Luup peale | Mbappe meistriklass kiskus Barcelona hädad halastamatult nähtavaks (0)

Ka platsile naasnud Gerard Pique ei suutnud PSG säravaimat tähte peatada. Foto: Scanpix / Reuters / Albert Gea

La Remontada? Unustage need vanad lood. Barcelona vajab Meistrite liiga kaheksandikfinaali kordusmängus PSG vastu ime kordumist, ent tõenäosus selle sünniks on kordades väiksem kui neli aastat tagasi Camp Noul. Kodus pariislastele 1:4 alla jäänud katalaanide edasipääsuvõimalus kahanes mitte ainult mänguskoori, vaid eelkõige mängupildi tulemusel kaduvväikeseks.

Eesootavast andis juba loetud sekundid pärast avavilet mõningast aimu Marc Andre ter Stegen, kes oleks Marco Verratti läbimurdele vastu tõtates äärepealt pallist mööda löönud. Tosina minuti järel pääses esmakordselt Keylor Navase valdusi ohustama ka Barcelona, ent Antoine Griezmanni lööginurk jäi liiga teravaks.

Mõneminutiliste perioodide kaupa ühe meeskonna käest teise kätte käinud mäng võinuks saada vaheakordi Barcelona väravas, kui Mauro Icardi oleks ter Stegeniga silmitsi pääsenuna 19. minutil palli paremini tabanud. 27. minutil saabus aga Barcelona õnnehetk. Kõrget palli pilguga jahtinud Layvin Kurzawa ja Frenkie de Jongi jalad läksid karistusalas sõlme ning hollandlasest väljakukohtunik Björn Kuipers näitas penaltipunktile.

Lionel Messi realiseeris 11 meetrilt tehtud löögi kindlalt, saates palli Navasele tõrjumatult lati alla. Ent Barcelona ei saanud eduseisust enesekindlust juurde, pigem vastupidi. Kulus vaid viis minutit, kui äsjane patustaja Kurzawa vasakul äärel vabanes, õigeaegne tagasisööt leidis Verratti, too omakorda Kylian Mbappe ja abitute keskkaitsjate vahelt sundimatu elegantsiga läbi tantsinud prantslane põrutas “ette ja üles” – juba põlvili vajunud ter Stegenil polnud võimalustki.

Kuigi ka kodumeeskond suutis korraldada vastase värava alla paar ohtlikku reidi, kus peaosa mängis Griezmann, valitses mängu alates viigiväravast kuni avapoolaja lõpuni PSG. Korra tõrjus Kurzawa terava löögi ter Stegen, poolaja viimasel minutil lendas aga Icardi pealöök napilt mööda.

Teist poolaega alustas PSG sealt, kus esimene lõppes, pannes võõrustajate värava lähistel käima tempokalt pöörleva karusselli. Endiselt avanes šansse ka Barcelonale, ent pooltund pärast seda, kui 59. minutil Lionel Messi karistuslöök müüriladva kaudu üle otsajoone lendas ja Barcelona teenis õhtu esimese (!) nurgalöögi, kuulub nende jaoks samasse rubriiki, kus ootab ees suvine 2:8 häbistamine Lissabonis.

"Jälle see mees!?" Marc Andre ter Stegeni näoilme ütleb kõik.Foto: Scanpix / Reuters / Albert Gea

65. minutil pääses sentimeetri pealt suluseisu vältides kaitseliini taha PSG paremkaitsja Alessandro Florenzi ning ter Stegeni ja Gerard Pique meeleheitlikest sirutustest hoolimata sai Mbappe vabalt palli võrku saata. Viis minutit hiljem leidis Leandro Paredese karistuslöök Moise Keani pea ja pall oli kolmandat korda võrgus. Hävitustööle pani efektse punkti 85. minutil võõrustajatele kübarat kergitanud Mbappe, kes lõpetas enesekindla keerutusega suurepärase vasturünnaku.

Kordusmängu eel peab Barcelona seega sisuliselt kordama 2017. aasta imet, kui 0:4 avamängu järel võideti PSG-d tänu uskumatule lõpuspurdile koduväljakul 6:1. Ent tänavuse hooaja mängupilt ei luba kuidagi uskuda, et Kataloonia meeskond võiks selleks võimeline olla. Soccernet.ee tegi avamängust järgmised tähelepanekud:

1. PSG oli julge, aga hoidus avantüüridest

Kui tavaliselt kipuvad Meistrite liiga kaheosaliste vastasseisude avamängud olema kinnisevõitu müdistamised, siis Barcelona ja PSG ei tunnista lihtsaid ega igavaid lahendusi. Alates 2013. aastast on Meistrite liigas vastamisi satutud üheksa korda ja kümnenda vastasseisu eel tuleb tõdeda, et senistes mängudes on löödud ühtekokku 37 ehk keskmiselt üle nelja värava mängus. Seega võis oodata, et seisu hoidmisele kumbki meeskond liialt keskenduma ei kipu. Esimese pooltunni jooksul võrdsena tundunud kohtumine kaldus seejärel aina enam PSG kätte ning 90 minuti järel võis öelda, et Mauricio Pochettino mängis Ronald Koemani puhtalt üle.

PSG suutis Barcelona edukalt pikkadeks perioodideks surve alla panna, unustamata samas kaitsetööd. Võrdse pallivaldamise juures läks kodumeeskonnale lõpuks kirja vaid neli raamidesse suunatud pealelööki, külalistele kaks korda rohkem. Ehkki koduliigas on Barcelona sammunud viimastel nädalatel võidult võidule, tõestas PSG sel hooajal juba mitmendat korda, et tugeva vastase vastu võivad katalaanid endale mitteomaselt laguneda.

Külma rahuga: Camp Noud valitses 16. veebruari õhtul üksainus mees. Foto: Scanpix / AP Photo / Joan Monfort

2. KYLIAN MBAPPE!!!

Ehk oli Neymari ja Angel di Maria puudumine külalistele isegi kasulik, sest tugevdas meeskonnas arusaama, et edu võti peitub ühtses tegutsemises? Ent lõpuks ometi suutis Meistrite liiga kohamängudes särada ka Kylian Mbappe. Ründaja seekordne esitus tuletas taas meelde, et Mbappe "väravapõuast" rääkimine kujutab endast tegelikkult täiuslikkuses imepisikeste vajakajäämiste otsimist. Sellist partiid on Camp Nou kuulsusrikka ajaloo jooksul suutnud külalismeeskonna ründajatest pakkuda vaid üksikud supertähed.

Seni oli Mbappel PSG särgis Meistrite liiga play-off'ides üheksast mängust kirjas üks värav, nüüd on neli korda rohkem. Ühtlasi sai prantslasest Faustino Asprilla ja Andri Ševtšenko kõrval alles kolmas mees, kes suutnud Meistrite liigas Barcelonale kübaratriki lüüa. Omamoodi iroonia, et just kunagise Suarez-Messi-Neymar kolmikuga vastaseid põrmustanud Barcelona pidi nüüd tõdema: isegi kui elu aitab lohel kaks pead otsast raiuda, sirutab kolmas end otsekohe kolmekordselt üle sinu. Ning kuidas, pagan, saab niivõrd küps mängija olla endiselt vaid 22-aastane?!

3. Pique ei päästnud, Barcelona kaitse kärises igast otsast

Ühtki neljast Barcelonale löödud väravast ei saa panna konkreetse mängija süüks, mis kõneleb palju meeskonna läbivamatest ja põhimõttelisematest probleemidest. Algkoosseisu suurima üllatusena naasis platsile viimati novembris mänginud ja enne kohtumist vaid neli korda treeningutel osalenud Gerard Pique, kuid kokkuvõttes nappis Barcelona tagaliinis ikkagi vajalikku kindlust.

Ter Stegenil polnud väravate puhul palju teha, ent kogu mängu jooksul aimdus tema tegutsemisest ebakindlust, mis näis kaitsjatele edasi kanduvat. Pique näitas mitut puhku, et kolmekuulise mängupausiga ei kao veel kuhugi tippkaitsja klass, samas purjetas Mbappe 1:1 väravat lüües tema ja Clement Lenglet' vahelt segamatult läbi.

PSG teise värava puhul magati maha Florenzi läbijooks. Kolmanda tabamuse eel käsutas ter Stegen häälekalt oma mehi liini hoidma, seda tehtigi, kuid jäeti seejärel kohe ründajad omavahel jagamata ning Kean pääses segamatult löögile. Neljanda tabamuse võib aga kanda juba puhtalt PSG meisterlikkuse arvele, sest vasturünnaku filigraanselt külmavereline algatus varjutas isegi Mbappe pealelöögis peitunud ilu.

4. Koemani valge lipp?

Ronald Koemani töö Barcelonas pole praegu kadestamisväärne, sest alatasa esiplaanile trügiva Messi-saaga varjus tuleb tal kuidagi komplekteerida teovõimelist löögirusikat vananevatest, tõusvatest ja jätkuvalt stabiilsust otsivatest tähtedest. Selles valguses on kindlalt La Liga esinelikus ehk tulevase hooaja Meistrite liiga kohal püsimine tegelikult isegi kõrgelt hinnatav saavutus, ent Barcelona standardid on isegi tippjalgpalli kontekstis lihtsalt niivõrd palju ümbritsevatest nõudlikumad, et sellest ei pruugi piisata.

Seekord võttis Koeman esimese teadliku riski pikalt pausilt äsja naasnud Pique mängitamisega ning see otsest tagasilööki ei andnud. Teine risk realiseerus tosin minutit enne lõppu eelmise kuldse põlvkonna kangelaste Pique ja Sergio Busquetsi välja- ning Riqui Puigi ja Trincao sissevahetamisega. Koeman läks püüdma 3:2 väravat, mis jätnuks Barcelonale veel kordusmänguks šansi, ent õige pea pani hoopis Mbappe oma superõhtule punkti.

Kas Lionel Messi pidas Camp Noul oma viimase Meistrite liiga mängu Barcelona särgis? Foto: Scanpix / Reuters / Albert Gea

Barcelona mängijatevaliku “allakäigu” tahtmatuks sümboliks on kujunenud ründaja Martin Braithwaite, kes 85. minutil viimase vahetusmehena sekkus. Taanlane pole küll kindlasti halb mängumees, ent samas kindlasti ka mitte see, kes peaks Meistrite liiga otsustavas kohtumises tulema Antoine Griezmanni asemel mängu päästma.

Kuhu edasi? Barcelona viimase aasta sisse on mahtunud 2:8 häbistamine Müncheni Bayerni käe läbi, lepingutülid Messiga, halvim algus koduliigas viimase 32 hooaja jooksul, superkarikafinaalis Bilbaolt saadud kaotus, tõenäoliselt teist aastat järjest Madridi rändav liigatiitel ning nüüd ka kindel lüüasaamine PSG-lt. “Normaalses klubis” antaks Koemanile aega platsi puhtaks löömiseks ja uue vundamendi valamiseks, Barcelonas … kaheldav. Ning alati ettenägematuid pööriseid tekitavad presidendivalimised on samuti ikka veel toimumata.

5. Oma ala parimad näitasid kohtunikutöö tippklassi

Barcelona kasuks avapoolajal nähtud penalti tundus esialgu olevat pigem de Jongi sukeldumise kui Kurzawa määrusterikkumise tulemus. Paarist esimesest korduskaadrist ei paistnud meeste vahel olevat mingit kontakti, ka vigastuse tõttu kodust mängu vaadanud Neymar postitas Twitterisse otsekohe seisukoha, et tegemist oli naeruväärse otsusega.

Hetk hiljem oli brasiillase säuts juba netist kadunud, sest uus korduskaader tõi selguse – Kurzawa jooksis tõepoolest vastu de Jongi jalga ja 11 meetri karistuslöögi määramine oli seega ainuvõimalik otsus. VAR jõudis seejuures lahenduseni mõnekümne sekundiga, ilma et Kuipers oleks pidanud käima ise ekraani juures olukorda uurimas. Hea eeskuju nii mõnelegi tippliigale, kus pea iga VAR-iga seotud episood segadust ja vaidlusi tekitab. Ning ka televaatajale suudeti määrava tähtsusega korduskaader ruttu ära näidata, vältides sellega liigset arutelu. Sama kordus 2:1 värava puhul, kui suluseisu mõõtmiseks ei kulunud ülemäärast aega ning televaatajat ei vaevatud arusaamatute joonte ekraanile manamisega.

Kuipers ise näitas oma kohtunikutarkust avapoolaja lõpus, jättes Barcelona mängijate protestidest hoolimata eemaldamata PSG poolkaitsja Galaye Gueye. Kollase kaardi saamise järel kaks oranžikat, ent samas mitte teise kollase kaardi väärilist viga teinud keskväljamees pääses Kuipersi range loenguga, sellal kui mõni väiksema kogemuse ja kehvemate närvidega kohtunik võinuks mängule eemaldamisega oma jälje jätta. Lõplikult vabastas hollandlase keerulisest otsusest Pochettino, kes võttis Gueye avapoolaja järel targu väljakult ära ja tõi teiseks poolajaks tema asemele Ander Herrera.

Barcelona - PSG 1:4 (1:1)