Ott Järvela | Joachim Löwi loogiline otsus keeras Liverpoolile korraliku käru (3)

Eelmise aasta 29. juunil istusin Riia lennujaamas ja andsin rüperaali klaviatuurile valu. Erinevad kolleegid võivad kinnitada, et mida jõulisemalt klahvid pihta saavad, seda kirglikum on valmimisel olev tekst. Too töö kuulus sääraste sekka, sest millalgi koputas mu kõrval lennukit oodanud vanem daam mulle õlale ja küsis: "Vabandust, kas te kirjutate midagi Joachim Löwist?"

Pärast minu jaatavat vastust kostis daam. "Mind hakkas huvitama, mida te nii intensiivselt trükite ja siis märkasin arvuti ekraanil Löwi nime. Ning kuna ma olen sakslane, siis tekkis mul huvi, et mida te temast kirjutate?" Seejärel selgitasin daamile ja tema abikaasale – mõlemad, tuli välja, usinad jalgpallihuvilised – 30. juuni Postimehe kolmandal leheküljel rubriigis "Nädala nägu" ilmunud artikli "Meisterfilosoofi takerdumine" põhiteese.

Artikli resümee kõlas: "Löw on terve oma ametiaja jooksul olnud meisterfilosoof, kellel on olnud varnast võtta ammendav vastus igale küsimusele ja probleemile. Kogu Saksamaa on uskunud Löwi ja seda, et meeskond on õigel teel. Nüüd aga meisterfilosoof takerdus ja olukorrast välja manööverdamine nõuab Löwilt tema filosoofikarjääri suurimat šedöövrit. Sest jalgpalli mängitakse eelkõige ikkagi ajudega."

Sügisese Rahvuste liigaga Löw die Mannschaft'i kurssi muuta ei suutnud, sest A-divisjoni alagrupis jäädi Hollandi ja Prantsusmaa järel viimaseks. Kaks viiki ja kaks kaotust kukutasid Saksamaa 2021. aasta sügisel mängitavaks Rahvuste liiga turniiriks B-divisjoni, mis neljakordsele maailma ja kolmekordsele Euroopa meistrile kahtlemata piinlik. Nimetatud šedööver ei paistnud Löwi tegutsemisest kuidagi välja kooruvat, meeskond tallas tühikäiku.

Kohe pärast krahhi MM-finaalturniiril Löwi selja taha asunud Saksamaa jalgpalliliidu (DFB) president Reinhard Grindel meelt ei muutnud ning Bundestrainer jäi ametisse. Talvise puhkuse jooksul küpses peatreeneri ja koondise spordidirektori, 1996. aasta EM-finaalis Tšehhile kuldse võiduvärava löönud Olivier Bierhoffi peas plaan, mille avalikustamine vallandas eelmisel nädalal korraliku orkaani.

Kolm maailmameistrit pikema jututa erru

Löw otsustas aasta ja kolm kuud enne EM-finaalturniiri teha rivistuses jõulise lükke, saates Jerome Boatengi (30), Mats Hummelsi (30) ja Thomas Mülleri (29) näol erru kolm 2014. aasta maailmameistrit. Juhtumisi kuuluvad kõik Saksamaa juhtiva klubi Müncheni Bayerni ridadesse.

"2019 on Saksamaa koondise jaoks uus algus. Peame seadma kursi tulevikku ja meeskonda värskendama. Noorematel jalgpalluritel on nüüd kasvamiseks ruumi. Nende asi on vastutus enda õlule võtta," sõnas Löw pressiteates, mille Saksamaa jalgpalliliit teisipäeval eetrisse paiskas. Peatreeneri otsuse kiitsid samas sõnumis heaks nii Bierhoff kui ka Grindel, mille peale hakati järgemööda marru minema.

Esmalt Bayern, kelle juhatuse esimees Karl-Heinz Rummenigge ja spordidirektor Hasan Salihamidzic avaldasid teate, kus väljendasid sügavat pahameelt Löwi teate ajastuse üle. Kuigi teates märgiti, et "rahvuskoondise valimine on Joachim Löwi ainuisiklik otsus", polnud ridade vahelt sügava nördimuse väljalugemine keeruline.

Müller avaldas peagi Instagramis emotsionaalse videopöördumise, kus tõdes, et on Löwi otsuse ja selle avaldamise asjaolude üle vihane. 100-kordsele internatsionaalile ei meeldinud, et DFB avaldas valmis kirjutatud pressiteated kohe pärast seda, kui Löw oli kolme Bayerni mängijaga kohtunud ja neid oma otsusest informeerinud. Boateng ja Hummels rõhutasid mõlemad, et on otsuses pettunud, aga hoidusid reljeefsustest.

Bayerni peatreener Niko Kovac määras kõik kolm meest laupäevases duellis Wolfsburgiga põhikoosseisu ning vägeva 6:0 võidu käigus lõi Müller ühe värava. Allianz Arena tribüünil toetati kolmikut Die Welti ajakirjaniku Oskar Becki teatel muuhulgas ka plakatiga, kus seisis "Jämmerlich. Geschmacklos. Illoyal." ehk "Armutu. Maitsetu. Ebalojaalne.".

Khedira puhul polnud kellelgi midagi öelda, sest ...

Kokkuvõttes oli Löwi otsus mitu päeva järjest nii Saksamaa kui ka maailma jalgpalliajakirjanduse kandvamaid teemasid. Põhjustele osundas reedel ajalehes Der Spiegel avaldatud arvamusloos "See on tema kuradima töö!" ajakirjanik Peter Ahrens, kes märkis, et kolme errusaadetu koduklubi Bayerni mõju Saksamaa avalikule jalgpalliarvamusele ületab pika puuga kõigi teiste klubide oma, mistõttu oligi meedia tonaalsus suuresti Löwi hukkamõistev ja kantud narratiivist "selliste mängijatega ei tohi nii käituda".

Ahrens vaidles, et kui Löwi visiooni kohaselt on vaja meeskonda noorendada, siis talitas ta igati õigesti; ning lisas, et kui klubid lähiminevikus oma legendid – näiteks Schalke 04 Benedikt Höwedesi või Dortmundi Borussia Neven Subotici – kõrvale lükkasid, suhtuti otsustesse mõistvalt. Nagu ka sellesse, kui pärast mullust MM-i saatis Löw erru Torino Juventuse teeneka poolkaitsja Sami Khedira.

"Khedira polnud rõõmus, sest ta on Juventuse põhimehena tõestanud, et suudab endiselt Euroopa tipus võistelda. Sellele vaatamata aktsepteerisid otsust nii mängija, klubi kui ka avalikkus. Mitte keegi ei teatanud valjult, et Khedira vääriks teistsugust kohtlemist. Aga ta ei olnud ka Müncheni Bayerni jalgpallur," kirjutas Ahrens salvavalt.

Eks seda, kui palju selles torkes tõtt, tunnetavad sakslased ise paremini. Ning kaasuse menetlemine pole kaugeltki lõppenud, sest värvika keelekasutuse poolest tuntud Bayerni president Uli Hoeness, kes seni teemal suu kinni hoidnud, on andnud lubaduse teha see lahti pärast kolmapäevast Meistrite liiga kaheksandikfinaali kordusmängu Liverpooliga.

Toda matši silmas pidades keeras Löw muidugi Liverpooli peatreenerile Jürgen Kloppile korraliku käru, sest pole mingit kahtlust – ja sellele viitas ka Wolfsburgi 6:0 muttatagumine –, et kolmele meeskonnakaaslasele osaks saanu mõjub Bayernile mobiliseeriv-toniseerivalt, tekitades Boatengis, Hummelsis, Mülleris ja ka nende kaasmängijates eriti suure tahtmise tõestada, et Löw pani oma otsusega lootusetult pange.

Treener, kes julgeb oma meistriteost lammutada

Tegelikult muidugi ei pannud. Kaasaja edukaim jalgpallitreener, Sir Alex Ferguson võitis Manchester Unitedis 27 hooaega käigus 13 Inglismaa meistritiitlit põhjusel, et söendas ja oskas mõjuvõimu kaotanud sõdurid halastamatult hüljata. Paul McGrath, Paul Ince, Jaap Stam, Ruud van Nistelrooy, David Beckham, Roy Keane ja Carlos Tevez on vaid üks osa nimekirjast, kuhu kuuluvad Fergusoni poolt armutult maha müüdud või lihtsalt vallandatud Man Unitedi staarid.

Enamik treenereid enda ehitatu lõhkumisega hakkama ei saa. Näiteks Pep Guardiola ja Jose Mourinho, eelmise 15 aasta ühed mõjukaimad klubitreenerid, reeglina ühes kohas üle kolme-nelja aasta ei tööta.

Koondisejalgpallis valmivad meistriteosed veidi aeglasemalt. 2006. aasta MM-i järel Saksamaa peatreeneriks asunud Löw ehitas kaheksa aastaga üles süsteemi, mis tipnes 2014. aastal võidetud MM-tiitliga. 2016 EM-ile sõideti soosikutena, aga jäädi poolfinaalis vaatamata väga heale esitusele Prantsusmaale alla. 2017 võideti B-rivistusega maailmajagude karikaturniir. MM-iks kutsuti vanad kahurid rivistusse tagasi, ent põruti. Jõuline muudatus on antud olukorras igati loogiline otsus. Eriti arvestades, et Saksamaad ootab EM-valikgrupp, kust nad rahulikult finaalturniirile jalutavad.

Või arvab tõesti keegi, et Boatengi, Hummelsi ja Mülleri puudumise tõttu jääb Saksamaa kahe parema hulgast välja grupis, kus nende vastasteks Holland, Põhja-Iirimaa, Eesti ja Valgevene? Muidugi ei jää. Ning kuigi Löw võinuks noorenduskuuri teha ilmselt juba enne Rahvuste liigat, pole praegune hetk oluliselt halvem.

Eelkõige on Löwi otsus aga vastutustundlik, sest alates 2018. aasta septembrist, kui pälviti 2024. aasta EM-i korraldusõigus, ei lasu Saksamaa peatreeneril pelgalt järgmisel suurturniiril tulemuse näitamise kohustus. Eesootav kodune finaalturniir nõuab Bundestrainer'ilt strateegilist vaadet, mida ta Müllerit, Boatengi ja Hummelsit erru saates ka ilmutas.

Kas Löw kahjustas sellega Saksamaa edušansse 2020. aasta EM-il? Kui, siis minimaalselt. Võib-olla üldse mitte. Küll aga näitas Löw selget valmisolekut lammutada enda meistriteos eesmärgiga komponeerida uus šedööver. Ainult turvalisi ja mugavaid valikuid tehes poleks see võimalik. 

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

skeptik   •  
(85.253.50.***)
Eesti hoiab Saksamaa juunis viigi peal - Löw saab ametist priiks - (vãhemalt) keegi sellest kolmikust naaseb koondisesse.
Adekvaatne   •  
(2001:7d0:88c1:f880:51b.***)
Äärmiselt hea artikkel, kus lõppude lõpuks tehakse väga heade argumentidega selgeks, miks on noorenduskuur õigustatud ning tegelikkuses ka hästi ajastatud. Ise samuti pooldan meeskonna noorendamist.

Mängijatest muidugi kahju. Eesotsas Müllerist lootsin MM-i tippskoorerit, peale seda, kui ta 2010 ei kusagilt lammutama hakkas. Samas pole vahet, kas vaatad statistikat või kuti esitust mängus, on tema parimad mängud kindlasti mängitud. Jah, tõsi on, et lähiaastatel on ta väravate löömise asemel tegutsenud assisteerimisega ning sellest tulenevalt ka hullult assiste kirja saanud, ent nt 16/17 Bundesligas 29 mänguga 5 väravat on ilmselgelt liiga vähe.

Boatengi ja Hummelsi minek on sellesmõttes okei, et peale on tulemas uus generatsioon kaitsemängijaid. Süle juba praegu konkureerib nende kahega Bayernis, Rüdiger saab minuteid Chelsea´is, Ginter ja Tah võibolla natuke viimastel hooaegadel lati alt läbi jooksnud, ent siiski kindlasti väärivad võimalust. Boateng pole ju tegelikkuses kuigi hea mees, kellele toetuda või loota - viimati mängis Bundesligas vähemalt 20 mängu 14/15 hooajal. Muidu hirmkõva võitleja ja minu silmis üks parimaid keskkaitsjaid. Seda siiski parimatel päevadel.

Pole Saksamaa fänn, ent siiski usun, et paari aasta pärast lüüakse jällegi ülejäänutel puur täis ning 2018.aasta farss ei muutu krooniliseks.
Z   •  
(194.150.65.***)
Mind jäi ikka huvitama mis daam oma kaaslasega asjast arvasid

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
PREMIUM LIIGA
Lugejate ennustus: Flora meistriks? Seda
Kristjan Jaak Kangur | 20 minutit näopeksu ja talutav kaotus Soomele – Eesti jalgpalli väärikuse uued mõõdupuud?
KARJÄÄR JÄTKUB
Aasta vabaks võtma pidanud Kruusmann otsustas anda jalgpallile uue võimaluse ning taasliitus Sakuga
KUIDAS EDASI?
MÄNGIJATE MÕTTED
NAISTE JALGPALL
TÄNA OTSEPILT: kas ambitsioonikas uustulnuk suudab tiitlikaitsjat üllatada?  (kell 17!)
NAABRITE DUELL
HOOAJA EELVAADE
Saku astub hooajale vastu nii Rogicilt kui ka Arbeiterilt korjatud nippidega
JALKAJUTTE
UUE HOOAJA OOTUSES
Ajaloolise hooaja järel treeneritetiimi välja vahetanud Tammeka sihib taas medalit.
RISTNURK
 
Jalgpalluritel on ikka süda sees
TOREDAD VIDEOD
Jalgpalluritel on ikka süda sees (0)
 
Oeh, mis siin toimub?!
JALGPALLIMOOD
Oeh, mis siin toimub?! (0)
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
3
3
0
0
14:0
9
2.
Paide Linnameeskond
3
3
0
0
8:2
9
3.
Nõmme Kalju FC
3
2
1
0
9:0
7
4.
Tartu JK Tammeka
3
2
1
0
7:1
7
5.
Tallinna FC Flora
3
1
1
1
5:4
4
6.
Pärnu JK Vaprus
3
1
0
2
3:6
3
7.
JK Tallinna Kalev
3
0
2
1
3:5
2
8.
FC Nõmme United
3
0
1
2
1:5
1
9.
FC Kuressaare
3
0
0
3
2:15
0
10.
JK Narva Trans
3
0
0
3
0:14
0
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
VIDEOKOHTUNIK

Soccernet.ee heidab koostöös RefPaliga pilgu kohtunikemaailma. Mis on õige, mis on vale ja miks?

Vaata kõiki episoode siit!

PREMIUM LIIGA TALVISED LIIKUMISED

Premium liigas aset leidnud üleminekuid ja nendega seotud kuulujutte saad vaadata SIIT.

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

SILM PEALE!

Vaata siit värsket videolugu!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
9
Paide Linnameeskond
9
Nõmme Kalju FC
7
Tartu JK Tammeka
7
Tallinna FC Flora
4
Pärnu JK Vaprus
3
JK Tallinna Kalev
2
FC Nõmme United
1
FC Kuressaare
0
JK Narva Trans
0