Memo | Boweni viimase minuti tabamus tõi West Hamile selle sajandi esimese karika, ent matši jäävad varjutama huligaanitsenud fännid (13)

2023. aasta Konverentsiliiga tiitel oli West Hami jaoks esimene pärast 1999. aasta Intertoto karikat. Foto: Scanpix / Martin Divisek / EPA

West Ham United alistas Konverentsiliiga finaalis 2:1 Fiorentina ning võitis 24-aastase pausi järel taas karika.

Lahing Fortuna Arenal algas tuliselt, kui juba 38. sekundil laadis peale West Hami ründaja Michail Antonio. Kuigi löök oli nõrk ja Pietro Terracciano jaoks lihtne, siis see viitas, et Tšehhis läheb pööraseks andmiseks. Reaalsus (vähemalt esialgu) oli teine - peaaegu kogu avapoolaeg möödus kinniselt.

Esimene ärev hetk tekkis avavaatuse neljandal üleminutil, mil Fiorentina pallur Nicolas Gonzalez lennutas nahkkera paremalt äärelt värava ette Cristian Kouamele, kelle pealöök tabas posti. Jätkupallini jõudis esimesena Luka Jovic, kes toksas mänguvahendi väravasse, ent tegi seda suluseisust. Tabamus ei lugenud, Jovici saagiks jäi vaid verine nina.

Teine poolaeg algas sarnaselt esimesele - sündmustevaeselt. Kõik muutus 58. minutil, mil Jarrod Bowen võttis Fiorentina karistusalas palli rinnaga maha, samal hetkel tabas see Cristiano Biraghi kätt. Mäng jätkus, kuid West Hami inglasest ääreründaja oli marus. Minut hiljem pani kohtunik Carlos del Cerro kohtumise seisma. VAR-iga vestluse ja korduse vaatamise järel määras ta penalti! Seda asus lööma Mohamed Said Benrahma, kes vajutas selle võrku - 1:0!

West Hami eduseis kestis vaid viis minutit. Sofyan Amrabat riputas linnu karistusalasse, sealt jätkas peaga Gonzalez. Mänguvahendi sai Giacomo Bonaventura, kes paigutas meeste vahelt nõrga, ent täpse löögi vasakusse alanurka - 1:1!

Viigitabamuse järel möödus mäng võrdselt, mõlemad pooled näitasid teravust. Otsustav torge tuli 90. minutil West Hami leerist, kui Lucas Paqueta leidis ideaalse läbisööduga varem penalti teeninud Boweni, ääreründaja lahendas kindlalt. Fiorentina leer nõudis suluseisu, kuid selle kattis varem penalti kinkinud Biraghi ära - 2:1 West Hamile!

Allesjäänud kaheksa lisaminuti jooksul ei suutnud Fiorentina ohtu tekitada. Inglastele 2:1 võit ja karikas, mis on nende selle sajandi esimene.

Seni peetud kahes eurofinaalis on jäänud Itaalia klubid kaotajaks (Roma alistus Euroopa liiga lõppmatšis Sevillale). Eks näis, kas 10. juunil suudab Milano Inter Meistrite liiga finaalis Manchester City vastu olukorda parandada või jääb saapamaa nullile. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:

Koledad hetked | West Hami fännid huligaanitsesid staadionil, Fiorentina omad enne avavilet linnas. Osad West Hami fännid ei suutnud end kontrollida ning loopisid väljakule plasttopse. 33. minutil tabas üks neist Fiorentina kapteni Biraghi pead, palluril hakkas verd jooksma. Sellele järgnes mõneminutiline mänguseisak.

Tribüünidel toimunu polnud aga kõik, mis Prahas sündis. BBC teatas paar tundi enne kohtumise algust, et Fiorentina fännid läksid ühes Praha baaris West Hami toetajatele kallale. Kolm isikut sai vigastada ning vägivallatsejad ärplesid ka korrakaitsjatega. Kohalik politsei arreteeris 16 inimest.

Praha päästeteenistuse pressiesindaja Jana Postova ütles AFP-le, et kahte inimest tohterdati sündmuskohal, üks isik viidi kerge peavigastusega haiglasse.

Üks anonüümseks jääda soovinud West Hami fänn rääkis PA-le, et tema sõber sai korralikult haiget ning tal oli peas suur lõikehaav. Ta lisas: "Umbes kaheksa itaallast kõndis mööda ning nad vehkisid rihmade ja kettidega. Viis minutit hiljem tuli neid terve grupitäis ja nad ründasid meid."

Üks alaealine tunnistaja selgitas PA-le, et West Hami fännid ei teinud mitte midagi valesti. Fiorentina fännid lihtsalt tulid ning loopisid rakette ja paukherneid.

Kõigi õnneks rahunesid märatsejad pärast 33. minuti intsidenti maha, mäng sai finaalivääriliselt jätkuda.

Pöördehetk | Biraghi saatuslik käepuude. Kui kohtumise esimesed 57 minutit olid suhteliselt ümarad, siis Biraghi käepuude, mis kinkis West Hamile penalti, äratas mehed üles.

Loetud minutid pärast vvaväravat viigistas Fiorentina ning viimane pooltund möödus mõlema poole rünnakutega, kulminatsiooniks oli Boweni 90. minuti otsustav tabamus. Lisaks tõusid emotsioonid - kui enne 58. minutit teenisid meeskonnad kahe peale kaks kollast kaarti, siis mängu lõpuks jagas kohtunik del Cerro neid kokku kaheksa.

Ilus hetk | Juubeldav David Moyes. West Hami šotlasest loots David Moyes tõusis ajaloo neljandaks Šotimaa peatreeneriks, kes võitnud eurosarja tiitli. Ta tõusis ühte klubisse legendide Sir Alex Fergusoni, Bill Shankly ja Jock Steiniga.

Pärast Boweni võiduväravat tähistas 60-aastane Moyes pööraselt, kui spurtis üle platsi. Lisaks sellele, et tegu oli finaali viimase minuti võiduväravaga, tõi see Moyesile tema 25 aastat kestnud karjääri esimese karika. Jah, 2013. aastal krooniti ta Manchester Unitediga Inglismaa superkarika võitjaks, aga see ei liigitu nii-öelda "päris" tiitlite alla.

Lõpuvile kõlades pööras šotlane pilgu Inglismaalt kohale tulnud fännide poole ning lõi poolehoidjate laulujupi saatel võidutantsu. See näitab, kui suur mõju on jalgpallil.

Üllatus | West Hami esimene eurotiitel pärast 1999. aastat. Kui Moyes võitis oma esimese karika, siis West Hami eelmine saavutus pärineb aastast 1999. Nad tõstsid pea kohale Intertoto karika, aga nendega koos krooniti meistriteks ka Juventus ja Montpellier.

Kui vaadata võistlusi, kus võita saab vaid üks, siis tuleb rännata ajamasinas tagasi aastasse 1981, mil West Ham triumfeeris Inglismaa esiliigas. Aasta varem võitsid nad FA karika. Seega võib öelda, et West Hami jaoks oli see 43-aastase pausi järel esimene suur karikas.

Staar | Jarrod Bowen. 26-aastane Bowen oli tänavu londonlaste võtmemängija. Ta sai kõikide sarjade peale kirja 53 matši, lõi 12 väravat ja andis üheksa resultatiivset söötu. Konverentsiliigas jäi tema saldot kaunistama neli tabamust ning kolm väravasöötu.

Finaalis teenis ta esmalt penalti, 90. minutil lisas ta oma vägilasjuttu ka võiduvärava. Bowen oli esimene pooltund vaikne, ent mängumeeste minutid kuulusid talle. Lisaks sai temast esimene inglane pärast 1994. aastat, kes löönud eurosarja otsustavas mängus võiduvärava. Viimati tegi seda UEFA karikavõitjate karika finaalis Arsenali pallur Alan Smith.

Tsitaat | "Kui Jarrod pääses jooksma, siis ütlesin endamisi "see on sinu hetk". Ja siis näed, kuidas pall lendab võrku ... Olen endiselt šokis. Päriselt ka, see on imeline!" lausus West Hami kapten Declan Rice pärast mängu.

Fiorentina - West Ham United 1:2 (0:0)
67. Giacomo Bonaventura - 62. pen. Mohamed Said Benrahma, 90. Jarrod Bowen

Hoiatused: 66. Rolando Mandragora, 67. Alfred Duncan, 75. Nikola Milenkovic, 85. Sofyan Amrabat - 31. Mohamed Said Benrahma, 53. Nayef Aguerd, 90+1. Aaron Cresswell, 90+7. Jarrod Bowen
Peakohtunik: Carlos del Cerro

Fiorentina: Pietro Terracciano, Dodo, Nikola Milenkovic, Luca Ranieri (84. Igor), Cristiano Biraghi, Giacomo Bonaventura, Sofyan Amrabat, Rolando Mandragora (90+3. Antonin Barak), Nicolas Gonzalez, Luka Jovic (46. Arthur Cabral), Cristian Kouame (62. Riccardo Saponara).
Varus: Michele Cerofolini, Antonin Barak, Alessandro Bianco, Josip Brekalo, Arthur Cabral, Alfred Duncan, Igor, Jonathan Ikone, Lucas Martinez Quarta, Riccardo Saponara, Aleksa Terzic, Lorenzo Venuti.

West Ham: Alphonse Areola, Vladimir Coufal, Kurt Zouma (61. Thilo Kehrer), Nayef Aguerd, Emerson, Tomaš Soucek, Declan Rice, Lucas Paqueta, Jarrod Bowen, Michail Antonio (90+4. Angelo Ogbonna), Mohamed Said Benrahma (76. Pablo Fornals).
Varus: Maxwel Cornet, Aaron Cresswell, Flynn Downes, Lukasz Fabianski, Pablo Fornals, Danny Ings, Benjamin Johnson, Thilo Kehrer, Manuel Lanzini, Divin Mubama, Angelo Ogbonna, Freddie Potts.