Luup peale | Nõme kaotus. Rumal penalti nurjas 80 minutit Kalju kannatlikku tööd (galerii!) (17)

Meistite liiga esimese eelringi avamäng Nõmme Kalju - Škendija KF. Foto: Gertrud Alatare

Meistrite liiga esimese eelringi avamängus kaotas Nõmme Kalju koduväljakul 0:1 Põhja-Makedoonia tšempionile Škendija KF-ile. Kohtumise ainus värav sündis 81. minutil penaltist, mille realiseeris Agim Ibraimi.

Penalti oli tarbetu ja rumal kingitus, mis nurjas Kalju meeskonna poolt eelneva 80 minuti jooksul nähtud ropu vaeva ja rügatud kannatliku töö. Süüdlaseks oli Kalju paremkaitsja Andrei Markovitš, kes karistusalasse suunatud põrkavasse palli hooletusega suhtus ning seda käega mängis.

Tolle hetkeni oli Kalju tegutsenud väga hästi, sest enda värav oli püsinud puutumatuna ja 65. minuti kandis ilmnema hakanud Škendija kerge väsimus oli hakanud tekitama rohkem võimalusi lubavateks rünnakuteks. Peatreener Roman Kožuhhovski taktikaline plaan – kaitsta 0:0 seisu ning kohtumise lõpusirgel paari ründava vahetusega võiduväravat püüda – toimis.

Aga Markovitši kingitud penalti surmas selle ja ühtlasi ka Kalju unistuse edasipääsust, sest tänase põhjal otsustades on pea võimatu näha, kuidas suudaksid nõmmekad nädala pärast Škendijat võõrsil võita. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Kalju ainumõeldav hoiak ja Škendija kannatlikkus

Eesti meistri mänguplaan oli loogiline – kaitsest lähtuvalt kontrarünnakutele panustamine. Arvestades vastase eeldatavat tehnilist üleolekut oli see igati mõistlik lähenemine. Ilmselt isegi ainumõeldav, sest Škendija rünnakutest oli näha, et kohe, kui Kalju liinide vahel tekkis veidi rohkem ruumi, nõelati teravalt.

Siit on lihtne järeldada, et kui Kalju oleks oma mängu rohkem avanud, poleks potentsiaalne tulu üles kaalunud kaasnevaid riske. Kalju oli justkui kilpkonn, kes püsis kohusetundlikult oma kaitsva kilbi varjus ja sirutas pea või jalad sealt välja ainult siis, kui haistis maitsvat palakest.

Samas tuleb kiita ka Škendija kannatlikkust, kes ei kukkunud rabistama, vaid proovis nii ja naa. Ning siis uuesti nii. Ja siis jälle naa. Rahulikuks jäämine näitas Põhja-Makedoonia klubi taset. Škendijal avanes esimesel poolajal kaks head võimalust, kui 8. minutil leiti läbisööduga Marjan Radeski, kelle löögi aga vastu rutanud Pavel Londak tõrjus. 33. minutil tabas sama mehe pealöök latti.

Kaljul õnnestus avapoolajal ette võtta kaks lubavat reidi vastase karistusalasse, millest esimene oli positsiooni- ja teine kontrarünnak. Eriti hea oli neist 19. minutil aset leidnud viimane, kui vasakul äärel Robert Kirsiga kenasti seina mänginud Liliu sai proovida Škendija kaitsjate eest ära joosta. Brasiillast saatis edu, aga eelviimane pallipuude oli liiga tugev, mis lubas väravavahil Kostadin Zahovil välja tulla ja löögi summutada.

Kokkuvõttes tegid mõlemad meeskonnad avapoolajal taktikaliselt küpse partii.

2. Roman Kožuhhovski üllatus algkoosseisus

Et aprillis Sergei Frantsevi asemel Kalju peatreeneri ametisse asunud Roman Kožuhhovskil on kombeks algkoosseisudes üllatavaid lükkeid teha, on teada. Ent tema tänane otsus määrata põhikoosseisu sel hooajal Premium liigas vaid kahel korral sinna kuulunud ning eelmise kahe kuu jooksul ainult 112 minutit mänguaega pälvinud Nikolai Mašitšev oli ikkagi ootamatu.

Põhjuseks vajadus kannatliku ja usina kaitsetöö järele, mida Mašitšev ka kohusetundlikult tegi. Ründetegevuse toetamisel jäi Mašitšev aga pigem kehvaks. Tema püstsöödud ei leidnud reeglina Kalju ründajaid. Samas tuleb tõdeda, et sageli olid need ka hädalahendused, mis olid vajalikud, et hetkekski mängu epitsenter vastase väljakupoolele viia ja Kalju kaitsjatele viiv puhkeaega pakkuda.

3. Škendija karistuslöökide seeria

Teise poolaja alguses vajus Kalju liiga sügavale kaitsesse, mis võimaldas Škendijal vastase karistusala lähistel oluliselt vabamalt kombineerida. Nende sööduseeriate tulemusel teeniti mitmeid ohtlikke karistuslööke, mis jäid Põhja-Makedoonia klubil aga Kalju õnneks realiseerimata.

52. ja 61. minutil proovis Besart Ibraimi, aga esmalt Londak tõrjus ja siis läks vintlöök napilt mööda. 68. minutil sai Agim Ibraimi sooritada karistuslöögi peaaegu kasti servalt, aga tema löök maandus värava katusel. Sellest seeriast pääsemise järel Kalju kosus ning Škendija muutus vastupidi lodevamaks. Aga siis tuli see penalti ja kõik senised 80 minutit muutusid tühiseks.

4. Kalju parim – Reginald

Škendija peatreener Qatip Osmani nimetas mängu-eelsel pressikonverentsil Kalju keskväljamootorit nende võtmemängijaks ning Reginaldi kohusetundlikkus ja mängulugemine olidki Kalju mänguplaani teostamisel võtmetähtsusega.