Luup peale | Saku tõestas, et mis kinni ei jää, saab teises väljaku otsas karikavääriliselt kinni löödud (galerii!) (0)

Saku Sporting on naiste karikavõitja 2023. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Pingeline, meelelahutuslik ning kirglik vastasseis Saku Sportingu ja Tartu Tammeka vahel lõppes 1:0 võiduga. Nii võitis Saku oma aegade esimese karika. Otseloomulikult polnud asi nii lihtne. Mõni vihje: väravavahi vigastus, omavärav ja hulk realiseerimata võimalusi.

Peale kuue minuti täitumist õnnestus tartlastel saada Saku kasti juures surve peale. Ohtu proovisid külvata pea kõik ründefaasi tõusnud pallurid, kord katsetati kõrge kaarpalliga, siis madalate löökidega. Olukorra lõpetas Liisa Merisalu kastijoonelt teele pandud pealelöök, mis läks küll väravalati alust tsooni otsima, kuid leidis üles eeskujulikult kerkinud Ksenija Jerofejeva käed.

Samad ässad oli aktsioonis ka minutid hiljem: Kirkeliis Lillemets leidis keskväljalt hiilgava läbisöödu Merisalule, kes jõudis palliga koos ka karistusalasse, kuid nõrgema jalaga teele pandud löök ebaõnnestus. Esimese posti kinni pannud Jerofejeva (kelle kindlad toimetused ehk segasid ka löögile läinud Tammeka ääreründajat) sai palli uuesti mängu panna.

Saku, kes käis ka vastase kastis midagi tegemas ning kogus seal hulgaliselt puuteid, ootas oma esimesi võimalusi pisut kauem. 20. minutil lasi vasakult äärelt plagama pääsenud Katriin Saulus poolkõrge palli esimesse posti, kuid sinna tormanud Grete Daut löögile ei jõudnud, vaid tekitas oma jõulisusega hoopis vea.

Kaks minutikest hiljem võttis Lillemets niitide tõmbamise taas enda kätte: tipuründaja pani palli paremalt äärelt kasti liikunud Kreete Õunale. Kaitsjaid edestanud Tammeka paremääre jaoks läks lööginurk pisut teravaks ning ühe puutega teele pandud löök ebaõnnestus.

Avapoolaja keskel hakkas ka Saku päriselt hirmutama. Esmalt proovis Kairi Himanen enam kui 20 meetri kauguselt esimest ristnurka leida, kuid võimsa hüppe teinud Sportingu kasvandikul Keiti Kruusmannil oli olukord kontrolli all. Minutid hiljem pidi Tammeka puurivaht minema koksama Kristina Bannikova tsenderduse, siis taas Himaneni löögi.

Keiti Kruusmannil jagus Tammeka väravasuul tööd küll. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

31. minutil sai matš otsustava pitseri: Jerofejeva klaaris õnnestunult küll tema väravasuu suunas veerenud palli, kuid 17-aastase kindanaise löögijalast käis maapinnale tagasi jõudes valus jõnks läbi. Füsioterapeut Marten Metsniit kupatati kiirelt väljakule, Jerofejevat putitati mõne minuti jagu, kuid kiirelt sai selgeks, et põlve ümber seotud teibist suurt tolku pole - on vaja vahetust. Kuna Sakul muud varianti polnud, siis saadeti postide vahele rünnakus alustanud Saulus ning tema asemele toodi ründesse Emma Treiberg.

Saulust hakati usinalt proovile panema. Üks suurimaid šansse mängiti välja 42. minutil, kui Tammeka ei hakanud Saku karistusala juures teenitud karistuslöögiga üle mõtlema: Liik pani kiire söödu Merisalule, kes trikitas end Saulusega silmitsi, kuid Saku puuri valvaja venitas jala viiekastilt teele pandud löögile otsustavalt vahele.

Võrdselt mänginud Saku Sporting ja Tartu Tammeka läksid vaheajale seisuga 0:0.

Teise kolmveerandtunni esimene ärev moment sündis 52. minutil, kui Treiberg lasi paremalt äärelt kõrge tsenderduse kasti. Õun proovis Triin Satsit küll segada, kuid Saku vasakäär sai küllaltki mugavalt peanupu vastu panna ning palli lati alla suunata. Võrk hakkas põhimõtteliselt sahisema, kuniks Kruusmann eikusagilt välja hüppas ja mänguvahendi puurisuult eemale suunas.

64. minutil näitas ka neidude U17 EM-finaalturniiril vapralt asjatanud Annegret Kala, et minekut jagub. Nii võitles ta omadele palli välja ning jätkas Merisalule, kes leidis kasti äärest tsenderduse tagumise posti kõrvale. Kui esimesena kerkinud Õun pallini ei ulatunud, siis napilt enne Lillemetsa vajaliku puute teinud Daut päästis omad halvimast.

69. minutil lõpetati vutifännide piinad: Saku mängis nurgalöögi kiirelt lahti, Merily Toom pani pehme palli päris värava alla ning kerkinud Treibergi puutest koksas mänguvahend Eva-Maria Niidu jala abiga võrku - 1:0 Sakule!

Kirkeliis Lillemets (valges) ei suuda ära uskuda, mis juhtunud oli. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Tammeka proovis järelejäänud ajast maksimumi võtta. 71. minutil tuldi vasaku ääre kaudu, Lillemets leidis pisut pillapalla olnud kaitsjate vahelt täpse söödu Merisalule, kes läks kümnelt meetrilt löögile, kuid ei suutnud ikka Saulust üle mängida.

Päris matši lõpus oli Sakul eesotsas Treibergiga veel variante, kuid mõlemal juhul otsis ründaja esimest posti, mille Kruusmann oli kindlalt kinni pannud. Neid momente Saku taga nutma ei jäänud, sest kahe üleminuti järel kõlas Gabriela Kaskmaa vabastav vile - Saku Sporting võitis ajaloo esimese karika! Soccernet.ee tähelepanekud mängust:

1. Saku Sporting tahtis esialgu jõuda vastase poolele kiirelt

Ka võistkonna peatreener Jan Harend rääkis kohtumise järel, et tavaliselt tahetakse juba esimesel poolajal jõuda kiirelt vastase poolele ja väravani. Nii oli ka Ksenija Jerofejeva ning hiljem Katriin Saulus saanud kindlad juhised, et alustada tuleb pika palliga. Samas oli Tammeka päris jõuline duellipartner ehk 50/50 pallidest tekkis erinevaid olukordi.

Säärane taktika selgitab ka ära, miks jäeti ka karikafinaalis pingile Emma Treiberg - sest tegemist on mängijaga, kellele meeldib süstida vastase kaitseliini taha tekkivasse ruumi. Teisel poolajal sai poolfinaalis Flora võrku kaks palli saatnud Treiberg lustida pisut hoogsamalt.

Emma Treiberg alustas vahetusest, kuid rassis lõpuks ligi tund aega. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

2. Tammeka verinoor koosseis - platsil käinud mängijate keskmine vanus oli 19 aastat ja 9 kuud

Tammeka on tänavusel hooajal end eriti hästi tööle saanud mõne kogenuma lüli, aga ka oma noorte toel. Nii moodustasid näiteks ründepaari 16-aastane Aleksandra Kelli ja 17-aastane Kirkeliis Lillemets, kes lõi lõppenud karikahooajal seitse väravat. Platsil käinud mängijate keskmiseks vanuseks kogunes kõigest 19 aastat ja üheksa kuud. Saku samad numbrid olid 24 ja 1.

Kui uskuda EJL-i protokolle, siis esines Tammeka finaalis läbi aegade kõige noorema koosseisuga. Eelmine esikoht kuulus Põlva Lootosele, kes madistas 2015. aastal keskmiselt 20 aasta ja kahe kuu vanuste mängijatega.

"Meil oli tegelikult väga palju võimalusi. Esimesel poolajal oli koos poolikutega 12-13 võimalust. Teisel poolajal võib-olla kannatus natuke katkes, kui pikka aega väravat taga ajasime ja seda ei tulnud. Võib-olla oleme veel natuke liiga noored, et neid suuri mänge võita," kommenteeris Roops Soccernet.ee-le.

Aleksandra Kelli (vasakul) on kõigest 16-aastane, kuid toimetas finaalis enesekindlalt ja isukalt. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

3. Pikal vigastuspausil olnud Merily Toom naasis mängu otsustanud sööduga

2022. aasta 18. juunil vigastas Saku ääreründaja naiste Meistriliiga kohtumises põlve ristatsidemeid ning pidi minema opilauale. Vähem kui aasta hiljem naasis Toom suurde mängu, kohe eriti suurde, sest tema naasmismatšiks saigi justnimelt karikafinaal.

Toom vahetati mängu 60. minutil, kui seis oli 0:0. Üheksa minutit hiljem sahises väravavõrk ja justnimelt tänu talle: Toom aitas nurgalööki lühidalt lahti mängida ja lasi värava peale pehme palli, mis Treibergi õhkõrnast puudest jõudis vastu Niidu jalga ja väravasse.

4. Sakust sai läbi aegade neljas karikavõitja

Tallinna FC Flora on Eesti karikavõitjaks tulnud kaheksal korral, PJK on uhket trofeed saanud tõsta kuuel aastal ning Tallinna Levadial on seda au olnud kahel korral. Tänasega lisandus nimekirja Saku Sporting, kelle jaoks oli tegemist esimese tiitliga üldse.

5. Kohtumise parim - Katriin Saulus

Naiste Meistriliigas aprillikuu parimaks mängijaks nimetatud Saulus on mõistagi ka platsil vinge. Ründaja on paari kuuga löönud kokku 17 väravat. Aga kui tuleb aeg, mil Saulust vajatakse hoopis väravasuul, ei hakka ta pirtsutama. Nii ka täna - kui Ksenija Jerofejeva viga sai, võttis Saulus kindanaise töö edukalt üle.

Katriin Saulus noolis ka väravat, kuid pidi üsna pea leppima hoopis selle kaitsmisega. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee