Luup peale | Trans surus Tammeka jõuga maha ja nõudleb oma kauaaegset staatust tagasi (galerii!) (0)

Narva Trans domineeris Tartu Tammeka vastu ligi tund aega, aga leidis end ikkagi kaotusseisust, kuniks vahetusest sekkunud Deniss Poljakov inspireeris nad lõpuks 60. ja 62. minuti tabamusteni.

• Vaata Brit Maria Taela fotogaleriid SIIT või artikli alt!

Esimesed 30 minutit oli Trans rünnanud pea lakkamatult, Aleksandr Zakarljuka ja Gleb Pevtsov nõudsid Karl Johan Pechterilt suurepäraseid tõrjeid ning Artjom Škinjovi kauglöök raksatas posti. 31. minutil võttis aga Kevin Mätas oma poolel Zakarljukalt palli ära ning saatis pikemalt mõtlemata läbisöödu ette, kus Tristan Koskor jooksis keskkaitsjad üle ja saatis palli Richard Alandist mööda - 0:1 külalistele!

Tammeka panustas sisuliselt ainult kontrarünnakutele, ent oli sellele vaatamata ohtlik. Teise poolaja alguses jõudsid tartlased veel kaks korda lähedale, aga kõigepealt ei jõudnud Mätase otsustav sööt Koskorini ja veidi hiljem blokeeris Roman Nesterovski viiekasti nurgas Koskori kaks järjestikust üritust. Samal ajal jätkas Trans surumist ning kahe kirjeldatud Tammeka momendi vahel kolistas Pevtsov Vitali Kalenkovitši tsenderduse järel ka latti.

Trans sai oma tahtmise alles pärast seda, kui Poljakov oli 58. minutil vahetusest sisse tulnud. Narvalaste keskväljahing toimetas kaks minutit hiljem teele nurgalöögi, mis jõudis Kalenkovitši kaudu Zakarljukani, kes palli tagumise posti juurest tühja võrku lajatas. Veel kaks minutit hiljem murdis Poljakov äärest läbi ja andis passi keskele, kust Pevtsov selle 11 meetrilt kauni ühepuutelöögiga esimesse ristnurka läkitas. Seejuures oli Pevtsov ise loetud sekundid varem keskväljalt Poljakovile jooksu peale söödu andnud.

Tammeka suutis veel kosuda ja esmakordselt mängu jooksul territoriaalse ülekaalu saavutada, aga irooniliselt ei õnnestunud neil enam heade väravavõimalusteni jõuda, samas kui Trans oli korduvalt vasturünnakutel ohtlik. Tõsisemalt sattus narvalaste endi värav ohtu alles kõige viimastel sekunditel, kui tartlased pääsesid nurgalöögi järel kokku neli korda Transi kastis palli äsama, sealjuures kaks korda väravavaht Pechter, aga kõik üritused takerdusid kaitsjatesse. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Skeem ei mängi, meeskond mängib

Enamuse sellest hooajast 4-2-3-1 taktikat kasutanud Igor Põvin läks eelmises mängus FC Kuressaare vastu puhtakujulise 4-4-2 peale. Eduard Golovljov jätkas Kure vastu küll heas hoos, aga tema paariline Nikolai Vdovitšenko jäi nähtamatuks ning mängupilt tervikuna logises 2:0 võidunumbritest hoolimata tõsiselt. Siiski otsustas Põvin ka täna kahe ründajaga peale minna, olgugi et Vdovitšenko asemel usaldas ta rünnakule 20-aastase Kohtla-Järvelt saabunud Gleb Pevtsovi.

Näiliselt olid koosseisus vaid väikesed muudatused, aga tänane Transi esitus oli hoopis teisest mastist. Just ründemäng toimis õlitatult ja Tammeka pidi tänama vaid väravavahti, posti ja latti, et narvalased nii kaua kuival püsisid. Ent Trans muudkui ründas ja ründas nagu loodusjõud, kuni lõpuks murti end Tammeka ehitatud tammist ikkagi läbi. Tõsi, kaitses jäädi enne seda kontrarünnakute takistamisel korduvalt hätta, aga arvestades nende endi poolt tekitatud momentide hulka oli võit siiski igati teenitud.

Seekord paremale äärele asetatud Zakarljuka liikus sealt pidevalt keskele, kus tekitati niiviisi ülekaal. Kuna enamuse ajast püsis pall Transi valduses ning Tammeka oli sügavale kaitsesse surutud, siis ei tekitanud ääre ohverdamine ka kaitsefaasis suuri probleeme. Vahepeal vahetas Zakarljuka Mihhail Beloviga kohad pikemaks ära ning Trans roteeris ka muidu julgelt poolkaitseliini positsioonidega, nagu nad sel hooajal varemgi teinud on. Tammeka oli loovate ja ebastandartsete lahendustega hädas ja nii pääsesidki punasärgid pidevalt kaitseliinist läbi.

2. Tammekal läheb aina raskemaks

Tammekagi on viimasel ajal uute formatsioonidega katsetanud. Varasemalt sel hooajal 4-3-3 ja 4-4-2 vahel varieerinud Kaido Koppel proovis pühapäeval FCI Levadia vastu olude sunnil 3-5-2 skeemi, sest vasakkaitses on vigastatud nii Taijo Teniste kui ka tema asendaja Sander Kapper. Levadia ründejõudu õnnestus nii küll enam-vähem ohjeldada, aga ise jäädi võimaluste loomisel hätta ning lõpuks tuli vastu võtta ikkagi 1:2 kaotus. Täna rivistati üles täpipealt sama algkoosseis, aga Ats Toomsalu tegutses paremkaitses ja nii naasti tegelikult 4-4-2 juurde. Mängu lõpufaasis mindi siiski üle kolme keskkaitsja peale.

Sirgjooneline lähenemine oli mingil määral ilmselt plaanipärane, kuid kindlasti ei näinud plaan ette periooditi turmtule alla sattumist ja nii sügavale vajumist, et Koskor pidi laskuma enda trahvikasti juurde. Tahes tahtmata jäi mulje, et pühapäevane mäng pidi Tammekal mingil määral veel jalgades olema, olgugi et Kevin Aloe mängujärgses intervjuus seda eitas.

Tammeka on tuginenud väga selgele tuumikule. Neli meest (Pechter, Aloe, Igor Dudarev, Mihkel Järviste) on teinud kaasa kõik seitse liigamängu algusest lõpuni ning veel neli meest (Koskor, Artur Uljanov, Patrick Genro Veelma ja Toomsalu) on kogunud peaaegu täisminutid. Kui ongi roteeritud, on seda paljuski tehtud vigastuste tõttu. Maikuus ootavad Tammekat aga veel koguni kuus kohtumist, mis paneb niigi juba neli mängu järjest kaotanud meeskonna jõuvarud tõsiselt proovile.

3. Parim lihtsurelik ... või enamatki

Narva Trans ei ole kunagi küündinud päris tipp-tippklubiks, aga palju aastaid on narvakad püsinud Eesti vutihiidude lähima ohustajana, kes on parematel hooaegadel nende varjust nii mõnegi medali ja karika ka enda valdusse krabanud. Viimasel kahel aastal on see "best of the rest" ehk parima lihtsureliku staatus kuulunud aga Tammekale, kes tõukas 2019. aastal Transi esiviisikust välja ja säilitas nelja suurklubi seljataguse koha ka eelmisel aastal.

Tänavu näib aga tartlastel oma positsiooni kaitsmine väga keeruliseks osutuvat. Suurimaks soosikuks sellele kohale tõusis hooaja alguse säravate esitustega TJK Legion. Vastu kõiki hooajaeelseid ootusi on aga praeguseks seda kohta endale tagasi nõudmas ka Trans, kes tõusis tänase võiduga liigatabelis isegi kolmandaks-neljandaks. Võrdsete mängude hulga juures on nad kogunud Legionist kolm ja Kaljust kaks punkti rohkem. Tammeka on pidanud kaks mängu vähem, aga jääb Transist juba seitsme punkti kaugusele.

4. Mängu parim - Deniss Poljakov

Villaste võidusokkidega Poljakov sekkus 58. minutil 0:1 kaotusseisus ja neli minutit hiljem särasid tablool juba 2:1 edunumbrid, kusjuures 29-aastane keskpoolkaitsja oli mõlema värava sünni juures lähedalt osaline. Kuldsete puudete järel paistis ta kohtumise lõpu eel silma ka oma teises tavapärases rollis, rabades kaitses korraga nii efektselt kui ka efektiivselt. Veel lisaminuteil päästis tema otsustav sekkumine Transi halvimast.