Luup peale | Viiest viis! Hingestatud Inter lükkaski Barcelona ja Lewandowski pudenemise äärele (0)

Hakan Calhanoglu täpne löök tõi Interile üliolulise võidu. Foto: Scanpix / Imago images / Gribaudi

Barcelona on teist aastat järjest sattunud Meistrite liigas katastroofi äärele, sest pärast 0:1 kaotust Milano Interile on hiilgust taastada püüdva Kataloonia suurklubi selg vastu seina.

Mängu alustas kontrollivalt Barcelona, ent esimese võimaluse tekitas Inter. Seitsmes minut oli just käima läinud, kui kiire vasturünnaku lõpetas hirmkauge, aga hirmkõva löögiga Hakan Calhanoglu. Marc-Andre Ter Stegen suutis siiski palli põiklati alt nurgalöögiks lükata.

Barcelona jätkas keerutamist ja otsimist, ent esimese veerandtunniga suutis vaid keskkaitsja Andreas Christensen nurgalöögi järel palli peaga värava suunas saata. Andre Onana püüdis pehme löögi vähimate probleemideta. 20. minutil nõelas Inter jälle ja Pedri pidi vasakult äärelt teele saadetud väga ohtliku madala tsenderduse üle otsajoone suunama. Nurgalöögi järel andis karistusala tagant otse õhust tuld Federico Dimarco, kelle löök siiski blokeeriti.

22. minutil lõid kired lõkkele, sest Eric Garcia mängis oma karistusalas käega ja Interi mehed nõudsid mängul esialgu jätkuda lasknud peakohtunikult Slavko Vincicilt nii emotsionaalselt penaltit, et Nicolo Barella sai protestimise eest kollase kaardi. VAR vaatas olukorra üle ja kordusest oli Garcia käemäng ilmselge. Ent samamoodi ilmnes seegi, et mõni sekund varem oli Lautaro Martinez olnud rünnaku algfaasis ülinapis suluseisus – seega ei mingit penaltit ja tabloole jäi 0:0.

29. minutil jõudis San Siro juba juubeldada, sest Joaquin Correa sai kaitsjate eest jooksu ning saatis palli ka võrku, aga seejärel tõusis õigustatult siiski suluseisulipp. Samas mängis Barcelona ikkagi tulega, kuna kaitseliin oli tõusnud peaaegu keskjoonele ja argentiinlasele fikseeritud suluseis üsna napp.

Barcelona teenis küll esimese kolmveerandtunniga koguni seitse nurgalööki, aga mingit teravust neist tekitada ei suudetud. Tiksusid juba üleminutid ja näis, et pausile minnakse väravateta, kui poolaja käigus tõusujoones liikunud Inter sähvatas. Dimarco pikk diagonaalpall paremasse äärde tõmbas käima rünnaku, mille käigus said pealelööki proovida nii Correa kui ka Martinez, ent mõlemad üritused blokeeris ennastsalgavalt Christensen.

Aga pall jäi Interile ja Dimarco leidis üles karistusala joone lähistel luuranud Calhanoglu. Mängu algul jõule panustanud türklane läks seekord välja täpsuse peale – madal ja terav löök maandus täpselt posti kõrval ja Inter oli 1:0 ees!

Nii mindi ka pausile, kust naastes jätkus kõik samas vaimus ehk Barcelona keerutas söötu, aga võimalusi luua ei suutnud. Tosin minutit oli mängitud, kui Xavi pidi alla neelama järjekordse mõru pilli, kuna pisut varem hüppeliigest vigastanud Christensen ei saanud enam mängu jätkata. Tema asemele tuli ülikogenud, aga sel hooajal peamiselt varumehe rolli olnud Gerard Pique.

Pool tundi jäi minna, kui Onana pidi tegema esimese tõsisemat sorti tõrje, pareerides eesmise posti kõrvalt Ousmane Dembele terava löögi. Ent 66. minutil näis, nagu oleks Inter kõik maha mänginud. Dembele tsenderdas, Onana jäi puhtakslöömisega hätta, pall põrkas Ansu Fatist edasi Pedrile ja noor poolkaitsja suunas löögi tühja väravasse.

Siiski kutsuti Vincic teistkordselt ekraani juurde ja sealt paistsid Barcelona jaoks kurvad uudised. Onana ebaõnnestunud tõrje järel oli pall riivanud väravaesisel Fati kätt ning see tühistas vastavalt reeglitele tabamuse automaatselt, ehkki noore ründaja käepuude oli tõepoolest juhuslik.

Viimased veerand tundi Barcelona muudkui otsis ja Inter muudkui kaitses. 86. minutil oleks külaliste 11. nurgalöök äärepealt tulemuse toonud, lennates kõrge kaarega üle Onana, ent tagumise posti juures oodanud Sergi Roberto libastus otsustaval hetkel. 88. minutil oli viigitabamusele ülilähedal kapten Sergio Busquets, suunates karistuslöögi viielt meetrilt aga mööda.

90 minuti täitumisel uuris VAR pikalt, ega Denzel Dumfries karistusalas juhtumisi käega mänginud, aga seegi otsus langes Interi kasuks – kohtunikud rikkumist ei näinud. Et teisele poolajale oli lisatud suisa kaheksa minutit, mängiti lõpuks San Sirol jalgpalli ühtekokku üle saja minuti, aga miski ei muutunud. Interi oli peal ja peale ta jäi. Soccernet.ee tegi mängust järgmised tähelepanekud:

1. Plaan töötas nagu kellavärk!

Itaalia spordileht Gazzetta dello Sport visandas mängupäeva hommikul Interi jaoks mänguplaani, mis mõjus oma lihtsuses ühtaegu nii geniaalsena kui ka pani pisut muigama. Nende hinnangul pidi Inter täitma viiest punktist koosneva tegevuskava.

Esiteks: ilmutama 2010. aastal Itaalia meistriks, karikavõitjaks ja Meistrite liiga tšempioniks kroonitud meeskonnale omast võitlusvaimu. Teiseks: nullima äärel Ousmane Dembele spurdid. Kolmandaks: mitte laskma Pedril ja Gavil keskväljal võimutseda. Neljandaks: hoidma kogu aeg valve all Robert Lewandowskit. Viiendaks: hoiduma eksimustest Sergio Busquetsi vastu.

Lihtne, kas pole? Aga täpselt kõike seda Inter tegigi. Vahest kõige üllatavam oli Nerazzurri suutlikkus saada hakkama avapunktiga, sest ülejäänud neljaga õnnestumine tulenes vähemal või rohkemal määral Simone Inzaghi valitud kaitsvast taktikast.

Kuid koduliigas kaks viimast mängu kaotanud ja liigatabelis alles üheksandal real olevalt meeskonnalt oskasid tosina aasta eest Triplete koju toonute väärilist hingestatust enne mängu oodata ilmselt vaid kõige paadunumad Interi fännid. Ometi tähistati juba avapoolajal kaitses õnnestumisi nagu väravaid ja toetati üksteist pidevalt. Ning viis, kuidas vankuvate jalgadega Lautaro Martinez teise poolaja üleminutitel pooleldi püsti, pooleldi pikali olles keskväljal mitmes järjestikuses duellis palli hoidis ning sellega kaaslastele väärtuslikke hingetõmbesekundeid kinkis, oli imetlust väärt.

Sisu näitas ka Inzaghi, sest veerand tundi enne mängu lõppu tegi ta harvanähtava ja julge vahetuse, tuues platsile kaks värsket äärekaitsjat ja ühe keskkaitsja. Muudatus toimis ja surve alla jäänud kaitse pidas.

2. Barcelona ja Lewandowski jäid uskumatult nüriks

Kus Inzaghi riskis, seal sammus Xavi harjumuspärast rada. Barcelona mängupildis muutus 90 minuti jooksul taktikaliselt väga vähe, teise poolaja algul üritati kõike proovitut teha lihtsalt natukene kiiremini ja teravamalt, kuid kokkuvõttes ei saanud sellest suuremat asja.

Avapoolajal valdas Barcelona rohkem palli (protsendid 67-33!), tegi UEFA andmetel neli korda rohkem ohtlikke rünnakuid, teenis seitse nurgalööki Interi kolme vastu, lükkas üle kahe korra rohkem sööte ja tegi seda kõrgema protsendiga, kuid ei suutnud ülekaalu kuidagi teravusteks vormistada. Nii jäid pealelöögid 5:5 ja raamilöögid 2:2 viiki.

Kohtumise lõppedes oli pallivaldamine veel rohkem külaliste poole kaldu, rünnakuid lugesid statistikud kokku tervelt 99 (!), aga pealelööke tuli juurde vaid kaks ja raami ei läinud neist kumbki. Nii meenutas Barcelona mängupilt mitmes mõttes kangesti Xavi mängija-aegu, kuid selle vahega, et toonane tiki-taka ajas vastastel enamasti pea sassi, nüüd puudus rünnakutest aga vajalik loovus ja teravus.

Katalaanide esiründaja Lewandowski sai esimest korda ohtlikus tsoonis palli ja pääses löögile alles 18. minutil. See jäigi mitte ainult avapoolaja, vaid kogu mängu lõikes tema ainsaks silmapaistvaks võimaluseks. Ilmnes, et kui pall ei liigu Lewandowskile või Lewandowski kaudu, polegi Barcelonal rohkem käike – või vähemalt selles mängus polnud.

Palli üritati aina suruda karistusalasse, kuid Inter oli valmis vajadusel viiemehelise liiniga kaitsesse tõmbuma. Sellest hoolimata ladus Barcelona vastase kasti koguni 50 tsenderdust, neist 35 lahtisest mängust, mis märgib Xavi ametiaja “rekordit”. Ent tulemusteta.

Kui Dembele suutis paremal äärel veel mingitki teravust tekitada, siis vasakul jäi Raphinha panus väga napiks. Tunni möödudes prooviti korraks ka äärtevahetust ja Dembele tekitaski vasakult kohe väga ohtliku olukorra, aga mõni minut hiljem tehtud vahetuste järel liigutati prantslane jälle paremale ja nii jäi lõpuni. Ometi oli ta üks väheseid, kes suutis mingitki teravust luua.

3. Õnn ja VAR tulid appi

Muidugi Interil ka vedas, lausa mitu korda, ent õnn teeniti ka platsil näidatuga välja. Dumfriesi 90 minuti tegutsemine nägi välja pigem penaltiväärilisena, kuid ilmselt ei leitud videolt nurka, mis kaljukindlalt tõestanuks, et väljakukohtuniku otsus mängul jätkuda lasta oli ekslik. Samamoodi oli Interil õnne Barcelona tühistatud värava puhul, sest tegelikult eksis Andre Onana väravast välja tulles rängalt ja Ansu Fati käepuude oli täiesti juhuslik. Aga reeglid on reeglid.

4. Barcelona on jälle katastroofist sammu kaugusel

Kuna alagrupi võidu suunas sammub kindlalt Müncheni Bayern, kel kolmest mängust üheksa punkti ning tabelis juba 2:0 võit nii Barcelona kui ka Interi üle, peavad kaks viimast ülima tõenäosusega just omavahel teise edasipääseja selgitama. Interi võit tähendab nüüd seda, et nädala pärast ei piisa Barcelonale Camp Noul suure tõenäosusega samuti vähemast kui võidust.

Kui mängitakse viiki, poles katalaanide olukord veel lootusetu, aga ikkagi juba väga raske, sest see tähendaks, et omavaheliste mängude arvestuses oleks eelis itaallastel. Kuna Plzeni Viktoria tundub olevat grupi selge autsaider, pole suurt mõtet loota, et Inter neile koduplatsil punkte loovutaks. Seega tuleks Barcelonal viiendas alagrupimängus koduväljakul ise Bayernit võita.

Kui aga nädala pärast Interile kaotatakse, ongi Barcelona jaoks teist hooaega järjest Meistrite liigaga juba alagrupiturniiri järel kõik. Interist möödumise võimalust siis enam omavaheliste mängude võrdluse põhjal poleks, Bayern vajaks aga edasipääsu tagamiseks Plzeni vastu vaid ühtainsat punkti ja selle kättesaamise tõenäosus tundub sakslaste teisipäevaõhtust esitust vaadates umbes 99-protsendiline.

Meeldetuletuseks – mullu pudenes Barca alagrupi kolmandana Euroopa liigasse, kus võideti esmalt küll Napolit ja Galatasarayd, ent kaotati veerandfinaalis hilisemale võitjale Frankfurti Eintrachtile.

5. Mängu parim – Federico Dimarco

Interi äärekaitsja kontrollis – kaaslaste abiga, aga eelkõige enda hiilgemängu toel – Barcelona eeldatavat kõige ohtlikumat ründerelva Dembelet suurepäraselt. Boonusena algatas just tema imeline diagonaalpall kohtumise ainsa väravaga lõppenud rünnaku. Ning hoolimata sellest, et rünnaku tõmbas ta käima sügavalt oma väljakupoolelt, jõudis Dimarco veel seejärel Hakan Calhanoglule ka väravasöötu ette lükkama!

Milano Inter - Barcelona 1:0 (1:0)