Pöörane mäng: Goncalvese värav keskringist ja Adani tõrjetöö kukutasid Arsenali penaltiseeria järel eurosarjast (0)

Lissaboni Sporting pääses oma klubi ajaloos kolmandat korda mõne suure eurosarja veerandfinaali. Foto: Scanpix / John Sibley / Reuters

Lissaboni Sporting alistas Euroopa liiga 1/8-finaali kordusmängus penaltiseerias Arsenali. Normaalaeg lõppes 1:1, viigivärava lõi Sportingu mees Pedro Goncalves keskringist.

Arsenal haaras mängul sarvist ning hakkas seda vankrit vedama. Kodumeeskond surus Sportingu kiirelt oma poolele ning hakkas võimalusi looma. Šansijada sai punkti 19. minutil, mil Gabriel Martinelli pääses väravavahiga üks-ühele. Duellist väljus võitjana Antonio Adan, ent jätkuolukorras sai lüüa Granit Xhaka, kes tegi seda kindlalt - 1:0. Ülejäänud avapoolaeg kuulus samuti Arsenalile, kuid väravalisa ei tulnud.

Teine poolaeg tõi endaga kaasa Sportingu taassünni, mis kulmineerus 62. minutil. Arsenalli poolkaitsja Jorginho andis keskväljal valesöödu, palli sai Pedro Goncalves. Portugallane võttis selle endale ette ja virutas keskringist(!) otse lati alla. Arsenali puurilukk Aaron Ramsdale andis endast parima, kuid löök oli niivõrd täpne, et inglase näpud nahkkerani ei ulatunud.

Viigiväravaga kaasnes Sportingu ülekaal. Juba 72. minutil pääeses Marcus Edwards Ramsdale'iga silmitsi, aga lõi värava asemel hoopis seda kaitsnud mehele vastu vahtimist. Ramsdale vajas pisut toibumisaega, kuid mõni minut hiljem oli ta taas mänguvalmis. Normaalaja viimased 20 minutit endaga ühtegi ülisuurt võimalust kaasa ei toonud - ees ootas lisaaeg.

Lisaaega kontrollis täielikult Arsenal. 97. minutil üritas Sportingu mees Dario Essugo sööta tagasi kaitsjatele, ent lükkas palli otse Leandro Trossardile, kes pääses Adaniga üks-ühele. Kahevõitlusest väljus võitjana hispaanlasest väravavaht, kui tõrjus nahkkera posti. Mida aeg edasi, seda suurema surve pani Arsenal peale. Võimalusi tekkis väga palju, kuid Adanist nad mööda ei saanud.

118. minutil jäi Sporting ühemehelisse vähemusse, kui varem kollase saanud Manuel Ugarte võttis maha kontrarünnakule tõusnud Bukayo Saka. Uruguay mehele teine kollane ning ühtlasi ka punane. Aga lisaaeg võitjat ei toonud - penaltid.

Seeriat alustas Sporting. Esimesed kolm ringi penalteid maandusid kõik väravavõrgus, mõlemad väravavahid said korra näpud vahele. Portugallaste neljas lööja Arthur Gomes realiseeris, see-eest Arsenali mehe Martinelli penalti maandus Adani rüpes. Otsustava 11 meetri trahvilöögi raius sisse Nuno Santos - võit Sportingule, Arsenal kukkus välja.

Sportingu jaoks on see nende ajaloos kolmas kord, mil nad pääsevad Euroopa liigas veerandfinaali. Esimest korda purjetati nii kaugele hooajal 2011-12 ja teist korda 2017-18. Euroopa liiga eelkäija UEFA karikasarja aegadest on Lissaboni klubil aga ette näidata ka üks finaalkoht - 2005. aastal mindi kodusel Estadio Jose Alvaladel küll finaali Moskva CSKA vastu juhtima, ent kaotati lõpuks 1:3.

Leverkuseni Bayer võitis võõral väljakul Ferencvarost 2:0. Kohtumise avavärava lõi kolmandal minutil Moussa Diaby, kes võttis paremal äärel hoo üles, jooksis karistusalasse ja lõpetas kliiniliselt. Mängu teine värav sündis 81. minutil, autoriks Amine Adli. Ferencvaros kaotas keskväljal palli, neli-neljale rünnakul leiti üles Adli, kes skooris kindlalt. Üldskoor Leverkusenile 4:0.

Unionite lahing algas puhtalt lehelt, sest avamäng lõppes 3:3. Sel korral haaras pikema tiku Royale Union SG, kui alistas koduplatsil Berliini Unioni 3:0. Skoori avas 18. minutil Teddy Teuma, see jäi ka avapoolaja ainsaks tabamuseks. 63. minutil lõi Royale'i teise Jean Lazare Amani. Kaotusseis ajas sakslaste pea sassi - 80. minutil sai Janik Haberer punase. Ühemehelise enamuse kasutas Belgia klubi ära - 90+4. minutil lõi Loic Lapoussin kolmanda. Üldseis 6:3 Royale Unionile.

Real Sociedadi ja AS Roma mäng lõppes 0:0, mis tähendab seda, et edasi pääses avamängus triumfeerinud Roma.

Veerandfinaalpaarid loositakse reedel, 17. märtsil.

Londoni Arsenal - Lissaboni Sporting 1:1 (1:0, 1:1, 1:1), penaltiseeria võitis Sporting 4:5, kahe mängu kokkuvõttes 3:3 ja penaltitega edasi Sporting
19. Granit Xhaka - 62. Pedro Goncalves

Eemaldamine: 118. Manuel Ugarte (Sporting)

Ferencvaros - Leverkuseni Bayer 0:2 (0:1)kahe mängu kokkuvõttes edasi Leverkusen 0:4
3. Moussa Diaby, 81. Amine Adli

Real Sociedad - AS Roma 0:0 (0:0)kahe mängu kokkuvõttes edasi Roma  0:2

Eemaldamine: 90+9. Carlos Fernandez (Sociedad)

Royale Union SG - Berliini Union 3:0 (1:0)kahe mängu kokkuvõttes edasi Royale Union  6:3