Luup peale | Jälle Rootsi, jälle 0:3 ja jälle pääses klassivahe maksvusele (galeriid!) (0)

Eesti ei suutnud ka kodus Rootsi rünnakuid pidurdada. Foto: Brit Maria Tael

Eesti koondis sai Rahvuste liiga C-divisjonis ühe võidu kõrvale kolmanda kaotuse, jäädes kodus Rootsile 0:3 alla. Sama tulemusega lõppes ka meeskondade eelmine omavaheline kohtumine Stockholmis. Mängud olid mõnes mõttes sarnase, aga samas erineva stsenaariumiga.

Eesti pani keskringist palli mängu ja teenis juba 15. sekundil esimese nurgalöögi, mis oli ohtlik - Rasmus Peetson suunas Ioan Yakovlevi tsenderduse tagumise posti juurde, kust Karol Mets lõi selle peaga napilt üle värava. See jäi avapoolajal Eesti ainsaks pealelöögiks. Teine nurgalöök saadi 6. minutil, aga siis Yakovlevi tsenderdus ebaõnnestus.

Rootsi jõudis esimese pealelöögini alles 12. minutil, kui Karl Jakob Hein püüdis ilusa söödumängu järel karistusalast löögile saanud Sebastian Nanasi ürituse kindlalt. Rootsi sai lühikese aja jooksul kolm nurgalööki, aga need Eesti väravale ohtlikud ei olnud.

Eesti nõelas peamiselt kontrarünnakutega, aga Rootsi pani neist enamik juba varakult vea hinnaga seisma, seejuures keskkaitsjad Alex Douglas ja Isak Hien said selle eest vastavalt 15. ja 20. minutil kollase kaardi. Douglas sai mõned minutid hiljem vigastada ja vahetati välja.

Pärast sunnitud vahetust sai Rootsi mängu selgelt enda kontrolli alla. Nagu kõik eelnevad, mängiti ka 29. minutil Rootsi neljas nurgalöök lühidalt lahti ja Nanasi sai mõne söödu järel karistusalast löögile - Hein sai küll näpud vahele, aga pall lendas siiski posti kõrvale ja 0:1.

37. minutil harutati Eesti kaitse ribadeks. Rootsi staarründaja Viktor Gyökeres mängis osavalt kokku Dejan Kulusevski ja Niclas Eliassoniga, andes seejärel rootslaste paremalt äärelt söödu värava ette, kus Nanasi lõi selle mõnelt meetril võrku - 0:2 ja selle seisuga mindi ka poolajapausile.

Rootsi lõi esimesel poolajal kaks ja teisel ühe värava. Foto: Brit Maria Tael

Kui eestlased suutsid vaatamata skoorile esimesel poolajal rootslastega enam-vähem sammu pidada, siis teisel ei olnud variantigi. Rootsi lükkas järgmise käigu sisse, hakkas kõrgelt pressima ja pani Eesti suure surve alla. See surve püsis peaaegu terve teise poolaja ja Eesti sattus Rootsi karistusalasse vaid mõned üksikud korrad, kui mäng oli juba tehtud. Lõpuks tegi Eesti mängu jooksul kolm pealelööki, aga neist mitte ükski raamidesse.

Rootsi vormistas asjad lõplikult ära 66. minutil, kui Ken Sema leidis karistusalast Kulusevski, kes omakorda söötis palli edasi Gyökeresile, kes lõi selle kuuelt meetrilt võrku - 0:3. Enne rootslaste kolmandat väravat tegi Hein kolm-neli suurepärast tõrjet, sealhulgas nullides Yasin Ayari üks-üks olukorra. Ka pärast kolmandat väravat oli Hein korduvalt valvel ja hoidis ära vähemalt kaks tabamust. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Henn tegi algkoosseisus kolm muudatust

Kuna Maksim Paskotši sai reedel võidumängus Aserbaidžaani vastu vigastada ja Rocco Robert Shein korjas endale mängukeelu, siis pidi peatreener Jürgen Henn tegema algkoosseisus vähemalt kaks vahetust. Hein, kes pigem vahetab mängude vahel vähe, tegi isegi kolm.

Paskotšit asendas paremkaitses Rasmus Peetson, kes sekkus vahetusest ka aserite vastu sellele positsioonile. Sheini asemel mängis ründava poolkaitsja kohal mõnevõrra üllatuslikult Martin Vetkal, kes ei ole viimasel ajal oma koduklubis Brommapojkarnas mänguaega saanud.

Kolmas vangerdus toimus ründeliinis. Henn jäi kindlaks 4-2-3-1 asetusele ehk ei saatnud Henri Anieri ja Alex Matthias Tamme korraga väljakule. Ta jättis Anieri esialgu pingile ja alustas aserite vastu mängukeelu tõttu puudunud Tammega. Teisel poolajal vahetas Anier Tamme välja.

Eesti peatreener Jürgen Henn. Foto: Jana Pipar

2. Rootsi turmtuli saabus teisel poolajal

Eesti kapten Karol Mets meenutas mängueelsel pressikonverentsil eelmist omavahelist mängu Rootsiga, kus Eesti väravale tehti esimesel poolajal 22 ja kogu mängu jooksul 33 pealelööki. Ta märkis, et samamoodi ei saa mängida. Ei mängitudki, vaid veidi paremini, kuigi seis tablool oli lõpuks täpselt sama.

"Kui tahame kaitses positiivset tulemust teha, siis me ei saa lasta vastasel 25 korda peale lüüa," sõnas Mets. Rootsi tegi seekord 19 lööki (raamidesse 10), neist esimesel poolajal seitse ja teisel 12. Lõpuks jõuti Metsa mainitud 25-le väga lähedale, aga seda suuresti teise poolaja tõttu, kus klassivahe paistis selgelt välja. Seejuures võinuks lõppseis ilma Heina tõrjeteta olla Eesti poolt veelgi nukram.

Eesti ja Rootsi on nüüd veidi enam kui aasta jooksul võistlusmängudes kohtunud koguni neli korda, rootslased on kõik mängud võitnud üldise väravate vahega 13:0. Lõpuks on kõigis mängudes klassivahe maksvusele pääsenud. Kahes mängus on Eestit juhendanud Henn ja võrreldes esimese kohtumisega oli seekord mängupilt parem.

3. Kodumängud selleks aastaks mängitud

Eesti koondisel on 2024. aastal jäänud mängida kaks kohtumist - mõlemad võõrsil, kui järgmisel kuul minnakse vastamisi Aserbaidžaani ja Slovakkiaga. Seega kodusel A. Le Coq Arenal enam ei mängita. Kokku mängiti tänavu kodus neli kohtumist, seejuures kõik Henni käe all ehk suvel ametist lahkunud Thomas Häberli ei saanudki aasta esimeses pooles A. Le Coq Arenal meeskonda juhendada.

Eesti koondis naaseb A. Le Coq Arenale uuel aastal. Foto: Jana Pipar

Henni ja Eesti saldo kodumängudes jäi kaks võitu ja kaks kaotust. Fääri saared alistati 4:1, Slovakkiale kaotati 0:1, Aserbaidžaan alistati 3:1 ja Rootsile kaotati 0:3. Enne Fääri saarte alistamist saadi viimane võit koduväljakul 2022. aasta novembris.

4. Eestile piisab Aserbaidžaanis viigist

Kui Henn nimetati koondise peatreeneriks, siis hõigati välja, et üks eesmärk on Rahvuste liigas C-divisjoni püsima jääda. Sellele ollakse väga lähedal. See võib kindlaks saada 16. novembril, kui järgmises mängus minnakse võõrsil vastamisi Aserbaidžaaniga. Kuidas nii?

Rootsi ja Slovakkia on nelja mänguga kogunud kümme punkti, Eesti kolm ja Aserbaidžaanil on punktiarve avamata. Kui Eesti saab Aserbaidžaanis vähemalt viigi, siis ei ole võimalik enam alagrupis neljandaks jääda.

Sel juhul oleks Eestil neli ja Aserbaidžaanil üks punkt. Kui näiteks Eesti kaotab seejärel võõrsil Slovakkiale ja Aserbaidžaan alistab võõrsil Rootsi, siis oleks mõlemal neli punkti, aga omavahelised mängud Eesti kasuks.