Luup peale | Tuline lahing jäisel areenil. Levadia näitas Paidet alistades uut kvaliteeti (0)

Kired lõid lõkkele juba esimesel poolajal ja püsisid üleval kohtumise lõpuni. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Premium liiga liider FCI Levadia säilitas neljapunktilise edu FC Flora ees, kui alistas jäisel Sportlane Arenal toimunud tulises lahingus Paide Linnameeskonna 1:0 tänu Bogdan Vaštšuki 7. minuti väravale.

Kerges lumesajus alanud ning jäistes tingimustes lõppenud kohtumise domineerivam pool oli Paide, kes ei suutnud aga leida rünnakul piisavalt täpseid ja konkreetseid lahendusi. Levadia kaitses küll madalalt, aga kindlalt ja kannatlikult. Tasuks tähtis ja magus võit.

Flora laupäevane 2:0 võit Tallinna Legioni üle kustutas lõplikult kõik matemaatilised võimalused, mis Paide olid teise koha püüdmiseks olnud. Seega tuldi täna esimest korda sel hooajal platsile teadmises, et mulluse tulemuse – hõbemedal – kordamine enam võimalik pole.

Matši esimese teravuse tekitas Paide, kui 5. minutil pööras audisisseviske saanud Henri Anier end mööda Maximiliano Uggest ja lõi teravalt, aga Karl Andre Vallner tõrjus. Levadia pääses esimest korda vastase karistusalasse kaks minutit hiljem ja avas skoori.

Täna mitte ründava poolkaitsja positsioonil, vaid valeüheksana tegutsenud Zakaria Beglarišvili mängis läbisöödu Paide liini taha sööstnud Bogdan Vaštšukile. Edgar Tur ja Kristjan Pelt jõudsid küll mõlemad Levadia meest takistama, aga kauni tehnilise manöövriga jättis levadialane nad mõlemad pika ninaga ning lõi palli alumisse nurka.

12. minutil lõi kaugelt Deabeas, aga Vallner püüdis. Neli minutit hiljem jäi pall karistuslöögi järel Paide kastis lahtiseks ning Marko Putincaninil ei jäänud palju püüda, et see ristnurka sokutada. 32. minutil tõusis Ugge rünnakule, sai seinasöödu tagasi ja leidis end Paide trahvikastis silmitsi Mihkel Aksaluga, kes suutis tugeva löögi lati alt tõrjuda.

Järgnenud nurgalöögi puhul unustas Paide valveta Levadia kapteni Brent Lepistu, kelle pealöök läks aga mööda. Mitme Levadia šansi järel avanes 35. minutil üks ka Paidel, kui Siim Lutsu ja Deabease eeltöö järel sai karistusala seest kõmmutada Anier. Vallner tõrjus madala löögi eesposti kõrvalt üle otsajoone.

Esimesel üleminutil tekitas Levadia veel ühe šansi eduseisu suurendamiseks, aga vasakult tulnud Ernest Agyiri tsenderdusega ei suutnud värava ees otsustavat kontakti saavutada ei Beglarišvili ega Frank Liivak.

Teine poolaeg osutus esimesest selgelt võimalustest vaesemaks. Levadia loovutas initsiatiivi ja rahuldus eduseisu kaitsmisega. Üritavam pool oli liine veidi kergitanud Paide, kelle rünnakud ei kippunud aga üldse pealelöökidega lõppema. Ikka ja jälle jooksis söödumäng kokku. Tõsi, Levadia tihedalt mehitatud südamikust läbimurdmine polnud ka teab mis lihtne ülesanne.

Poolaja esimene kindel väravavõimalus tekkis alles 67. minutil, kui 7. minutil värava toonud paaristandem ründas taas. Beglarišvili lükkas Paide kaitseliini taha madala söödu ning Vaštšuk pääses Mihkel Aksaluga üks-üks. Olukord oli ilmselt soodsam 7. minuti omast, aga seekord Vaštšuk väravat lüüa ei suutnud, vaid Aksalu tõrjus.

Minut hiljem oli Paide väga lähedal viigiväravale, kui Edgar Turi tsenderdus tekitas Levadia kaitsjates segadust. Rasmus Peetson ja Ugge hüppasid mõlemad palli alt läbi ja see jõudis Deabeaseni, kes oli silmitsi Vallneriga. Ääreründaja lükkas palli ebaleva puutega värava ette, kuhu jõudis aga esimesena mitte Anier, vaid Milan Mitrovic, kes olukorra lahendas.

Nii häid šansse enam edasise mängu jooksul ei tekkinud. 87. minutil lõi 20 meetri pealt peale Kirss, aga Aksalu püüdis. Paar minutit hiljem sai umbes sama kaugelt proovida Siim Luts, ent kõmmutas selgelt üle.

Kohtumise viimane veerand kiskus närviliseks. Kollase kaardi said mõlemad Levadia peatreenerid ning 90+3. minutil vallandus Paide trahvikasti lähistel mäsu, mille tulemusel jagas kohtunik Kristo Tohver viis kollast kaarti. Koos treeneritele antud hoiatustega oli kollaste kaartide koguarv lõpuks 13. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Levadia teine poolaeg on õppematerjal Florale

Levadia võit tähendab, et kui ei juhtu midagi ootamatut, peab Flora meistritiitli kaitsmiseks võitma mõlemad detsembri alguses mängitavad Tallinna derbid. Kui kahe meeskonna vahe oleks kolm punkti või väiksem, piisaks Florale ka viigist ja võidust, ent tänase Levadia võidu järel pigem seda stsenaariumit ei näe.

Seega 1. detsembril (ja sõltuvalt esimese mängu tulemusest võib-olla ka 5. detsembril) näeme olukorda, kus mängu alguses tablool olev seis Levadiat rahuldab ja Florat mitte. Muidugi ei kavatse Levadia teadlikult initsiatiivi loovutada. Kapteni Brent Lepistu ja peatreeneri Marko Savici sõnul ei tehtud seda ka täna.

Aga oma sõna on jalgpallis alati öelda ka alateadvusel, mis paratamatult hakkab kohtumiste käiku mõjutama. Kui ühel on ilmtingimata väravat vaja ja teisel mitte, siis enamasti läheb nii, et kohtumise ohjad haarab enda kätte see esimene. Tänase kohtumise teine poolaeg võib seega kujuneda Florale õppematerjaliks, kust saab aimu, mis neid derbides ees võib oodata.

Varasemast hooajast ju kannatlikult ja edukalt kaitses istuvat Levadiat näiteid naljalt ei leia. Kümnes seni Flora, Paide ja Nõmme Kalju vastu peetud kohtumises on enda värav suudetud puutumatuna hoida ainult neli korda. 1:0 võit pole olnud Levadia stiil, sest enda värava puutumatuna hoidmine on olnud Levadia jaoks probleemne isegi siis. Tati ja tahtejõuga 1:0 näitas Levadia uut kvaliteeti.

2. Üllatused põhikoosseisudes

Mõlema võistkonna põhikoosseisus oli üks üllatus. Kui Levadia jättis pingile esiründaja Robert Kirsi, siis Paide meeskonna kapteni Andre Frolovi. Levadia nihutas Kirsist vabaks jäänud tipuründaja kohale Zakaria Beglarišvili, kelle koha hõivas tavapärasest kõrgemalt tegutsenud Marko Putincanin, kelle poolt vabaks jäetud koha Brent Lepistu kõrval täitis omakorda Ilja Antonov.

Mis oli selle käigu eesmärk? Säilitada väljakul Beglarišvili loovus, mida Levadia kahtlemata vajab (seda näitas filigraanne sööt 1:0 väravale ja 67. minuti kaunis läbisööt, mõlemad Vaštšukile), aga muuta poolkaitsjata tehtav pressing jõulisemaks, sest musklit oli nüüd keskväljal rohkem.

Kirsi pingile jätmisega ohverdas Levadia väravasoonel leidnud ründaja teravuse vastase karistusalas, aga kalkuleeris (õigesti), et ülejäänud mängijate tehniline osavus suudab selle kompenseerida. Samas muudeti meeskonna südamik Beglarišvili kõrgemale nihutamisega sitkemaks.

Frolovi pingile jätmisel sarnane tagamõte puudus, vaid tegu oli olukorraga, kus talle eelistati Sander Sinilaiu näol teist keskpoolkaitsjat. Paide raudvara – ta on Paidet esindanud enam kui 200 Premium liiga mängus – esitus ei olnud õnnestunud. Liiga palju tehnilist praaki ja varakult teenitud kollane kaart tähendasid, et vaheajal asendas teda Frolov, kes muutiski Paide mängu sujuvamaks.

3. Paidel nappis (standardolukordades) otsustavust

Paide sundis Levadia esimesel poolajal kaitses päris mitmel puhul ebamugavate lahenduste kasuks otsustama. Üks neist on teatavasti palli üle otsajoone klaarimine, millega vastane teenib nurgalöögi. Paide sai neid avapoolajal viis ning kuigi tsenderdused trahvikasti olid päris korralikud, siis löögile jõuti ainult ühel puhul ja sealgi reaalset ohtu Levadia väravale ei tekkinud.

Otsustavust nappis Paidel ka teistes episoodides ning eriti paistis selles vallas silma ääreründaja Deabeas, kes vabanes hästi ja kelle kaaslased ka üles leidsid, aga kes ikka ja jälle olukorrad kas üle mängis või ei tea millele lootma jäi. Üks ebamäärana lahendus ajas teist taga. Just Deabease pealt jooksid Paide rünnakud kinni või tupikusse.

4. Mängu parim – Milan Mitrovic

Vaatamata esimesel poolajal teenitud kollasele kaardile, mis keskkaitsjale alati ebamugavusi valmistab, suutis kohtumise lõpuni edukalt kalkuleerida, kus riskida ja kui palju riskida. Näiteks 70. minutil segas ta plehku pääseda ähvardanud Siim Lutsu täpselt nii palju, et kohtuniku vile vaikis, aga Paide ääreründaja hoog takerdus. 68. minuti blokk väravajoonel oli Levadia jaoks ülihinnaline.