Spordidirektor Gert Kams profileerib, balansseerib, nuputab, riskib, kaupleb, kalkuleerib ja planeerib (5)

Paide Linnameeskonna spordidirektor Gert Kams jälgimas meeskonna kohtumist. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

2019 Eesti meistriks tulnud noorusliku FC Flora meeskonna teenekaimaks liikmeks ja kapteniks oli äärekaitsja Gert Kams. 14-aastasest profikarjäärist tosina Floras mänginud Kams oli klubi sümbol, läbi ja lõhki Rohevalge. Aga nüüd töötab ta igapäevaselt pingsalt selle nimel, et Flora troonilt kukutada.

34 eluaastat pole praeguses tippjalgpallis kindlasti vanus, mis sunniks lõpetama. Ometi teatas Kams neli päeva pärast meistritiitli kindlustanud 1:0 võitu Paide Linnameeskonna üle, et teeb jalgpalliga lõpparve. Kuu aega hiljem alustas ta tööd Paide spordidirektorina, milles praeguseks selja taga neli kirevat aastat ja viies algamas.

Kamsi ametiaja sisse jäävad Paide esimesed medalivõidud Premium liigas, esimesed eurosarjamängud, Ragnar Klavani välismaalt kojutoomine, esimesed trofeed (Evald Tipneri karikas 2022 ja superkarikas 2023), esimene euroedu (Konverentsiliiga kolmandasse eelringi jõudmine 2022 suvel), kaks kirglikku peatreenerivahetust, esimene europettumus (mullune kaotus Fääri saarte klubile Torshavni B36) ja korralik ports üleminekuid.

Spordidirektori täpse panuse hindamine nendes episoodides ei ole võimalik, sest jalgpalliklubi ei koosne konkreetselt kokku ja lahti käivatest legoklotsidest, vaid on pidevas muutumises organism. Sisuliselt tähendab spordidirektori ameti pidamine, et selle organismi heaolu ja olukord on pidevalt hingel.

Samas pole olemas universaalset ametijuhendit, vaid spordidirektori amet on igas klubis erisugune. Tulenevalt klubi ülesehitusest, iseloomust ja strateegiast kätkeb see töö erinevaid ülesandeid. Järgnevalt valgustab Soccernet.ee jalgpalliröntgen läbi Paide Linnameeskonna versiooni spordidirektori ameti tahud. Ametit pidava Kamsi varmal kaasabil.

Mida Paide spordidirektor ametit pidades teeb?

1. Profileerib | "Igal aastal on vaja meeskonda värskendada, tuua kolm-neli-viis uut mängijat. Jalgpallivõistkonna ehitamise protsesse ei lõpe kunagi, vaid käib kogu aeg edasi. Värskendamisega kaasnevad uued inimesed ja uued ideed," sõnastab Kams ühe kreedo, millest ta spordidirektorina lähtub.

"Esmalt paneb asjad paika klubi üldine strateegia ja seejärel räägin peatreeneriga, et milliste omadustega mängijaid ta meeskonda soovib. Siis vaatame otsa mängumudelile ja konkreetsetele positsioonidele ning hakkama töötama nende profiilide nimel, keda soovime meeskonda tuua," kirjeldab Kams protsessi teoreetilist poolt.

Juhuslikku andmebaasides sobramist mängijate otsimise töö endas ei kätke, vaid järgitakse paika pandud sihti. "Otsustan lõpuks mina kui spordidirektor, aga profiilide otsimisega tegeleb üks britist analüütik, kes teeb ära töö andmetega."

Paida Linnameeskond saavutas eelmisel hooajal Premium liigas neljanda koha. Medalita jäädi esimest korda nelja aasta jooksul. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

2. Balansseerib | Paide selle talve värbamistöö on olnud mitmekesine. Ühelt poolt toodi meeskonda kogenud koondislased Henrik Ojamaa ja Nikita Baranov, teisalt sõlmiti lepingud 19-aastase Robin Kane ning 16-aastaste Patrik Kristali ja Rafael Lutsuga. Balansi otsimine, leidmine ja hoidmine on Kamsi sõnul väga oluline.

"Meil oli vaja võitmise kogemust. Jalgpallurit, kes on tulnud Eesti meistriks ja mänginud välismaal. Baranovi ja Ojamaa esimeses trennis oli näha, kuidas läbi nende kvaliteedi tõusis nende kõrval toimetanud meeste tase. Nooremad said neid nähes ja tunnetades aru, et asi on tõsine!

Samas ei lähe me kindlasti seda teed, et võtame ainult valmis mängijad vanuses 25-35 ja läheme nendega tiitli peale mängima. Tahame noori mängijaid arendada ja näha, et nad teeksid meie juurest järgmise sammu ning siirduksid välismaale. Praegusel turul toimetatakse pigem ikka noorte mängijatega."

3. Nuputab | Paide strateegia, mida Kams profileerimise punkti all mainis, on ambitsioonikas. Kriitikud võivad märkida, et suisa iseendale vasturääkiv. Sest kui ühelt poolt soovib Paide teenida mängijaõiguste müügist korralikku raha, millega klubi masinavärki ülal pidada ja tugevdada, siis teisalt tahetakse parimate mängijate müümise kiuste ka tulemust teha.

"Klubi president hõikas välja, et tahame teha järgmised sammud, et olla kolme aasta pärast Eesti meistritiitli pärast võitlev meeskond (Veskimäe täpsed sõnad oktoobris olid: "Meie eesmärk on järgmise kolme aastaga tõusta stabiilse medalinõudleja staatusest stabiilse tiitlinõudleja staatusesse." – O. J.).

Tulemust on võimalik teha ka perspektiivikate noortega, aga teisalt peab arvestama, et see noor – näiteks Ebrima Singhateh, Bubacarr Tambedou, Deabeas, Kevor Palumets – võib igal hetkel liikuda. See teeb minu töö keeruliseks, aga spordidirektori vastutada ongi, et mängija lahkumisel oleksid kohe võtta asendajad."

2022 võidetud Evald Tipneri karikas oli Paide ajaloo esimene trofee. Mullu kevadel võideti juurde Eesti superkarikas. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

4. Riskib | Jalgpalliturul tegutsemine tähendab ka pidevat riskide võtmist, sest võitluses talentide pärast on konkurents armutu ja kõike pole võimalik lõpuni läbi planeerida ja kindla peale minna. "Ma ise arvan, et olen päris hästi pihta pannud, aga kõike pihta panna ei saagi," vaatab Kams tagasi nelja aasta jooksul tehtus värbamisotsustele.

Kõige suuremat rahulolu pakub talle Gambia-reisil tuvastatud kolmik SInghatet-Tambedou-Jarju, kes liitusid Paidega 2022. aasta jaanuaris. Ründaja Singhateh liikus Paidest edasi Praha Slaviasse juba samal suvel, ründava poolkaitsja Tambedou mängijaõigused müüdi jaanuaris Tel Avivi Hapoelile ning Ebrima Jarju on suvel 2024 Paide ilmselt tugevaim müügiartikkel.

"Ma pole kunagi olnud tüüp, kes teeb mingi asja ära ja jääb siis koti peale istuma ja mõtlema, kuidas kõik on kihvt. Aga rõõmus olen Singhatehi ja Tambedou üleminekute puhul muidugi. Rõõmus muuhulgas ka põhjusel, et olen ju ise Gambias käinud. Sealne elu meenutab, kui hästi me siin Eestis tegelikult elame.

Mul on telefonis siiani pilt, kuidas Singha ja Tambe jaanuaris keset kõrgeid hangesid lõdisevad. Meie talv on neile šokk. Aga nii nemad kui ka ka Jarju said väga hästi aru neile avanenud võimalusest ja teinud kõva tööd, et tõusta järgmisele tasemele. Loodetavasti suudavad nad kõik kolm veel mitu sammu edasi teha."

5. Kaupleb | Aktiivse mängijate klubidele pakkumisega Kams pigem ei tegele. Küll aga toimetab ta platvormil TransferRoom. Sisuliselt on tegemist jalgpalliagentidelt nende senist leiba röövida tahtva kosjakontoriga, kus klubid annavad teada, mis tüüpi mängijaid nad parajasti otsivad ja pakuvad ning mis hinna eest.

Kui kompamisest saab konkreetne huvi, on spordidirektori ülesanne saavutada olukorras klubi jaoks võimalikult soodne diil. "Võtame äsjase Tambedou näite. Lõpuks huvitusid temast neli klubi. Alguses oli kosilasi kolm ja ühega olid asjad juba peaaegu kokku lepitud ja osad paberidki teele läinud, kui tekkis neljas huviline.

Sellises olukorras algab taktikamäng, kus proovin kokkulepitud asja venitada, et selle uue huvilise pakkumise osas selgust saada. Samas tähendab venitamine ohtu, et diil kukub läbi. Selline olukord viskab adrenaliini üles, nagu spordivõistlus oleks!" räägib Kams. Venitamise eesmärk on muidugi võimalik suurem üleminekutasu, mida uus kosilane võib pakkuda.

Kauplemis-olukord võib ära rikkuda ka grilliõhtu. "2022. aasta eurosarjavõidud tõid kaasa olukorra, kus telefon oli pikalt punane. Reede õhtu oli üleminekuakna viimane päev ja läksin kell kuus õhtul naise õe juurde grillima. Mõtlesin, et suvine aken on nüüd lõppenud, aga siis hakkas Kevor Palumetsa pull peale. Teised grillisid ja mina istusin kolm tundi telefoni otsas."

Tehing õnnestus enne akna sulgumist kokku leppida ja lõpule viia, toona Belgia kõrgliigas mänginud Zulte Waregem ostis välja 19-aastase Palumetsa mängijaõigused ja sõlmis temaga 3+1-aastase lepingu.

Bubacarr Tambedou mängijaõigused müüs Paide sel talvel Iisraeli kõrgliigaklubile Tel Avivi Hapoel. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

6. Kalkuleerib | Tambedou mängijaõiguste müügist teenis Paide enam-vähem selle summa, mida selle mängija puhul eeldati. Kams kinnitab, et kui jalgpalluri profiiliks on "Aafrikast klubisse arendamiseks ja edasimüümiseks toodud mängija", siis Paide enam viiekohaliste summadega opereerida ei soovi, vaid tahab, et need oleksid kuuekohalised.

"Kui e-kirjad on vahetatud ja lõpuks on konkreetsed pakkumised laual, siis istume presidendi Veiko Veskimäe ja tegevjuhi Jaanus Pruuliga maha ja arutame, mis on selles konkreetses situatsioonis klubi jaoks mõistlik samm.

Näiteks 2022 alistasime eurosarjas kaks vastast ja saime pakkumise kolme mängija osas – meilt sooviti ära osta Singhateh, Deabeas ja Palumets. Olnuks me tol hetkel ka Premium liiga tiitlimängus sees, tulnuks kaaluda, kas õnnestub need võtmemängijad veel üleminekuakna sulgumist kellegagi asendada? Tuleb kalkuleerida, et mängijate müügist saaksime ühe summa, aga meistritiitel tähendaks teisi hüvesid. Otsime tasakaalu.

Tulen selle Singhatehi näite juurde tagasi. Ta oli meie juures ainult kuus kuud ja meil puudus surve tema müümiseks, sest leping oli kolme-aastane. Võinuksime Praha Slaviale "ei" öelda ja teda tugevamaks arendada. Aga kas me oleks sel juhul tema eest rohkem raha saanud? Seda me ei tea. Jalgpallur võib alati näiteks vigastuse saada, kõike võib juhtuda."

7. Planeerib | Nagu peatreener Ivan Stojkovic 10. veebruaril Soccernet.ee-le ütles, on Paide Linnameeskond algavaks hooajaks komplekteeritud. Talvine värskendustöö oli päris jõuline, sest klubist lahkus ligi kümme mängijat ja uusi mehi toodi rivistusse seitse. Stojkovici selge sõnum, mida Kams omalt poolt kinnitab, ei tähenda aga, et Paide turul ringi ei vaataks.

Planeerimisega tuleb tegeleda kogu aeg. "Peame vaatama, mis olukord on turul nüüd ja mis olukord suvel. Ma ei hakka mingit jahu ajama – kõik teavad, et Henri Anieri leping Hongkongis lõpeb suvel ja loomulikult tahame me temale mõeldes konkurentsis olla," sõnab Kams.

2020-2021 pooleteise hooajaga Paide kasuks 41 Premium liiga mänguga 36 väravat löönud Anieri järele on õhatud tema lahkumisest saadik. Jutud tema kodumaale naasmisest käisid ka mullu suvel, aga toona valis Anier Taist lahkumise järel Hongkongi. "Kui Henril ikkagi kastis jalg vaba on, siis 95% kordadest on pall võrgus," selgitab Kams Eesti koondise ründaja väärtust. 

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Ramil Raba   •  
(87.119.177.***)
HUNT KRIIMSILM 9 AMETIT !!!
Svenpoiss   •  
(62.65.198.***)
Väga äge lugemine.
Mõtiskleja   •  
(90.190.113.***)
>Hea artikkel!
Muda Liiga   •  
(46.131.18.***)
Hea lugemine ja Kamsilt väga asjalik jutt. NH kiidulaulu kõrval kui kõva vend ma ikka olen ja mis protsessid käivad jne siis Kams on vähese jutuga aga teod taga. Supper Kams edu Paadile, sest Florast olete tugevamad.
Wingback   •  
(213.180.19.***)
Hea lugemine!

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
VIGASTATUD KAPTEN
Põlveoperatsioonil käinud Mätas väljakule naasmisest: võiks ju sihtida suvel Tamme staadionit, aga eks näis
NARVA RAPUTUS
VÄRSKED ARENGUD
HARULDANE VÕIMALUS
Dubais testimisel viibiv Harju kindamees: Ronaldo klubi vastu mängimine oli hindamatu kogemus
INTERI KANGELANE
See teine Inzaghi, kelle jaoks kõik tuli loomulikult. Isegi Itaalia meistritiitel!
MITMESUGUST PREMIUM LIIGAST
HÄÄLED TASKUST
Pikk ette (ja ise järele) | Pole põhjust muretsemiseks: eelmine hooaeg on tagasi!
JALKAJUTUD SUURELT SAARELT
OTSUSED
Videokohtunik | Kogu tõde karikaderbist! Pärnus pingutati käepenaltiga üle
ELUST KESET KANALEID
Eesti väravavaht elust kanalite linnas: elu pikimad jalutuskäigud, ootamatud võimalused ja vanema venna mõjutused
RISTNURK
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
8
7
1
0
26:3
22
2.
Paide Linnameeskond
8
5
0
3
15:9
15
3.
Nõmme Kalju FC
7
4
2
1
16:9
14
4.
Tallinna FC Flora
8
3
3
2
15:13
12
5.
Tartu JK Tammeka
7
3
2
2
10:5
11
6.
FC Kuressaare
7
3
0
4
13:19
9
7.
JK Tallinna Kalev
8
2
3
3
11:13
9
8.
JK Narva Trans
7
1
1
5
7:25
4
9.
FC Nõmme United
7
1
1
5
3:12
4
10.
Pärnu JK Vaprus
7
1
1
5
7:15
4
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
22
Paide Linnameeskond
15
Nõmme Kalju FC
14
Tallinna FC Flora
12
Tartu JK Tammeka
11
FC Kuressaare
9
JK Tallinna Kalev
9
JK Narva Trans
4
FC Nõmme United
4
Pärnu JK Vaprus
4
OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

  • T 19.00 Tabasalu - Tammeka (naiste karikas)
  • K 19.00 Viimsi - Saku (naiste karikas)
  • R 19.00 Vaprus - United (Premium liiga)
  • L 12.30 Harju - Elva (Esiliiga)
  • L 14.30 Kalev - Kalju (Premium liiga)
  • L 17.00 Kuressaare - Flora (Premium liiga)
  • P 17.00 Trans - Paide (Premium liiga)
  • P 19.00 Flora - Kalev (naiste Meistriliiga)
  • KÕIK näidatud mängud ja kava on siin!

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

VÄLISMAA ERILOOD

Soccernet.ee pakub pikemat lugemist ka välismaa jalgpalli huvilistele. Loe järele!