Luup peale | Levadia kehtestas end Šiauliais veenvalt, aga töö tuleb veel lõpule viia (0)

Felipe Felicio lõi enda võimaluse ära, mitmed kaaslased mitte. Foto: Jana Pipar (arhiiv)

FCI Levadia alustas eurohooaega tugeva esitusega ja lõi FA Šiauliai võrku võõrsil kaks vastuseta palli, kuid veel rohkem jäeti löömata, mistõttu ei saa tööd sugugi tehtuks lugeda. Kordusmäng ootab ees 18. juulil kell 19 A. Le Coq Arenal.

Levadia alustas hästi ja asus juhtima juba 7. minutil. Joao Pedro nurgalöögi järel jäi pall Šiauliai värava ette põrkama, kuni Richie Musaba selle paarilt meetrilt võrku suskas - 0:1!

15. minutil tuli Šiauliai teravalt vastu, aga Davis Ikaunieks saatis kiirrünnaku lõpetuseks palli kümnelt meetrilt napilt väravast mööda. 23. minutil vahe juba kahekordistus, kui Edgar Tur andis paremalt hea tsenderduse viiekasti taha ning Felipe Felicio koksas palli peaga tagumise posti suunas - 0:2!

42. minutil pääses Ikaunieks terava nurga alt löögile, aga Karl Andre Vallner oli õigeaegselt vastas ja blokeeris. 45+2. minutil mängiti omakorda Musaba leedukate väravavahiga vastamisi, aga ruumi jäi napiks ja Gustas Baliutavicius jõudis samuti blokeerima.

Teise poolaja algus oli Šiauliai parim periood selles mängus. 51. minutil pääses Simonas Paulius ka ohtlikust kohast löögile, aga saatis palli Vallnerile sülle. Peagi sai Levadia aga mänguohjad taas enda kätte ning tekitas ridamisi võimalusi.

62. minutil tekitas Rasmus Peetson suurepärase võimaluse Joao Pedrole, kuid brasiillase löök lendas otse väravavahi suunas. 67. minutil tabas Ioan Yakovlevi ühepuutelöök Musaba söödu järel posti. 74. minutil raiskas Musaba ise kastis hea võimaluse.

84. minutil jõudis ülilähedale Til Mavretic, kelle 12 meetrilt sooritatud löögi tõi Baliutavicius posti kõrvalt välja. 85. minutil konksutas Mark Oliver Roosnupp trahvikastis kenasti ja lõi ka peale, aga tabas latti.

Kohtumise lisaminutitel võinuks raisatud võimalused valusalt kätte maksta, kui Šiauliail samuti mõned võimalused tekkisid, aga Ikaunieksi sihik oli jällekord paigast ära. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Tagasi oma liistude juurde

Eelmistes Premium liiga voorudes oli Levadia oma koosseisuga vangerdanud, osalt sunnitult ja osalt sihilikult, aga eurosarjaks naasti selle koosluse juurde, millele nad on enamuse tänavusest hooajast tuginenud.

Ainsaks tavapäratuseks algkoosseisus oli Rasmus Peetsoni alustamine vasakkaitses, sest nähtavasti ei olnud Michael Schjönning-Larsen vigastusest taastumise järel veel valmis. Peetsonit eelistati seejuures puhtakujulistele vasakkaitsjatele Henri Järvelaidile ja Ken Kallastele. Samas võimaldas see käik keskkaitsesse jätta nii Heitori kui ka Bourama Fomba, kes on mõlemad end viimasel ajal heast küljest näidanud.

Kapten Peetsoni harjumatus vasakkaitsja positsioonil paistis kohati küll välja, kuid kogenud ja kvaliteetse mängumehena jõudis ta väiksemad valearvestused ise kohe ära lappida.

Levadia oli täielikult keskendunud ning mängis oma tipptaseme lähedal. Mitte ükski mängija ei langenud ansamblist välja. Ründefaasis särasid kõik mehed (kui realiseerimine kõrvale jätta), keskväli kontrollis mängutempot ning kaitseliin tuli oma ülesannetega toime, olgugi et ründav esitus jättis vasturünnakute ohu paratamatult õhku ning Šiauliai oli selles elemendis päris hea.

UEFA statistika kinnitab Levadia üleolekut: pealelöögid 9:26 (neist postide vahele 4:10), nurgalöögid 2:10. FlashScore'i andmetel valitses Levadia ka pallivaldamist (39%-61%).

2. Mis puust see Šiauliai siis on?

Kohtumise eelvaates sai küsitud sedasama küsimust ning viidatud Leedu klubi suurte kogemustega mängumeestele, keda jagub igasse liini. Mõistagi ei saanud Levadia lubada endale vähimatki alahindamist, kuid samas oli ka teada, et Šiauliai mängib alles kolmandat aastat Leedu kõrgliigas, kus paiknetakse tabeli keskosas, ja Levadia vastu tehti oma eurosarjadebüüt.

Levadia domineeris võõral väljakul nii veenvalt ja Šiauliai kaitses nii passiivselt, et see vastasseis nägigi enamuse ajast välja nagu tippmeeskonna ja tabelikeskmiku heitlus. Ometi paistis Šiauliai meeste individuaalne meisterlikkus kohati eredalt välja, kiirrünnakutel kombineeriti ladusalt ning Davis Ikaunieksi näol on neil ka klassiga ründaja, kelle realiseerimine vedas teda küll seekord alt.

Väga meelevaldse paralleelina võiks Šiauliaid niisiis võrrelda näiteks Tartu Tammeka, Tallinna Kalevi või Narva Transiga. Klassi poolest Levadiast küll selgelt madalamal, kuid sellegipoolest üllatusvõimelised. Levadia on selliste tiimide käest kõrvetada saanud küll, nii et täielik keskendumine tuleb säilitada ka kordusmänguks. Kui lubada Šiauliail ükski värav tagasi lüüa, võib see vastasseis võtta ootamatuid pöördeid.

Lisaks kiirrünnakutele näitas Šiauliai enda ohtlikkust ka standardolukordades.

3. Hoiatav lähiminevik

Viimati lahkus Levadia eurosarjas väljakult võitjana 2021. aastal, mil alistati kodus 3:1 Gibraltari klubi St Joseph's - see on tänaseni ka viimane kord, mil Levadia Euroopas edasi pääses. Viimane võõrsilvõit jäi aga aastasse 2016, mil alistati 2:0 Fääri saarte klubi HB - see on ühtlasi eelviimane kord, mil Levadia Euroopas edasi pääses. Kaheksa aasta tagune võit HB üle tähistas ühtlasi ka Levadia viimast nullimängu Euroopas.

Taoliste statistiliste faktide valguses tundub sobimatu nuriseda selle üle, et Šiauliai vastu ainult kahe väravaga piirduti, kuid ometi selline mulje avamängust jäi. Kindlasti ei ole aga põhjust selle ühe mängu pealt õhku tõusta ja juba teise eelringi peale mõtlema hakata. Selle paari võitjat ootab ees kõva pähkel Horvaatia neljanda klubi NK Osijeki näol.

Levadia lähiajalugu Euroopas on täis valusaid mälestusi käestlastud võimalustest ning et see loetelu lisa ei saaks, selleks tuleb Šiauliaid ka uuel nädalal täie tõsidusega võtta:

2016. aastal mängis Levadia Praha Slavia vastu maha avamängus kättevõidetud 3:1 edu. 2019. aastal pöörati Islandi klubi Stjarnani vastu kaotusseis eduseisuks, aga lubati lisaaja lisaminutitel viigistada ja langeti võõrsilväravate reegliga konkurentsist. 2020. aastal mindi Fääri saartel B36 vastu lisaajal juhtima, aga kaotati 3:4. 2021. aastal mindi Dundalki vastu kahe mängu jooksul koguni kolm korda ette, aga jäädi kokkuvõttes alla 3:4.

4.  Mängu parim - Mihkel Ainsalu

Levadia keskväljamootor jõudis igale poole ning oli pidevalt aktsioonis, valitsedes keskvälja, jõudes kaitsesse appi ja toetades ka rünnakut.