Luup peale | Üks vile võinuks kõike muuta, kuid Tammeka suurim vaenlane on Tammeka ise (0)

Tristan Koskor nõuab vilet, aga mida ei tule, seda ei tule. Foto: Liisi Troska

Veidi vähem kui kuu aja eest Viljandi Tulevikult 3:5 lüüa saanud Tartu Tammeka ei osanud ilmselt karta, et teine käik Viljandisse kujuneb esimesest veel hullemaks. Ometigi just nii läks, sest 1:4 kaotus jätab tartlased tabeli põhja väga põhimõtteliste küsimuste üle mõtisklema.

Tuleviku teravuse tähe all alanud 22. vooru kohtumises kulus tartlastel kümmekond minutit, kuniks oma söödumäng viimaks käima saadi. Mängukellale oli tiksunud täpselt 15 minutit, kui aset leidis kogu kohtumise kõige vastuolulisem hetk.

Keskväljalt anti kaitseliini taha läbisööt ning palli järele sööstis suluseisu piiril püsinud Tristan Koskor. Talle vastu kiirustanud Ingmar Krister Paplavskis libistas end väljaspool karistusala samuti pallini, tabades seda istuli maas olles käega. Koskor ja kogu ülejäänud Tammeka leer nõudsid häälekalt käemängu fikseerimist, mis tähendanuks ühtlasi ilmselge väravavõimaluse takistamist ning punast kaarti Paplavskisele, kuna Koskor olnuks silmitsi täiesti tühja väravaga. Ent vile vaikis ja mäng läks edasi.

Kõigest mõni minut hiljem sai kulunud jalgpalliklišee taas kinnitust – kui ise ei löö (või sul ei lasta lüüa), siis lüüakse sulle. Herol Riiberg teenis karistusala serva juures karistuslöögi ning keerutas selle Mait Toomile püüdmatult ristnurka – 1:0. Mis aga järgnes, oli kerge šokk vist isegi Tuleviku jaoks, rääkimata Tammekast.

Kui Heroli tabamus sündis 18. minutil, siis 24. minutil kandis lõpuks vilja vasakul äärel väsimatult tegutsenud Abubakir Muidinovi aktiivsus. Tema terav sööt leidis värava eest Kaimar Saagi ning kuu aja eest Tammekat kübaratrikiga kostitanud ründajale jäi mõnelt meetrilt vormistamise vaev – 2:0. Veel kaks minutit hiljem sündis sarnasel moel kolmaski värav, sest Heroli kiire audiviske, Muidinovi soolo ja Saagi löögi järel oli skoor juba 3:0.

Poole tunniga ootamatult suure edu kätte saanud Tulevik tõstis seejärel natuke jalga gaasipedaalilt, ent Tammeka ei suutnud seda ära kasutada. Pigem oli kohati õhus Tuleviku neljaski tabamus. Vaheajapausi järel ei muutunud suurt midagi – kohe teise kolmveerandtunni alguses oli tühja väravaga silmitsi jäänud Muidinovil supervõimalus võõrustajate edu veelgi kasvatada, ent Toomi meeleheitlik viskumine päästis Tammeka hullemast.

Mängupilt jäi siiski üldplaanis sarnaseks teise poolaja teise poolega ehk Tammeka valdas palli ja otsis võimalusi, Tulevik leppis rahumeeli vasturünnakutest nõelamisega. Seda tehti endiselt vastasest ohtlikumalt, sest kui Paplavskise väravat kaitses kindel müür eesotsas Ganiu Atanda Ogungbega, siis teises väljakuotsas jäi Saagil kasutamata mitu võimalust kübaratrikk vormistada.

74. minutil tuli siiski see, mis oli juba ammu õhus. Heroli tsenderdus paremalt äärelt muutis küll Tammeka keskkaitsja Marko Lipu peast veidi suunda, kuid ikkagi poleks Muidinov tohtinud tagumise posti juures nii vaba olla, et sealt Toomile püüdmatult 4:0 lüüa.

Viimase kümne minuti jooksul jõudis Tammeka jääda veel esmalt kümnekesi, kui Andre Paju pärast kõigi vahetuste tegemist vigastuse tõttu jätkata ei suutnud, ning seejärel kohe ka üheksakesi, sest teise kollase kaardi sai Mihkel Järviste. Kahemehelises vähemuses mängides suutis Sander Kapper lõpetada soolorünnaku auväravaga, tehes lõppseisuks 4:1, kuid see lohutas tartlasi vähe. Soccernet.ee tegi mängust järgmised tähelepanekud:

1. Käega mäng jäi nägemata ...

Eelkirjeldatud Paplavskise-Koskori olukord võinuks anda mängule hoopis teise suuna. Tulevik jäänuks 15 minuti järel vähemusse ja esiväravavahita, mis oleks nullinud kogu nende algse surve. Selle asemel lõi kohtunike otsus jalad alt hoopis Tammekalt.

Telekordus ei jätnud vähimatki kahtlust, et pall tabas tõepoolest selgelt Paplavskise kätt ja muutis sealt oluliselt suunda. Ning isegi kui lugeda tabamuse hetkel käe asend loomulikuks, mille eest näiteks penalti andmine on kohtunikutöö juhistes selgesõnaliselt mittesoovitatav, siis tegelikult viis Paplavskis oma käe palli suunas ehk tegi tõrjumiseks ikkagi instinktiivse liigutuse.

Sestap jääb üle vaid järeldada, et Karl Koppel ei näinud olukorda täpselt, kuigi oli lähedal. Võimalik, et tema vaatenurka kattis Paplavskise enda kehaasend, samas ei põhjenda see, miks käega mäng jäi märkamata ka joonekohtunikul Veiko Mõtsnikul. Oli põhjusega kuidas oli, mittevilistamine ja Paplavskise eemaldamata jätmine – sest sama selgelt oli tegu ilmselge väravavaõimaluse takistamisega, Koskori ees laiutanuks tühi värav – oli eksimus. Tammeka peatreener Kaido Koppel viitas kohtumise järel varasematele kohtuniku otsustele, mis ei olnud tartlastele meeltmööda, samas jääb faktiks seegi, et hooaja jooksul jõuavad vilemehed eksida kõigi meeskondade kahjuks ja kasuks.

2. ... aga Tammeka lagunes lubamatult

Ka seda ütles Tammeka peatreener pärast mängu ausalt – niisugust korralagedust kaitses poleks tohtinud järgneda. Tuleviku esimene värav seisnes eeskätt Heroli meisterlikkuses, teine viitas juba ebakõladele kaitseliinis ja kolmas oli suisa kohutav. Et küljeaut lastakse visata kaitseliini taha, kuhu sööstab ründaja, kes mängib palli seejärel segamatult värava alla, on amatöörlik eksimus, mida Premium liiga klubi endale kunagi lubada ei tohi.

Sarnast ülimat ebakindlust esines Tammeka kaitseliinis veel ja veel. Mis kõige hullem, täielik peataolek valitses ka 48. minutil, kui vaid Toom Tammeka neljandast väravast päästis. Ometigi pidanuks meeskond olema vaheajajuttude järel keskendunud ja tahtmist täis. Et kõik see puudus, on Tammeka jaoks isegi märksa kurjakuulutavam kui nelja palli võrgust korjamine.

3. Puudujate taha ei saa pugeda

Vastab muidugi tõele, et Tartu kaitseliinist puudus sellelgi korral kogenud Taijo Teniste, aga ühed ja samad mured on Tammekat kimbutanud kogu hooaja jooksul. Kolmemeheline kaitseliin ei aidanud kuidagi tagalat kindlustada, sest äärtelt ei jõutud tihtipeale seda toetama ning Herol ja Muidinov tekitasid mängu laiaks tõmmates segadust, mida Saag oli varmas ära kasutama.

Ühe argumendina on tihti välja toodud sedagi, et Sander Kapper pole tegelikult kaitsja, vaid on sunnitud sel positsioonil tegutsema olude sunnil. Samas ei toodud ka Kazeem Bolajit Tuleviku ridadesse kaitsjaks, Tanel Lang on suurema osa elust mänginud keskväljal ja Jevgeni Demidov ründajana. Ometi on nad kõik kaitseliinis hooaja ühes või teises faasis hästi hakkama saanud.

Sama tõdemus kehtib asjaolu kohta, et Tulevikul puudus teist mängu järjest kaks põhitegijat – nädala eest Vapruse vastu Muidinov ja Bolaji, nüüd Nikita Komissarov ja Arcenciel Mintongo. Lisaks ei saanud kaasa lüüa vahetult enne kohtumist haigestunud Daniel Tuhkanen. Ometigi polnud nende puudumist silmaga nähtavalt kordagi märgata.

Tammeka probleemid peituvad seega sügavamal kui mõne mehe pealesunnitud positsioonis. Valus lisahoop saadi juba niigi kaotatud kohtumise viimase veerandtunniga – Paju põlvevigastus tundus tõsine ja Järvistel tuleb järgmine mäng punase kaardiga vahele jätta.

4. Mängu parim – Abubakir Muidinov

Tulevik on jõudnud oma välismaalaste avanemise viimaks ära oodata. Hooaja algusest saadik liigub ülesmäge Mintongo tasemekõver, juba pikemat aega sekundeerib talle väärt esitustega Bolaji ja viimasena on pauguga avanenud ka Muidinov. Tuleviku vasakäär, kes pidi eelmise kohtumise kaartide tõttu vahele jätma, tundis ilmselt mitmekordset mängunälga, sest sarnaselt kuu aja tagusele omavahelisele mängule osutus ta eriti avapoolajal taas peatamatuks. Kui hooaja alguses ei pääsenud ta isegi koosseisu ning sai – mitte enda süül – õnnetuks osutunud debüüdi kirja alles juuni lõpus, siis viimasel viiel korral on ta kuulunud juba algrivistusse, mänginud alati 90 minutit ning saanud kirja kaks väravat ja kolm väravasöötu. Muljetavaldav.

27. augustil kell 18.30 Viljandi linnastaadionil

Viljandi JK Tulevik - Tartu JK Tammeka 4:1 (3:0)
19. Herol Riiberg, 24., 26. Kaimar Saag, 74. Abubakir Muidinov - 90+1. Sander Kapper

Väravasöödud: 19. x, 24., 26. Abubakir Muidinov, 74. Herol Riiberg - 90+1. Kevin Mätas
Hoiatused: 81. Daniil Petrunin - 12. Patrick Genro Veelma, 44., 83. Mihkel Järviste, 59. Andre Paju
Eemaldamine: 83. Mihkel Järviste
Mänguolud: +16, pilves, vahelduvalt uduvihmane ilm, muruväljak heas seisukorras