Luup peale | Inglismaa jõulujalgpall startis meeldivalt kreisi ja kaootilise madinaga! (2)

Manchester Unitedi keskkaitsja Harry Maguire (vasakul) ja Leicester City ründaja Jamie Vardy. Foto: Scanpix / EPA /Glyn Kirk / POOL

Jalgpall on väga tore mäng muuhulgas ka põhjusel, et ta läheb tänuväärselt sageli käest ära. Treenerid koostavad põhjalikud plaanid, kuidas eesootavat mängu kontrolli all hoida, aga mõne minutiga on selge, et mängijatel pole neist kinnipidamiseks kas oskust, jaksu, tahtmist või kõike kolme.

Vaevalt on Leicester City peatreener Brendan Rodgers ja tema Manchester Unitedi kolleeg Ole Gunnar Solskjaer rahul distsipliiniga, mida nende mängijad ja meeskonnad 2:2 viigiga lõppenud kohtumises näitasid. See oli puudulik ja esitus seetõttu mõlemalt poolt kaootiline. Vaatemängu mõttes liigitus matš aga kindlasti kõrgemasse sorti.

Episoode, kus sai nautida meeskondlikku või individuaalset kvaliteeti või mõlemat korraga, jagus meeldivalt palju. Ei mingit kangutamist, vaid tempokas ja innukas jalgpall. Kindlasti peavad mõlemad treenerid olema rahul ka endaga, sest nii Rodgers kui ka Solskjaer suutsid kohtumise käiku ja iseloomu kõigest ühe vahetusega oluliselt muuta.

Skoor pidanuks King Power staadionil avatama juba 70. sekundil, kui Leicesteri passiivne kaitsemäng võimaldas Manchester Unitedil vabalt kombineerida. Bruno Fernandesi tsenderdus leidis üles Marcus Rashfordi, kes oli värava ees täiesti vaba, aga ründaja lõi peaga üle olukorras, kus skoorimine näis olevat lihtsam.

23. minutil avanes Rashfordile uus võimalus ja seekord ründaja ei eksinud. Daniel Jamesi ja Fernandesi eeltöö vormistas ta külaliste juhtväravaks. Leicester vastas kõigest kaheksa minutit hiljem, kui Fernandes kaotas enda karistusala lähistel palli James Maddisonile, kes jätkas Harvey Barnesile, kelle 20 meetrilt sooritatud löök sahises posti kõrvalt võrku.

Vaheaja järel jätkus avatud jalgpall. 53. minutil oli Leicesteril kasutada lubav karistuslöök, aga Maddison tabas müürilatva. 60. minutil vabastas Fredi läbisööt Rashfordi, aga üks-üks olukorrast väravat ei sündinud, sest Kasper Schmeichel tegi hiilgava käetõrje. Minut hiljem pani Anthony Martial üks-üks olukorrast palli võrku, aga VAR kinnitas abikohtuniku fikseeritud suluseisu.

Nende olukordade järel rakendas Leicester küll ettevaatusabinõusid ja langetas kaitseliini allapoole, aga lõpuks leidis Manchester United ikkagi selle tagant vajaliku ruumi üles. 79. minutil laskus vahetusest sekkunud Edinson Cavani allapoole, millega tekitas Leicesteri liinides kerge segaduse. Selle kasutas ära Fernades, kes sööstis trahvikasti, sai söödu Cavanilt ja kõksas palli posti kõrvale.

Leicesteri peatreener Brendan Rodgers reageeris kaotusseisule vahetusega, kui tõi platsile Ayoze Perezi. Ja pani täkkesse! 85. minutil andis just Perez paremalt äärelt karistusalasse terava tsenderduse, mille kolme Unitedi keskkaitsja poolt täiesti valveta jäetud Jamie Vardy väravasse toimetas tänu tugevale rikošetile Axel Tuanzebe põlvest.

Kohtumise seikluslik iseloom lubas arvata, et 2:2 ei pruugi jääda lõppskooriks, aga lõpusirge osutus siiski üpris rahulikuks, sest suuri riske kumbki ei võtnud. Viigipunkt liidrite mängus pole ju paha, kuigi ta pole ka hea. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Kui see mäng oli majakas, tulevad kreisid 10 päeva

Leicester City – Manchester United kohtumisega algas Premier League'is jõulujalgpall, kus kõik 20 meeskonda tulevad järgmise 10 päeva jooksul kolmel korral platsile, kusjuures ainult Southampton omab luksust, et esimene peetakse täna ja kolmas 4. jaanuaril, ülejäänud 19 tiimi graafik on tihedam.

Mida see periood mängijatele tähendab, selgitas Eesti parim jalgpallur Ragnar Klavan oma teise Liverpooli-hooaja keskel: "Aastavahetus möödus nii, et läksin 10.30 magama. Läbi une kuulsin, kui hakati rakette paugutama. Keerasin teise külje ja magasin edasi. Inglismaal mängides on juba nii, et jõulud ja aastavahetus eksisteerivad minimaalselt."

Hooaeg 2020-21 mängitakse niikuinii tavapärasest oluliselt tihedama graafikuga, mis tähendab, et meeskonnad tulevad aastavahetusperioodile vastu juba (kerge) väsimuse foonilt. See sunnib peatreenereid valima vähemambitsioonika pressinguga – see on üks ilmsemaid kohti, kust on võimalik jõudu kokku hoida – mänguplaane või koosseisuga roteerima. Mõlemad suurendavad üllatustulemuste tõenäosust.

Kõik need tendentsid võiksid ja peaksid järgneva kümne päeva jooksul veelgi võimenduma, sest niigi armutu graafik muutub veelgi hullumeelsemaks. Kui Leicester City – Manchester United kohtumine oli majakaks, mis annab kammertooni järgmise 10 päeva jooksul Inglismaal mängitavale jalgpallile, on vutisõpradel põhjust mõnust nurru lüüa, sest kärtsu ja mürtsu tõotab tulla kõvasti!

2. Edinson Cavani toob meelde Henrik Larssoni

Kui Sir Alex Ferguson lõi hooajal 2006-07 uppi Jose Mourinho poolt Chelsea'sse püstitatud kindluse ja juhtis oma meeskonna nelja-aastase pausi järel Inglismaa meistriks, oli selle edumüüri üheks tähtsaks klotsiks 35-aastane Henrik Larsson.

2006. aasta kevadel FC Barcelonaga Meistrite liiga võitnud, aga seejärel kodumaale Helsingborgi naasnud Larsson liitus Unitediga laenulepingu alusel talvel kaheks ja pooleks kuuks, mille käigus mängis kaasa 13 mängus, kus lõi 3 väravat. Kuigi saak polnud ülearu rikkalik, siis kokkuvõttes oli Larssoni panus väga tähtis, sest aitas vähendada ülejäänud edurivi koormust ilma, et meeskonna esituste tase langenuks.

Edinson Cavani värbamine ja praegune mäng toovad paratamatult meelde Larssoni. Sarnasused on ju ilmsed – ilma üleminekutasuta saadud kogenud ründaja, kes on karjääri jooksul juba nii palju võitnud ja mänginud, et oskab ja tahab mõelda meeskonna hüvanguks, ei esita suuri nõudmisi, vaid on valmis olema mõjukas vahetusmees.

Cavani on Premier League'is Manchester Unitedi põhikoosseisu kuulunud vaid korra, aga vahetusest sekkus täna seitsmendat korda. Cavani sekkumine on päris sageli tulemuslik. Novembris lõi ta kaks väravat, kui meeskond pöörast Southamptoni vastu 0:2 kaotusseisu 3:2 võiduks.

Aga sageli ei peagi Cavani ise väravaid lööma või seal osalema, nagu täna Fernandesile 2:1 väravaks resulatiivset söötu andes, vaid tema platsile saabumine annab Manchester Unitedi meeskonna mängule uue kuju ja dimensiooni, mis valmistab vastasele raskusi.

Täpselt seda tegi Cavani ka täna, muutes Unitedi rünnakud koheselt mitmekesisemaks. Ja tema kaudu juhtvärav saabus. Manchester Unitedi õnnetuseks oli ka Brendan Rodgersil võtta Ayoze Perezi näol sama hea vahetusmees.

3. Mängu parim – Fred

Manchester United on nüüd Premier League'is viimasest seitsmest mängust saanud kirja viis võitu ja kaks viiki. Brasiillasest poolkaitsja on kuues neist kuulunud Unitedi põhikoosseisu. Just tema on peamine põhjus, miks Paul Pogba pinki nühib.