Süües kasvab isu: Pärnu Vapruse meeskond on sama, aga ootused täiesti teisest klassist (6)

Eelmise hooaja vägiteod on kasvatanud nii Pärnu fännide kui ka meeskonna isu. Foto: Jana Pipar

Pärnu Vaprus alustas eelmist Premium liiga hooaega tavapäraste mõtetega püsimajäämisheitlusest, aga lõpetas olukorras, kus esiviisikust väljajäämine tundus pettumusena. Uue hooaja eel ei ole meeskond saanud ainsatki täiendust, ent samadele meestele asetatud ootused on aastaga pea tundmatuseni muutunud.

Suurel määral on tegemist sama meeskonnaga, mis 2022. aastal Dmitrijs Kalašnikovsi käe all ainult 11 punkti kogus ja kindlalt viimaseks jäi. Mõnede väärt täienduste toel andis aga uus peatreener Igor Prins eelmisel aastal tiimile täiesti uue mineku, pikalt püsiti eurosarjapääsmete konkunrentsis ning lõpuks jäädi esikolmikust vaid viie ja esiviisikust ühe punkti kaugusele.

48 punkti tähendas klubi jaoks ühtlasi ülekaalukalt uut punktirekordit kõrgliigas. Vapruse esindusmeeskond valiti Pärnumaa ja Pärnu linna aasta võistkonnaks ning Prins linna aasta treeneriks.

Meemaitselised võidud on Pärnu karule mõistagi mokkamööda, nii et sisuliselt sama kooslusega asutakse nüüd uuele jahiretkele hoopis teisest mastist sihtidega. Küsimus ei ole ainult fännide ja vaatlejate ootustes, mille eelmine hooaeg kõrgustesse tõstis, aga spordimehe hing ei luba ka asjaosalistel endil mullu saavutatust vähemaga leppida.

Peatreener Igor Prins aasta tagasi: "Eesmärk on korralikult püsima jääda ja 6.-8. koht oleks meie jaoks super." Nüüd: "Kuuenda koha kordamine oleks väga okei ja miks mitte vaadata ettepoole. Kõik on meis endis kinni. Miks mitte oma kohta parandada."

Kapten Magnus Villota aasta tagasi: "Üheksas koht on miinimum ja ülejäänud juba präänik." Nüüd: "Kui kordaks sama kohta, kuues, poleks paha, aga proovime ja plaan on ikkagi top-viis kätte saada. Eesmärgid peavad olema ja seda me püüdma läheme."

Klubi juhatuse liige ja spordidirektor Karl Palatu aasta tagasi: "Vähemalt kaheksas koht on see, mida minnakse püüdma, aga kui jääme püsima läbi üheksanda koha ja üleminekumängude, siis on ka töö tehtud." Nüüd: "Miinimumeesmärk on küll liigasse püsimajäämine, kuid pingutame, et eelmise hooaja saavutatud liigakohta vähemalt korrata. Maksimaalne eesmärk on muidugi seda ületada."

Igor Prinsi rõõmuks on kõik mängijad terved või tervenemas. Foto: Svetlana Tšižova

Optimaalne hulk mitte-pärnakaid

Talve jooksul on meeskond muutunud minimaalselt. Lahkunud on keskväljalt Rasmus Eino ja Reno Mark, kes osalesid mullu kahe peale kokku 32 liigamängus, aga suvel Levadiast laenule võetud Henri Väljaga muudeti koostöö püsivaks. Teatud mõttes võib täienduseks lugeda ka eelmise hooaja vigastuse tõttu suures osas vahele jätnud Virgo Vallikut, samuti on kaasatud mitmeid oma klubi noori. Jätkab ka kogu senine esindusmeeskonna abipersonal.

Magnus Villota tunnistas, et tema oleks lahkunud mängijate asemele mõnda mängijat koosseisu juurde tahtnud ning Palatu omakorda ei välistanud, et see võib veel juhtuda: "Oleme komplekteeritud, kuid alati avatud arutama, kui mõni väga huvitav mängija saadaval oleks ning sobituks meie võimalustega." Üldiselt oli aga olemasoleva koosseisu säilitamine ning oma jõudude juurde jäämine teadlik valik.

"Oleme hetkel rahul oma meeskonnaga, arvestades klubi võimalusi ning klubi tulevikku suunatud suurt eesmärki – muuta klubi noortetööd kvaliteetsemaks. Algav hooaeg annab võimalusi klubi järgmistele noortele ennast tõestada ning väärt mänguminuteid teenida," selgitas Palatu. "Meil on hetkel koosseisus kuus väga heal tasemel mitte-pärnakat, mis on optimaalne arv, et klubi noortele jääks ruumi koosseisu murda. Iga mänguminut on hinnaline ning meie kohustus on seda võimalust maksimaalselt pakkuda pärnakatele."

Sellist mõtteviisi kinnitas ka pärnakast peatreener, kes on hooaja eel usaldanud esindusmeeskonna tegemistesse mitmeid noori. Nende hulka kuuluvad kaitsja Aivan Siim (17), poolkaitsjad Sander Kõlvart (17), Romet Nigula (16) ja Kristofer Põldme (18) ning ründajad Matthias Limberg (17), Marten-Chris Paalberg (15) ja Karl Tristan Rand (17).

"Eks meil on vaja neid natuke üles kruvida ja võimalust anda, et ei peaks kuskilt piiri tagant mängijaid otsima ega kuskilt mujalt rabama, vaid saame ka oma Pärnu poistega hakkama. Noored on tublid, duublis käivad korralikud trennid," kiitis Prins.

Magnus Villota (nr 4) lõpetas pika vigastuspausi ja on valmis meeskonda väljakule juhtima. Foto: Svetlana Tšižova

Kas kõrged ootused motiveerivad või koormavad?

Rõõmustava uudisena on laatsaret hooaja alguseks tühjenemas. Värskelt lõpetas pikema vigastuspausi Magnus Villota, kes tegi kontrollmängus FC Flora vastu kaasa esimese poolaja. "See oli plaanipärane ja jalale täpselt paras ka. Oleks kauem mänginud, oleks võib-olla liiga teinud," lausus ta ja kinnitas, et plaan on olla valmis Premium liiga avavoorus alustamiseks.

Eelhooajal ei mänginud ühtegi minutit paremkaitsja Martin Käos, kes taastub detsembrikuisest songaoperatsioonist, kuid on Prinsi kinnitusel juba meeskonnaga treenimas ja peagi naasmas. "Ootame Martini tagasitulekut, kõik on joonel ja olukord tundub väga okei," ütles peatreener, kes jääb hooaja ettevalmistusega igati rahule, sest esmakordselt avanes võimalus treenida Pärnu jalgpallihallis.

"Seekord sai lepingulised mängijad juba enne jõule lukku pandud, alustasime jaanuari alguses treeningutega ja saime hallis trenni teha, ei pidanud ilma pärast oma plaane muutma ega kuskil Viljandis trennis käima. Saime kõik suurepäraselt tehtud ja korralikud mängud lätlaste ja Floraga," võttis Prins talvised toimetamised kokku. Enne 0:3 kaotust Floralt peeti lätlastega viis kohtumist, vastasteks enamjaolt sealse kõrgliiga tagumise otsa klubid. Tulemusteks kaks võitu, viik ja kaks kaotust.

Kas kõrgemad standardid paistavad kuidagi välja ka meeskonna olekust võrreldes mulluse ettevalmistusperioodiga? "Kutid on võib-olla natuke rahulikumaks muutunud ja natuke enesekindlust on juurde tulnud. Eks ta ongi selline koht, kus ei tohi üleliia jääda eelmisse aastasse," vastas Prins. "Kõik on sujunud, aga peame rahulikuks jääma ja nokitsema enda asjade kallal, millest eelmisel aastal mingites kohtades puudu jäi."

Pärnu tugevaimas meeskonnas juba kümnendat hooaega alustav Villota ei näe, et sel aastal midagi oluliselt teistmoodi oleks kui eelmisel. "Pigem on läinud samamoodi edasi nagu eelmine aasta alustasime. Proovime hoida seda rütmi ja head minekut ja miks mitte ei võiks selle pealt nüüd veel paremini minna? Ma loodan, et ma midagi siin ära ei sõnu ja ei juhtu seda, et oleme allpool," lausus ta.

Kas kõrged ootused pigem motiveerivad või tekitavad lisapingeid? "Võib üht kui ka teist. Ma arvan, et eesmärk pole halb – miks muidu me seda asja ajame? Ma arvan, et ei lisa väga mingeid pingeid. Me kõik näeme vaeva selle nimel ja tahame seda püüda. See on eelmist hooaega vaadates realistlik ja loogiline samm."

Karl Palatu Vapruse fännide seas. Foto: Jana Pipar

Taganeda ei saa, publik on juba ära hellitatud

Prins ja Palatu pöörasid tähelepanu sellele, et erinevalt eelmisest hooajast ei maksa neil loota teistelt meeskondadelt vähimatki alahindamist. Klubijuht loodab siinkohal oma mängijate kogemuse peale. "Meie põhituumik on Premium liiga tasemel juba üpris kogenud mõistmaks, et iga punkt on vaja konkurentidelt väljakul välja võidelda," ütles Palatu.

Prins näeb, et sel hooajal peab meeskond igal juhul veel juurde panema: "Eelmine oli superhooaeg, aga see aasta enda tõestamiseks peame me kordades ja kordades paremad välja nägema, sest kui eelmisel hooajal Vaprust ei hinnatud veel väga, siis tänaseks on suhtumine muutunud ja iga vastasega läheb raskemaks."

"Meie jaoks on see järjekordne väljakutse ja ma näen ikka veel poistes isu midagi veel ära teha. Ega nad ei saa enam taganeda – publik on niivõrd ära hellitatud. Nad on hästi mänginud ja teavad ise ka, et peavad pingutama. Ma rõhutasin juba eelmine aasta seda, et meil on hästi mõistlikud ja kohusetundlikud mängijad. Kliima ei ole muutunud," lisas Prins, kes valiti Soccernet.ee külastajate poolt Premium liiga eelmise hooaja parimaks treeneriks.

Omaette küsimus on see, kelle võiks Vaprus uue sammu astumiseks esiviisikust välja puksida. "Eelmine aasta olid seal Kalev, Kalju ... raske öelda. Ma võin ju öelda igasuguseid klubisid, aga reaalsus näitab, kes mängib ja kellel läheb halvasti," arvas Villota.

Prins ütles konkurentsi kohta: "Praegu tundub, et Paide ja Levadia teevad kõvasti tööd ja pingutusi, et parandada oma eelmise aasta tulemust. Flora läheb oma noorte peale. Kalju tundub, et läheb ka oma noorenduskuuriga edasi. Narva teeb kõvasti täiendusi praegu – kõik tahavad ikka oma eelmise aasta tulemust parandada. Sellepärast ma arvan, et tulemas on päris ühtlane, tasavägine ja kihvt hooaeg."

Palatu ootab esikolmiku seljataga ka sel hooajal väga tihedat konkurentsi. "Arvan, et tabeli neljandast kuni kümnenda kohani tuleb väga tasavägine võitlus, mis kajastub ka punktide vahes," lausus ta. "Premium liiga tiitli eest hakkavad võitlema FC Flora, FCI Levadia ja Paide Linnameeskond."

Vaprus avab hooaja 3. märtsil, võõrustades Pärnu Rehepapi kunstmurul Paidet. Soccernet TV teeb sellest mängust otseülekande.

Meeskonna staar  Ott Nõmm

Vapruse meeskonnas ei ole ühte säravat tähte, kes teiste seast väga selgelt esile tõuseks. Tulevikupotentsiaali poolest võib siin aga välja tuua väravavaht Ott Nõmme, kel on kõigest 19-aastasena turjal juba 57 mängu Premium liigas, samuti 9 kohtumist Eesti U19 koondises.

Nõmm haaras Vapruse esikindad enda kätte juba 2021. aasta hooaja lõpus ning tegi mullu suurepärase täishooaja, hoides 32 mängitud kohtumise jooksul koguni üheksa korda enda puuri puutumatuna. Näidatud tase ühes noorusega peaksid tegema temast hetkel Vapruse suurima müügiartikli.

"Mängija arengut toetav treeningkeskkond, väga hea väravavahtide treener ja rohke mänguaeg Premium liigas loovad eeldused, et Ott suudab lähiaastatel siirduda Vaprusest välisklubisse. See on meie soov, et Ott teeniks mõne aasta jooksul välisklubiga lepingu," kinnitas Palatu.

Kellel silm peal hoida? Matthias Limberg

Põhimeeskonna juurde toodud noormängijatest paistis hooaja eel kõige enam silma Matthias Limberg, kes pääses eelmisel aastal viis korda juba ka Premium liigas platsile ja tunnistati eelmisel hooajal Vapruse U21 võistkonna parimaks mängijaks.

Alles 13. veebruaril 17-aastaseks saanud Limberg pääses talvistes kontrollmängudes kaks korda põhikoosseisu ning lõi kaks väravat, mängides seejuures mõlemal äärel ja ka keskpoolkaitses. "Noort poissi ei tahaks kohe võõrasse keskkonda panna, aga millegipärast ma arvan, et ta saab ka keskpoolikus hästi hakkama," ütles Prins.

"Ta on hästi mängu sisse saanud, julgelt tegutsenud ja ennast väga heast küljest näidanud," kiitis treener. "Ta on potentsiaalne mängija, kes võib rahulikult Premmis mängida. Vanad tegijad on muidugi ees, [Enrico] Veensalud ja [Sander] Kapperid ja Kevin [Kauber] alustas ka eelmist hooaega ääre peal – kutil tõestamist on, aga ta teeb seda."

Suurim küsimärk  avamata potentsiaal

Igor Prins on mängijate motiveerimise alal meister, nii et usutavasti ei teki meeskonnas seisva vee efekti, mida muutumatu koosseisu puhul muidu karta võiks. Pealegi on eelmisest aastast ju hammas verel ning püsimajäämise eest võitlema harjunud meeskonna jaoks on praegune olukord endiselt uus ja huvitav.

Küsimus on aga selles, kui palju jagub selles meeskonnas veel avamata potentsiaali, mille arvelt järgmine samm teha ja samuti arenevate konkurentidega sammu pidada. Prins pigistas sellest võistkonnast välja juba rohkem kui neli korda rohkem punkte kui eelmine treener – kui palju on sealt veel võimalik välja pigistada?

"Kõik saavad ju aasta vanemaks, on kogenumad ja küpsemad ja ma loodan, et selle pealt see samm juurde ka tuleb," arvas kapten Villota.

Pärnu JK Vaprus
Peatreener: Igor Prins
Abitreener: Henri Rüütli
Väravavahtide treener: Priit Pikker
Füsioterapeudid: Andra Muhu
Kapten: Magnus Villota
EJL-i stipendiaadid: Virgo Vallik, Ott Nõmm, Markus Miiter, Kristofer Põldme, Aivan Siim, Sander Kõlvart
Eelarve: 1,2 miljonit eurot (kogu klubi)
Duubelvõistkond: Pärnu JK Vaprus U21 (II liiga lõuna/lääne tsoon)
Koduväljak: Pärnu Rannastaadion / Pärnu Rehepapi kunstmuruväljak
Meeskonna värvid: kollane ja must
Kodulehtvaprus.ee
Esimene mäng: 3. märtsil kell 14.30 vs. Paide Linnameeskond (Pärnu Rehepapi kunstmurul) - Soccernet.ee telemäng

Registreeritud koosseis:

Väravavahid: Ott Nõmm, Hendrik Vainu.
Kaitsjad: Kevin Aloe, Uku Kõrre, Martin Käos, Ranet Ristikivi, Aivan Siim, Joonas Sild, Magnus Villota.
Poolkaitsjad: Sander Kapper, Kristjan Kask, Sander Kõlvart, Matthias Limberg, Robin Limberg, Reimo Madissoo, Romet Nigula, Kristofer Põldme, Virgo Vallik, Enrico Veensalu, Mathias Villota, Henri Välja.
Ründajad: Kevin Kauber, Markus Miiter, Marten-Chris Paalberg, Ronaldo Tiismaa.

Eeldatav algkoosseis:

Talvised koosseisumuudatused:

Sisse:

-

Välja:

Reno Mark (poolkaitsja) lõpetas karjääri.
Raimond Eino (poolkaitsja) lahkus klubist ja osales Harju treeningmängus.

Hooajaeelsed mängud:

19.01. Pärnu JK Vaprus - Valmiera FC (LAT) 3:1 (Kauber, Veensalu, M. Limberg)
28.01. Pärnu JK Vaprus - Grobinas SC/LFS (LAT) 1:4 (Kask)
03.02. FK Metta (LAT) - Pärnu JK Vaprus 0:0
07.02. FK Tukums (LAT) - Pärnu JK Vaprus 5:2 (Aloe, Kask)
11.02. Pärnu JK Vaprus - BFC Daugavpils (LAT) 3:1 (M. Limberg, Tiismaa, pen. Ristikivi)
18.02. Pärnu JK Vaprus - Tallinna FC Flora (PL) 0:3

PL - Premium liiga; LAT- Läti kõrgliiga; võit, viik, kaotus.

Kommentaarid

purgeenius   •  
(80.235.101.***)
Miks on Magnus Villota täisnimega taktikalaula ja teised mitte?
Mingi lugu sellel taga või mängija saab valida?
Herol Riiberg aka Herol tuleb kohe meelde näiteks
Adek Vaatne   •  
(212.53.113.***)
Ikka sellepärast, et võistkonnas on kaks Villota-nimelist mängijat. Paremaks arusaamiseks.
stranglers   •  
(80.235.34.***)
Pärnu oli mullu ju pikalt pronksikohal. Oleks lootnud, et sel aastal see pronks tulebki. Et ehk tugevdatakse meeskonda. Aga et lausa mitte ühtegi meest juurde ei võetud, näitab muidugi, et klubil siiski erilisi ambitsioone kahjuks ei ole, kui nüüd räägitakse kuuenda koha (mis oli ju sügisel selge pettumus) kordamisest.
žgutt   •  
(90.190.226.***)
Klubilt meeldivalt vastutustundlik suhtumine. Selmet kaasa minna üldsuse sooviga võtta riske ja all in minna, mõistetakse oma vastutust klubi töötajate, mängijate ja kogukonna ees ning pigem tehakse otsused lähtudes suuremast pildist, et klubi oleks alles ka viie või kümne aasta pärast. Üsna lihtne oleks all in minna ja kahe aasta pärast tunnistada, et ei tulnud välja ja uksed üldse kinni panna. TVMK, Sillamäe, Infonet, Tulevik, Maardu, Legion- kõik need olid "ambitsioonikad" projektid, mis tänaseks on suuremal või vähemal määra poed kinni pannud või omi tegevusi ja eesmärke oluliselt kärpinud. Arusaadav, et jalgpallifänni huvitab hetkeline edu ja ambitsioon ja nende asi ei ole suurde pilti süveneda, aga klubid peavad ikkagi olukorda adekvaatselt hindama ja analüüsima ning vastutust tajuma just jätkusuutliku tööandja või teenuse pakkujana. Meenub mõne aasta tagune Viljandi, keda kiideti oma ambitsioonide eest taevani ja toodi teistele eeskujuks, aga kui nende samade ambitsioonide tõttu poodi sulgema hakati, siis said ka nemad nii ajakirjanduses kui kogu jalgpalliüldsuselt nii et tolmas. Legioni ja Beloviga oli enamvähem sama teema-pidu oli kõva, aga pohmelli põetakse siiani. Viljandi sai õnneks veel enamvähem õigel ajal pidama, et päris Sillamäed ei tehtud. Pärnult hea töö, tore et tuumiku on säilitanud ja klubi on terve ja elujõulisena hoitud. tore et öeldakse välja, et vähegi motiveeritud Pärnu noored saavad oma võimaluse. Kui teed rahulikult ja ilma forsseerimata oma asja, küllap siis tuleb ka aeg, kui oma õigete otsuste vilju maitsta saab. Kahjuks on meil siin nii olnud, et eilseid kommentaatorite ja üldsuse lemmikuid ei mäleta enam täna keegi ja on ainult võlgnevused ja ähmane ning vaikselt tuhmuv mälestus ühest vingest hooajast ja kohast tabeli keskel.
Poborsky   •  
(91.129.107.***)
Pärnul on kõige ägedamad fännid, toetan!
stranglers   •  
(80.235.34.***)
Ikka toetan ka, ehk pigistavad sellest koosseisust veel rohkem välja kui kuues koht.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
VIGASTATUD KAPTEN
Põlveoperatsioonil käinud Mätas väljakule naasmisest: võiks ju sihtida suvel Tamme staadionit, aga eks näis
NARVA RAPUTUS
VÄRSKED ARENGUD
HARULDANE VÕIMALUS
Dubais testimisel viibiv Harju kindamees: Ronaldo klubi vastu mängimine oli hindamatu kogemus
INTERI KANGELANE
See teine Inzaghi, kelle jaoks kõik tuli loomulikult. Isegi Itaalia meistritiitel!
MITMESUGUST PREMIUM LIIGAST
HÄÄLED TASKUST
Pikk ette (ja ise järele) | Pole põhjust muretsemiseks: eelmine hooaeg on tagasi!
JALKAJUTUD SUURELT SAARELT
OTSUSED
Videokohtunik | Kogu tõde karikaderbist! Pärnus pingutati käepenaltiga üle
ELUST KESET KANALEID
Eesti väravavaht elust kanalite linnas: elu pikimad jalutuskäigud, ootamatud võimalused ja vanema venna mõjutused
RISTNURK
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
8
7
1
0
26:3
22
2.
Paide Linnameeskond
8
5
0
3
15:9
15
3.
Nõmme Kalju FC
7
4
2
1
16:9
14
4.
Tallinna FC Flora
8
3
3
2
15:13
12
5.
Tartu JK Tammeka
7
3
2
2
10:5
11
6.
FC Kuressaare
7
3
0
4
13:19
9
7.
JK Tallinna Kalev
8
2
3
3
11:13
9
8.
JK Narva Trans
7
1
1
5
7:25
4
9.
FC Nõmme United
7
1
1
5
3:12
4
10.
Pärnu JK Vaprus
7
1
1
5
7:15
4
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
22
Paide Linnameeskond
15
Nõmme Kalju FC
14
Tallinna FC Flora
12
Tartu JK Tammeka
11
FC Kuressaare
9
JK Tallinna Kalev
9
JK Narva Trans
4
FC Nõmme United
4
Pärnu JK Vaprus
4
OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

  • T 19.00 Tabasalu - Tammeka (naiste karikas)
  • K 19.00 Viimsi - Saku (naiste karikas)
  • R 19.00 Vaprus - United (Premium liiga)
  • L 12.30 Harju - Elva (Esiliiga)
  • L 14.30 Kalev - Kalju (Premium liiga)
  • L 17.00 Kuressaare - Flora (Premium liiga)
  • P 17.00 Trans - Paide (Premium liiga)
  • P 19.00 Flora - Kalev (naiste Meistriliiga)
  • KÕIK näidatud mängud ja kava on siin!

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

VÄLISMAA ERILOOD

Soccernet.ee pakub pikemat lugemist ka välismaa jalgpalli huvilistele. Loe järele!