SN Dublinis | Kartmatu Roversi masinavärk tuksub Markus Poomi tõhusa panuse toel (1)

Markus Poom 2023. aasta sügisel Shamrock Roversi neljandat järjestikust Iirimaa meistritiitlit tähistamas. Foto: Shamrock Rovers Facebook

"Markus Poom on tagasi koosseisus ja juhib Roversi keskvälja," paiskab Derryst kohale sõitnud raadiojaama Drive 105 reporter Tallaghti staadionilt otse-eetrisse olulise mängu-eelse info. Poom pole Iirimaa meisterklubis rollimängija, vaid jõud, kellega vastased arvestavad ja keda omad hindavad.

Esmaspäeva õhtul on 4034 pealtvaatajat kogunenud Dublini kesklinnast pooletunnise trammisõidu kaugusel asuvale Tallaghti staadionile. Sündmuseks Iirimaa kõrgliiga kohtumine Shamrock Rovers – Derry City. Valitseva Iirimaa meistri Roversi hooaeg pole alanud ülearu ladusalt. Tabelis teisel kohal paikneva ja neid viie punktiga edestava vastase edumaa vajab kärpimist.

Iirimaa kõrgliiga tippude matš läheb korda ka Eesti jalgpallile, sest Rovers on juba poolteist aastat rahvuskoondise poolkaitsja Poomi töökohaks. Ning eks mängupaikki ole Eestist vaadatuna ajaloolise tähtsusega – just Roversi koduareeniks oleval Tallaghtil saavutatud 1:0 võiduga tagas FC Flora 2021 augustis koha Konverentsiliiga alagrupiturniiril. Eesti klubijalgpalli ajaloos ju kõvemat saavutust pole.

Kolme aastaga on asjad Tallaghtil edasi liikunud. Võidetud on kõik kolm vahepeal välja mängitud Iirimaa meistritiitlit, mis on tõstnud klubi kõigi aegade saldo 21-ni (Iirimaa rekord) ning kui toona paistis ühe värava tagant kätte matusebüroo silt, siis enam mitte.

Vaadet "piirab" paari nädala eest avatud uus 2500-kohaline otsatribüün. "Staadioni mahutavus on nüüd üle 10 000! Ühelgi teisel Iirimaa kõrgliiga klubil pole üle 5500 koha," märgib klubi sotsmeediahaldur Steven rahulolevalt.

Matš Derryga toob areeni vaevu pooltäis, ent see pole reegel, vaid erand. Tänavune keskmine on 6255, mullune number oli 6115. Kohaletulnud saavad osa hoogsast ja jõulisest jalgpallimängust, kus tagasi ei hoita, vaid pannakse algusest lõpuni täiega. Tõsi, vahel ei saada pihta pallile, vaid vastasele, aga see käib siinkandis asja juurde. Järgnevalt mõned tähelepanekuid:

1. Rovers praktiseerib kartmatut jalgpalli, Poom on varjatud mängujuhiks

Rovers – City põhjal otsustades viljeleb Poomi koduklubi ambitsioonikat jalgpalli, mida on äge vaadata. Meeskond ei koosne La Masia kooliga mängijatest, ent see ei takista julget ja eelkõige mööda maad kulgevat jalgpalli.

Kasutatavaks formatsiooniks on 3-4-3 või 3-4-1-2, kusjuures äärekaitsjad on väga liikuvad, mistõttu võib kaitseliin hetkega muutuda ka nelja- või viiemeheliseks. Poom on üks kahest kaitseliini ees toimetavast poolkaitsjast. Tema rolli ei saa aga kirjeldada kui kaitsva või kontrolliva poolkaitsja oma. Pigem on Poom peidetud mängujuht.

See tuleb ilmekalt välja 7. minutil kui Rovers lööb kohtumise ainsaks jäänud värava. Kaitsjate omavaheliste söötude järel viiakse pall keskväljale, kus leitakse Poom, kelle ülesandeks on hinnata eespool avanevaid variante ja sealt paslik välja noppida. Seekord on Poomi lahenduseks terav ja täpne vasaku jala sööt Johnny Kennyle.

Roversi ründaja võtab palli omaks ja jätkab selle vasakult rünnakule lülitunud Neil Farrugiale, kes annab kaugelt tuld. City väravavahi tõrjest põrkab pall trahvikasti keskele Kenny jalale. Glasgow' Celticust laenatud ründaja kõmmutab palli võrku. Kombinatsioon oli pikk (videos alates 27. sekundist), otsivast faasist viis meeskonna rünnakule Poomi sööt Kennyle.

Mitmed esimese poolaja rünnakud kinnitavad, et Poom ongi Roversi niiöelda varjatud mängujuht. Keskkaitsjad otsivad esmalt just teda ning Eesti koondislase ülesanne on siis juba pall ülespoole edasi mängida. Lisaks on Poomi vastutada umbes pooled tsenderdamist nõudvad seisva palli olukorrad.

Kui esimest poolaega valitseb Rovers täielikult (19. minutil jäetakse realiseerimata penalti), siis teist enam mitte. Derry City on paremini mängus, aga samas ühtegi kindlat väravavõimalust ei tekitata. Kuna pall püsib rohkem külaliste valduses, paistavad Roversi mehed (sh Poom) silma ka kaitsetööga.

Samas ei hülga Rovers ka 1:0 edu kaitstes oma jalgpallilist kreedot, vaid mängib kartmatut jalgpalli edasi. Kui pall endale saadakse, siis tahetakse sellega midagi ägedat ette võtta. Mängijate positsioonid on endiselt väga ujuvad ja asetus ei allu rangele skeemile, vaid hõljub oma loomulikus olekus. Aga teeb seda edukalt.

2. Tegus ja mõnus kogukonnaklubi, mis ehitatud alt üles

Kui Roversi – kui klubi nime ühe sõnaga öelda, siis just Rovers ja mitte Shamrock! – kodulehel veidi ringi sobrada, hakkab fraas "kogukonnaklubi" sageli silma. Aus on öelda, et klubi suisa rõhutab seda. Ning suhtumist, et me teeme seda asja üheskoos oma ühise parema olemise nimel, võib Tallaghti staadionil tunda igal sammul.

Õhkkond on sundimatu, kaelakaardi kandjad (loe: korraldajad) südamlikud ja rõõmsad, mitte asjatut tähtsust täis. Uhkust küll, sest endale armsa klubi heaks töötamine on asi, mille üle jalgpalliinimene ongi uhke. Sundimatu ja sõbralik ei tähenda, et asi poleks professionaalne. Kõik toimib nagu kellavärk. Asjade peale on mõeldud.

Näiteks aimates, et osad Leverkuseni Bayeri fännid võivad kolmapäevast Euroopa liiga finaali silmas pidades varakult Dublinisse saabuda, tehti sotsiaalmeedias neile saksakeelne üleskutse Roversi mängu külastada. Kui üks punt Leverkuseni fänne esimese poolaja keskel peatribüünil spontaanse defilee ette võtab, tervitatakse neid hõisete ja aplausiga.

Ühel otsatribüünil laulavad oma sektori lippude ja bänneritega ehtinud ultrafännid. Teisel pool väljakut, sellel uhiuuel otsatribüünil, on aga koha sisse võtnud mitukümmend umbes 10-11-aastast noort jalkasõpra, kes isekeskis seda ultra-asja harjutavad, et siis, kui hääl jämedamaks läheb, vanemate kolleegide juurde kolida.

Põlvkonnad seob kokku vaheajal maha peetud jalutava jalgpalli kohtumine, kus osalejatele on kehtestatud range vanusepiir – keegi ei tohi olla noorem kui 60.

Rovers on Dublini veerel üles ehitanud tegusa ja mõnusa jalgpalliklubi. Sportlik edu on muidugi tähtis ja ilma selleta ei näeks kõik välja sugugi sama särav. Aga see, kas klubi on valmis ehitatud alt üles või ülevalt alla, läheb jalgpallisõbrale korda. Rovers paistab selgelt kuuluvat esimeste sekka.

"Jah, meie fännid on nõudlikud, aga eelkõige on nad lojaalsed. Nad toetavad meeskonda ja klubi lõpuni välja," märgib peatreener Stephen Bradley pärast 1:0 võitu Derry City üle.

3. Iirimaa kõrgliiga asetab postamendile mängu, kõrvaline jääb põrandale

Kohtunikud lasevad mängida sümpaatselt jõuliselt, kõkse ei vilistata ja mängijad on hoiakuga igati päri. Vea-ootus on võrdluses Premium liigaga oluliselt madalamal. Kontakt oli? Oli. Valus oli? Oli. Vile oli? Ei olnud. Järelikult tuleb edasi mängida. Murule naljalt pikali ei jääda ja kui mölisetakse, siis kiiresti ja konkreetselt, et siis kohe ruttu edasi mängida.

Mängijate, treenerite ja kohtunike tegevusest kumab läbi, et kõigi otsuste keskmes on just mäng. See peab olema haarav. Kui see tingimus täidetud, siis vaadatakse järgmisi asju. VAR-i näiteks pole ja keegi ei igatse kah. Postamendil on jalgpallimäng ning kõrvaline jääb põrandale, kust ta nii väga silma ei paista.

Liigatabel on meeldivalt tihe. 16 vooru järel (neli eurosarjas osalevat klubi on pidanud kaks mängu rohkem) on kõigil kirjas vähemalt kaks kaotust ja võitu, aga mitte kellelgi üle üheksa võidu või kaotuse. Intriig on pidevalt õhus.

Eks see ole ka põhjus, miks Derryst on Tallaghtile saabunud kahe erineva raadiojaama reporterid, kes mõlemad sündmusi otse-eetris kuulajatele vahendavad. Kuna Derry asub Põhja-Iirimaal (Iirimaa meistrivõistlusi mängivad nad FIFA eriloa alusel), siis on lisaks kohalikule Drive 105-le kohal ka Põhja-Iirimaa BBC.

Raadio-ülekannete kuulajaskond olevat väga soliidne, sest tasuta otsepilti näeb vaid valitud kohtumistest, kust tehakse teleülekanne. Enamik Iirimaa kõrgliiga mänge asuvad maksumüüri taga ja on nähtavad ainult liiga enda veebiplatvormil.

* * *

Kuus üleminutit mööduvad närviliselt, aga kui lõpuvile lõpuks kõlab, vallandub Tallaghtil võidumöire. Võitu oli vaja ja võit saadi kätte. Küll kõigest närviline 1:0, aga võit on võit. Liider Shelbourne on küll endiselt kuue, aga äsja alistatud Derry City kõigest kahe punkti kaugusel.

Eelmise mängu võistluskeelu tõttu vahele jätnud Poom tegi kaasa algusest lõpuni. Kui võit fännidega tähistatud, tuleb seada mõtted reedele, kui sel samal vahval Tallaghtil võõrustatakse sedasama liidrikohta hoidvat Shelbourne'i.

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Poborsky   •  
(91.129.106.***)
Mina arvan ja usun, et Markus Poom läheb tasahilju tipule lähemale ehk varsti liigub Inglismaale.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
EM-FINAALTURNIIR
LIVE: kaks suurt - Hispaania ja Itaalia. Kes jääb peale?  (nullid püsivad!)
PEATREENER
Peatreener | Paide vaevles ebakõlade all, Trans tegeles Kalju kaitsjate meelitamisega
EM-FINAALTURNIIR
EM-FINAALTURNIIR
SN Saksamaal | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
SÜMBOOLNE KOOSSEIS
Premium liiga on tagasi! Kellel silma peal hoida?
UURIME TÕDE
TASKUHÄÄLING
Pikk ette (ja ise järele) | Milleks meile VAR, kui ei oska seda kasutada?
RISTNURK
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
18
14
3
1
45:7
45
2.
Tallinna FC Flora
18
10
5
3
33:20
35
3.
Nõmme Kalju FC
16
9
5
2
31:16
32
4.
Paide Linnameeskond
18
9
1
8
26:20
28
5.
JK Narva Trans
16
5
3
8
22:34
18
6.
FC Kuressaare
16
4
5
7
20:31
17
7.
Tartu JK Tammeka
16
4
4
8
20:22
16
8.
JK Tallinna Kalev
18
4
4
10
20:36
16
9.
Pärnu JK Vaprus
16
4
4
8
16:27
16
10.
FC Nõmme United
16
2
4
10
10:30
10
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
SILM PEALE!

Vaata siit värsket videolugu!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
45
Tallinna FC Flora
35
Nõmme Kalju FC
32
Paide Linnameeskond
28
JK Narva Trans
18
FC Kuressaare
17
Tartu JK Tammeka
16
JK Tallinna Kalev
16
Pärnu JK Vaprus
16
FC Nõmme United
10
OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!