Luup peale | Liider Paide langes! Levadia luhtas penalti ja kaotas mehi, aga võitis mängu (0)

Premium liiga ainuke kaotuseta meeskond on tiitlikaitsja FC Flora, sest senine liider Paide Linnameeskond sai sel hooajal esimest korda lüüa, kui jäi kodus 1:2 alla FCI Levadiale, kes nüüd ise tabeli tipmise rea hõivas.

• Vaata Liisi Troska galeriid siit või artikli alt!

"Viie minutiga kaks üks-üks olukorda," vangutas Paide jalgpallilegend Meelis Rooba tribüünil pärast Levadia avangut pead. Tegelikult oli minuteid küll kulunud seitse, aga Levadia algus tõesti hoogne. 6. minutil andis Ilja Antonov perfektse söödu Paide liini taha sööstnud Zakaria Beglarišvilile, kes ei suutnud aga šanssi realiseerida. Mihkel Aksalu tõrjus.

Minut hiljem oli ta ise juba söötja plehku pääsemas Robert Kirss, kelle Martin Kase vea ja kollase kaardi hinnaga peatas. Levadia värav aga tulemata ei jäänud, 14. minutil mängis Ernest Agyiri end vasakul äärel mööda Hindrek Ojamaast ja tsenderdas. Robert Kirss näitas pealöögiga üles hiilgavat ründajavaistu, saates palli kaarja trajektooriga enda selja taha ja ka üle Aksalu.

21. minutil sai Levadia penalti, kui Andre Frolov blokeeris käega pealelöögi. Penaltipunktilt seni eksimatu olnud Beglarišvili löök langes aga Aksalu saagiks. Beglarišvili pääses lööma ka tagasipõrkunud palli, aga Aksalu tõrjus taas ning hoidis külaliste eduseisu minimaalsena. Penaltieksimuse järel minetas Levadia intisitaiivi.

27. minutil pääses löögile Kevor Palumets, aga Rasmus Peetson blokeeris hiilgavalt. Järgnenud nurgalöögi mängis Paide esmalt lühikeselt lahti ja leidis siis perfektse tsenderdusega üles vaba Sekou Camara, kelle pealöök läks aga mööda. Järgmist šanssi Paide enam ei raisanud. 38. minutil
vabastati kauni kombinatsiooniga Ojamaa, kelle väga hea tsenderduse Anier peaga viigiväravaks lõi.

41. minutil oli õhus Paide juhtvärav, kui Karl Mööl karistusalasse triblas ja peale lõi. Karl Andre Vallner tõrjus enda ette, aga lahtise palli pärast võideldes tegi Camara vea Maksim Podholjuzinile. Teine poolaeg algas sarnaselt esimesele Levadia kerge survega. Ning kui Paide oli ajutiselt Andre Frolovi vigastuse tõttu vähemuses, asuti ka mängu juhtima.

Agyiri mängis palli karistusalasse sööstnud Beglarišvilile, kes pääses löögile. Nurk oli terav, aga Aksalu asend madal ja Levadia poolkaitsja pealelöök lendas üle Paide väravavahi võrku. Kaotusseisu jäämise järel haaras Paide ohjad enda valdusse tagasi, aga teravate võimaluste tekitamine ei kippunud õnnestuma.

72. minutil sai Paide palli Levadialt viimaste karistusala lähistel ära võetud ja Sergei Mošnikov mängis löögile Camara, aga Podholjuzini vigastuse järel paremkaitsja positsioonilt keskkaitsesse nihutatud Peetson blokeeris taas. Abi polnud ka üle Paide kunstmurustaadioni kajanud Anieri härdast palvest: "Löö ära, palun!"

Levadia kaitse vajus madalale ja Paide punnis edasi. 79. minutil leidis Rasmus Kallas paremalt äärelt Karl Mööli, kelle terav sööt värava ette otsis Anieri, aga ei leidnud üles. 85. minutil avanes esmalt Kirsil ja kohe seejärel ka Frank Liivakul võimalus matš ära otsustada, aga kumbki ei suutnud Aksaluga silmitsi olles palli väravavahist mööda saada.

87. minutil vajas Levadia järjekordset Peetsoni blokki. Mööli tsenderdust jätkas Camara, aga levadialane sai löögile jala vahele ja suunas palli kornerisse. Neljandal üleminutil sai Paide nurgalöögi. Pall klaariti, aga Anierini, kelle löök läks siiski selgelt üle. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Võiduvärava ajal mängis Paide vähemuses

Andre Frolov sai teise poolaja alguses palliga tugeva tabamuse pähe. Paide kapten proovis küll mänguga jätkata, aga andis paari minuti pärast märku, et ei saa ja astus kõrvale. Kuniks vahetusmees Edgar Tur valmis pandi, pidi Paide jätkama vähemuses. Pall ei läinud pikalt ka auti ja Levadia sai surve peale.

Kuna Frolov oli mänginud 3-5-2 asetuse vasakpoolset äärekaitsjat, tuli üheksal mehel end ümber korraldada. Midagi aga ei klappinud. Äkki oli põhjus, et kaitseliini häälekas juhendaja Martin Kase võttis sisse vasakkaitsja koha ega olnud keskel korraldusi jagamas? Äkki ei saanud keskpoolkaitsjad Kevor Palumets ja Sander Sinilaid täpselt aru, mida nad muutunud olukorras teisiti peavad tegema?

Karistusalasse lõiganud ja Ernest Agyirilt söödu saanud Zakaria Beglarišvili katjaks tolles olukorras oli igatahes Palumets, kes andis vastasele liiga palju ruumi. Õnnestunud polnud ka Aksalu tegutsemine, et Paide õnnetus hakkas peale vähemusest, mille tekkimise eest raputas peatreener Vjatšeslav Zahovaiko kohtumise järel tuhka pähe endale.

2. Levadia eksperimentaalne kaitseliin pidas vastu

Frolov ei olnud ainuke mees, kes vigastusega rivist langes. 63. minutil oli Levadia sunnitud tegema oma teise ja kolmanda vahetuse, kui esmalt sai nina veriseks ja pildi virvendama Agyiri ning kohe seejärel langes rivist ka Maksim Podholjuzin. Kui ääreründajat Agyirit asendas universaalne poolkaitsja Mark Oliver Roosnupp, siis keskkaitsjat Levadial pingilt võtta
polnud.

Volodõmõr Bajenko kandis mängukeeldu ning serblane Luka Lukovic on jätkuvalt vigastatud. Podholjuzini asemel saadeti lahingusse Markus Jürgenson, mis tähendas, et mängu paremkaitsjana alustanud Rasmus Peetson nihkus Anton Tolordava kõrvale teiseks keskkaitsjaks. Levadia kaitseliin viimasel pooltunnil oli läbi ja lõhki eksperimentaalne.

Vasakkaitsjana mängis poolkaitsja Ilja Antonov, kes on küll tänavu varemgi mitmel puhul äärekaitsjana tegutsenud, aga seni alati paremal, mitte vasakul pool. Keskkaitsjad olid Tolordava (sel hooajal alles teist korda põhikoosseisus) ja Peetson, keda oleme seni teadnud poolkaitsjana, aga kes on tänavuses Levadias äärekaitsjaks tehtud. Paremkaitses mängis Jürgenson, kel on küll tohutult kogemusi, aga sel hooajal enne tänast 0 mänguminutit.

Paide suutis selle kaitseliini küll surve alla panna ning eriti enda poolt vaadatuna paremal äärel leiti mitmel puhul üles väga vabaks jäänud Karl Mööl, aga see tuleb panna liiga passiivseks jäänud Levadia meeskondliku kaitse, mitte eksperimentaalse tagumise neliku arvele. Nelik pidas vastu ja
see on kompliment Levadia treeningtööle ja -protsessile, sest jalgpallurid on ootamatuteks olukordades kõige paremini valmis siis, kui nad saavad täpselt aru, mida neilt oodatakse.

3. Kas Paide jätkab selge esiväravavahita?

Paide on tänavu pidanud 10 Premium liiga kohtumist, millest pooltes on väravas seisnud Mattias Sapp ja pooltes Mihkel Aksalu, kusjuures kumbki mees pole katkematult väravas seisnud üle kolme järjestikuse mängu. Viimati aprillikuu mängudes Levadia ja Nõmme Kaljuga mänginud Aksalu oli teisipäeval Kuressaare vastu pingil, aga täna alustas.

Aksalu tõrjus penalti ja luhtas veel mitu Levadia kindlat väravavõimalust (Beglarišvili üks-üks olukord 6. minutil, penaltitõrjele järgnenud sama mehe löök, 87. minuti Robert Kirsi üks-üks olukord), aga õhku jäi ka küsimärke. Kui 1:0 värava puhul tuleb kiita Kirsi briljantset lööki, mitte laita Aksalu tegutsemist (oleme ausad, seda lööki oli üpris võimatu eeldada ja seetõttu ka tõrjuda), siis 2:1 värava pidanuks puurivaht ära hoidma.

Aksalu kohalt võrku lennanud Beglarišvili löök ei ületanud väravajoont ju täiesti lati alt, vaid ikka tunduvalt altpoolt. Kas mängupraktikaga Aksalu suutnuks tolles olukorras tõrje teha? Võib-olla jah, võib-olla mitte. Aga küsimus, kas Paide jätkabki hooaega ilma selge esiväravavahita, on
kahtlemata üleval.

Täpsustus kell 19.51: Aksalu vigastas mängus Kaljuga küljelihast, mis andis hooaja alguseski paar mängu saanud Sapile uuesti ukse.

4. Vastakas Sergei Mošnikov

Miks ei kipu Sergei Mošnikov viimasel ajal Paide põhikoosseisu mahtuma, aga ikkagi igas mängus platsile tuuakse (viimasest kuuest mängust on niimoodi läinud neljas)? Sellele küsimusele andsid vastuse teineteisest vaid kahe minuti kaugusele jäänud episoodid mängu lõpust.

"Mosse, kurat küll!" vandus Martin Kase 85. minutil, kui Mošnikov jäi keskjoone juures oma meest kattes laisaks ja lubas Levadial üles võtta rünnaku, mis lõppes Kirsi üks-üks olukorraga. Kaks minutit hiljem mängis Mošnikov aga suurepärase ühepuutesööduga vabaks Karl Mööli, kelle antud tsenderdusest pidanuks Sekou Camara lööma värava.

Mošnikovi kaitsvad omadused ei ole tema trump ning Paidel pole luksust säärast meest põhikoosseisu mahutada. Eriti tippmängudes, sest Mošnikov on alustanud pingilt mõlemat mängu Levadiaga ja ka kohtumist Kaljuga.

Samas on ta Paide parim mängujuht, kelle väljakule tulek annab meeskonna ründemängule koheselt rohkem sihti, mõtet ja visiooni. Ka kaaslased otsivad palliga just Mošnikovi, sest teavad, et tema paneb asjad juhtuma. Aga tema tõttu võib juhtuda ka väljaku teises otsas.

5. Mängu parim – Rasmus Peetson

Nädalataguses mängus Tartu Tammekaga vigastuspausilt naasnud ja viimati Viljandi Tuleviku vastu täisminutid mänginud Peetson kuulus põhikoosseisu ka täna ja tegi väga hea partii. Võitluslik jalgpall talle sobib, see pole uudis. Aga küsimus, kas senise karjääri ikkagi poolkaitsjaks olnud mees leiab endast üles need kaitsvad omadused, mis vajalikud kaitsjana mängimiseks, on 20ndates eluaastates tehtud positsioonimuutuste puhul alati aktuaalne.

Peetsoni tänane esitus viitab, et vastus sellele küsimusele on jaatav. 28. minuti blokk, millega ta hoidis ära Kevor Palumetsa pealelöögi, oli väga hea. Nagu ka 72. minuti blokk, kui trahvikastist andis tuld Camara. Sama mehe 87. minuti löögile jalga vahele saades päästis Peetson aga võib-olla Levadia võidupunktid. Mehine partii!