Luup peale | Karm penalti, kuhjaga draamat ja kaardisadu - tuline madin Paides jättis trumbid Kalju tasku (galerii!) (0)

Kalju astus ühe jalaga Euroopasse. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Paide Linnameeskond ja Nõmme Kalju pidasid maha järjekordse tulise madina, mis pakkus hulgaliselt pöördeid. Esimest korda sel hooajal lõpetati viigisadamas, mis jättis viiki ka omavaheliste mängude saldo, kuid tabeliseisu arvestades sobis 1:1 palju paremini Kaljule.

Avapoolaeg kujunes äärmiselt võimalustevaeseks, aga sellegipoolest käis pall kaks korda võrgus. Paide teenis poolaja keskel penalti, kui Siim Lutsu tsenderdus maandus peakohtunik Kevin Kaivoja hinnangul Rommi Sihi käe pihta, ning Patrik Kristal realiseeris selle kindla löögiga posti kõrvale - 1:0!

Kalju ründepaar vastas kahe olukorraga, kus Guilherme tsenderdas paremalt ja Alex Matthias Tamm läks löögile. Tamme käärlöök penaltipunkti juurest lendas otse Ebrima Jarju suunas, kuid tavaline jalalöök lähemalt jõudis võrku. Esimese hooga lugesid kohtunikud viigivärava ka ära, kuid VAR tuvastas peagi Guilhermele suluseisu, mille tõttu läks see tühistamisele.

Teise poolaja algus püsis Paide kontrolli all ja pigem oli lähedal nende eduseisu suurenemine. 61. minutil lendas Siim Lutsu tsenderdus üle väljatulnud Maksim Pavlovi käte, aga Dimitri Jepihhin ei suutnud palli terava nurga alt võrku koksata. 72. minutil raksatas Abdoulie Ceesay kauglöök latti.

Viimasel paarikümnel minutil muutus Kalju aga ohtlikumaks ning kolm vahetusmeest kombineerisid 81. minutil ka viigivärava. Nikita Komissarovi läbisööt viis Nikita Ivanovi vasakult jooksu, Ivanov söötis palli keskele ning Mihhail Orlov suunas selle kaitsjatega võideldes võrku - 1:1!

87. minutil teenis Tamm Kaljule penalti, kui ta otsajoone juurest palli tagasi Komissarovile löögile söötis ning Hindrek Ojamaa lendas talle samal ajal jalaga säärde. Võiduvärav jäi aga sepistamata, sest Jarju pantrihüpe tõi Tamme penaltilöögi posti kõrvalt välja. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Andrejev tegi Stojkovicile koha soojaks

Tänased Paide ja Kalju peatreenerid töötasid omal ajal koos FCI Levadias ja mingil määral võib täheldada nende käekirjade sarnasust. Rangelt võttes jäi nende omavaheline mõõduvõtt seekord aga pidamata, sest Kalju loots Nikita Andrejev korjas eelmises voorus oma hooaja neljanda kollase kaardi, millega kaasnes selleks mänguks juhendamiskeeld.

Andrejevi hooaja esimene kollane kaart pärines seejuures just Paide linnastaadionilt. Teine tuli Nõmme derbis Unitedi vastu, ülejäänud kaks kaarti korjas ta aga võõrsilmängudelt Tartu Tammekaga.

Naljaga pooleks võib öelda, et Andrejev tegi Stojkovicile koha soojaks, sest serblane teenis lõpuminutitel kollase kaardi, mis oli tema jaoks selle hooaja kaheksas, nii et järgmine kord tuleb omakorda temal tribüünil istuda. Seejuures ei ole tegemist mingi reamänguga, vaid kodumänguga FC Flora vastu, mis omab kolmanda koha saatuse osas väga suurt kaalu.

Kevin Kaivoja jagas 10 kollast ja 1 punase kaardi ning määras 2 penaltit. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

2. Karm penalti ja hästi märgatud penalti

Paidele juhtvärava toonud penalti tekitas palju kõneainet, sest ETV korduste põhjal ei olnud võimalik kinnitada, kas pall puudutas Rommi Sihi kätt või mitte. Peakohtunik Kevin Kaivoja oli aga olukorrale lähedal ja näitas kõhkluseta penaltipunktile, nii et usutavasti seal kerge puude siiski oli.

Teine küsimus on aga selles, kas käepuude tähendas selles olukorras tingimata penaltiväärilist eksimust, sest Siim Lutsu tsenderdus oli lennanud ründavatest mängijatest üle ning Sihi õrn puude ei mõjutanud mitte kuidagi mängu käiku.

Meenus olukord hooaja algusest, mil Nikita Baranovi käepuute järel määrati Paide kahjuks ja FCI Levadia kasuks penalti, olgugi et ka selles olukorras ei mõjutanud käegamäng edasisi sündmuseid. Toonases "Videokohtuniku" analüüsis ei võetud seda tahku penalti määramise puhul aga üldse kõne alla.

4. voorus Paide kahjuks määratud penalti analüüs:

Niisiis võib arvata, et reegliteraamatu järgi ei omagi üldse tähtsust, kas käegamäng mõjutas väljakul toimuvat või mitte. Ent isegi kui kõik on juriidiliselt korrektne, tõrgub intuitiivne õiglusmeel selliseid penalteid heaks kiitmast ja niiehknaa oli see otsus Kalju vaatevinklist väga karm.

Kohtunikke tuleb aga kiita teiste võtmeotsuste eest. Avapoolaja lõpus tühistasid videokohtunikud suluseisu tõttu Kalju viigivärava ning see õige otsus langetati kiiresti. Teise poolaja lõpus määrati omakorda Kalju kasuks penalti ning kuigi esimese hooga jäi see olukord televaataja jaoks pisut arusaamatuks, siis videopilti tagasi kerides on selgelt näha, kuidas Hindrek Ojamaa tald tabas ohtlikult ja valusalt Alex Matthias Tamme säärt. See oli väga hästi märgatud viga peakohtuniku poolt.

Paidet ootab koondisepausi järel raske ülesanne. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

3. Kalju ühe jalaga tagasi Euroopas

Nõmme Kalju neli aastat kestnud eurosarjamängude põud saab järgmisel suvel suure tõenäosusega läbi. UEFA Konverentsiliiga pileti kindlustamiseks tuleb neil lõpetada Premium liiga hooaeg esikolmikus, neljandal kohal asuvat Paidet edestatakse viis vooru enne hooaja lõppu kaheksa punktiga. Tagatipuks jäi ka omavaheliste liigamängude saldo Kalju kasuks, olgugi et kevadise karikamänguga koos kogunes mõlemale kaks võitu.

Niisiis vajab Kalju järelejäänud mängudest vaid seitset punkti, et Paide enda seljataga hoida, ning sedagi eeldusel, et paidekad kõik enda viis kohtumist võidavad. Sisuliselt on Kalju jaoks seega tegemist vormistamise küsimusega ning tõeline võitlus jätkub Flora ja Paide vahel. Flora omab Paide ees neljapunktilist edumaad ning koondisepausi järel minnakse kohe omavahel Paides vastamisi.

Kalju (65 punkti) järelejäänud mängud: Trans kodus, Flora võõrsil, Levadia kodus, Kuressaare võõrsil, Vaprus kodus.

Flora (61 punkti) järelejäänud mängud: Paide võõrsil, Kalju kodus, Kuressaare kodus, Levadia võõrsil, Kalev kodus.

Paide (57 punkti) järelejäänud mängud: Flora kodus, Vaprus võõrsil, Tammeka kodus, United võõrsil, Levadia kodus.

4.  Mängu parim - Ebrima Jarju

Säravalt silmapaistvate mängijate puudumisel võib parimaks valida Paide väravavahi, olgugi et see tuleb sisuliselt vaid ühe penaltitõrje pealt. Lisaks sellele tegi Jarju vaid ühe tõrje, noppides avapoolajal lihtsa vaevaga Alex Matthias Tamme käärlöögi.

Tamm ise olnuks ilma penaltieksimuseta kindlasti mängu parima kandidaat, aga viimase 14 kohtumise jooksul lahkus ta alles teist korda väljakult väravat löömata. Paide tulikuumas vormis ründaja Abdoulie Ceesay oli aga enne tänast löönud 7 mänguga 9 väravat ja jäi nüüd pea täielikult varju.