Luup peale | Tammeka kõmmutas julge hundina mängule tulnud Viimsi rinna haavleid täis (galerii!) (0)

Ahmed Adebayo Basher ja kogu ülejäänud Tammeka meeskond kadusid Viimsil kiirelt eest. Foto: Mauri Levandi

Premium liiga üleminekumängus tegi Tartu Tammeka Viimsiga sotid selgeks juba esimeses kohtumises, mis võideti tervelt 5:0. Hoolimata edasipääsuvõimaluste kadumisest oli aga ka viimsilaste jaoks tegu väärt õppetunniga.

Juba neljandal minutil tegid Viimsi mehed Devid Lehterile kingituse, aga Tammeka ründaja esimese puute järel jõudis pallini siiski Viimsi väravavaht Rasmus Armas. 11. minutil tuli siiski see, mis õhus rippus – tagaliinist antud pikk pall leidis kenasti Ahmed Adebayo Basheri, kes läks kahe keskkaitsja vahelt Armasega silmitsi ja avas täpse löögiga skoori – 0:1.

Viis minutit hiljem oli Tammekal imeline topeltvõimalus skoori kasvatada, aga esmalt tegi Armas Basheri pealöögi järel imelise jalatõrje ja hetk hiljem blokeeris Robert Laidvee Herman Pedmansoni ürituse. Tasapisi hakkas siiski šansse tekkima ka Viimsil, 35. minutil pääses kahel korral löögile nende teravaim mees Gregor Lehtmets, ent korra lendas pall mööda ja siis nullis võimaluse vastu rutanud Richard Aland.

Kui ise ei löö ... Tammeka tuli palliga üle ja 37. minutil sai Basher teist korda käed taeva poole lüüa. Pärast kokkumängu Devid Lehteriga tegi ta pika soolo, jättis selja taha mitu kaitsjat ja lõi seejärel Armasele vastuliikumise peale palli välisküljega võrku – 0:2.

Mis tahes plaane Viimsi teiseks poolajaks ka ei teinud, Tammeka saatis need allavett juba vähem kui minutiga. Platsile naasmise järel teeniti kiire nurgalöök, Kevin Anderson suunas palli edasi ja tagapostis luuranud Giacomo Uggeri lükkas selle väravasse. 0:3.

Ei saa öelda, et Viimsi oleks murdunud, sest näiteks 57. minutil pidi Aland tegema supertõrje. Anderson loovutas palli Lehtmetsale, kes mängis end löögile, kuid Aland suutis sõrmeotstega palli posti lükata ja sealt tuli see tagasi väljakule. Ning jällegi karistas Tammeka vastu, sest 64. minutil jäid Viimsi kaitsjad hätta Lehteri tsenderdusega, pall jõudis Tanel Tammikule ja kaitsja virutas selle mõnuga lati alla – 0:4.

Viimsil polnud enam suurt midagi kaotada, väravat otsita usinalt, aga endiselt tulemuseta. 70. minutil põrutas vahetusest sekkunud Joosep Luts tühjast väravast üle, poolvõimalusi oli veel, kuniks Tammeka 89. minutil asjad klaariks tegi. Lehter tsenderdas, Dominic Laaneots suunas ja pall oli viiendat korda Viimsi võrgus. 0:5 jätab Esiliiga meeskonnale pühapäevaseks kordusmänguks vaid üliteoreetilised võimalused.

Soccernet.ee tegi mängust järgmised tähelepanekud:

1. Kogemused jäid peale

Tammeka on tänavu olnud kõrgliigas väga rabe. Aga see on kõrgliiga. Tartlaste peatreener Marti Pähn tõi mängu järel võtmesõnana välja tempo vahe ja oma hoolealuste võime teha agressiivset pressingut kogu mängu vältel, Viimsi väravavaht Rasmus Armas rõhus jällegi jõule, viidates Basheri kahele tabamusele. Õigus oli mõlemal, sest Tammeka oli Viimsist lõpuks üle mitmes aspektis.

Et isegi kehva hooaja järel olid tartlased võimelised nõnda domineerima, viitab sellele, et Viimsi tegi küll 11 päeva tagasi karikavõistlustel Narva Transi vastu hea esituse, aga sai ka abi vastase passiivsusest. Seal – ja selja taha jäänud esiliigahooajal – õnnestus neil mänge kontrollida, nüüd tugevama vastase vastu aga mitte.

Väravavõimalusi võrreldes olid Viimsi šansid piisavalt head ja seejuures mitte juhuslikud, vaid kenasti välja mängitud, et sealt ka ise 2-3 väravat lüüa. Ometigi tegi skoori vaid Tammeka ja mitte ainult seetõttu, et Basher oleks füüsiliselt vastase kaitsjatest niivõrd üle olnud. Lihtsalt grammike tuli siit, teine lisandus sealt ja lõpuks saadi Viimsi vastu eelis, mis õnnestus ka viiel korral ära kasutada.

2. Basher kerkis jälle liidriks

Tartlasi ei saanud aidata mängukeeldu kandnud suurim väravakütt Kevin Mätas ja ründemängus alati olulist rolli täitev Patrick Genro Veelma, kuid Ahmed Adebayo Basheri näol oli neil rünnakute selge liider võtta. Et väga hea partii tegi tema kõrval ka Devid Lehter, polnud samuti vähetähtis, kuid kaks esimest väravat sündisid suuresti Basheri kiiruse, võimsuse ja täpse lõpetamise pealt. Tammeka võib vaid kukalt kratsida ja mõelda, kuhu oleks jõutud siis, kui Basher olnuks nendega alates hooaja algusest, sest suve lõpust alates on nigeerlane kõigis sarjades 18 mänguga kirja saanud 11 tabamust.

3. Viimsi tahe väärib kummardust

Kaotada saab mitut moodi. Viimsi numbriliselt suure allajäämise juures ei maksa unustada, et koguni viis nende põhimeest teenib praegu riiki. Gregor Lehtmets, Oscar Ollik, Martin Jälle, Johann Kõre ja Karl Erich Kaljuvere ei läbi seejuures ajateenistust spordirühmas nagu näiteks tartlaste äärekaitsja Tanel Tammik, vaid tavapärasel moel. See tähendab, et ollakse üle riigi laiali ja mängule pääsemine on keerulisem, ometi olid kõik viis meest olulisel hetkel platsis.

Teine asi on see, kui palju on oktoobris püssi alla minek meeste mänguvormi mõjutanud. Mingil määral kahtlemata, ent näiteks meeskonna liidri Lehtmetsa tegutsemisest ei paistnud see kuidagi välja. Tasub lisaks märkida, et Esiliigas tänavu 25 väravat kõmmutanud Lehtmets sai kümmekond päeva tagasi Transi vastu päris tõsise hüppeliigesevigastuse, kuid nii olulisest mängust kõrvalejäämine ei olnud tema jaoks mõeldav variant.

Sisu näitas Viimsi ka meeskondlikult, sest üritati lõpuni ka olukorras, kus mõni teine meeskond jäänuks kramplikult näiteks 0:3 seisu "hoidma". Kordusmänguks poleks see aga ilmselt kuigivõrd paremat positsiooni andnud. Viimsi riskis, seekord risk end ei õigustanud ning ülima tõenäosusega jääb neil tänavu Premium liigasse tõusmata. Aga kuna pole põhjust kahelda, et järgmisel hooajal läheb Viimsi uuesti kõrgliigakoha jahile, on sellisestki suurest kaotusmängust omajagu positiivset kaasa võtta.

4. Mängu parim – Herman Pedmanson

Selle tiitli võiks anda kaks väravat löönud Basherile, kolmele tabamusele eeltöö teinud Lehterile või õigupoolest ükskõik kellele Tammeka meestest, sest ansamblist välja ei langenud keegi. Kuid just Pedmansoni energilisus näis olevat see, mis aitas tartlastel avavilest peale mitte ainult keskvälja enda kontrolli alla haarata, vaid pitsitada Viimsi mehi nii palju, kuni vastane viimaks eksis.