Luup peale | Sõge lahing ja pöörane pööre! Paide uskumatu lõpuspurt tõi neile Flora vastu ülimagusa 3:3 viigi (4)

FC Flora 3:0 eduseisus ei prognoosinud mitte miski, et nad Premium liigas järjekordsest võidust ja nullimängust ilma jäävad. Nende esitus Paide Linnameeskonna vastu oli olnud meistrile omaselt kindel. 84 minutit oli selja taga ja võit juba paistis. Aga kohale ta ei jõudnudki.

• Vaata Liisi Troska fotogaleriid mängust siit või uudise alt!

EM-finaalturniiril nägi esmaspäeval kahte vaimustavat lõpuspurti, kui Horvaatia ja Šveits tulid viimaste minutitega välja kaheväravalisest kaotusseisust. Inspiratsiooniallikas? Võib-olla kuskil alateadvuses küll. Igatahes tõusis Paide 86., 88. ja 90+4. minuti väravate toel ülimagusa viigini.

Kui esimesed 85 minutit viitasid, et Paide olukord enne järgmise nädala eurosarjakohtumisi on päris halb, siis lõpuspurt andis lootust, et mulluses hõbedameeskonnas ikkagi leidub rahvusvahelise konkurentsi jaoks vajalikku sisu, sest see tühja koha pealt sooritatud lõpuspurt oli tõesti vägev. Suisa jahmatav.

Flora emotsioonid on vastupidised. Esimesed 85 minutit tekitasid usku, et Meistrite liiga eelringi pakutavaks katsumuseks ollakse igati valmis, aga lõpus aset leidnud totaalne lagunemine tekitab ebakindlust isegi siis, kui need põhjused rahuliku analüüsi käigus tuvastatakse. Murekohti ja mõtteainet jagub rohkesti mõlemasse leeri, aga A. Le Coq Arenale kogunenud 1046 pealtvaatajat said vägeva jalgpallietenduse ja -elamuse võrra rikkamaks.

Flora pani Paide kiiresti surve alla. Kui 2. minutil oli Matvei Igonen lahti lasknud Henri Anieri madala ristsöödu, millest tekkis kerge ärevus, siis see oli esimesel poolajal ka viimane intsident Flora karistusalas, mis märkimist vääris. Kõik ülejäänu juhtus teises väljaku otsas ning seda oli palju.

18. minutiks oli Floral olnud kasutada neli nurgalööki, üks-üks olukord (Mihkel Aksalu tõrjus Rauno Sappineni löögi) ja veel üks soodne šanss, kus Konstantin Vassiljev raamidele pihta ei saanud. Paide kaitse põles ereda leegiga, eriti paistis eksimustega silma Abdul Razak Yusif, ent praaki tegid ka kogenud keskpoolkaitsjad.

Flora asus juhtima 29. minutil oma viiendast nurgalöögist. Kui eelmised neli kornerit ja ka üks karistuslöök olid kõik teenitud paremast äärest, siis see vasakust, mis võimaldas Vassiljevil toimetada trahvikasti sissepoole vinditav tsenderdus. Paide kaitse jäi sellega tegeledes lootusetult passiivseks ning Markus Soomets lõi mõnelt meetrilt peaga 1:0.

Vähem kui kaks minutit hiljem tegi Yusif Florale järjekordse lapsiku kingituse, söötes palli Henrik Ojamaa jalale nii, et Flora pääses kolm-üks olukorda, mis lõppes Vassiljevi selle hooaja viienda Premium liiga väravaga. Paide vastas nahaalsete vigadega, mille eest teeniti kiiresti kolm kollast kaarti. Aksalu pidi veel korra tõrjuma, seekord Ojamaa soorituse trahvikasti joonelt.

Teine poolaeg algas küll endiselt Flora ülekaalu, aga enam mitte sama vägeva tähe all. 62. minutil jõudis Paide oma esimese poolvõimaluseni, kui Hadji Drame üheksa meetri pealt põrkava palli üle värava kõksas. Flora peatreeneri Jürgen Henni võttis meeskonna näidatud pehmus kurjalt kärkima ning paistis, et sellest tõusis tulu, sest 66. minutil lõi Sappinen Martin Milleri söödust 3:0.

See värav võttis Paidel mõneks ajaks masti maha. Prooviti küll edasi, aga tõelist usku sellest proovimisest läbi ei kumanud, sest seis, oleme ausad, oli ju lootusetu. Joseph Saliste sekkumine 79. minutil tõi Paide vasakusse äärde aga kõvasti elu ning kuna Flora oli selleks ajaks võtnud välja Vassiljevi ja võttis kohe välja ka Ojamaa, vajus praokile võimaluse aken. Küll väga kitsas, aga mitte enam suletud.

Paide ründas praktiliselt ainult vasaku ääre kaudu, kus lisaks Salistele tegutses ka 59. minutil sekkunud Siim Luts ning tulemuslikult. 85. minutil vabastas Luts äärejooksu teinud Saliste, kelle tsenderdus jõudis Edgar Turini, kelle vastu rikkus määruseid tormakalt tegutsenud Märten Kuusk. Henri Anier realiseeris penalti ja seis oli 1:3.

Kaks minutit hiljem jäi Flora jälle Saliste katmisel passiivseks ning endise koduklubi vastu tegutsenud Paide vasakkaitsja andis hiilgava tsenderduse, mille Anier esimeses postis otse õhust ühe puutega võrku lükkas ja seis oli 2:3. Nüüd võttis Flora ridades maad paanika ja Paide pani mängu kõik ning võttis kaitses riske (nii nagu üheväravalises kaotusseisus tulebki võtta).

90+4. minutil teeniti keskväljalt karistuslöök. Palli taha asus Saliste, kelle tsenderduse lükkas peaga edasi Ishaku Konda. Puude Anierilt viis palli värava ette, kust Hindrek Ojamaa selle paarilt meetrilt sisse lükkas. Ja seis oligi 3:3. Flora peatreener Jürgen Henn hoidis kahe käega peast kinni, Paide loož juubeldas oma kõige rõõmsamat juubeldamist.

See kõik oli Paide jaoks eriti magus põhjusel, et Flora kujunes ju eelmise hooaja käigus neile kibedaks vastaseks. Neli mängu ja neli kaotust, neist viimane häbistava 1:7 skooriga, jätsid hõbedameeskonna hinge suure okka, mida vajutas sügavamale tänavuses superkarikafinaalis saadud 0:1 kaotus. Pinnu eemaldamiseks tuleks Florast jagu saada, aga see 3:3 viik oli Paide jaoks asjaolusid arvestades täiesti võidu maitsega. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. 82. minutiks valminud jutt, mille Paide lõpuspurt osaliselt mõttetuks muutis

Jalgpalliajakirjandus toimib nii, et kui mängus paistavad asjad selged olevad, siis pole mõtet seda enam väga põhjalikult jälgida, vaid tuleb keskenduda kajastamisele ehk kirjutamisele. Sappineni 3:0 värav oli murdepunkt, kus oli mõistlik hakata juba lugu kirjutama. Valmis alljärgnev jutuke, mille pealkirjaks "Kas Flora oli hea või Paide halb või mõlemat?":

"Kui seda kohtumist näidata jalgpallispetsialistile, kes pole kunagi Premium liigat näinud ega tea kummastki võistkonnast midagi ning paluda tal mängu järel pakkuda, mis kohtadel need võistkonnad eelmisel hooajal kümnest võistkonnast koosnevas liigas lõpetasid, siis vastust "esimesel ja teisel" tema huultelt ei kostuks, sest selle jaoks oli täna platsil nähtud tasemevahe liialt suur. Isegi arvestades 16-punktilist vahet, mis Florat ja Paidet mullu lahutas.

Täna platsil nähtud tasemevahe suisa ehmatas, sest Flora üleolek oli täielik. Meeskondade energianivood paiknesid mõõteskaala erinevates otstes. Eriti just esimesel poolajal, kus Flora võitis pea iga lahtise palli ja olulise kahevõitluse ning Paide patustas alatihti (söödu)praagiga. Teine poolaeg oli võrdsem, aga ilmselt põhjusel, et 2:0 eduseisus lasi Flora haarde veidi lõdvemaks.

Kõik see sundis nädal aega enne eurosarjakohtumiste algust küsima, kas Flora oli väga hea või Paide väga halb või mõlemat? Flora on hea küll, selles ei tasu kahelda. Eesti meister mängis sujuvalt ja loogiliselt, leides lahendusi nii positsiooni- kui ka kontrarünnakutest. Kui esimesed viis standardolukorda (neli nurga- ja üks karistuslöök) ohtliku pealelöögiga ei lõppenud, siis kuuendast sündis värav. Seega rahule võib jääda ka selle elemendiga.

Flora esitus polnud küll ideaalne, sest enne Rauno Sappineni 66. minuti väravat anti ohjad mõnedeks minutiteks käest, mis pani peatreener Jürgen Henni kurjalt kärkima. Aga tugevat meeskonda iseloomustab ka suutlikkus keerukustest kiiresti üle saada ja seda Flora tegi, lüües 3:0. Tänase esituse põhjal on rohevalged Meistrite liiga eelringimängudeks Malta klubi Hiberniansiga valmis. Aga pääsu pole ka küsimusest, kas Paide pakkus piisavalt asise eksami?

Pärast eelmise nädala 2:0 võitu Tartus sealse Tammeka üle läks Paide Tehvandile treeninglaagrisse. Kas seal tehti kõvasti füüsilist, mille mõju peaks kohale jõudma eurosarjamängudeks? Igatahes midagi sellist seal tehti, mille tõttu oli Paide täna energiast tühi nagu Terviseameti ladu mitteriknenud vaktsiinidest. Seega esitatud küsimusele on õige vastus ilmselt, et mõlemat, sest Flora oli hea ja Paide oli halb."

Rõhutagem veel kord, et see tekst sai valmis enne, kui Paide teenis penalti, mille tabamisega algatas Anier eduka lõpuspurdi. Samas ei tühistanud lõppskoor viidatud suuri puudujääke Paide esituses. Samuti tasub meeles pidada Flora esimene poolaeg, mille osas nõustus Henn pärast mängu, et see oli tema meeskonna selle hooaja parim.

Küll aga tuleb 3:0 3:3-ks muutumise taustal anda Paidele juurde natuke kiitust ja Flora päris palju laitust. Lõpuspurt näitas Paide meeskonna suurt hinge ja seda on eurosarjas vaja. Aga kaitse peab pidama, muidu pole Wroclawi Slaski vastu mingit variantigi.

Floral tuleb aga tegeleda sügavama sisekaemusega, sest kuigi säärase totaalse lagunemise võimalus on jalgpallis alati õhus, oli see meeskonna viimase aja esituste ja ka kohtumise esimese 84 minuti põhjal ehmatavalt järsk ja konkreetne. Eurosarjakohtumiste eel on mõlemal meeskonnal ainest muretsemiseks.

2. Paide vajab kaitsesse korrapidajat

Paide keskkaitsepaari moodustasid ghanalased Abdul Razak Yusif (19) ja Ishaku Konda (21). See on olnud peatreeneri Vjatšeslav Zahovaiko eelistatuim kooslus, ent selle duo puudused tulid täna Flora vastu selgelt esile ning sunnivad juurdlema, kas järgmisel nädalal tasuks Poola tippklubi Wroclawi Slaski vastu minna mõne teistsuguse kooslusega.

Yusifi trumbid peaksid olema kiirus ja suutlikkus pall liikuma panna. Täna kaotas ta ridamisi duelle Flora ründajatele ning tegi palliga mängus andestamatuid prohmakaid. Kui esimest Konstantin Vassiljev ära ei karistanud, siis teise küll. Sealt sündis mängust pinge maha võtnud 2:0 värav. Ning just Yusif oli mees, kes kattis (või õigemini öeldes ei katnud) 3:0 episoodis Sappineni.

Konda on selles duos musklimeheks ja kuigi tema esitus oli Yusifi omaga võrreldes parem, ei saa seda pidada heaks. Eesti tippkvaliteedi vastu jäi see paar passiivseks ja malbeks. Paide kaitseliinis puudus selge liider, kes oleks juhtinud ja öelnud. Ei Yusifist ega Kondast seda meest pole.

Pingil istuva Martin Kase näol on Paidek säärane mees tegelikult olemas. Palliga mängu kvaliteet kannataks ning erinevalt Kondast või Yusifist pole lootust Kase mängijaõiguste müügist raha teenida, aga korrapidaja oleks olemas.

3. Mängu parim – Joseph Saliste

Henri Anier oli mees, kes oli lõpuspurdi peamine vormistaja, aga selle algatamise au kuulub Salistele. 79. minutil sekkunud mängija suutis Paide vasakul äärel püsti panna säärase tramburai, milleks Flora valmis ei olnud.

Tallinna FC Flora - Paide Linnameeskond 3:3 (2:0)
29. Markus Soomets, 31. Konstantin Vassiljev, 66. Rauno Sappinen - 86. pen., 88. Henri Anier, 90+4. Hindrek Ojamaa

Väravasöödud: 29. Konstantin Vassiljev, 31. Henrik Ojamaa, 66. Martin Miller - 86. Edgar Tur, 88. Joseph Saliste, 90+4. Henri Anier