Memo | Pole Basherit, pole pidu! Ennast leidnud Trans jättis Tammekale vaid latikolina (0)

Trans taandas tartlased mitte ainult tribüünil, vaid ka väljakul pealtvaatajate rolli. Foto: EJL

Kulus kolmandik hooaega, et Narva Trans hakkaks tasapisi jälle meenutama iseennast ehk seda meeskonda, keda oleme aastaid näinud Premium liigas vähemalt korralikult võitlemas. Tartu Tammeka üle võetud 2:0 võit oli neile tänavu esmakordselt teine järjestikune ja tabeliseis ei tundu piirilinna klubi jaoks üldsegi enam nii hull nagu veel paar vooru tagasi.

Võis arvata, et Transi soov märtsikuise 0:5 kodukaotuse eest kätte maksta on innustav, kuid esimene hea võimalus suudeti tekitada alles 12. minutil, kui Richard Aland pidi tõrjuma Sergo Kuhhianidze terava pealelöögi. Selle peale ärkas kohe ka Tammeka, ent ei Mihkel Sepp ega ka Akaki Gvineria saanud raamidele pihta.

Küll suutis seda 24. minutil teha – ja nüüd juba sõna otseses mõttes – Kuhhianidze. Ilusa söödukombinatsiooni lõpetuseks sai ta Zakaria Beglarišvililt kaitseliini taga palli ja üritas seda Alandist esimese puutega mööda kõksata. Väravapost kolksus, seis jäi muutumatuks.

Taas vastas Tammeka peaaegu samaga, aga kahekordselt ja veel ohtlikumalt. 33. minutil käis põiklatis Gvineria kaval keerutus, viis minutit hiljem lükkas Aleksei Matrossov näppudega sinnasamasse ka Herman Pedmansoni pealöögi. Kuid kui ise ei löö, lüüakse sulle, tõestas Trans jälle kulunud jalgpalliklišee paikapidavust. Avapoolaja esimene lisaminut oli just alanud, kui Leonardo Rolon palli äärelt värava ette vinditas ja Taaniel Usta selle üsna segamatult peaga võrku suunas. Aland oli võimetu – 0:1.

Leonardo Rolon andis suurepärase väravasöödu. Foto: EJL

Teisel poolajal üritas Tammeka juhendaja Marti Pähn vahetustega mängu muutust tuua ja paberil võinuks see loogiliselt ka nii minna, paraku oli reaalsus tartlaste jaoks risti vastupidine. Ühtegi üliohtlikku momenti ei suudetudki enam Matrossovi valdustes tekitada, kauglöögid kippusid üle ja mööda lendama.

Hoopis teravamad olid Transi vasturünnakud ja 89. minutil kandis nende nurgalöök lõpuks ka vilja. Karistusalas pääses pöördelt löögile keskkaitsja Šalva Burjanadze, Aland küll tõrjus, ent esimesena oli uinunud kaitsjate vahelt jaol Kuhhianidze ja vormistas lõppseisuks 0:2. Üleminutitel oli pigem käega katsuda Transi kolmas kui Tammeka esimene värav.

Soccernet.ee tegi kohtumisest järgmised tähelepanekud:

Võtmehetk | Tammeka soojendus. Ahmed Adebayo Basher liikus juba seal longates ja sel hetkel sai selgeks, et kuigi tartlaste parim väravakütt on protokolli üles antud, ei pruugi temast sedapuhku meeskonnale abi olla. Täpselt nii ka läks ja ilma Basherita kiratses Tammeka rünnak eriti teisel poolaja koledasti. See on tartlaste jaoks kahtlemata murettekitav, sest näiteks Transil jäi mängukeelu tõttu pealtvaatajaks viimaste voorude teravaim mees Pierre Landry Kabore, kuid Sergo Kuhhianidze suutis teda edukalt asendada. Kui Tammeka rünnak hakkab liialt Basheri ümber keerlema, on probleemid kerged tulema.

Pöördehetk | Trans meenutab meeskonda. Märksõna järele oleks ühelt poolt aus panna küsimärk, sest tulemuste põhjal on valim Transi muutumise hindamiseks vaid kahemänguline. Tegelikult näidati aga juba ka enne seda, et ollakse tasapisi tõusuteel. Aleksei Eremenko käe all meenutati mingil põhjusel pooljuhuslikult kokku sattunud mängijaid, Valeri Bondarenko tüürimisel on tegu aga ootamatult meeskonnaga, kus isegi senised mustad lambad nagu näiteks Šalva Burjanadze suudavad teha suuremate eksimusteta partii. Transi puhul peab siis küll paraku lisama ka igipõlise küsimuse - kui kauaks ...?

Tagasivaade | Liiga kiired hinnangud. Kui Tammekal oli nelja vooru järel kaheksa punkti ja Transil neli kuiva kaotust väravate vahega 0:16, oli kerge lüüa ühele külge tuhast tõusja ja teisele põruja tempel. Nüüd on möödas napilt üle kolmandiku hooajast ning meeskondi lahutab tabelis üksainus punkt, seejuures on tõusja rollis pigem Trans ja langejaks Tammeka.

Kuhu Tammeka suund viib? Foto: EJL

Staar | Leonardo Rolon. Kiita võib muidugi ka Transi väravalööjaid, kes oma töö ära tegid, kuid Rolon oli paremal äärel Tammeka kaitsjatele järjepidev nuhtlus. Ning avaväravani viinud tsenderdus tõestas endise Argentina noortekoondislase kvaliteeti.

Veider hetk nr 1| Parem küljeaut kui pall jalal! Käis mängu 72. minut, kui Giacomo Uggeri proovis paremalt äärelt tsenderdust. See jäi lootusetult madalaks ja Mark Maksimkin suunas palli uuesti Uggeri jalale. Tammeka poolkaitsja tegi palli omaksvõtmise asemel aga kerge "kitsehüppe" ja lasi sellel auti põrgata, nõudis siis pallipoisilt kohe uue ja viskas selle kiirelt edasi Mairo Miilile. Esmapilgul veidrast otsusest võib tegelikult igati aru saada, sest avapoolajal valmistasid Miili legendaarselt pikad küljeaudid Transi kaitsjatele omajagu meelehärmi. Teisel poolajal läks nendega aga nii nagu kogu ülejäänud Tammeka ründemänguga ehk prooviti küll, aga tulemust ei tulnud sugugi.

Veider hetk nr 2 | Kuhhianidze väravatähistus. Keskmine sõrm?! Ei olnud, kui hoolikamalt silmitseda. "Põdra maja" Gruusia moodi? Mine võta kinni ... Mida täpselt Sergo Kuhhianidze 2:0 värava järel Tartu publikule näidata tahtis, jääbki natuke ebaselgeks.

Mis märgid need on? Foto: Soccernet TV

Tsitaat | "Ma arvan, et see on väljakul ka näha, et oleme üksteise eest rohkem väljas." Väravalööja Taaniel Usta võttis Transi kasvanud meeskondlikkuse tabavalt kokku.