Luup peale | Kaitsetöö teisejärguliseks jätnud Tammeka ja Trans korraldasid unustamatu etenduse (0)

Premium liiga reedeses mängus korraldasid Tartu Tammeka ja Narva Trans etenduse, mis läheb Eesti jalgpalliklassikasse. Tammeka ja Transi omavaheliste mängude puhul ei ole see enam midagi erakordset.

Tammeka võitis mängu 6:4, kusjuures selliseid väravaid, mis vääriksid kohta kuu parimate edetabelis, oli vaat et sama palju, kui ühel käel sõrmi on. 19. minutil mängis Sander Kapper karistuslöögi Transi jaoks ootamatult kiiresti lahti ning Patrick Genro Veelma lõpetas välkrünnaku kena löögiga. 27. minutil tegi Kapper vasakus ääres ühe liigutusega elegantselt ära nii Tanel Tambergile kui Deniss Poljakovile ja värava ees realiseeris söödu suvel pauguga Itaaliast naasnud Markus Soomets.

Hoomamatuks mürgliks läks aga poolaja viimasel kümnekonnal minutil, kus väljakul toimunust ülevaate saamisega jäid kimbatusse siinkirjutaja, teleülekande režissöör kui ka tõenäoliselt publik ja mängijad. 38. minutil lõi Veelma palli karistusala tagant sellisel moel väravasse, et pall puudutas nii latti kui ka (!) posti, ajades nõnda pool Tamme staadionilt kätega peast kinni haarama.

42. minutil keerutas Mihkel Järviste karistuslöögist palli kauni löögiga üle müüri, tehes seisuks 4:0. Tammeka ekstaasi lahjendas kohe seejärel Aleksandr Zakarljuka värav, kusjuures palju ei jäänud puudu, et Trans oleks vahetult enne puhkepausi kaotusseisu kaheväravaliseks vähendanud.

Kohe vaheaja järel Transi teine värav siiski tuli, kui Markas Beneta lõikas keskväljal palli ja lõi nahkkera väravasse Zakarljuka kannasöödu järel. Lootused imeliseks tagasitulekuks said tagasilöögi 60. minutil, kui Koskori teenitud penaltit asus lööma Veelma. Penalti tõrjus Marko Meerits jalaga, kuid 17-aastane noormees oli esimesena jaol ja vormistas enda kübaratriki.

74. minutil lubas Akim Sairineni ja Karl Johan Pechteri arusaamatu tegevus lükata Eric McWoodsil palli tühja väravasse, aga kohe järgneval rünnakul oli täpne vahetusmees Sten Reinkort, kelle jalale põrkus pall pärast Kevin Aloe posti läinud lööki. Lõppseisu 6:4 vormistas 90. minutil kannaga McWoods. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Koskori-tagune trio on pidurdamatu

Tammeka suve lõpu renessanssi üks "peasüüdlasi" on olnud kolmik Markus Soomets, Patrick Genro Veelma, Sander Kapper. Kuigi paberi peal on Veelma alustanud 4-4-2 formatsioonis Tristan Koskori kõrval ühena ründajatest, siis reaalsuses on eelmainitud trio ülesandeks olnud ainsa tipuründaja Koskori seljataga vastaste kaitseliini ja poolkaitse vahel kaose külvamine.

Seda on kolmes järjestikuses võidumängus Maardu, Flora enda ja täna Transiga ka halastamatult tehtud. Täna korraldatud karusselliga ei suutnud Transi kaitseosakond sammu pidada. Flora-mängu väravalööja Koskori enda panus piirdus penalti teenimisega, aga seda ei saa pahaks panna, kui teised oma võimalused niivõrd briljantselt väravaks realiseerivad.

2. Tammeka kaitsetöö täna kriitikat ei kannatanud. Transist rääkimata

Ootamatult kehva mängu tegid Tammeka kaitsjad. Mõlemad McWoodsi väravad olid Tammeka enda mängijate otsesed pirukad - esimene tuli pärast seda, kui Sairinen ja Pechter ei suutnud pikka palli ära jagada, teine Andersoni rumalast pallikaotusest enda nurgalipu lähedal. Transi kaks esimest väravat tulid aga lihtsalt passiivse kaitsemängu tagajärjel. Kui nädal tagasi Flora vastu tegi Tammeka kaitseliin igas mõttes ideaalilähedase partii, siis täna satuti taas halvale teele.

Transi probleemidele osutamine oleks senise suve valguses juba liialt klišeelik. Tuleb lihtsalt meelde tuletada, kui raskesti murtav oli Transi väravalukk hooaja alguses Dmitrijs Kalašnikovsi juhendamisel. Transi president Nikolai Burdakov oli täna treeneripingil emotsionaalselt üles köetud (peamiselt kohtuniku tegevuse tõttu) juba sisuliselt esimesest minutist saadik. Kui kaua Andrei Sjominil armuaega jäänud on?

3. Tammeka ja Transi mänge vaatamata ei tohi jätta

Tammeka ja Trans on tõestanud, et nende omavahelistes mängudes väravatest (ega ka intriigist ja kaartidest) puudust ei tunta. Viimati löödi vähem kui kaks väravat liigamängu raames 2013. aasta augustis. Viimase kahe omavahelise mänguga on Tammeka ja Transi mängudes nähtud aga koguni 17 väravat! Kaartidega jäi Martti Pukk täna üsna tagasihoidlikuks, kuigi Deniss Poljakov oleks võib-olla kahte kollast kaarti ja seega eemaldamist väärinud.

4. Tammeka ja Trans kui müüdimurdjad?

Eilses "Silm peale!" saates tõi spordipsühholoog Laur Nurkse muuhulgas välja, et jalgpallis olev koduväljakueelis on suures osas müüt, kuivõrd statistilised uurimused seda ei kinnita. Kuigi Tammeka korraldas täna 638 pealtvaatajale unustamatu etenduse, siis hooaja üldist tendentsi vaadates on just Tammeka ja Trans seda müüti tänavu kõige efektiivsemalt purustanud.

Tammeka 29 punktist on vaid 13 tulnud koduväljakul, Trans on aga oma 26 silmast koguni 16 noppinud võõral väljakul. Seega on mõlema meeskonna punktisaldo selgelt võõrsilmängude suunas kaldu. See on üsnagi üllatav, arvestades tõika, et Tartu ja Narva on Premium liiga meeskondade jaoks olnud traditsiooniliselt keerulisega mainega võõrustajalinnadeks.

5. Mängu parim - Patrick Genro Veelma

Veelma näol on tegu senise hooaja ühe säravaima komeediga. Vaid 17-aastane noormees sai oma senisele ühele Premium liiga väravale täna koguni kolme võrra lisa ja on tõenäoline, et tema tänane teine värav on tugev kandidaat kogu hooaja ilusaima tabamuse auhinnale. See ei oleks kaugeltki mitte esimene kord, kui antud tiitel Tartusse reisiks.

16. augustil kell 19.00 Tartu Tamme staadionil

Tartu JK Tammeka - JK Narva Trans  6:4 (4:1)
19., 38., 60. Patrick Genro Veelma, 27. Markus Soomets, 42. Mihkel Järviste, 76. Sten Reinkort - 43. Aleksandr Zakarljuka, 49. Markas Beneta, 74., 90. Eric McWoods

Väravasöödud: 19., 27., 41. Sander Kapper, 38. Reio Laabus, 60. x, 76. Kevin Aloe - 43. Julius Kasparavicius, 49. Aleksandr Zakarljuka, 74., 90. Deniss Poljakov
Realiseerimata penalti: 60. Patrick Genro Veelma (Marko Meerits tõrjus)
Hoiatused: 23. Deniss Poljakov, 58. Bi Sehi Elysee Irie
Mänguolud: +20, vahelduv pilvsus; muruväljak väga heas seisukorras