Luup peale | Manchester City lõi Real Madridi maagilised silmahambad välja ning sammus seljavõidu najal finaali (0)

Manchester City pääses oma klubi ajaloos teist korda Meistrite liiga finaali. Foto: Scanpix / Darren Staples / CSM via ZUMA Press Wire

Manchester City hävitas Meistrite liiga poolfinaali korduskohtumises 4:0 Real Madridi ning kindlustas koha Milano Interi kõrval finaalis.

Kodumeeskond Man City keeras avavile kõlades tempopunni põhja ning asus Hispaania pealinnast pärale sõitnud külalisi kiusama. Pall tundis end äärmiselt koduselt Madridi väljakupoolel, mistõttu ta sealt sisuliselt ei lahkunudki.

City esimene šanss avanes seitsmendal minutil, kui Erling Haaland pääses Kevin De Bruyne söödust Reali kindamehe Thibaut Courtois'ga silmitsi. Võõrustajate ründeäss mängis tema ees seisnud takistusest mööda, kuid vajus liiga terava nurga alla - pealelöögini ta ei jõudnud, söötis hoopis värava ette külaliste kaitsjatele.

See oli City võimalustejada alguspunkt, minut hiljem oli aktsioonis hispaanlasest poolkaitsja Rodri. 26-aastane mängumees pääses karistusala paremasse külge, sihtis tagumist posti, aga pall vuhises meetri jagu mööda.

Mõneks hetkeks turmtuli Madridi värava ees vaibus, endise kuju võttis see 13. minutil. Haaland lõi paarilt meetrilt peaga, kuid Courtois tõrjus. Värvajoone lähistel lahtiseks jäänud palli klaaris keskkaitsja David Alaba - avatabamus oli õhus! Kaheksa minutit hiljem muutis Haaland skoorilõhna vängemaks, mil tema neljalt meetrilt sooritatud peaürituse pareeris supertõrjega Reali belglasest puurilukk.

Õhkkond Etihadi staadionil oli ärev, inimeste kopse täitis ülitugev väravaootus. See sai leevendust 23. minutil, mil De Bruyne leidis läbisööduga trahvikasti sööstnud Bernardo Silva. Ta avas oma keha, et virutada vasaku jalaga tagumisse nurka, aga keerutas hoopis ette posti. Courtois' imetõrjete limiit sai täis - tablool 1:0!

Real Madridi esimene ja ühtlasi ka avapoolaja ainus pealelöök nägi ilmavalgust 35. minutil. Sakslasest poolkaitsja Toni Kroos sai 25 meetril palli ning virutas selle latti! Real näitas hambaid, ent kohalikud lõid need kaks minutit hiljem sisse. Ilkay Gündogan virutas viiekasti vasakust nurgast peale, kuid kaitsjad blokeerisid. Mänguvahend lendas värava ette Silvale, kes suunas selle peaga võrku - Silvale teine tabamus, seis 2:0! Samal seisul lõppes ka poolaeg.

Teine poolaeg algas Real Madridi minisurvega, ent tulu see ei toonud. Ohtlikuim olukord tekkis 51. minutil, mil City puurilukk Ederson tõrjus David Alaba kauge karistuslöögi sõrmeotstega üle lati. Seejärel oli mäng üpris tasavägine, aga Reali pallurid "hiilgasid" tihti tehnilise praagiga.

Matši viimase veerandtunni eel pääses Haaland pärast Gündogani kannasöötu Courtois'ga silmitsi, belglane tõrjus palli latti. Kolm minutit hiljem oli kodumeeskonnal kasutada kauge karistuslöök, mille lennutas värava ette De Bruyne. Esmalt sai õrna peapuute City mängumees Manuel Akanji, seejärel lendas pall Reali keskkaitsja Eder Militao põrkest väravasse - 3:0.

Kuigi Real Madridi ei tohi kunagi maha kanda, siis nende eelmisel aastal näidatud maagia end ei ilmutanud. Nad pääsesid korra vastaste värava ette, aga kaks sooritatud pealelööki Edersonist läbi ei vuhisenud. Lisatorke tegi hoopis Man City, kui 90+1. minutil lükkas Julian Alvarez Phil Fodeni söödust tulnud palli rahumeeli vasakusse alanurka - 4:0.

Manchester City hävitas valitseva meistri ning kohtub 10. juunil Istanbulis Milano Interiga. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:

Vinicius Juniori ja Real Madridi möödunud aasta maagia sai Manchester City vastu otsa. Foto: Scanpix / Darren Staples / CSM via ZUMA Press Wire

1. Real Madridi maagilised purihambad pudenesid Etihadi murule

Klubijalgpalli valitsev Euroopa Meister Real Madrid murdis mullu oma vastaseid tugevate lõppudega. 1/8-finaalis kaotasid nad avamängu Paris Saint-Germaini vastu 0:1 ning kordusmatšis olid nad samasuguses kaotusseisus kuni 61. minutini. Viimase poole tunniga vajutas Karim Benzema kübaratriki ning nad tõusid veerandfinaali.

Seal hävitasid nad avamängus Chelsea 3:1. Kordusmatš läks aga lisaajale, sest nad jäid 0:3 maha, päästeinglina laskus murule Vinicius Junior ning otsustava värava lõi taas Benzema. Ees ootas poolfinaal.

Toona jäid nad esimeses mängus Manchester Cityle alla 3:4. Korduskohtumises viis Riyad Mahrez 73. minutil City koondseisuga 2:0 juhtima, aga 90. ja 90+1. minutil lõi Rodrygo kaks väravat - järjekordne lisaaeg. Ka sel korral otsustas lisaajal kohtumise Benzema. Finaal möödus rahulikumalt, ainuvärava Liverpooli võrku vajutas Vinicius.

Sel hooajal ei läinud Realil ükski vastasseis nugadele: 1/8-finaalis hävitati Liverpool 6:2 ja veerandfinaalis jäi Chelsea neile alla 4:0. Poolfinaali kordusmängus võttis City kõik enda kätesse ning lajatas Real Madridi maagilised puremishambad Etihadi murule.

2. Ancelotti riskantne lüke, mis maksis talle kätte

City ja Reali avalahing Madridis lõppes 1:1. Kodumeeskond näitas kogu 90 minuti vältel suurepärast kaitsetööd, vastaste staarründaja Haaland oli totaalselt lukus. Selle eest võis Los Blancos 'e peatreener Carlo Ancelotti tänada Antonio Rüdigeri, kes võttis norrakal patsist kinni ja tiris ta oma taskusse.

Põhjus, miks Rüdiger alustas, peitus põhikeskkaitsja Eder Militao mängukeelus. Brasiillane pidi kohtumist pealt vaatama kollaste kaartide ülekülluse tõttu, teiseks matšiks Manchesteris oli ta tagasi. Ancelottil oli suur dilemma - kas mängitada põhimeest või premeerida eelmisel korral hiilgavalt esinenud sakslast? Ta otsustas esimese kasuks.

Ja ta lõikas endale selle otsusega näppu, sest Haaland oli hirmuäratavalt ohtlik. Tal tekkis mitu võimalust, ent Courtois' imetõrjed hoidsid Reali veepinnal. See, et Haalandil nii palju ruumi oli, ajas Reali kaitse segadusse ning selle pealt nõelati neile valusalt - kokku lausa neli korda. Ancelotti tõi Rüdigeri 63. minutil platsile, ent selleks hetkeks oli juba liiga hilja.

3. Lugupeetud Real Madrid, millal te Manchesteri jõuate?

Madridi mängupildi ja mängijate kohta sobib fraas "tuled põlevad, aga kedagi kodus pole". Kuigi telepilt näitas, et sel korral mustades vormides platsile marssinud Real oli Etihadi staadionil kohal, siis teod väljakul jätsid mulje, nagu mehed oleks olnud veel lennukis või hotellitoas.

Seda ilmestab avapoolaja statistika, mis hispaanlaste vaatest on leebelt öeldes kurb. Pallivaldamine oli City kasuks 72:28. Võõrustajad lükkasid üle kolme korra rohkem söötu - see seis jäi 325:102. Pealelöögid City kasuks 13:1, neist raamdiesse läinud ürituste suhe 5:0. Kurikuulus xG ehk eeldatavate väravate indeks näitas City ülemvõimu suisa 1,14:0,01. Nagu numbrid näitavad, siis avapoolajal valitses täielik City dominants. Kuidas olid lood pärast vaheaaega?

Paremad, aga mitte piisavalt: teisel poolajal oli pallivaldamine võrdne, Real lükkas vastasest 18 söötu rohkem. Pealelöökide suhe jäi nende kasuks 5:3, raamidesse lendasid mõlemal kolm palli. Aga sellest jäi ilmselgelt liiga väheks ning ka siis polnud Real Madridi eriti näha, sest kordagi ei suutnud nad tekitada kindlaid väravaolukordi. City lõi see-eest kolm, millest üks lendas latti, kaks väravasse.

Kokku jäi pallivaldamine City kasuks 60:40, pealelöögid 16:7, raamidesse üritused 7:3 ja xG 2,68:0,45.

4. Manchester Cityl on võimalik teha mitut sorti ajalugu

Esiteks: Man City on varem jõudnud Meistrite liiga finaali vaid korra, siis kaotasid nad 0:1 Chelseale. Seega 10. juunil võivad nad Istanbulis võita oma ajaloos esimest korda Euroopa klubijalgpalli ihaldatuima trofee.

Teiseks: kui lisada kaadrisse ka kodune kõrgliiga ja FA karikasari, siis Manchesteri sinise poole klubist võib saada esimene Inglismaa meeskond sel sajandil, kes võitnud kuldse kolmiku ehk sealses keeles treble 'i.

See kujutab endast liigavõitu, liigakarika võitu ja Euroopa kõrgeima klubisarja triumfi. Üleüldse on sellega hakkama saanud ainult seitse klubi - Barcelona (kahel korral), Müncheni Bayern (kahel korral), Amsterdami Ajax, Milano Inter, Glasgow' Celtic, PSV ja Manchester United.

Neist kaks asuvad Ühendkunigriigis. Celtic sai selle saavutusega hakkama hooajal 1966-67, City linnarivaal Man United aga 1998-99. Kui City teeb finaalis Milano Interile ära, tõusevad nad klubijalgpalli absoluutsesse tippu. Nad tõusevad kõrgustesse, kust ei saa neid keegi alla tõmmata - nad kirjutatakse ajalooraamatute kuldseimasse sektsiooni.

5. Mängu parim - Bernardo Silva

Manchester City parempoolne ääreründaja Bernardo Silva saatis Real Madridi meeskonna koolipinki. Enim pidi temaga tegelema 20-aastane Eduardo Camavinga, kes ei saanud ta vastu kohe üldse hakkama.

Silva tegi, mis süda ja hing heaks arvasid. Ta lõi oma äärel teravust, mängis kaaslastega kokku ning tagatipuks lõi ta kaks väravat. Ja nagu kuldtõde ütleb, siis see, kes skoorib rohkem, võidab.

Manchester City - Real Madrid 4:0 (2:0) - kahe mängu kokkuvõttes 5:1