Luup peale | Potteri Chelsea leidis hoo ja lükkas hoopis Milani kuristiku servale (2)

Pierre-Emerick Aubameyangi 33 eluaastat ei sega saltode viskamist. Foto: Scanpix / REUTERS / Dylan Martinez

Londoni Chelsea vajas AC Milani võõrustades iga hinna eest võitu, et Meistrite liiga E-alagrupi põhjast välja rabeleda, ning 3:0 seljavõit tõstiski nad hoobilt teiseks, jättes nüüd omakorda Itaalia meisterklubi sundseisu.

Kompava ja sündmustevaese alguse järel sai Chelsea 20. mänguminuti paiku korraliku surve peale, surudes Milani sügavale kaitsesse. Järjestikustest standardolukordadest pääseti neli korda järjest peaga löögile ning neljandal katsel tõrjus Ciprian Tatarusanu palli enda ette, kust surus selle lõpuks väravasse Wesley Fofana - 1:0!

Chelsea jätkas sõiduvees ning 33. minutil pani Mason Mount ka teist korda võrgu sahisema, kuid seda napilt suluseisust. Suurem surve vaibus, kuid kodumeeskond kontrollis jätkuvalt sündmustekäiku. 45. minutil pääses Raheem Sterling läbijooksule, aga Pierre Kalulu jooksis tema edumaa kinni ja neutraliseeris ohu.

Milan polnud sinnamaani suutnud rünnakul mitte kui midagi korda saata, kuid neljandal lisaminutil avas Sandro Tonali diagonaalsööt äkitselt ohtliku rünnaku. Rafael Leao murdis vasakult trahvikasti ning söötis keskele ohtlikusse tsooni, aga Kepa suutis Charles De Ketelaere'i löögi tõrjuda ja Rade Krunic saatis jätkuürituse kuuelt meetrilt taevasse.

Milan üritas teisel poolajal initsiatiivi haarata, kuid mäng püsis Chelsea kontrolli all. Väravad ei lasknud end kaua oodata, kui 56. minutil lipsas Reece Jamesi tsenderdus Fikayo Tomori nina alt läbi ning Pierre-Emerick Aubameyang ei jätnud võimalust kasutamata, koksates palli võrku - 2:0!

61. minutil läkitas Sterling kiirrünnakul Jamesi järgmise hea söödu kümnelt meetrilt üle värava. Vähem kui minut hiljem tõusis Chelsea paremäär aga ise kasti ja saatis palli terava nurga alt lähemasse ristnurka - 3:0! Edasine oli juba vormistamise küsimus. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Milani laatsaret ei vabanda välja

Milani koosseisust puudusid vigastustega kaheksa olulist mängijat, nende hulgas esiväravavaht Mike Maignan, kogenud keskkaitsja Simon Kjaer ning põhiäärekaitsjad Theo Hernandez ja Davide Calabria, kes mängivad Milani mänguplaanis olulist rolli. Samuti puudusid Alessandro Florenzi, Alexis Saelemaekers, Zlatan Ibrahimovic ja Junior Messias. Rohked vigastused tingisid ühtlasi selle, et Milani algkoosseisu ennustamine osutus lihtsaks ülesandeks ja see ei sisaldanud ainsatki üllatust.

Kui aga vigastused laastasid peamiselt Milani tagaliini, siis pallimurul avaldusid Itaalia meistrite probleemid pigem vastaste väljakupoolel. Pallivaldamine jäi küll isegi Milani kasuks, kuid seda statistikat koguti ideetult enda väljakupoolel, samas kui läbi keskvälja ei suudetud mängida ning rünnakule ei jäänud püsima peaaegu mitte ükski pall.

Ükski detail ei toimi jalgpalliväljakul isoleerituna, nii et me ei saa näiteks kunagi teada, kui palju halvas Milani ründemängu see, et Theo Hernandeze näol kaotati tema võimsad reidid vasakult äärekaitsest üles. Üldjoontes on aga selgemast selgem, et Chelsea kontrollis kogu kohtumist ja mängis Milani nii konkreetselt üle, et seda ei saa vabandada välja lihtsalt osade põhimeeste puudumisega.

Graham Potter. Foto: Scanpix / AP Photo / Ian Walton

2. Potteri esimene võit Meistrite liigas

Chelsea't häirisid samal ajal vaid mõned üksikud vigastused, mis pakkus Graham Potterile treeneritoolil küllusliku valiku. Suurklubi peatreenerina oma kolmandat mängu alustanud 47-aastane inglane otsustas naasta kolmemehelise kaitseliini juurde ja pakkus Kalidou Koulibalyle esimesed minutid tema käe all. Võrreldes eelmise mänguga Salzburgi vastu, kui Potter debüteeris pettumustvalmistava 1:1 viigiga, jättis ta pingile Jorginho, Cesar Azpilcueta, Kai Havertzi ja Marc Cucurella ning tõi nende asemele lisaks Senegali keskkaitsjale ka Ruben Loftus-Cheeki, Ben Chilwelli ja Wesley Fofana.

Chelsea'l võttis pisut aega, et õige rütm leida, aga paarikümneminutilise mängu järel tundsid nad end juba nagu sõiduvees. Isegi kui juhtseisul initsiatiiv vahepeal näiliselt Milanile loovutati, siis tekitati sellega kõigest endale ruumi ründamiseks, sest Itaalia meistrite rünnakute pidurdamine ei valmistanud neile mingeid probleeme. Ikka ja jälle oli peaküsimus hoopis selles, millises väljakuosas Chelsea palli võidab ja kui ohtlikult nad siis vastu nõelavad.

Endise Östersundi, Swansea ja Brightoni juhendaja jaoks on tegemist karjääri esimeste mängudega Meistrite liiga tasemel. Viik Salzburgiga jättis nad tänase mängu eel seljaga vastu seina, kuid raskest olukorrast tuldi auga välja. Kahe euromängu vahele mahtus ka 2:1 võidetud liigamäng Crystal Palace'i vastu, nii et Potteril pole läinud sugugi kaua, et hoog sisse saada. Esmakordselt sel hooajal on Chelsea võitnud kaks kohtumist järjest.

Stefano Piolil jagub mõtteainet. Foto: Scanpix / REUTERS / Dylan Martinez

3. Milani ähvardab üheksas kevad järjest Meistrite liigata

Võit kergitas Chelsea E-alagrupis hoobilt viimaselt kohalt teiseks, edestades Milani tänu omavahelise mängu võitmisele, ning Milanist jäävad nad ette ka juhul, kui nad järgmises voorus Milanos viigiga peaksid leppima. Kahe suurklubi ees juhib tihedat alagruppi hoopis Salzburg ning konkurentsist ei ole kaugeltki väljas ka Zagrebi Dinamo, kes kaotab austerlastele vaid kahe punktiga.

Selge on see, et edasipääsu osas jääb kõik lahtiseks kuni viimaste voorudeni, kuid Milan võib leida end päris raskest olukorrast, kui nad ka nädala pärast kodus Chelsea vastu mingit rohtu ei leia.

Seitsmekordse Meistrite liiga võitja naasmine klubijalgpalli suurimale areenile ei ole just lilleliselt kulgenud. Alagrupiturniirilt edasi jõuti viimati hooajal 2013/14, pärast mida ei pääsetud seitse aastat järjest üldse turniirile. Eelmisel sügisel lõpuks naastes jäädi alagruppi pidama ja sama saatus ähvardab neid ka nüüd Itaalia valitsevate meistritena.

Milan on üldiselt küll tõusuteel, kuid jõujooned on aastate jooksul kõvasti muutunud. Milan tõstis Meistrite liiga karika viimati pea kohale 2007. aastal ning sealt alates ei ole nad rahvusvahelisel tasemel tiitlite jagamisel enam kaasa rääkinud. Chelsea on aga vahepealsel perioodil võitnud kaks Meistrite liiga ja kaks Euroopa liiga karikat.

4.  Mängu parim - Reece James

James aitas vaigistada Rafael Leao näol Milani kardetuima ründejõu ning panustas tõhusalt rünnakule. Tasuks nullimäng, väravasööt ja värav ning kui kaaslased oleks paremini realiseerinud, siis võinuks väravasööte veel lisanduda.

Londoni Chelsea - AC Milan 3:0 (1:0)