Luup peale | Põnevat lahendust katsetanud Legion võitles visalt, ent Florale piisas ühest õnnelikust pealöögist (0)

Flora küll võitis, kuid mängupildi osas leidub mõtteainet. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Premium liiga laupäeva keskmises kohtumises oli TJK Legion küll tahtmist täis ning tekitas FC Florale omajagu peavalu, kuid võitjatena lahkusid platsilt ikkagi rohevalged. Lõpptulemuseks 1:0.

Flora esimene hea võimalus sündis juba kolmandal minutil, mil Markus Soomets karistusalasse lahtiseks jäänud palliga tuld andis, ent kõmmutus lendas napilt üle värava. Viis minutit hiljem avanes šanss Daniil Kuraksinil, kes Michael Lilanderi tsenderdusest tulnud pallile aga korralikult pihta ei saanud.

Esimesest kolmveerandtunnist oli mängitud pool, kui Florale avanes senise mängu selgelt parim võimalus. Martin Miller mängis Sergei Zenjovi Legioni väravavahiga sisuliselt üks-ühele silmitsi, kuid Ivans Baturinsi jalatõrje hoidis omad vee peal.

Enne pooltunni täitumist sai Flora taas proovida, kui Konstantin Vassiljevi nurgalöök leidis penaltipunkti lähistelt üles kõigist kõrgemale kerkinud ning uhkesse üksindusse avanenud Marko Lipu, kuid keskkaitsja pealöök lendas üle värava ning tagantjärele fikseeris kohtunik Kristo Külljastinen olukorras ka määruste rikkumise.

Viis minutit hiljem sai Lipp taas peaga löögile – sedapuhku jõudis temani Vassiljevi karistuslöök –, kuid taas oli üritus ebatäpne ja pall lendas analoogselt eelmisele olukorrale napilt üle värava.

Korra suutis esimesel poolajal teravust luua ka Legion: mängujuht Nikita Ivanov läks ligi 25 meetri pealt vasaku jalaga löögile ning otsis ristnurka, kuid paraku vuhises pall napilt väravast mööda.

Teist poolaega alustas Flora aga vähemalt sama intensiivselt kui esimest. Rauno Alliku pääses juba 48. minutil Baturinsiga silmitsi, ent vasaku jalaga sooritatud löögi suutis lätlasest puurilukk suurepärase soorituse abil pareerida.

Mida aeg edasi, seda enam sai aga ka Legion mängu sisse. Esimesena tekitas teravust Nikita Ivanov, kelle kauglöök õige napilt paremast postist mööda vuhises, kuid seejärel sähvatas hoopis Flora – Zenjov andis vasakult äärelt tsenderduse ning Kuraksin rammis selle põrke järel väravaesiselt peaga väravasse.

Legion ei võtnud aga käiku välja – löögile pääsesid nii Stefan Tšendei kui Aleksander Švedovski. Flora ilmutas keskväljal rabedust ja tegi ka tehnilist praaki, mis võimaldas Legionil viimase pooltunni vältel mängida kui võrdne võrdsega. Erilisi võimalusi kummalgi aga enam ei avanenud ning mäng lõppes Flora napi 1:0 võiduga. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Flora varasem efektiivsus aidanuks vältida tavapäratut olukorda

Rohevalgetel avanes esimesel poolajal päris palju võimalusi. Markus Soomets oli skoorimisele väga lähedal, Daniil Kuraksini esimene üritus ebaõnnestus ning teine vuhises napilt postist mööda. Kahel korral (!) sai Konstantin Vassiljevi tsenderdust peaga suunata Marko Lipp, kuid mõlemad võimalused jäid kasutamata.

Vaheajaks tablool olnud viigiseis ei peegeldanud mängupilti kuigivõrd adekvaatselt, sest kontroll oli selgelt Flora käes. Legion jahtis küll kontravõimalusi ning Mark Antonio Havier tegi ees korralikku survet, kuid erilisi võimalusi kodumeeskond esimese kolmveerandtunni vältel ei omanudki. Kaitsefaasis käristas Legion seevastu mitmel puhul, jättes Flora mängijad standardolukordade ajal väravaesisele lubamatusse üksindusse.

Teisel poolajal mängupilt aga muutus. Tõtt-öelda leidis Legioni suurem avanemine aset pärast Flora väravat: teravust suutsid luua nii Nikita Ivanov, Stefan Tšendei kui Aleksander Švedovski, pannes seeläbi Flora esikinda Karl-Romet Nõmme oma meeste suunal kohati päris kurja häält tegema.

Viimase kümmekonna minuti vältel oli Legioni viigivärav mängupildi põhjal kahtlemata rohkem õhus kui Flora teine tabamus. Hoolimata sellest, et lõpuks ei skoorinud kumbki ja Flora kirjutas tabelisse kolm punkti, ei anna mäng rohevalgetele kolmest punktist hoolimata erilist rõõmuainest kaasa.

Legion ei lasknud Floral teise poolaja jooksul hetkekski kergemalt hingata. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Nii emotsionaalne kui mänguline surve ei ole Flora mängudes nende suunal just kuigi tihedad külalised, kuid seekord pidid rohevalged nendega toime tulema. Kogu närvilisus võinuks aga olemata olla, kui avapoolajal oleks võimalused ära realiseeritud.

Järgmisel neljapäeval ootab Florat ees Konverentsiliiga esimese eelringi avamäng Seinäjokiga. Legioni vastu näidatud mängupilt ei sisenda küll kaasaelajatele tähtsa lahingu eel ilmselt erilist kindlustunnet, kuid see-eest võis tegu olla lihtsalt ühe sellise päevaga, mil kõik asjad lihtsalt ei õnnestugi. Vigadest õpitakse ning loodetavasti Flora seda euromängude eel ka teeb.

2. Legioni innovaatiline rünnakulahendus

Ehkki Legioni esiründaja Markus Vaherna oli viimastes mängudes väravasoone üles leidnud ning skoorinud kahes järjestikuses kohtumises, alustas ta seekordset matši vahetuspingil. Rünnakut mehitasid hoopis Nikita Kondratski ja Mark Antonio Havier, kellest esimene tegutses pigem allpool ning teine selge tipuründajana.

Havieri ülesanne oli selge – teha Flora keskkaitsjate Marco Lukka ja Marko Lipu elu võimalikult ebamugavaks. Kuivõrd kodumeeskonna ründeplaanis oli märkimisväärne olulisus just kontrarünnakutel, ei saanud Havier oma tehnilisi oskusi eriti näidata ning keskendus eelkõige musta töö tegemisele. Seda tegi ta visalt ning hoolitses eeskujulikult selle eest, et Lipp ja Lukka hetkekski liiga kergelt hingata ei saaks.

Veelgi kummaliseks tegi Havieri algkoosseisu kuulumise aga tõsiasi, et “paberite järgi” on tegemist hoopis kaitsemängijaga. Teiseks poolajaks asendati ta küll Vahernaga, kuid vähemalt avapoolaja põhjal on noorele mängumehele keeruline midagi ette heita – oma ülesannetega sai ta vähemalt sama hästi hakkama kui Vaherna teisel poolajal.

Legioni peatreener Deniss Belov ei pelga uudseid ja tavapäratuid lahendusi – Havieri-lüke kahtlemata nende hulka ka kuulub – ning seekordse põhjal ei pidanud ta valikus ka pettuma. Havier mängis oma karjääri viiendas Premium liiga mängus korralikult, kuid esimest korda põhikoosseisu kuulununa ei saanud ta liialt tegeleda traditsioonilise ründetegevusega, vaid keskendus rohkem mustale tööle.

3. Mängu parim - Markus Soomets

Flora esitus ei olnud kaugeltki oma parimate päevade tasemel, kuid Soometsa näol oli tegemist ühega vähestest individuaalsetest eranditest. Ta rassis keskväljal väsimatult 90 minutit ning oli selge üleplatsimees, kes lõi võimalusi nii ründefaasis kui tegi ka otsustavaid liigutusi vastase rünnakute pidurdamisel.

Tugevateks pretendentideks mängu parima tiitlile võinuks olla ka Legioni väravavaht Ivans Baturins ja keskkaitsja Mihhail Kolobov, kellest esimene hoidis oma meeskonda mitmel puhul tõrjetega vee peal ning teine sooritas kahe käe sõrmedel tähtsaid blokeeringuid. Paraku andis lõppseis eelise Soometsale.

Markus Soomets. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee