MÄNGUD
UUDISED
EILE
TÄNA
HOMME

Logi sisse

Sotsiaalmeedia kontoga portaali sisenemiseks pead sisestama õige salasõna ja kasutajanime ning nõustuma oma andmete jagamisega Soccernetiga.

Soccerneti kontoga portaali sisenemiseks logi eelnevalt foorumisse sisse ning seejärel kliki portaalis Soccerneti sisselogimisikoonil.

Olles foorumi mobiilivaates, saab portaali tagasi, kerides lehe lõppu ning klikkides "Portaal".

VÄLISMAA
Link kopeeritud

Pele surm meenutas, et Brasiilias pole glämmi, staare ega raha. Lahenduse osas käib kisma

Link kopeeritud
Ott Järvela pilt
Ott Järvela
Ott Järvela pilt
Ott Järvela

Brasiilia koondise mängijad Rodrygo, Pedro ja Neymar MM-i veerandfinaali penaltiseeria ajal. Brasiilia kaotas seal Horvaatiale. Foto: Scanpix / Reuters / Hannah Mckay

Pele matustel sai lahkunuga hüvasti jätta Santose klubi staadionil ning sark asetati lähedal asuva matusemaja üheksandale korrusele, et legend oma kõige armsamat jalkaplatsi igavesti silmitseda saaks. Just enamiku karjäärist töökohaks olnud Santose eest pidas Pele oma parimad mängud.

Spekuleerigem nüüd, et mõni praegune Brasiilia jalgpallur saavutab lähema mõneteistkümne aasta jooksul nii palju, et kui ta kunagi tulevikus sureb, on tema legendaarsus samuti nii suur, et matustest saab globaalset tähelepanu pälviv sündmus.

Aga kui tolle jalgpalluriga tahetaks talitada samamoodi kui Pelega, tuleks ta sängitada Madridi, Pariisi, Londonisse, Manchester või mõnda muusse Euroopa suurlinna. Igatahes kindlasti mitte Brasiiliasse, sest viiekordse maailmameistri klubid suudavad küll jätkuvalt maailma paremikku kuuluvaid jalgpallureid kasvatada, ent mitte neid enda juures hoida. Raha lihtsalt pole. Brasiilia MM-koondise 26 liikmest kuulusid kodumaa klubide ridadesse vaid kolm meest.

Palmeiras, Santos, Corinthians, Flamengo, Sao Paulo, Cruzeiro, Vasco de Gama, Fluminense, Internacional on kõik klubid, keda jalgpallisõber üldiselt teab. Kui kohta, kust nende lemmikklubi mõnekümne miljoni eest järjekordse talendi ostis. Või siis kui klubi, kellest tema lemmik FIFA paljukannatanud klubide MM-i finaalis jagu sai.

Aga nendel uhke ajalooga Brasiilia tippklubidel, mille pärand maailma jalgpallile on hoomamatult suur, pole praegusel klubimaastikul kohta. Oleme ausad, isegi tõusiklikust USA kõrgliigast MLS-ist räägitakse ja teatakse rohkem kui Brasiilia klubijalgpallist. Ülejäänud Lõuna-Ameerikast rääkimata, aga püsime praegu jutuga Brasiilia juures.

Eeskujuks Inglismaa Premier League'ile edu toonud mudel 

Brasiilias on probleemi teadvustatud ning käivad üpris aktiivsed arutelud selle üle, kuidas olukorda muuta, kirjutab ajaleht Financial Times. Plaan seisneb Inglismaa Premier League'i mudeli matkimises ehk jalgpalliliidust sõltumatu kõrgliiga (+ esiliiga) loomises, mis hõlbustaks teleõigusi tsentraalset müüki ja ka mitmel muul moel äriliselt palju tõhusamat ja tulusamat tegutsemist.

See tähendaks suuremaid tulusid, mis omakorda võimaldaks andekaid brasiillasi kauem – äkki isegi läbi terve karjääri? – kodumaal hoida, mitte Euroopa klubidele loovutada. Prominentsemad mängijad omakorda peaksid suurendama huvi, mis omakorda suurendaks tulusid ja ideaalis võiks seeläbi tekkida praeguse kaootilisevõitu asjanduse asemele sportlikult põnev, publiku jaoks ahvatlev ja majanduslikult edukas jalgpalliliiga.

Plaani kitsaskoht seisneb, nagu ikka, kokkuleppe saavutamises. Suurbritannia mainekas ärileht raporteerib, et arengud võiksid ja peaksid aset leidma lähiajal, sest praegused telelepingud lõpevad 2025. aastal ning et sellele järgnevaks ajastuks läbirääkimisi pidada, oleks kokkulepet vaja üpris ruttu. Seda proovivad sõlmida kaks konkureerivat huvigruppi, kes mõlemad soovivad kaasata võõrast raha. Üks Araabia Ühendemiraatidest, teine Ameerika Ühendriikidest.

Pele matused Santose staadionil. Foto: Scanpix / EPA / Antonio Lacerda

Ühe projekti nimi on Liga do Futebol Brasileiro, lühendatult Libra. Seda juhib ettevõte Codajas Sports Kapital, mis on leidnud ühise keele 16 klubiga Brasiilia kahest kõrgemast liigas. "Meie visiooni järgi saavutaksime 10 aastaga tulubaasi, mis oleks võrdne Prantsusmaa kõrgliiga omaga," sõnas ettevõtte asutaja Lawrence Magrath. Prantsusmaa Ligue 1 on teatavasti Euroopa suuruselt viies kõrgliiga.

Libra peab läbirääkimisi Abu Dhabi (Araabia Ühendemiraadid) kuningapere investeerimisfondi Mubadalaga. Eesmärgiks saada neilt 890 miljoni dollari suurune investeerin, mille vastutasuks pakutakse 20% osalust loodavas jalgpalliliigas. Oluline on märkida, et siin tekib Premier League'i mudeliga oluline erinevus, sest Inglismaa kõrgliiga kuulub 100% seal mängivatele klubidele, kedagi kõrvalist omanike ringis pole.

"Usume siiralt, et 20 aastaga suudaksime kasvada maailma suuruselt teiseks jalgpalliliigaks, jädes alla ainult Premier League'ile. Brasiilias on olemas selle sihtmärgi saavutamiseks vajalik "toormaterjal" ja ajavöönd, mis võimaldab mänge pidada globaalset auditooriumit silmas pidades sobivatel kellaaegadel.

Kuidas teletulud õiglaselt jagada? Mis on õiglane jaotus?

Teletulude jagamine õiglasel moel on aga põhjustanud Brasiilias erimeelsusi ning 26 klubi on koondunud projekti Liga Forte Futebol alla, mida nõustab investeerimisfirma XP. Läbirääkimisi peetakse USA investoritega. Kellega täpselt, pole avaldatud.

Kui muudes riikides tekitaks kõrgliiga osaluste erainvestoritele müümine kindlasti küsitavusi ja ilmselt vastumeelsust, siis Brasiilias sellele põhimõtteliselt vastu ei olda. Financial Times kirjutab, et põhjuseks võib olla umbusaldus praegu meistrivõistlusi korraldava jalgpalliliidu suhtes, mis on aastate jooksul korduvalt erinevate korruptsioonijuhtumitega silma paistnud. Samuti mõjub lubatav raha ahvatlevalt.

Konkureerivate plaanide siht on sama – professionaliseeruda Brasiilia jalgpalli (ärilist) juhtimist. Ning sellele vajadusele Sambamaal vastu ei vaielda, sest kehva kvaliteediga juhtimine on mitmed klubid finantssohu viinud.

Selles süüdistatakse omakorda tavapärast klubide valitsemismudelit – MTÜ-d kuuluvad fännidele, kes valivad presidendi. Valitu äriline kompetents jäetakse sageli tähelepanuta. Tsentraalselt juhitud kõrgliiga koos klubidele kehtestatud kontrollmehhanismidega aitaks riske oluliselt maandada. Praegu valitseb aga patiseis, sest osad toetavad ühte ja ülejäänud teist ettepanekut.

"Eesmärk on koondada Serie A ja Serie B 40 klubi ühe projekti alla. Paistab, et algamas on niiöelda ühinemisläbirääkimised," tsiteerib FT üht olukorraga kursis olevat allikat. "Klubid peavad lõpetama isekeskis raha üle vaidlemise ja mõtlema suurelt," märkis teine allikas.

Võimalik, et just järgnevate kuude jooksul pannakse paika, kas Brasiilia kuulsaimad võistkonnad saavad veel kunagi ettenähtavas tulevikus nautida globaalset tähelepanu nagu Santos ja Pele 60ndatel. 

jaht kõrgliigapiletile
Balti turniir
Kodumaal toimuv
Asjaajamised
Eurosarjad
Premium liiga kaardipakk
Naiste jalgpall
Levadia tagasi troonil
Taskuhääling
VIIMASED UUDISED
KÕIK
EESTI
VÄLISMAA
A. LE COQ PREMIUM LIIGA 2024
  • 1 Tallinna FCI Levadia 81
  • 2 Nõmme Kalju FC 66
  • 3 Tallinna FC Flora 64
  • 4 Paide Linnameeskond 63
Vaata veel
VAATA KOGU TABELIT
POPULAARSEMAD UUDISED
LOETUMAD
KOMMENTEERITUMAD