Reali igavesest tulevikulootusest Zidane'i mantlipärijaks (0)

Kunagised kamraadid palliplatsil - kumb saab enne Reali peatreeneriks, kas Raul või Guti? Foto: headbandsandheartbreak.wordpress.com

Jose Maria Gutierrez Hernandez ehk Guti on vaatamata keerulisele isiksusele ning vastuolulisele mängijakarjäärile leidnud Real Madridi tagatubades oma tõelise kutsumuse.

Lapsed lebasid maas ning vaatasid, kuidas nende sõbrad värava löömise järel olematuid abielusõrmuseid suudlesid. Raul Gonzalezed üle kogu riigi ja tuhandete kilomeetrite kauguselgi olid taas võrku sahistanud, külmavereliselt ja kindlalt, nagu tõeline Raul oli teinud nii palju kordi Santiago Bernabeul, teistel Hispaania staadionitel ning jahedatel õhtutel Euroopas. Raul Gonzalezed püsisid jalgel, aga Gutid olid kõhuli, sest Guti söödu jäljendamiseks pidi su pea vaatama ühte, keha teise ning jalad kolmandasse suunda. Värava järel sõrme musitada tundus lihtsam.

Et mänguväljakutel Gutit matkida, pidid sa olema veidi teistsugune laps. Figo, Zidane'i, Ronaldo ja Beckhami soontes ei voolanud sinu arvates piisavalt valge veri, Raul ja Casillas olid liiga vaoshoitud, kahtlemata meistriklassist, aga igavad. Sa ei pidanud majatagusel platsil olema kõige parem, aga piisavalt üleolev, et ennast pidevalt kõigiga võrrelda. Ja kui tasakaal ning raskusjõud sind mõne Guti upsaka manöövri peale alt vedasid, tõusid sa püsti ja proovisid uuesti ning uuesti, kuni tema erakordne kannasööt Zidane'ile 2006. aastal ka sel tolmusel maalapil välja tuli ning kõik rõkkama pani.

Sa pidid olema rahutu ja püsimatu, koormatud sulle püstitatud ootustega.

Guti võimetes ei olnud mingit kahtlust. Kui Ronaldo Brasiilia triumfiga lõppenud MM-i järel Realiga liitus, ütles ta, et Guti on erakordne, klubi ehk talendikaim mängija. Seda uskus ka Fabio Capello, kes kinnitas 2006. aastal Reali ohjad haarates, et kavatseb võistkonna Guti tarbeks ümber ehitada. Heal päeval oli tema söödumäng võrreldav keskväljamaestrote Xavi ning Andrea Pirloga, kuid Gutile sai saatuslikuks ebajärjekindlus.

***

Kui toonane Reali president Ramon Calderon 2007. aasta jaanuaris grupile üliõpilastele kõnet pidas, ei arvestanud ta võimalusega, et tema sõnad võiksid ruumist väljaspoole jõuda. "Guti on Reali igavene tulevikulootus, kes ei suutnud end iial kehtestada ning jääb veel 30-aastasena täitumatuks jäänud unistuseks," pillas Calderon. Et veidi varem oli ta David Beckhamit nimetanud keskpäraseks Hollywoodi poole teel olevaks näitlejaks, jäi aga Guti kohta lausutu vastuolulise bestselleri allmärkuseks.

See oli Guti taak kanda. Ta liitus Realiga enne kümnendat sünnipäeva ja veetis Madridi valges klubis 24 aastat - sama kaua kui Iker Casillas, kuus enam kui Raul, aga ei tõusnud Reali fännide silmis nendega ühele pulgale. "30 minutit Reali eest on parem kui 90 minutit mistahes teise klubi eest," tõdes Guti, kinnitades, et ta ei tahtnud lahkuda, kuid sellele vaatamata ei olnud ta kunagi päriselt oma.

2010. aastal klubist lahkunud Guti jõudis Reali tagasi kolm aastat hiljem. Treenerina. Foto: whoateallthepies.com

Raul oli Santiago Bernabeu paipoiss, töökas, tagasihoidlik ja musterabielus; Guti lähedaseks tuttavaks oli tuntud transseksuaal Bibiana Fernandez, tema abielu telenäo Arantxa de Benitoga oli Madridi kollaste lehtede üheks meelisteemaks ning teda võis tihti näha pealinna ööklubides jalga keerutamas. "Millal ma pidutsema peaksin, siis, kui olen 60?" õigustas Guti end.

Galacticote ajastut jääb iseloomustama kurikuulus pöörduks. Guti mängis Realis 15 erineva peatreeneri all, nad kõik nägid vastuolulist keskväljameest oma nurga alt, katsetasid teda erinevatel positsioonidel ja tulid tema jonnihoogudega isemoodi toime. Guti puhul ei võinud iialgi teada, kumma jalaga ta hommikul voodist välja astunud oli. Valladolidile lõi Guti kaks väravat ja andis viis resultatiivset söötu, aga tema repertuaarist leiab ka partii Villarreali vastu, kus ta nimetas vastasmeeskonna fänne "maakateks" ning vibutas nende ees keskmist sõrme.

Kuldjuukselise pallivõluri polaarsust jääb ilmekalt iseloomustama mäng Deportivo vastu 2010. aasta jaanuaris. Neetud Riazoril oli Real võiduta jäänud juba 19 aastat järjest. Gutile omaselt oli ta peatreener Manuel Pellegrini mõned kuud varem ühte pimedasse kohta saatnud, kuid mitmed vigastused ja mängukeelud ei jätnud Tšiili juhendajale muud võimalust kui hispaanlane väljakule panna. Atmosfäär oli vaenulik, kuid ei midagi sellist, millega Guti poleks aastate jooksul juba harjunud.

Üks fänn lehvitas käes Reali keskväljamehe näoga kumminukku, tribüünidelt kaikus tema blondidele juustele ja värvikale minevikule viitav "Puti, puti, puti, maricon!". Seda eestikeelset trükimusta mitte kannatavat hüüdlauset kuulis Guti tihti ka Santiago Bernabeul. Nagu ikka, oli Guti oma võimete tipul siis, kui ta oli sunnitud ennast järjekordselt tõestama. See oli täiuslik esitus, geniaalse keskväljamaestro luigelaul, mille kirsiks tordil oli hiilgav kannasööt palli tühja väravasse lükanud Karim Benzemale. Kui meeskond jõudis tagasi Madridi, tervitasid sajad fännid mängijaid, skandeerides: "Guti, seleccion!" Suurturniiridel jäigi hispaanlasel aga käimata ning tema kukrusse kogunes vaid 13 koondisemängu.

Samal aastal, pärast Realist lahkumist, astus Guti üles kuulsas jalgpallisaates "Informe Robinson". Pika intervjuu lõpetas Michael Robinson hispaanlast tänades ja öeldes, et inimesed oleksid pidanud talle rohkem tähelepanu pöörama. "See on vaid minu süü," vastas Guti.

***

Lõpuvileni on jäänud mõned minutid ning nad on kärsitud, valmis väljakule jooksma, et oma meeskonnakaaslastega, sõpradega tähistama hakata. Kolm aastat pärast Real Madridi 4:1 võitu Atletico üle Meistrite liiga finaalis juhib nende U19 A-võistkond Hispaania karikafinaalis linnarivaali vastu sümboolselt sama tulemusega. See on suur võit, sest juba on kindlustatud ka liigatiitel. Treener manitseb oma mängijaid tagasihoidlikult. Lõpuvile kõlades on ta platsil, lohutab löödud Atletico mängijaid ning naeratab vargsi.

Kunagised pikad valged kiharad on Gutil läinud. Foto: managingmadrid.com

Hispaania meedia püüab kinni Reali legendaarse treeneri Vicente del Bosque, kes on Gutit tundnud üle 30 aasta. Kas see on tõesti see sama Guti, kes lubas pärast karjääri lõpetamist Harley-Davidsonil Taisse sõita? Del Bosque muheleb. Kui Guti oli noor, ütles del Bosque talle, et pikkade juustega ei ole jalgpalliväljakul võimalik kaugele jõuda. "Ma ajan oma juuksed maha siis, kui sa oma vuntsidest loobud," kostis Guti seepeale. Loomulikult teadis maestro juba siis.
"Ta on alati olnud suur jalgpallifänn," sõnas del Bosque El Paisile. "Mind ei üllata absoluutselt, et ta tunneb end väljaku ääres nii hästi. Me pidime asja tema jaoks lihtsalt huvitavamaks tegema. Me kõik muutume."

Guti ei ole oma eesmärke vaka all hoidnud. "Minu poolt oleks rumal öelda, et ma ei tahaks saada Reali esindusmeeskonna juhendajaks," sõnas ta raadiojaamale El Transistor. "Kui mulle pakutaks seda kohta homme, ütleksin ma jah. Praegu õpin ma Zidane'ilt ja vaatan talle treenerina alt üles." Mõned päevad tagasi kirjutas Marca, et Santiago Solari lahkumise tõttu ootab Gutit suvel ees ülendamine ning ta haarab üsna kindlalt Reali reservmeeskonna ohjad. U19 A-võistkonna võtab üle Alvaro Benito ja B-võistkonda hakkab juhendama ei keegi muu kui Raul Gonzalez. Jäänud on vaid küsimus, kumb - Guti või Raul - saab Reali peatreeneritoolile varem istuda.

Guti, kes ei teinud väljakul kunagi ühtegi üleliigset sammu, on treenerina justkui Fabio Capello teine tulemine. Tema trennid on füüsiliselt koormavad, nõudlikud. Guti tahab ohverdusi. "Palliga trennid on toredad, aga jooksmine on esmatähtis," sõnas ta möödunud aastal. "Capello karjus meie peale väga tihti. See oli raske aeg, aga temalt olen ma üle võtnud kaitsemängu tarkused." Teised Cantera treenerid iseloomustavad Gutit kui tagasihoidlikku, aga rasket tööd tegevat meest.

Guti elab nüüd Madridi külje all ja peab kanu, parte ja kitse. "Ma pidin oma naabritega palju sõnelema, aga lõpuks lubasid nad mul kanad alles jätta," rääkis ta El Paisile. Ehtgutilikult. "Mul oli paar päeva ka kukk, aga teda oli võimatu pidada..." Lapsepõlveunistus rokkbändis mängimisest on tema jaoks täitunud sõrmenukkidel olevate tätoveeringute läbi, kuigi Harley jäigi ostmata. 15 aastat hiljem on igavene tulevikulootus valmis teiseks võimaluseks.

Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
LÄBI AEGADE PARIM?
TOP 20 | #13: Ronaldinho - päikesekiir, viimane omasuguste seas
TOP 20 | #14: Best - nii briljantne, et muutis treeningudki teistele mõttetuks
VÄLISMAA
TOP 20 | #14: Best - nii briljantne, et muutis treeningudki teistele mõttetuks (3)
George Best oli jalgpalli esimene superstaar. Viies biitel. Mees, kes võis maha müüa ükskõik mille (ja saada ükskõik mida). Jalgpallur, kelle fännikirjadega tegelemiseks oli vaja palgal hoida täiskohaga sekretäri.
 
TOP 20 | #15: Garrincha - kõverate jalgadega artist, kes kohe üldse ei hoolinud
VÄLISMAA
TOP 20 | #15: Garrincha - kõverate jalgadega artist, kes kohe üldse ei hoolinud (1)
Ta sai erinevate naistega (vähemalt) 14 last ja jõi end 49-aastaselt surnuks, kuid Garrincha põletas elu sama eredalt kui säras jalgpalliväljakul.
VAATAME AJAS TAGASI
Jalgpall pärast pausi: liigakohti osteti, tiitlite üle vaieldi, tuhast tõusti ja sinna langeti <i>(1. osa)</i>
Mis kaasneb pooleli jäänud hooajaga? Ostetud liigakoht. Sada aastat kestnud jaht tiitlile, mida enda omaks peetakse, ent mida ametlikult pole ikka veel kätte saadud. Meeskonna tähtmängija müük vahetult enne kõige tähtsamaid mänge. Hooaeg, mis algas väljalangeja selgitamisega. Kõik need meenutused minevikust annavad tänasel päeval aimu, kui keeruline on katkenud jalgpallilõnga uuesti kokku sõlmima hakata.
VÄLISMAA
PREMIUM LIIGAST
ÄRA MAGA MAHA
SOCCERNET TV
RISTNURK
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Paide Linnameeskond
1
1
0
0
8:1
3
2.
Tallinna FC Flora
1
1
0
0
3:1
3
3.
Tartu JK Tammeka
1
1
0
0
2:1
3
4.
Nõmme Kalju FC
1
1
0
0
1:0
3
5.
Tallinna FCI Levadia
1
1
0
0
1:0
3
6.
Viljandi JK Tulevik
1
0
0
1
1:2
0
7.
JK Narva Trans
1
0
0
1
0:1
0
8.
FC Kuressaare
1
0
0
1
0:1
0
9.
Tallinna JK Legion
1
0
0
1
1:3
0
10.
JK Tallinna Kalev
1
0
0
1
1:8
0
VIIMASED PILDIGALERIID
SILM PEALE!

Vaata siit "Silm peale!" värsket lugu!

https://www.zone.ee/
PREMIUM LIIGA TABEL
Paide Linnameeskond
3
Tallinna FC Flora
3
Tartu JK Tammeka
3
Nõmme Kalju FC
3
Tallinna FCI Levadia
3
Viljandi JK Tulevik
0
JK Narva Trans
0
FC Kuressaare
0
Tallinna JK Legion
0
JK Tallinna Kalev
0
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

HOOAJA EELVAATED

Eesti liigahooaeg on lähedal! Loe klubide hooaja eelvaateid:

Premium liiga:

Esiliiga:

PREMIUM LIIGA ÜLEMINEKUD

Vaata, millised muutused toimusid kahe hooaja vahel Eesti meistriliiga klubides!

MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK