle, aga seis jäi 0:0 ja penaltitega võitis Levadia. Järgnenud karikasarja veerandfinaali võitis Flora selgelt 2:0. Premium liiga esimene duell lõppes samuti Flora 2:0 võiduga. Maikuu lõpus sai Levadia tänu Ernest Agyiri imeväravale kätte 1:1 viigi, aga septembri alguses võitis Flora taas, kusjuures toonane 2:1 skoor oli tasavägisem kui mängupilt.

Sama võib öelda Flora tänase 2:1 võidu kohta. Agyiri viis Levadia 7. minutil kaunist kauglöögist juhtima – üldse esimene ja ainus kord 2022. aastal, kui Levadia omas mõnes mängus Flora vastu eduseisu! – aga juba 13 minutit hiljem seadis Rauno Alliku jalule viigi. Edasist kohtumist domineeris Flora, kes suutis arvukatest lubavatest rünnakutest ühe ka võiduväravaks lüüa.

Esimene võimalus eduseisu saavutamiseks avanes Floral juba 24. minutil, kui esimeselegi väravale eeltöö teinud Miller tõstis pehme palli tagumisse posti ja Sergei Zenjov lükkas selle värava eest ahvatlevalt läbi. Jätkajat ei leidunud. 31. ja 32. minutil murdis Zenjov ise kahel korral trahvikasti, aga mõlemal juhul suutis Levadia kaitse ta peatada. Teisel puhul küll moel, mis pani Flora häälekalt penaltit nõudma.

Esimese poolaja lõpp kiskus väljakul päris tuliseks, sest mõlemad meeskonnad mängisid jõuliselt ega tõmmanud piiripealsetes olukordades jalga tagasi. Vaheaeg olukorda ei rahustanud, vaid teise poolaja kohe teisel minutil teenis Vladislav Kreida kohtumise esimese kollase kaardi keskväljal Mark Oliver Roosnupule tehtud vea eest.

Initsiatiiv püsis aga endiselt kindlalt Flora käes. 53. minutil oli Rohevalgetel kasutada kolmas nurgalöök, mille järel tekitati Levadia värava ees paras segadus ja Alliku madala löögi peatas Levadia alles väravajoonel. Neli minutit hiljem jõudis Flora aga sihile, kui Zenjov lõikas keskväljal vahelt Rasmus Peetsoni söödu ja mängis selle Konstantin Vassiljevile, kes jätkas kaitseliini taha Millerile.

FC Flora fännide poolt spetsiaalselt tänaseks mänguks valmistatud tifo. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Florakas lõi peale esimese puute ja vasaku jalga ning sihtis löögi lähema posti kõrvale. Sellega üllatas ta Levadia väravavahti Karl Andre Vallnerit (muuseas, Vallner tuli platsile 8. minutil, kui asendas karjääri viimase mängu teinud 41-aastast Artur Kotenkot).

61. minutil oli Floral kasutada karistuslöök 23 meetrilt. Vassiljev tulistas, Vallner tõrjus enda ette, aga esimesena jõudsid lahtise pallini Levadia kaitsjad. Vallner pidi tõrjetööd tegema ka 82. minutil, kui karistusalast pääses löögile Danil Kuraksin. 84. minutil lõi Flora värava, aga Millerile fikseeriti suluseis. Üks hea võimalus Levadial viigivärava löömiseks tekkis, kui 90. minutil proovis kaugelt Agyiri, aga Karl-Romet Nõmm oli valmis ja tõrjus. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Kehvad uudised Häberlile

Eesti koondise peatreener Thomas Häberli pärastlõunaga Lillekülas paraku rahule ei saa jääda, sest silmas pidades järgmise nädala Balti turniiri jäi tema valik ilmselt ahtamaks. Esimesel poolajal jäi mäng vigastuse tõttu pooleli nii FC Flora ääreründajal Henrik Ojamaal kui ka FCI Levadia vasakkaitsjal Artur Pikal.

Ojamaa sai vigastada kohtumise alguses ja kontaktivabas olukorras. Väljakult aitasid ta ära kaaslased. Pika mäng jäi pooleli esimese poolaja lõpus, kui ta tegi haiget jalale. Häberli peab nüüd ootama selgust, kas mehed on koondise jaoks valmis. Ja kui ei ole, siis otsustama, kas ja keda nende asemel meeskonda kaasata.

2. Ebaloogiline jalgpall

Kohtumise iseloom oli kahtlemata haarav, sest olukordi oli tippmeeskondade omavahelise mängu kohta pigem palju. Tempo oli kõrge ja kumbki meeskond ei pööranud ettevaatlikkusele teab mis suurt tähelepanu. Põhjus täiesti arusaadav – tabeli mõttes ei otsustanud mäng ju mitte midagi ning mõlemad soovisid lihtsalt hooaega hea tundega lõpetada.

Säärased otsese sportliku pingeta mängudest võivad kujuneda vägagi mõttetud duellid, aga üldiselt mitte juhul, kui vastasseisus peitub mingi laiem mõte. Tallinna derbis on see muidugi olemas ja seetõttu polnud ohtu, et kirg lahtuks ja mäng laiali valguks. Küll aga oli kohtumine punktipinge puudumise tõttu sügavalt ebaloogiline.

Eriti Levadia, aga tegelikult ka Flora võttis suuremaid riske, kui neile muidu Tallinna derbis kombeks. Enda vastase suhtes kehtestamisel ei hoitud jõudu tagasi, vaid vajutati igaks juhuks natuke juurde. Olukordadesse mindi lõpuni ja täiega, sest vastas ju Flora/Levadia.

3. Jürgen Henn jälgis mängu isiklikult tribüünilt

Flora peatreener Jürgen Henn kandis 35. vooru mängus Tallinna Kaleviga teenitud punase kaardi tõttu juhendamiskeeldu ning jälgis kohtumist A. Le Coq Arena ülemiselt tribüünilt, mis oli tervenisti tema käsutuses.

Tehnilises alas juhatas vägesid Joel Indermitte, kes tegi Ojamaa vigastuse puhul huvitava otsuse, tuues tema asemele mitte ääreründaja Danil Kuraksini, vaid poolkaitsja Martin Milleri. Otsus õigustas end täielikult, sest Miller tegi eeltöö Flora esimesele väravale ja lõi ise teise.

4. Mängu parim – Martin Miller

Ojamaa asemel vahetusest sekkunud Miller elavdas koheselt Flora ründemängu ning oli kohtumise saatuse määranud momentide puhul võtmerollis.