SN Kaunases | Ajad on teised ja Balti turniiri finaal pole enam mäng mõisa peale, aga ... (6)

Eesti meeste jalgpallikoondis alistas Balti turniiri poolfinaalis 4:1 Fääri saared. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Enne Teist maailmasõda, mille järel punavõim Eesti, Läti ja Leedu okupeeris, oli jalgpalli Balti turniir suur asi. Vaat et kõige suurem ja kesksem. Selle nimel võideldi vihaselt ja mindi omavahel põhjalikult tülligi (1934. aasta turniir jäi erimeelsuste tõttu sootuks ära). Veidi vähem kui sada aastat hiljem on Balti turniiri roll oluliselt muutunud.

See ei ole enam ühegi Balti riigi jaoks nende jalgpalli olukorda defineeriv võistlus, sest spordiala rahvusvahelistumise tõttu on tunnustatud mõõdikud muutunud. Nendeks on nüüd valikturniirid, klubide eurosarjatulemused ja tugevates välisliigades pallivad jalgpallurid. Asju ei pane paika üks regionaalne madistamine, kus üpris sageli ei mängita tugevaima rivistusega.

Näiteks Eesti saadab tänases finaalis väljakule meeskonna kolmanda väravavahi Karl Andre Vallneri, sest kogunemise eel pandi paika, et kõik puurivahid saavad ühe mängu. Kui tegu oleks tõelise mõisa peale mänguga, poleks ju mingit küsimust, et platsile läheks Karl Jakob Hein. Kui mängus oleks mõis, trotsiksid mängijad Balti turniiri nimel kergemaid vigastusi.

Aga mõisa peale mäng Balti turniir 21. sajandil enam pole. EM- ja MM-valiksarjad ning Rahvuste liiga on kõik sellest tähtsamad, sest sealtkaudu on võimalik püüda unistust (pääs finaalturniirile), millega kirjutataks säravat jalgpalli-ajalugu ja kogutaks isiklikke unustamatuid mälestusi. Balti turniiri võit ei ole jalgpalluri või mõne Balti riigi jalgpalli jaoks elumuutev sündmus, pääs EM- või MM-finaalturniirile seda oleks.

Muutunud asjade seisu peale kuri olemine on narr. Sisuliselt ludiitlik. Elu lähebki edasi ja asjaolud muutuvad. "Sülele muutusi või lepi unustusse vajumisega," on maksiim, mis kehtib pea kõigis eluvaldkondades. Kindlasti ka jalgpallis. Seega puudub Balti turniiri muutunud tähenduses igasugune traagika.

Balti turniiri võit turgutaks enesekindlust ja -usku

Aga! Kuigi Balti turniir pole mõisa peale mäng, ei tähenda see, et see ei omaks mõjujõudu. Tasub vaid meenutada 2021. aasta võistlust, mille Eesti värske peatreener Thomas Häberli käe all võitis.

Esikoht paisutas silmnähtavalt meeskonna enesekindlust ja -usku. Uhked mängijad postitasid võidupilte oma sotsiaalmeediasse ning Tottenham Hotspur kuulutas Twitteris: "Suured õnnitlused meie noorele Maksim Paskotšile, kes võitis Eesti koondise koosseisus Balti turniiri!"

Eesti koondis vajab juunis 2024 täpselt samu asju ja tundeid, mida kolm aastat tagasi. Turgutamist tahavad vahepealse 14-mängulise võiduta seeria jooksul kaduma läinud enesekindlus ja eneseusk. Võidu- ja rõõmuemotsioon tuletati laupäeval Fääri saarte vastu meelde, aga nii mängijad kui ka fännid ihkavad seda veel ja veel ja veel.

Leedu on õhtuse finaali soosik. Kui Jürgen Henni ametiaeg pole veel kestnud nädalatki ja käimas on alles harjumise faas, siis vastaste peatreener Edgaras Jankauskas (2004. aasta Meistrite liiga võitja FC Porto koosseisus) alustas tööd 2023. aasta alguses ning mulluses EM-valiksarjas saavutati mitu väärt tulemust.

Valikgrupis Ungari, Serbia, Montenegro ja Bulgaariaga terendas Leedule asetuse järgi viimane koht, aga mehiste esitustega suudeti seda vältida. Bulgaariaga jäädi plussi (võõrsil võit ja kodus viik) ning lisaks saadi Dariuse ja Girenase nimelisel staadionil 2:2 viigid kätte ka Ungarilt ja Montenegrolt. Pole paha. Pigem suisa kõva sõna!

Leedu koondis – uus staadion, uus peatreener, uut sorti tulemused

Tänagi mängupaigaks olev Dariuse ja Girenase nimeline staadion (mahutavus 15 000 pealtvaatajat) valmis 2022. aasta lõpus. Tegemist pole küll jalgpallistaadioniga, sest tribüüni ja mänguväljaku vahel paikneb kergejõustikurada, aga ikkagi olulise edasiminekuga, sest enne areeni valmimist oli Leedu koondise koduväljakuks Vilniuses paiknev õnnetuvõitu kunstmurukattega jalgpalliliidu (LFF) staadion.

Uus staadion, uus peatreener ja uut sorti tulemused on tekitanud Leedu jalgpallis lootuse, et ees ootavad helgemad ajad. Läti on mänginud korra EM-finaalturniiril (2004), Eesti kaks korda EM-i sõelmängudel (2011 ja 2024), Leedu pole millegi selliseni küündinud.

Balti karika suutis Leedu viimati võita 2010. aastal. Sellele on järgnenud neli Läti, üks Eesti ja viimati külalisena osalenud Islandi triumf. Leedulastele käib 14-aastane tiitlipaus väga hingele ja meeskonda motiveeritakse 100 000 euro suuruse preemiaga (umbes 4000 eurot mängija kohta).

Olgu siinkohal märgitud, et Eesti meeskond on läbi aegade võitnud neli Balti karikat (1929, 1931, 1938, 2021). Pärast iseseisvuse taastamist püsiti 30 aastat esikohata, kuniks eelmise peatreeneri Thomas Häberli juhendamisel see piinlikuks kiskunud tühimik 2021. aastal paigati. Nüüd on võimalik Jürgen Henni juhtimisel pikendada Leedu piina.

Kui palju muudatusi teeb Henn Eesti põhikoosseisus?

Kui meenutada Jürgen Henni stiili 2018-2023 kestnud ametiajal FC Flora peatreenerina, siis koosseisu roteerimine tema suurim lemmiktegevus ei olnud. Kui rivistus toimis ja vigastused ei kimbutanud, siis päris sageli saatis ta sama koosseisu uuesti lahingusse. Vaevalt näeb ka täna Kaunases võrreldes laupäeval kodus Fääri saared 4:1 alistanud koosseisuga suuri muudatusi.

Nagu ennist märgitud, on teada, et väravas alustab Karl Jakob Heina asemel Karl Andre Vallner. Kaitseliinis võib muutusi oodata vasakkaitses, kus laupäeval debüteerinud Michale Schjönning-Larsen võib langeda pingile, liikuda keskvälja vasakule äärele või jääda paigale.

Ülejäänud kaitseliin (Karol Mets, Märten Kuusk, Maksim Paskotši) peaks jääma paika eeldusel, et tervisemured puuduvad. Keskväljal laupäeval toimetanud duo Rocco Robert Shein – Mihkel Ainsalu pälvis kiitvaid hinnanguid. Markus Poomi ja Martin Milleri lahkumine koduklubi juurde vähendab seal Henni valikuid. Võimaluse võib saada Kevor Palumets, aga pigem jääb see duo paika.

Kas Fääri saarte vastu meisterliku värava löönud Danil Kuraksin mahub täna algkoosseisu? Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Edurivis Fääri saarte vastu alustanud duo Henri Anier – Alex Matthias Tamm lõid mõlemad värava, aga ei oleks üllatus, kui emma-kumma asemel alustaks täna Premium liiga parim väravakütt Mark Anders Lepik.

Suurim küsimus lasub äärte kohal. Kas paremal alustab taas Robi Saarma? Või tema asemel vahetusest sekkunud Edgar Tur või hoopis Michael Lilander? Ning vasakulgi on, nagu Henn eile märkis, variante mitu – Schjönning-Larsen, Saarma ja laupäeval resultatiivselt sekkunud Danil Kuraksin.

* * *

Balti turniiri finaal Leedu – Eesti algab Kaunases kell 19.00. Otsepilti näitab ETV2. Soccernet.ee vahendab sündmusi tekstipõhises LIVE-ülekandes.

Eesti eeldatav algkoosseis:

SEOTUD LOOD
SEOTUD MÄNGUD
Kommentaarid

aiVAR Toomas Vint   •  
(146.255.180.***)
Ma ei tea “mis haridus mul on?” Aga seda lõiku pidin 3x lugema ja ÕSi kasutama.

“Muutunud asjade seisu peale kuri olemine on narr. Sisuliselt ludiitlik. Elu lähebki edasi ja asjaolud muutuvad. "Sülele muutusi või lepi unustusse vajumisega," on maksiim, mis kehtib pea kõigis eluvaldkondades. Kindlasti ka jalgpallis. Seega puudub Balti turniiri muutunud tähenduses igasugune traagika”
kasahh   •  
(46.131.90.***)
Loll, vähese lugemuse, ja üldse ühiskonna põhjakiht oled, et sellist ajakirjanduslikku šedöövrit nautida ei oska @vint
Jormma   •  
(90.191.246.***)
Kui Vallner alustab ei ole Hennil vabad käed. Ei ehitata eelmise mängu peale. Vaid võib kindlalt öelda et juhised mängijate valikus tulevad kõrgemalt.
kesa   •  
(46.131.76.***)
Balti turniiri atraktiivsusele andis hoobi mängupäevade hajutamine erinevatesse riikidesse ja Baltimaadesse mittekuuluvate riikide kaasamine.
atleticomadrid   •  
(88.196.80.***)
Kesa, Balti turniir pole atraktiivne olnud juba vähemalt 20+ aastat.
footsoccer   •  
(81.90.125.***)
Jormma...millest sa räägid?!

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
MIS TOIMUB?
Pikk ette (ja ise järele) | Milleks meile VAR, kui ei oska seda kasutada?
Premium liiga on tagasi! Kellel silma peal hoida?
PREMIUM LIIGA
Premium liiga on tagasi! Kellel silma peal hoida? (0)
Juuni alguses tormas õigekärmelt peale koondiseaken, mis pühkis Premium liigalt tähelepanu. Nüüd käib juba EM-finaalturniir, ent ka kodune vutiliiga on tagasi ja esimesed mängudki peetud. Kellel silma peal hoida? Soccernet.ee toob teieni maikuu parimad vutimehed.
 
TÄNA LIVE: kas Eesti klubidel on loosõnne? Selguvad Flora, Levadia, Kalevi ja Paide eurovastased <i>(kell 15 ja kell 17!)</i>
EESTI KLUBID EUROSARJAS
TÄNA LIVE: kas Eesti klubidel on loosõnne? Selguvad Flora, Levadia, Kalevi ja Paide eurovastased (kell 15 ja kell 17!) (0)
Täna toimub Šveitsis Nyonis eurosarja esimesete eelringide vastasseisude loosimine. Eesti klubidest jõudsid eurosarja FC Flora, FCI Levadia, Tallinna Kalev ja Paide Linnameeskond.
UUS PÄEV EM-IL
LIVE: Gruusia teeb EM-debüüdi ja Ronaldo jahib EM-rekordit
PREMIUM LIIGA
Transi uus loots Moreira: meie trump on ründajad, kes otsustavad mänge
ESMASPÄEV SAKSAMAAL
EESTI KLUBIDE KÄEKÄIK
KUHU EDASI?
Üleminekukeerisesse sattunud David: ma ei taha sellest midagi teada, tahan lihtsalt jalgpalli mängida
MÕTTED EM-ILT
ALUSTAS UUS VIDEOSAADE
VIDEO | Uus lõbus viktoriinisaade! Kas Sappinen teeb Jürgensoni söötudest kübaratriki?
RISTNURK
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
17
13
3
1
39:7
42
2.
Tallinna FC Flora
17
9
5
3
30:19
32
3.
Nõmme Kalju FC
15
8
5
2
29:16
29
4.
Paide Linnameeskond
17
9
1
7
26:19
28
5.
JK Narva Trans
15
5
3
7
22:33
18
6.
Tartu JK Tammeka
15
4
4
7
19:19
16
7.
JK Tallinna Kalev
17
4
4
9
20:34
16
8.
FC Kuressaare
15
3
5
7
19:31
14
9.
Pärnu JK Vaprus
15
3
4
8
15:27
13
10.
FC Nõmme United
15
2
4
9
10:24
10
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
SILM PEALE!

Vaata siit värsket videolugu!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
42
Tallinna FC Flora
32
Nõmme Kalju FC
29
Paide Linnameeskond
28
JK Narva Trans
18
Tartu JK Tammeka
16
JK Tallinna Kalev
16
FC Kuressaare
14
Pärnu JK Vaprus
13
FC Nõmme United
10
OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!