Luup peale | Kas see oligi jalkarämmar? Tramburai oli igatahes võimas ja Kalju võitlustahe samuti (3)

Nõmme Kalju võistlussärkidele ilmus hiljuti kiri "rämmar". Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Premium liiga 25. vooru keskses kohtumises sai Nõmme Kalju kirja oma selle hooaja esimese võidu tabeli esikolmiku liikmete vastu, kui alistas Paide Linnameeskonna 3:2 kohtumises, mida nad esmalt juhtima läksid, milles siis kaotusseisu jäid, ent lõpuks ikkagi ära võitsid.

Väga ebatõenäoline, et see võit aitab Kaljul end veel esikolmikusse vinnata, sest mahajäämus Paidest on endiselt 10 punkti, aga emotsionaalses plaanis oli tulemus kahtlemata väga tähtis. Sel hooajal ikka ja jälle lati kolinal maha või lihtsalt selle alt läbi jooksnud Kalju tegi lõpuks ometi võitlusliku ja eduka esituse, mis kahekordse Eesti meistri staatuse vääriline.

Kohtumine algas Henri Anieri kolme suluseisuga 120 sekundi sees, aga jätkus Kalju juhtväravaga, kui Kaspar Paur andis parema nurgalipu juurest terava tsenderduse, mille Ragnar Klavani ja Ishaku Konda vahelt eesposti lõiganud Vladislav Homutov meisterlikult väravasse toimetas.

Eduseisu asunud Kalju tundis end järgmise paarikümne minuti jooksul selgelt mugavamalt kui Paide, kelle rünnakud takerdusid reeglina ebatäpsetesse pikkadesse söötudesse, milleni jõudmiseks polnud Anieril vähematki varianti. Kalju aga tegutses võitluslikult ja võistkondlikult. Pisiduellide võitmisega pälviti mitmel puhul Roosade Pantrite soe aplaus.

Kõik muutus 29. minutil, kui lihtviga maksis nõmmekatele valusalt kätte. Mihhail Babitšev mängis nurgalipu juures surve all olles kõrge palli keskväljale, kus ükski kaljukass Abdul Razak Yusifiga duelleerima ei jõudnud. Ghanalane mängis otse õhust ühe puutega söödu Kalju kaitseliini taga luuranud Siim Lutsule.

Suluseisu kattis ära endiselt nurgalipu lähistel asunud Babitšev, ülejäänud Kalju kaitsjad polnud sellega arvestanud. Luts pääses silmitsi Marko Meeritsaga ning viigistas tugeva ja madala löögiga. Paide haaras värava järel initsiatiivi ning juba kaks minutit hiljem purjetas Sergei Mošnikov trahvikasti ja 2:1 näis olevat vormistamise küsimus, ent madal löök läks napilt mööda.

"Mis asi see on, kurat? Võtame kokku!"

"Mis asi see on, kurat? Võtame kokku!" kärkis veel kümmekond minutit varem omadele kiidulaulu hõisanud Roosade Pantrite sektor, ent tribüünilt kostunud manitsusest kasu polnud. 36. minutil vajas Kalju Meeritsa väga head tõrjet, kui Paide mängis nurgalöögi madala sööduga trahvikasti ja selle tulemusel pääses proovima Andre Frolov.

39. minutil sai karistusalast lüüa Deabeas, ent sooritus takerdus Kalju kaitsjate jalgadesse ja veeres Meeritsani. 44. minutil mängis Anier osava kannasööduga löögile Mošnikovi, ent selgi puhul oli Kalju väravavaht valmis ja ülesannete kõrgusel. Kalju teenis poolaja tagumises pooles küll paar nurgalööki, aga Mihkel Aksalu väravat reaalselt ohustada ei suudetud.

Paide Linnameeskonna ründaja Henri Anier realiseeris 52. minutil penalti ja viis nad kohtumist 2:1 juhtima. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Vaheajale mindi seega viigiseisul, ent õige pea oli Paide ikkagi juhtimas, sest Pavel Marin kukutas karistusalas Lutsu kavala söödu järele spurtinud Edgar Turi ning Anier 52. minutil penalti kindlalt ristnurka saatis. Kaks minutit hiljem oli Deabeas lähedal 3:1-le, ent üleastete järel tehtud pommlöök lendas napilt ristnurgast mööda.

Need sündmused äratasid aga uuesti ka Kalju. 58. minutil proovis Alex Matthias Tamm kaugelt ja ei kõmmutanud üldse mööda ning mõni hetk hiljem murdis karistusalasse Homutov, kelle lähilöögi Aksalu tõrjus. Paide kogus end ja teostas paar lubavat rünnakut, aga 68. minutil jõudis Kalju viigini, kui Babitšev andis paremalt äärelt madala tsenderduse Paide kaitseliini ja Aksalu vahelisse tsooni. Kõige teravamalt reageeris Pavel Marin, kes lükkas palli mõnelt meetrilt võrku.

Lahtine, haarav ja võimalustest tiine lõppvaatus

2:2 seis olukorras, kus mängu lõpuni on üle 20 minuti, tähendab reeglina, et kumbki võistkond pole kõnealuses kohtumises kaitsemängus kas ülearu täpne või sellest lihtsalt vähe huvitatud. See omakorda toob kaasa lahtise, haarava ja võimalustest tiine kohtumise. Kõik see pidas Kadriorus paika.

71. minutil pääses karistusalast löögil Frolov, aga Meerits püüdis. 75. minutil tõukas Kalju väravavaht sõrmeotstega üle värava ristnurka teel olnud Deabease kaarja trajektooriga löögi. Siis oli Kalju kord. Esmalt pääses 78. minutil soodsalt positsioonilt katsetama vahetusest sekkunud Aleksandr Volkov, aga Aksalu tõrjus. Paide väravavaht jäi peale ka minut hiljem, kui Homutov taas lähedalt tema väravat ohustas. Aga minut hiljem tuli pall puurist välja noppida.

Paur pani teele hea trajektooriga nurgalöögi ning Yusifi valvata olnud Ioannis Tsivelekidis vabastas end ghanalase tähelepanust ja suunas palli kauni kaarja pealöögiga väravasse, viies Kalju teist korda juhtima. 90. minutil avanes analoogne võimalus Yusifil, aga tema pealöök pärast Frolovi nurgalööki jäi pehmeks ja selle noppis Meerits.

Viie lisaminuti jooksul Paide enam ühegi selge väravavõimaluse tekitamiseni ei jõudnud ja võit kuulus Kaljule. Kas see oligi jalkarämmar? Tramburai oli igatahes võimas ja Kalju võitlustahe samuti! Soccernet.ee tähelepanekud:

Andri Markovitš lööb palli minema Deabeasi jalalt. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

1. Kalju õnnetu seeria sai otsa

Kalju on kaotanud kõik kolm tänavust matši FC Floraga. Täpselt sama õnnetu on seis ka duellides FCI Levadiaga. Kaks senist mängu Paidega olid andnud tulemusteks 1:2 kaotuse, kus vastased lõid võiduvärava 90+10. minutil, ning 0:0 viigi. Seega enne tänast oli Kalju saldo esikolmiku liikmete vastu peetud mängudes: 0 võitu, 1 väravateta viik ja 7 kaotust.

3:2 võit Paide vastu ning kindlasti ka viis, kuidas see kaotusseisust välja võideldi, pakub hooaja jooksul nõmmekate ihule kogunenud haavadele kindlasti lohutavat ja leevendavat palsamit. Eelkõige vast emotsionaalses plaanis, aga mööda ei saa vaadata ka sportlikust faktorist – edu viiendal kohal asuva Tallinna Legioni ees suurenes nüüd taas viiele punktile.

Tõsi, kui tänane tulemus tähistab Kalju lõpuspurdi algust, siis ilmselt on sellega hiljaks jäädud, möönsid kohtumise järel ka peatreener Sergei Frantsev ning 2:2 värava löönud Pavel Marin. Paide edu Kalju ees on vaatamata tänasele tulemusele 10 punkti ja pidamata on kõigest seitse kohtumist.

2. Miks on Paide tabelis kõigest kolmas?

Tänane kohtumine osutas ilmselt päris täpselt, miks mullune hõbedameeskond pole tänavu suutnud FC Flora ja FCI Levadiaga tempot pidada – võistkonnas leiduvale Premium liiga absoluutse tippkvaliteedi (Henri Anier, Ragnar Klavan) kõrval on ka lülid, kelle stabiilsus pole tulemuste jõuga äravõtmiseks piisav.

Võtame näiteks 20-aastase Yusifi, kelle sööt Siim Lutsule enne 1:1 väravat oli tõeliselt meisterlik, aga suutmatus 3:2 väravaga lõppenud olukorras Ioannis Tsivelekidist korralikult valvata tulemuse osas otsustav. Üks värav aktivasse, teine passivasse, tulemuseks null. Tasavägised kohtumised pööratakse aga enda kasuks nii, et suur hulk mängijaid jäävad individuaalses plaanis plussi.

3. Kus see Kalju võitlustahe varem oli?

Mitmed Nõmme Kalju selle hooaja esitused on pannud pead vangutama ja küsima: kuidas see võistkond niivõrd kiiresti niivõrd kõrgelt niivõrd sügavasse sohu on vajunud. Septembrikuu koondisepausile järgnenud 0:3 kaotus FC Kuressaarele, millele omakorda vajus otsa 0:2 allajäämine FC Florale, kus seis võinuks olla ka 0:6, moodustasid õõvastava komplekti.

Tänases mängus Paidega näitas Kalju aga seda võidutahet, mis neist tänavu nii sageli puudunud oli. Sedasama, mille toel praeguse peatreeneri Sergei Frantsevi juhendamisel 2018. aastal Eesti meistriks tuldi. Kust see järsku üles leiti? Kas mängijatel tuli meelde, et kui koos ühe laevaga põhja minna, võib end järgmise peale munsterdamine (loe: mujal uue lepingu teenimine) keeruliseks osutuda?

Või õnnestus kuidagi maha saada mingi nähtamatu piiraja, mis seni mehi kammitses? Sest oleme ausad – mitmed Kalju mängijad on enamiku hooajast tegutsenud allpool oma eeldatud ja/või tavapärast taset. Täna see nii ei olnud. See oli Kalju ilmselt selle hooaja parim esitus. Midagi, mis seni paigast ära, oli nüüd väga täpselt paigas.

4. Mängu parim – Marko Meerits

Kalju väravavaht tegi rohkesti tõrjeid, millest mitmed olid väga kõrge kvaliteediga. Võtmemomendiks võib vast nimetada tema 75. minuti paraadtõrjet, kui hiilgava sirutusega sai üle lati lükatud tagumisse ristnurka teel olnud Deabease kaarjas pealelöök.

Parandus kell 22.05: ilmneb, et ERR valis enda poolt kohtumise parimaks Ioannis Tsivelekidise, mitte Marko Meeritsa, nagu käesolev artikkel seni ekslikult väitis.

26. septembril kell 15.00 Kadrioru staadionil

Nõmme Kalju FC - Paide Linnameeskond 3:2 (1:1)
4. Vladislav Homutov, 68. Pavel Marin, 80. Giannis Tsivelekidis - 29. Siim Luts, 52. pen. Henri Anier

Väravasöödud: 4., 80. Kaspar Paur, 68. Mihhail Babitšev - 29. Abdul Razak Yusif, 52. Edgar Tur
Hoiatused: 55. Hindrek Ojamaa, 90+1. Ishaku Konda
Mänguolud: +14, päikesepaisteline ilm; muruväljak väga heas seisukorras