Luup peale | Liverpool pidi lõpuks tänama õnne ja Alissoni, et Manchester Unitedi käest 0:0 viigi kätte sai (1)

Liverpooli äärekaitsja Trent Alexander-Arnold. Foto: Scanpix / Phil Noble/Pool / AP

Inglismaa Premier League nädalavahetuse oodatuimas kohtumises Liverpooli ja Manchester Unitedi läks nii, nagu tippmeeskondade omavahelistes duellides, kus panused kõrged, sageli kipub minema. Mõlemad mängisid piisavalt alalhoidlikult, et väravad jäid löömata.

Ažiotaaž kohtumise eel oli kõva, sest tiitlikaitsja Liverpooli mõõn kombineerituna Manchester Unitedi võiduseeriaga oli tekitanud olukorra, kus külalised tulid Anfieldile tabeliliidrina. Hooaja nii hilises faasis polnud Manchester United pärast Sir Alex Fergusoni erruminekut kordagi liigat juhtinud.

Kohtumise esimesed 25 minutit kuulusid Liverpoolile, kes sooritas selle aja jooksul koguni seitse pealelööki, kunas Man United ei jõudnud ainsanigi. Tõsi, ükski Liverpooli pealelöök raamidesse ei suundunud ja ohtlikumad momendid avanesid poolaja teises pooles, kui Bruno Fernandesi karistuslöök napilt ristnurgast mööda lendas ja paarkümmend sekundit hiljem Roberto Firmino soodsalt positsioonilt löögile pääses (David dea Gea tõrjus).

Teisel poolajal jõudis esmalt teravusteni Liverpool, kui 59. minutil oli aktsioonis Firmino ning 62. minutil pääses teravalt lööma Mohamed Salah, aga Harry Maguire'i rikošetist läks pall üle otsajoone. Ent need võimalused polnud kaugeltki nii head, kui kaks šanssi, mis avanesid viimasel veerandtunnil külalismeeskonnal.

75. minutil kombineerisid vasakul äärel Marcus Rashford ja Luke Shaw, kelle madal ja terav sööt leidis värava eest Bruno Fernandesi. Portugallase kuuelt meetrilt sooritatud pealelöögi tõrjus Alisson jalaga. Kaheksa minutit hiljem mängis Aaron Wan-Bissaka löögile Paul Pogba. Prantslane oli karistusalas valveta, pall jala peal ja vahemaa väravani alla 10 meetri, aga tulistas Alissonile kehasse.

Need kaks momenti olid igasuguse kahtluseta kohtumise parimad. Liverpool võitis küll pallivaldamise 66:34 ning pealelöökide arvestuse 17:8, ent nagu viimasel ajal kombeks, oli hädas lõppteravuse tekitamisega. Kui United sai oma pealelöökidest raamidesse pooled (4), siis Liverpool kõigest 3. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Liverpooli mõõn on fakt. Kas saabub ka kriis?

Pärast jõule on Liverpool pidanud Premier League'is neli kohtumist. West Bromwich Albioniga tehtid 1:1 viik, Newcastle Unitediga mängiti 0:0, Southamptonilt saadi 0:1 sugeda ning nüüd siis 0:0 viik Manchester Unitediga. Neljast mängust on teenitud kolm punkti, mida on vähe. Nende nelja mänguga on suudetud lüüa ainult üks värav ja kolm matši järjest ollakse jäädud kuivale.

Vahepeale mahub ka Inglismaa karikasarjas Aston Villa üle saadud 4:1 võit, kuid sellelegi on keeruline positiivset varjundit omistada, sest koroonakolde tõttu mängisid Aston Villa eest U23 ja U18 meeskonna liikmed, kes suutsid Liverpooli esindusrivistusega avapoolaja 1:1 viiki mängida. Ilmselgelt on Liverpool mõõnas.

Samas pole veel midagi kadunud, sest 20 vooru enne meistrivõistluste lõppu on liider kõigest ühe võidu kaugusel. Punktisaak pole praegu Liverpooli jaoks probleem, tömbiks muutunud ründemäng aga küll. Kolmik Sadio Mane – Firmino – Salah on oma parimate päevade hale vari. Kellegi jalas pole piisavat särtsu, et kaitsjaid paanikasse ajada.

Jaanuari lõpuni on kaks nädalat, mille käigus kohtub Liverpool Premier League'is Burnley, Tottenham Hotspuri ja West Ham Unitediga. Kui sealt saadaks kaks võitu kätte, oleks elu taas palju ilusam. Lisaks kohtutakse järgmisel pühapäeval karikasarja raames uuesti Unitediga. Võit Old Traffordil oleks enesekindluse tekitamiseks võimalikest ravimitest ilmselt üks efektiivsemaid.

2. 0:0 kipub Solskjaerile sümptomaatiliseks saama

Manchester Unitedi peatreener Ole Gunnar Solskjaer kehastab Sir Alex Fergusoni ajastut, mille üheks lahutamatuks, tegelikult suisa fundamentaalseks osiseks olid pöörased mängulõpud. Ikka ja jälle suutis Manchester United kohtumise viimastel minutitel enda kasuks pöörata. Kui vaja, siis üleminutitel, mille Ferguson neljandalt kohtunikult välja kauples. Unitedi vaatamine oli alati huvitav, sest mängud olid seikluslikud.

Solskjaeri juhendatud Unitedi selle hooaja saldost leiab 0:0 viigid Londoni Chelsea, Manchester City ja nüüd ka Liverpooliga. Kõigile neile mängudele eelnes kõva ažiotaaž, aga platsil nägime ettevaatlikkusele kalduvat jalgpalli, kus kaotuse vältimine võidu püüdmisest tähtsam.

Solskjaeri meeskond ei pruugi olla ülearu meelelahutuslik, aga sportlikult ollakse efektiivsed. Premier League'is on nende nelja eelmise mängu väravate vahe 4:1, aga sellega on tabelisse teenitud 10 punkti. Üheväravaliste võitude noppimine riske maandava mänguplaaniga ja kaotuste vältimine duellides vahetute rivaalidega pole üldse jätkusuutmatu.

Muuseas, kui lisada siia asjaolud, et viigiga (1:1) lõppes ka Liverpooli ja Manchester City omavaheline kohtumine, ongi aru saada, miks Premier League'i tabeliseis nii võrdne on – rohked viigid tippude omavahelistes matšides ei võimalda kellelgi eest ära rebida.

3. Usinalt kalastanud Rashfordil ei näkanud

Marcus Rashfordi arvele kogunes esimese poolajaga neli suluseisu, millega tähistas Premier League'i mängus tema isiklikku tippmarki. Miks Inglismaa armastatuim ründaja – tema ülemaailmset tähelepanu pälvinud ja Suurbritannia valitsuse tegudele sundinud tegevust vaesuses elavate laste toidumure lahendamisel ülistas tänase kohtumise kavas ka Liverpooli peatreener Jürgen Klopp – niivõrd sageli suluseisu sattus?

Tegu polnud hooletuse või saamatusega, vaid täiesti teadliku kalastamisega. Liverpooli keskkaitses mängisid olude sunnil poolkaitsjad Fabinho ja Jordan Henderson, kellest Rashford kiirusega selgelt üle. United proovis seda kogu aeg ära kasutada. Paul Pogba, Bruno Fernandes ja teised otsisid igal võimalusel kiiret söötu Liverpooli kaitseliini taha ning Rashford riskeeris meelega suluseisu jäämisega.

Kõik viitas, et see oli teadlik valik ja risk, sest United teadis, et kui Liverpooli kaitseliin peab suluseisulõksuga õnnestuma iga kord, aga neile piisab ainult ühest õnnestumisest, et viia Rashford üks-üks olukorda väravavahi Alissoniga. Teiseks poolajaks tõmbas Liverpool oma kaitseliini allapoole ning sarnaseid võimalusi Rashfordil enam ei tekkinud.

Tõsi, madalam liin andis Unitedile rohkem võimalusi äärtelt ründamiseks, kust suudeti jõuda ka ohtlike olukordadeni. Nii 75. minuti Fernandesi kui ka 83. minuti Pogba pealelöögile tegi eeltöö äärekaitsja (vastavalt Shaw ja Wan-Bissaka).

4. Shaqiri säras ja kustus

Peatreenerid suutsid kahe peale teha algkoosseisudes ühe üllatusliku valiku – Liverpooli keskväljal alustas kogenud šveitslane Xherdan Shaqiri, mitte noor inglane Curtis Jones. Esimese 25 minuti jooksul, kui Liverpool väljakul toimunut valitses, oligi Shaqiri selle mootori sütikuks. Ta leidis tühjad taskud, kus sai kaaslastelt palli, ja leidis rünnakutele head jätkud. Aga ründajad Shaqiri head eeltööd ära ei realiseerinud. Ning mida mäng edasi, seda nähtamatumaks Shaqiri jäi.

5. Mängu parim – Victor Lindelöf

Miks mitte viimasel ajal kiiduväärselt esinenud Eric Bailly? Miks Lindelöf, kes võib igal hetkel totaalse kärnaga hakkama saada? Sotsiaalmeediast leidis kohtumise eel sääraseid oigamisi hulgikaupa, ent 90 minuti käigus selgus, et just Lindelöf oli täna Unitedi keskkaitsjatest kindlam mees. Harry Maguire, eriti esimesel poolajal, pani end keerulistesse olukordadesse. Lindelöf päästis, klaaris, võttis õigeid riske ja valis kohta. Ehk tegi hästi kõiki neid väikeseid asju, mida hea keskkaitsja peab.

Liverpool - Manchester United 0:0 (0:0)