Luup peale | Kosumise märke näitav Kalju sai Paidelt viigi ja võinuks saada enamgi (lisatud pildigalerii!) (5)

Nõmme Kalju ja Paide Linnameeskonna mäng jäi 0:0 viiki. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Hooaja alguse Premium liiga liider Paide Linnameeskond jäi kolmandat järjestikust mängu võiduta, kui tegi TNTK staadionil 0:0 viigi Nõmme Kaljuga. Skoor peegeldas objektiivselt mängu kulgu. Tegemist oli sel hooajal esimese korraga, kui Kalju liiderkolmiku käest punkti teenis.

Esimesi teravusi tuli oodata kaua. Kumbki võistkond ei tihanud suuri riske võtta, kevadine muruväljak muutis teatud manöövrid raskemaks ning eks ilmselt vaevab meeskondi ka tihedast graafikust tingitud väsimus, mida veelgi võimendab lühemat sorti pink.

29. minutil võttis Premium liiga resultatiivseim mängija Henri Anier rinnaga omaks Kevor Palumetsa söödu ja lõi pöördelt, aga üle. 32. minutil triblas vastase karistusalasse Andri Markovitš ja lõi peale, aga mööda. 36. minutil tulistas kaugelt Aleksandr Volkov (üle) ja minut hiljem murdis platsi teises otsas kasti Karl Mööl ja lõi madalalt (mööda).

41. minutil pääses Paide soodsale kontrarünnakule, mille lõpetuseks proovis Mööl leida sööduga Anieri, kuigi parem lahendus olnuks ise löögile minek. Kalju kaitsjad said söödule jala vahele. Kohe teise poolaja esimesel minutil tekitas Paide hea momendi ja mängis löögile Anieri, aga kaljukad blokeerisid.

Järgmise pooltunni jooksul juhtusid huvitavamad sündmused aga Paide värava all. 57. minutil lõi Volkov teravalt, aga Mihkel Aksalu püüdis. 67. minutil proovis Pavel Marin, aga pall läks rikošetist üle otsajoone. 71. minutil võttis rikošeti Igor Subbotini kauglöök, aga Aksalu oli valvel. Nagu ikka, muutus Kalju ründemäng mitmekesisemaks Amir Natho sissevahetamise järel.

Kohtumise lõpusirgel oli üritavamaks pooleks aga Paide. "Kutid, usume!" kannustasid Anier ja Palumets kaaslasi ning kaks võimalust neil ka avanes. Esmalt 87. minutil, kui Mööl soleeris ja triblas end vasakult poolt karistusalasse, mängis söödu paremalt sinna sööstnud Hindrek Ojamaale, kes lõi. Marko Meerits tõrjus kindlalt.

90. minutil oli Paidel kasutada nurgalöök. Palumets hea rebitud pall leidis üles Martin Kase, kes aga ei suutnud pealööki raamidesse suunata. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Vahetusi polnud kummalgi võtta

Paide tegi oma esimesed ja ainsad vahetused 88. minutil, kui Sergei Mošnikovi ja Andre Frolovi asemele tulid eile Esiliigas U21 meeskonna eest poolaja jagu platsil käinud Hadji Drame ja Sander Sinilaid. Kalju vahetas 66. minutil Aleksandr Volkovi asemele Amir Natho ning 88. minutil asendas Kaarel Usta Kaspar Pauri.

Kindlasti ihanuks mõlemad peatreenerid vahetada rohkem ja varem, aga paslikke mängijaid polnud lihtsalt pingi pealt võtta. Paide on teatavasti hädas suurema vigastustelainega, mis on just eriti jõuliselt kärpinud nende valiku ääremängijate osas. Lisaks kandis Sekou Camara kollastest kaartidest tingitud võistluskeeldu.

Kalju koosseis ongi tänavu õhukesemat sorti, aga neilgi on vigastustega probleeme. Vladislav Homutov, keda peatreener Sergei Frantsev kõrgelt hindab, vaatas kohtumist tribüünilt. Lisaks Nathole ja Ustale olid Kaljul vahetuspingil kaks keskkaitsjat (Mikk Reintam ja Ioannis Tsivelekidis), äärekaitsja (Aleksandr Ivanjušin) ja väravavaht (Sergei Lepmets). Seitsmes koht oli sootuks täitmata.

2. Paide peab seeriale punkti panema

Paide Linnameeskonna hoog takerdus poolteist nädalat tagasi Kuressaares, kui jäädi 0:1 ja 1:2 kaotusseisu ning lõppseisuks oli 2:2. Seejärel võõrustati FCI Levadiat, kelle vastu jäädi samuti 0:1 ja 1:2 kaotusseisu, aga teist korda enam 2:2 viigini jõuda ei õnnestunud. Paide esitus ja mängupilt polnud kaugeltki kehvad, aga lõppteravust nappis.

Sama oli jutt ka täna. Kalju keskväli ei hiilanud tihkusega. Kui nõmmekad vastase väljakupoolel palli kaotasid, jagus Paidel ruumi küll, kust kiiresti rünnakule jõuda. Pall viidi päris sageli kenasti viimasele kolmandikule, aga seal jooksid rünnakud põhjusel või teisel kokku. Kontrast hooaja alguses näidatud mänguga on ilmne.

Ka toona polnud Paide võidunumbrid alati teab mis suured, ent võimaluste tekitamisel oldi edukad. Probleem oli realiseerimine. Seekord ei suutnud Paide kohtumise jooksul tekitada ainsatki surmkindlat väravavõimalust. Soodsaim oli ilmselt Hindrek Ojamaa 87. minuti pealelöök.

Enne koondisepausi ootavad Paidet kohtumised Viljandi Tuleviku, Pärnu Vapruse ja Narva Transiga. Et püsida tiitliheitluses, vajab Paide sealt maksimumsaaki ehk kolme võitu. Mida pikemalt jätkub praegune võitudeta seeria, seda enam hakkavad medalimõtteid mõlgutama Kalju ja äkki ka Tallinna Legion.

3. Kalju näitab kosumise märke

Hooaja alguses Kaljule osaks saanud kaotused Narva Transile ja Pärnu Vaprusele tõestasid tunnet, et meeskond pole balansis. Seejärel on peatreener Frantsev seda tasapisi parandanud. Mängudest esikolmikuga (Levadia, Flora, Paide) polnud seni punkte teenitud, nüüd saadi viik kätte. Muidugi tahtnuks Kalju võitu, aga nende praeguses olukorras parem viik peos kui võit katusel.

Kalju näitab selgeid kosumise märke. Meeskonda ei taba kohtumise käigus seletamatud ärakukkumised ning esitatavad nõudmised on kõigile mängijatele kohale jõudnud. Ning paistab, et nad on nende nõudmistega, mis ei pruugi alati meeldida, ikkagi leppinud, sest Kalju esitused on aprilli algusega võrreldes oluliselt harmoonilisemad.

Enne koondisepausi ootavad Kaljut kohtumised Vapruse, Tartu Tammeka ja Kuressaarega. Kui sealt saadakse üheksa punkti, on tabeliseis ja perspektiiv taas mõnevõrra paremad. Kui Paide juhtub samal ajal ikkagi vääratama, ei saa välistada, et Kalju võib tänavu ka veel pronksivõitlusse sekkuda.

4. Mängu parim – Ishaku Konda

21-aastane Ghana keskkaitsja mängis konkreetselt ja jõuliselt, ent puhtalt. Ikka ja jälle sirutas ta välja jala või pani vahele keha nii, et Kalju ründajate hoog või minek katkes. Tugev esitus.