Luup peale | Paide väravaralli ehk Legioni strateegiline otsus välistas lahingu (0)

Paide Linnameeskond lõi viis väravat Tallinna Legionile ja sai hooaja neljanda võidu. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Tallinna Legion asub küll Premium liiga tabelis viimasel kohal, aga oli esimese kuue vooru jooksul andnud eranditult südikaid lahinguid. 7. voorus Paides loobuti sellest vabatahtlikult, et püüda suuremat kala kahes järgmises matšis.

Legion jättis nimelt pingile hulganisti põhimängijaid, mis tähendas, et mullune pronksimeeskond Paide võitis 5:0. Tegu oli Järvamaa klubi selle hooaja esimese koduvõiduga. Eelmises kolmes kodumängus olid nad alati lõpuminutite väravast üheväravalise kaotuse saanud.

Värav oli õhus kohe pärast avavilet. Paide pani palli mängu, aga kaitsjate omavaheliste söötudega kaotas selle. Legioni poolkaitsja Nikita Grankin sööstis paremalt karistusalasse ja kõmmutas, aga Mihkel Aksalu tõrjus. Grankin sai ka teist korda proovida, aga värava eest läbi läinud pallile polnud jätkajat. Minut hiljem oli pall võrgus, aga väljaku teises otsas.

Soodsat šanssi omanud Ebrima Singhateh küll väravat lüüa ei suutnud, aga värava ette põrganud palli klaaris Mathias Palts nii õnnetult, et lõi selle vastu Robi Saarmat, kellest see väravasse põrkas. Järgneva kümne minuti jooksul oli Legionil kaks ja Paidel umbes neli-viis vägagi arvestatavat võimalust värava löömiseks, mis kõik jäid realiseerimata.

12. minutil teine tabamus aga sündis, kui Karl Möölilt söödu saanud Deabeas keeras end Paltsi pealt maha ja Pavel Londakuga silmitsi jäänuna realiseeris kindlalt. Legioni kogenematu ja kokkumängimata kaitseliin kärises igast otsast, aga Paide ei suutnud arvukaid võimalusi realiseerida. Kas oli sihik ebatäpne või tõrjus 41-aastane väravavaht Pavel Londak.

Paide sai oma kaitsemängu aga üha paremini korda ja esimese veerandtunni jooksul kaks tõrjet tegema pidanud Mihkel Aksalul edasise kohtumise jooksul tööd polnud. Kuniks seis püsis 2:0 peal, oli aga õhus variant, et äkki ikka midagi ootamatut juhtub. Jalgpall on ju selline ootamatusi täis mäng, nagu nägi eile õhtul näiteks Münchenis ja Madridis.

Pinged maandanud kolmanda värava lõi Paide 71. minutil, kui vahetusest sekkunud Kevor Palumetsa diagonaalsööt leidis üles Kristofer Pihti. Varem kaks väga soodsat šanssi luhta lasknud ründaja rammis nüüd palli võrku. Minuti hiljem lisas Deabeas oma teise tabamuse ning teisel üleminutil vormistas Dominique Simon kauni kauglöögiga lõppseisu. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Legion loobus võitlusest

2021. aasta Premium liiga hooaja lõpus tekitas omajagu furoori toonane Tartu Tammeka peatreener Dmitris Kalašnikovs, kui saatis näiteks mängus FC Flora vastu platsile sisuliselt duubelmeeskonna ja sai 0:9 kaotuse. Lätlasest peatreeneri põhjendus oli lihtne – punktišansid olid väga väikesed, aga ees ootasid liigakoha säilitamise nimel võtmetähtsusega matšid, mille jaoks tuli põhijõududele puhkust anda.

See on jalgpallis täiesti legitiimne taktika. Näiteks Villarreal tegi möödunud nädalavahetuse Hispaania kõrgliiga mänguks võrreldes Meistrite liiga veerandfinaali avamänguga 11 vahetust. Julge käik osutus edukaks – eile lõid puhkust saanud mehed Bayerni auti. Ning ka Tammeka jäi mullu kõrgliigasse püsima.

Paide Linnameeskond rõõmustab järjekordse värava üle. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Kas Legioni peatreeneri Deniss Belovi tänane avantüür samamoodi mainitud kahele juhtumile tulemuslikuks osutub, selgub kahel järgmisel laupäeval, kui Legion kohtub esmalt Tallinna Kalevi ja siis Pärnu Vaprusega, kes on kõigi eelduste kohaselt nende kaks peamist rivaali võitluses kohtadele 8.-10.

Pavel Dõmov, Aleksandr Volodin ja Ivans Baturins jäidki vahetuspingile. Nikita Ivanov, Aleksandr Nikolajev ja Aleksander Švedovski sekkusid alles viimaseks pooltunniks. Nad kõik on Legioni tavapärased põhimehed. Kui Daniil Pankov pidi 37. minutil vigastuse tõttu välja tulema, asendas teda Premium liiga debüüdi teinud Mihhail Tõsjatov, mitte mõni kogenum kaitsja.

Need kõik olid selged märgid, et Legioni strateegia oli keskenduda kahele järgmisele matšile. Tulgu täna, mis tuleb. Peatreener Belov seda kõike kohtumise järel ka ei varjanud. Iseasi, mida arvasid sellest kõigest vaatajad, kes eraldasid endale aja lootuses näha pingelist jalgpallimatši, mida Legioni senised esitused ju prognoosisid? Aga, nagu öeldud, jalgpall kätkeb endas ootamatusi.

2. Paide lõi tegelikult vähe

Esimese poolaja keskel pidanuks Paide olema löönud juba viis väravat. Võimalusi oli olnud tohutult, aga palli võrku ei saadud. Tänane Legion seda ära ei karistanud, sest neil polnud selleks võimu, aga meenutades Paide kolme eelmist ja valusat kaotust – kõik viimastel minutitel, kõik üheväravalised – siis need meenutavad värava äralöömise tähtsust.

Territoriaalse ülekaalu, kena ülesehituse ja nutikate lahendustega on võimalik silma paista, aga ainult nendest tulemuste tegemiseks ei piisa. Vaja on väravaid. Kust Paide neid tänavu veel leiab peale Deabease, kes on hooaja algusest saadik olnud heas hoos? Täna sai edurivis šansi 18-aastane Ebrima Singhateh, kes aga väravat ära ei löönud, kuigi võimalusi oli väga mitu.

Kaimar Saag ja Siim Luts jäid täna Paide pingile, sest neid ei läinudki vaja. Aga mõeldes Paide ambitsioonile, peavad nad kiiremas korras suutma laiendada nende mängijate ringi, kes võimalusi väravaks löövad. Praegu kuulub selgelt sinna ainult Deabeas.

Paide Linnameeskond lõi Tallinna Legionile viis väravat, aga jättis ka palju šansse realiseerimata. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

3. Mängu parim – Deabeas

Veel 3:0 seisu peal oli Soccernet.ee andmas seda aunimetust Legioni väravavahile Pavel Londakule, kelle tõrjed nii esimesel poolajal, aga eriti teise poolaja algfaasis tõid meelde 2008. aasta MM-valikmängu Eesti – Türgi (0:0), kus ta võttis ära kõik, mis võtta andis ning igaks juhuks kõik muu samuti.

Aga kui lõpuks tuli Londakul selja tagant võtta viis palli, kusjuures neljanda ja viienda puhul võinuks ta tegutseda paremini, siis enam kaotuse saanud meeskonna mängija tunnustamise laadseks avantüüriks ruumi polnud. Aga tubli mängu tegi kuu aja pärast 42. sünnipäeva tähistav Londak ikkagi!

Aga hea oli ka Deabeas, kes lõi kaks väravat ja näitas mitmes muuski episoodiski oma teravust. Huvitav on näha, kas Paide kavatseb senist ääreründajat ka edaspidi puhta ründajana mängitada? Deabeases paistsid sel positsioonil välja tulevad omadused, mis seni varjus (mäng selg värava poole, õhuvõitlused). Iseasi, kas tänane Legion oli asjalik mõõdupuu?

* * *

13. aprillil kell 17.30 Paide kunstmuruväljakul

Paide Linnameeskond - Tallinna JK Legion  5:0 (2:0)
2. Robi Saarma, 12., 72. Deabeas, 71. Kristofer Piht, 90+2. Dominique Simon

Väravasöödud: 2. x., 12. Karl Mööl, 71. Kevor Palumets, 72. Herol Riiberg, 90+2. Joseph Saliste
Hoiatused: 22. Sergei Mošnikov - 29. Leonid Arhipov, 70., 83. Daniel Fedotov, 90. Vladislav Jegorov
Eemaldamine: 83. Daniel Fedotov (Legion)
Mänguolud: +8, päikesepaisteline ilm, kunstmuru heas seisukorras