Luup peale | Dortmund ajas Reali tigedaks. Esimene äratuskell ei mõjunud, teine aga küll (0)

Dortmund ajas Reali tigedaks. Real lõi viis väravat. Foto: Scanpix / Juanjo Martin / EPA

Meistrite liiga sarivõitja Real Madrid tegi kuninglikus eurosarjas järjekordse suurepärase tagasituleku, pöörates kodusel Santiago Bernabeul 0:2 kaotusseisu Dortmundi Borussia vastu 5:2 võiduks.

Dortmundi ründaja Serhou Guirassy sai kuuendal minutil umbes kaheksalt meetrilt esimese löögi raamidesse kirja, aga Reali väravavaht Thibaut Courtois püüdis selle ürituse kindlalt. Seejärel läks initsiatiiv Realile, kes teenis mõne minutiga kolm nurgalööki, aga need Dortmundi väravale ohtu ei kujutanud. Esimesed 29 minutit kulgesid suures plaanis võimalustevaeselt ja kummalgi väravavahil eriti tööd ei olnud.

Peamiselt kaitsetööle keskendunud Dortmund nõelas 30. minutil, kui Ramy Bensebaini leidis hea sööduga karistusala joone juurest Donyell Maleni, kes söötis palli edasi Julian Brandtile ja sai selle lõpuks Guirassylt tagasi endale, lahendades üks-üks olukorra Courtois' vastu. See polnud Realile äratuskell, sest neli minutit hiljem andis Malen ise äärelt väravasöödu, leides tagumise posti juurde spurtinud Jamie Gittensi, kes viis külalised juba kahe väravaga juhtima.

Teine värav äratas võõrustajad lõpuks üles, sest Real jõudis 20 sekundit pärast palli keskringist mängu panemist supervõimaluseni, kuid Jude Bellingham suunas Vinicius Juniori tsenderduse Dortmundi väravavahile Gregor Kobelile sülle. Real sai surve peale ja Dortmundil ropult õnne, et Vinicius lõi mõnelt meetrilt latti ja Bellingham tagasipõrkunud palli samuti latti, misjärel võttis Kylian Mbappe sööt Brandti jalast sellise rikošeti, et Kobel pidi pantrihüppega omavärava ära hoidma.

Teine poolaeg algas Reali marulise survega ja kohe oli ka värav lähedal, kuid Kobel tõrjus Lucas Vazquezi lähilöögi ja Viniciuse kauglöögi. Lisaks blokeerisid Dortmundi mängijad mitu lööki ja seis püsis esialgu 0:2. Reali surve kandis lõpuks 60. minutil vilja, kui Antonio Rüdiger suunas Mbappe tsenderduse peaga väravasse. Mbappe sai minut hiljem Dortmundi kaitsjate vahel söödu, misjärel pall põrkas Nico Schlotterbecki jalast Viniciusele, kes skooris tühja võrku.

Dortmundil avanes 82. minutil superšanss mängu uuesti juhtima asuda, aga Courtois tõrjus Maximilian Beieri lähilöögi. Kui ise ei löö, siis lüüakse sulle. Real haaras kohe järgmisel rünnakul juhtohjad, kui Vazquez mängis Brandtiga kogemata seina ja lõi terava nurga alt palli Kobeli selja taha. Mängu lõpus lisas Vinicius kaks suurepärast sooloväravat, vormistades lõppseisuks 5:2. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Eriilmelised poolajad

Nagu eelnevalt mainitud, siis Real ärkas alles kaheväravalises kaotusseisus. Aga mis siis ikkagi esimesel poolajal juhtus? Dortmund küll ründas efektiivselt, lüües nelja minutiga kaks väravat, aga Real mängis kaitses ootamatult passiivselt. Isegi St. Pauli kaitsjad eesotsas Karol Metsaga ei jätnud Malenit eelmises Bundesliga voorus nii vabaks nagu Reali mängijad avavärava olukorras. Teise värava olukorras jäi Vazquez aga lootusetult hiljaks Gittensi vastu. Suured prohmakad Reali-suguse meeskonna poolt.

Teisel poolajal kõik muutus, sest tigedaks aetud Real oli ärkvel ja Dortmund tulistas endale jalga. Dortmundi peatreener Nuri Sahin tegi 2:0 eduseisus Reali suure surve all esimese vahetuse, asendades ääreründaja Gitteni kaitsja Waldermar Antoniga ja minnes viiemehelise kaitseliini peale. See ei toonud edu, sest Real lõi kohe pärast vahetust kaks väravat ja tegi seisuks 2:2.

Seejärel võttis Sahin välja ka teise ääreründaja Maleni ja saatis väljakule keskpoolkaitsja Pascal Grossi. Hiljem mängis aga naturaalne keskväljamees Emre Can paremkaitses Viniciuse vastu. Kõik võinuks minna teisiti, kui samuti vahetusest sekkunud Beier oleks 82. minutil Dortmundi supervõimaluse realiseerinud, aga hoopis Real lõi kohe kolmanda, siis neljanda ja viienda.

Lõpuks sai ikkagi määravaks Reali meeletu surve teisel poolajal ja mängu kontrollimine. Kõik muutus pärast poolajapausi paremaks, eriti suhtumine ja agressiivsus nii palliga kui pallita mängus.

2. Mis toimub Bellinghamiga?

2023. aasta suvel Dortmundist Reali siirdunud Bellingham lõi oma debüüthooajal Hispaania kuninglikus klubis ukse pauguga lahti. Ta säras eriti eredalt hooaja alguses ja sai lõpuks kõikide sarjade peale kirja 23 väravat ja 13 väravasöötu. Kui lähtuda statistikast, siis käimasoleval hooajal on 21-aastane inglane oma hale vari, sest seni ei ole ta löönud ühtegi väravat, aga saldosse on kogunenud neli väravasöötu.

Ei saa öelda, et Bellingham kadus Dortmundi vastu väljakul kuidagi ära või tegi halva mängu, aga ta ei olnud pildis nagu eelmisel hooajal. Võib-olla on põhjuseks see, et suvel liitus meeskonnaga Mbappe, mistõttu on Bellinghami roll Realis veidi muutunud. Ta on ikkagi erinevalt Mbappest, Viniciusest ja Rodrygost poolkaitsja. Sellele vaatamata tundub, et Reali peatreener Carlo Ancelotti on talle väljakul üpris palju vabadust andnud ja ilmselt on aja küsimus, millal asjad paremini klappima hakkavad.

3. Mängu parim - Vinicius Junior

Kui mäng lõppenuks avapoolaja järel, siis olnuks Malen kangelane, sest värav ja väravasööt Reali vastu ... See on juba omaette saavutus! Teisel poolajal oli aga väljakul vaid üks meeskond, kelle ridades säras kübaratrikiga Vinicius. Jah, 0:2 kaotusseisust 2:2 viigini oli väga suur roll Mbappel, aga Reali mäng keerles peamiselt ikkagi Viniciuse ümber ja 24-aastane brasiillane võttis liidriohjad endale.

Pall auhinnaks koju kaasa. Suurem auhind jagatakse välja 28. oktoobril, kui Vinicius kuulutatakse kõigi eelduste kohaselt Ballon d'Ori võitjaks. Enne seda on Viniciusel aga veel üks võimalus ennast tõestada, kui 26. oktoobril minnakse La Ligas vastamisi Barcelonaga.

Real Madrid - Dortmundi Borussia 5:2 (0:2)
60. Antonio Rüdiger, 62., 86., 90+3. Vinicius Junior, 83. Lucas Vazquez - 30. Donyell Malen, 34. Jamie Gittens