Memo | Ameeriklased lõid värava läbi õnne, kuid veerandfinaali uks avanes küpset mängu näidanud hollandlastele (0)

Denzel Dumfries & co. sammuvad sirge seljaga edasi veerandfinaali. Foto: Scanpix / Rungroj Yongrit / EPA

MM-finaalturniiri esimene kaheksandikfinaal lõppes Hollandi 3:1 võiduga Ameerika Ühendriikide üle. Vägeva esitusega pälvisid hollandlased pääsme veerandfinaali.

Kohtumine algas hoogsalt, kui pall käis ühe karistusala juurest teiseni. Avapoolaja keskfaasis oli rohkem keskväljavõitlust ja initsiatiiv oli rohkem hollandlaste käes, siis esimese 45 minuti lõpus olid palliga aktiivsemad jälle ameeriklased.

Esimene ohtlik moment tekkis kolmandal minutil, kui hollandlased klaarisid tsenderduse enda karistusalast välja ning Tyler Adams leidis sööduga Christian Pulisici, kes virutas koheselt peale, ent Andries Noppert tõrjus. Esialgu tundus, et Pulisic oli suluseisus, kuid Daley Blind kattis selle ära.

Kuid kümnendal minutil läks hoopis Holland juhtima, kui hea söödumänguga leiti paremal äärel üles Denzel Dumfries, kes andis madala tsenderduse Memphis Depay suunas ning FC Barcelona hingekirja kuuluv ründaja virutas palli 15 meetrilt Matt Turneri selja taha - 1:0 Hollandile.

Avapoolaja ainsa lisaminuti jooksul lõi Holland ka teise värava, mis oli identne esimesele - pall oli paremas ääres Dumfriesel ning tema jalast tuli taas madal tsenderdus penaltipunkti juurde, kuhu jooksis sel korral Blind, kes suunas nahkkera madalalt ameeriklaste võrku - 2:0.

Teise poolaja esimene tõsiselt ohtlik olukord sündis 71. minutil, kui Teun Koopmeiners lõi ligi 25 meetrilt peale, Turner tõrjus, tagasipõrganud pallile sai pea vahele Depay, kuid Turner jäi taas ette.

Neli minutit hiljem tegid hollandlased vastastele kingituse, kui Depay andis tagasisöödu Haji Wrighti jalale, kes läks Noppertiga üks-ühele, kuid ameeriklase puude läks liiga pikaks ning Dumfries klaaris palli üle otsajoone. Minut hiljem sai Wright aga tabamuse läbi õnne kirja, kui nurgalöögi-järgses olukorras söödeti paremal äärel olnud Pulisicile, ta liikus palliga karistusalasse ning söötis Wrightile, kelle jala välisküljest tõusis kera õhku ning lendas üle Nopperti väravavõrku - 2:1.

Ameeriklaste tagasitulek ei kestnud kaua, sest viis minutit hiljem Dumfries tuli, nägi ja tegi. Hollandlased lükkasid omavahel vasakul äärel söötu, leidsid üles Blindi, kelle mõõdetud tsenderdus jõudis vabaks jäänud Dumfriesele, kes lükkas palli jalaga õhust otse väravasse - 3:1.

Peakohtunik Wilton Sampaio lõpuvile järel said hollandlased juubeldada, sest ees ootab veerandfinaal, kuhu pääseti väga küpse esitusega. Soccernet.ee tähelepanekud mängust

Pöördehetk | Mõlema poolaja algus. Esimene ja teine poolaeg algasid väga sarnaselt - USA oli palliga aktiivsem ja ohtlikum pool ning ei jäänud palju puudu, et emmal-kummal hetkel oleksid ameeriklased värava löönud. Tundus aga, et Holland lõikas nendest algustest paremini vilja, sest see kõik mõjus neile äratuskellana, mille järel muututi tähelepanelikumaks ja haarati initsiatiiv jõuga endale.

Üllatus | Et üllatust polnud. Holland näitas kogu alagrupifaasi jooksul väga mõtestatud ja loogilist jalgpalli. Siinkirjutaja arvates on hollandlasi sel turniiril liigselt alahinnatud ning nende edasipääs suurt üllatust ei tekita.

Endine USA koondise peatreener Jürgen Klinsmann kommenteeris vaheajal BBC-le väga tabavalt, et hollandlaste avapoolaja väravad tulid ameeriklaste kogenematuse pealt. "Kui esimese värava puhul tegid hollandlased umbes 14 söötu, siis kogenud mängija saab aru, et selline sujuv rünnak tuleb veaga lõpetada. Ameeriklased seda ei teinud ja nad karistati ära," rääkis Klinsmann.

Tegelikult tegi Holland suisa 20 söötu enne avaväravat, mis näitab, et tegu oli võimsa ülesehitusega.

Staar | Louis van Gaal. Tavaliselt on staariks keegi mängijatest ja Hollandi pallureid tulebki kiita, eriti Dumfriest, ent nende vägeva mängu taga on geniaalne van Gaal. On teada, et see on tema viimane finaalturniir Hollandi koondise tüüri juures ning järgmisena asendab teda Ronald Koeman. 71-aastane van Gaal ei pea kellelegi tõestama enda väärtust, sest enda särava treenerikarjääri jooksul on ta seda korduvalt teinud, ent ikka ja jälle jääb ta briljantsus silma.

Hollandi koondis mängib van Gaali käe all kaasahaaravat jalgpalli, mis toob tulemuse. Kui esialgu oli hollandlastel veidi keeruline mängu sulanduda, siis minut minuti järel haarati initsiatiiv, löödi loogilise kombinatsiooni tulemusel kaunis värav ning kontrolliti kohtumist. Teine tabamus tuli esimesele väga sarnaselt ja kolmas sündis samuti hea söödumängu tulemusena.

Samuti on van Gaali juhitud koondis nüüdseks lõpetanud 19 mängu järjest kaotuseta. Legendaarne juhendaja taasliitus koondisega 2021. aasta augustis.

Louis van Gaali valvsa pilgu all kulges hollandlaste mäng sujuvalt. Foto: Scanpix / Tom Weller / dpa

Lõbus hetk | Mängu eel tehtud videod. Tänapäeval meeldib "kino" teha kõigile ning on oluline, et sotsiaalmeedia konto oleks aktiivne. Kohtumise eel ilmus nii Hollandi kui USA koondise Twitteris lõbus video sellest, kuidas enda meeskonda erimoel toetatakse.

USA koondise videos lõi Tyler Adams mängupall Al Rihla Katarist otse Washingtoni, kus president Joe Biden püüdis nahkkera kinni ning lausus: "See on soccer. Edasi USA! Kutid, te teete ära selle!". Hollandlased otsustasid riietusruumi seinale kleepida ühe dollari, millel oli George Washingtoni näo asemel hoopis Louis van Gaali oma.

Tsitaat | "Rajasime tugeva vundamendi, et USA suudab maailmameistrivõistlustel väärikalt esineda. Kui pealtvaatajad näevad meie meeskonda, siis jäävad neile silma mängijad, kes võitlevad teineteise eest. Sellist klappi ei näe tihti," rääkis USA peatreener Gregg Berhalter mängujärgselt esimesest emotsioonist.

Holland - USA  3:1 (2:0)