Suurte eesmärkide suunas liikuvat Tammekat ootab ees üks tähtsamaid proovikive (14)

Foto: Liisi Troska

Kaks aastat tagasi välja töötatud 2020 strateegia eesmärkide täitmise tähtaeg tiksub ligemale. Kui väljaöeldud aastaks sooviti tugevalt olla medalikonkurentsis, siis tänavune hooaeg saab olema üheks tähtsaimaks proovikiviks. Hõreda kaitseliini, kuid tugevdatud ründejõu ning noorte mängijate panusega lähevad tartlased suure entusiasmiga hooajale vastu.

Tartu Tammeka andis aasta alguses teada, et Kaido Koppel jätkab meeskonna peatreenerina ning uus leping kehtib tal 2021. aasta lõpuni. Koppeli kõrval jätkab abitreenerina Siim Valtna. Eelmisel aastal saadi sellise treeneriduoga väga hästi hakkama, mida kinnitas ka hooajal nähtud mängupilt ning lõplik tabeliseis. "Kaido näitas eelmisel hooajal, et suudab suurepäraselt peatreeneri rolliga hakkama saada. Tema käe all tegi meeskond järgmise sammu arengus edasi," kommenteeris Tammeka tegevjuht Kristjan Tiirik Koppeli jätkamist Tammeka peatreenerina.

Jäähoki ja spinning - tartlaste ettevalmistusperiood on kulgenud ülikoolilinlastele kohaselt ebasoodsates tingimustes

Ettevalmistavate treeningutega alustati ülikoolilinnas juba detsembri keskpaigas ning jaanuarist alates on mindud spetsiifilisemaks. Kuigi aastate jooksul on treeningtingimused Tartus paranenud, on pealinnaga endiselt vahe üüratu. Tartu vutiilmele on juurde andnud viimaste aastate Annelinna staadioni ja Reiniku staadioni renoveerimised ning Sepa jalgpallikeskuse avamine. Eelmise aasta lõpus valmis Tartus ka esimene sisehall, mis oma mõõtmete poolest sobib vaid spetsiifiliste treeningute tegemiseks, kuid sellegipoolest lahendas see nii mõnegi probleemi. Lähiajal on plaanis välja vahetada Tamme staadioni kunstmurukate, kuid siiski on puudus ühest korralikust täismõõtmetes sisehallist. 

REKLAAM

Korraliku infrastruktuuri puudumisel on kannatanud tartlaste ettevalmistusperiood. "Ideaalselt ei ole hooaja ettevalmistus möödunud, kuna ilmastik tegi mitmel pool Eestis treenimise keeruliseks. Seetõttu ei saanud me mitmeid teemasid nii põhjalikult läbi teha, nagu oli plaanitud. Aga jalgpallimeeskonnad on niikuinii igavesed projektid. Jääme rahulikuks ja püüdleme igapäevaselt parema mängu poole," sõnas Koppel.

Sama tõdes ka Tartu Tammeka kapten Tauno Tekko. "Kahjuks pidime ilmastikuolude tõttu mõned pallitrennid ära jätma ja tihti ei saanud täiskiirusega väljakul libeduse tõttu treenida. Samas leidsid treenerid meile ka muid lahendusi, et füüsilist vormi parandada." Talviste krõbedate ilmade tõttu oli Tartus kohati jalgpalli mängimine võimatu. Suurt vahet ei olnud, kas uisutada palliplatsil või teha seda uisuväljakul. Nii saidki Tammeka mängijad proovida jäähokit ning ühe alternatiivina käidi veel ka spinningus. 

Tammeka esindusmeeskond uut spordiala proovima - seekord jäähokit. Foto: Tammeka Instagram

Õnneks on varajased kevadised ilmad natukene seda mannetut olukorda leevendanud, kui viimased kaks nädalat on tartlased saanud täies mahus Sepa Jalgpallikeskuse kunstmurul treenida. Peatreener kinnitab, et hooaja eel on korralik aluspõhi olemas, kust on ainult hea edasi minna. Treeningud on olnud mitmekesised ning peale ühtse rusika loomist ning taktikalise kokkumängu harjutamist on ka individuaalselt mängijate nõrku külgi lihvitud. "Tüüpnädalas on kuus treeningut. Lisaks neljale meeskondlikule treeningule on meil kaks eritreeningut," rääkis Koppel. Eritreeningutel keskenduvad treenerid mängijate individuaalse tehnika parandamisele ning rõhku pannakse ka füüsiliste näitajate arendamisele. 

Hooajaeelsetes kohtumistes väga head minekut tartlased ei näidanud. Tammeka sai läbi mängida Eesti parimate klubidega ning kahe lõunanaabriga. Paraku tuli kaotus vastu võtta seitsmest kohtumisest kuues, ainus võit saadi Paide Linnameeskonna üle. Kindlasti tulemused kõige rohkem rõõmu ei pakkunud, kuid üldpildis jäädi meeskonnasiseselt rahule. "Kindlasti jäime rahule sellega, et saime hea tempoga mängud. Tugevate vastastega mängides tulevad veakohad rohkem esile ja sellest on hea õppida. Tulemuslikult oleksid võinud asjad paremad olla," olid meeskonna peatreener ning kapten ühel meelel.

Tammeka peatreener Kaido Koppel. Foto: Oliver Tsupsman

Ühtne meeskond, keda vajalikul hetkel peaksid vedama kogenumad mängumehed

Nagu öeldakse, siis paat ei liigu edasi, kui igaüks sõuab oma suunas. "Arvan, et meie tugevuseks on see, et meie tuumik on aastaid juba koos mänginud. Aastatega kasvavad mängijate kogemus ja üksteisemõistmine," tõi Tammeka kapten tartlaste tugevusena välja. Ühtsest meeskonnast tulenevalt ei ole ühtegi liidrirolli kandvat mängumeest. "Igasugused liidrite otsingud on minu hinnangul ületähtsustatud. Ühes korralikus meeskonnas on kõik mängijad julged ja tahavad vastutust võtta," sõnas meeskonna peatreener. Siiski: tähtsatel hetkedel peaksid kogenenumad mängijad tiimi vedama, arvab meeskonna kapten.

Kuigi jaanuaris viibisid Tammeka juures testimisel kuus mängumeest, siis Tammeka ridadesse jäi ainsana rivaalklubi kasvandik Joonas Kartsep. Kartsep on pea terve oma karjääri Santoses pallinud ja nüüd soovis teha esiliigast sammu edasi. "Joonase puhul oleme positiivselt üllatanud, kuivõrd rahulikult ta kohanes kõrgliiga tempoga. Eeldasin, et kohanemisaeg on palju pikem," rääkis Koppel.

Kui kolm välismängijat jäid kiirelt lepinguta, siis viimasena ennast näidata saanud Nigeeria keskkaitsjast Frankline Okoyest ei saanud samuti tartlast, kuna temaga samal positsioonil mängiv raudmees Akim Sairinen, kes tegi eelmisel hooajal kaasa kõik kohtumised algusest lõpuni, pikendas Tammekaga koostööd. Jaapani vasakkaitsja Itsuki Kurata saatus on endiselt lahtine. Samuti klublile peaaegu jah-sõna öelnud Janar Toomet tuleval hooajal siiski Tammeka eest platsile ei jookse.

Tammeka võimalikuks probleemseks kohaks võib saada kaitseliin, kuna hooaja lõppedes lahkusid kaks põhimängijat Silver Grauberg ja Henri Järvelaid ning asemele ei ole suudetud hetkeseisuga kedagi saada. Sellest hoolimata on Tammeka treenerid võimalikud lahendused leidnud, kuid samas pole veel koosseis lõplik ja võimalik, et enne hooaja algust näeme vähemalt ühe mängija lisandumist. "Koosseis päris 100% veel paigas ei ole. Üritame leida vasakkaitsja positsioonile täiendust. Teised positsioonid võib öelda, on paigas," ütles Tiirik.

Ilmselt vaatavad kõik Tartu vutisõbrad otsa eelmise aasta komeedile Henri Järvelaiule, kes hooaja lõppedes naasis FC Florasse. Kuna Floras on vasakkaitse positsioonile konkurents üsna tihe, siis ei saa välistada varianti, et Järvelaid saab enda oskusi järjekordselt Tartus proovile panna.

Tammeka staarründaja taasliitus klubiga. Huvitav oleks näha teda ründeliinis koos Tristan Koskoriga. Kui võtta mõlema mängumehe viimane mängitud hooaeg Premium liigas, siis kahepeale oleks neil kokku 48 väravat. Sellise arvu võiks tartlaste duo algaval hooajal lüüa ning 2020 eesmärk oleks enamgi, kui käega katsutav. Foto: Tammeka koduleht

Ründeliinis on tartlastel palju tugevam tagala. Seal on igale positsioonile vähemasti kaks mängijat konkureerimas. Samuti lisandus tiimi Tammeka oma kasvanidk ning staarründaja Albert Prosa, kes peaks mängima tartlaste tiimis tähtsat rolli. Eelmisel hooajal korralikku tulevärki korraldanud Tristan Koskori hetkeseis on aga lahtine. Mängumees oli lähedal oma esimesele välislepingule, kuid osapoolte ebakõlas naasis ründaja hiljuti Indoneesiast kodumaale. "Kuna Tristani teema on rohkem platsiväline, siis siinkohal jään oma liistude juurde ja jätan selle teema lahendamise pädevamatele inimestele," sõnas Koppel.

Tammeka õnneks hetkel suurt vigastustekriisi ei ole. "Viimasest treeningmängust Valmieraga jäid vigastuse tõttu eemale keskkaitsjad Akim Sairinen ja Ats Toomsalu. Kummagi mängija puhul pole tegemist pika vigastusega - esimesel oli kerge pinge alaseljas ja teisel kubemepiirkonnas. Hoidsime igaks juhuks riskid maas ja jätsime mehed füsioterapeutide hoole alla."

Pikalt vigastuspausilt naasis juba eelmise aasta keskpaigas Rait Läll, kellelt ilmselt oodatakse tähelendu tänavusel hooajal. 2016. aasta mais sai Lällist Tammeka läbi aegade noorim mängija meistriliigas, noorukesel ründajal oli FC Infoneti vastu platsile silgates vanust 16 aastat ja 143 päeva. 2017 hooaeg jäi ründajal täielikult vahele, kuid eelmise aasta teises pooles tegi Läll kaasa kolmes Premium liiga kohtumises ning 11 Esiliiga B kohtumises, kus sai kirja viis väravat. 

Esindusmeeskonna mängijatest näeb Tekko aga esile tõusmas hoopis Nõmme Kalju noortesatsides pallinud ning eelmisel aastal tartusse kolinud 19-aastast Daaniel Maanast, kes lõppenud hooajal kõrgliigas just üleliia palju mänguaega ei saanud. "Loodan näha Maanase esiletõusu. Eelmisel hooajal sai ta kõvasti pinki nühkida. Noormees on positiivse hoiakuga, suure tahtejõu ja võitlejahingega," rääkis Tekko. "Lisaks loodan, et Sten Reinkort jätkab sealt, kust ta eelmisel hooajal lõpetas," lisas ta. Eelmise hooaja kahes viimases kohtumises lõi Reinkort koguni kolm väravat. Nendest 6:1 võidumängus Kuressaare üle oli Reinkorti avavärav ka mängumehe debüüttabamuseks kõrgliigas.

Peamised konkurendid jäävad samaks

Kui eelmisel hooajal olid Tammeka põhikonkurentideks Trans ja Paide, siis sarnast kolmikut tabeli keskosas on oodata ka algaval hooajal. "Meie peamised konkurendid on eeldatavasti samad, kes eelmisel hooajal - Narva Trans ja Paide Linnameeskond," ütles Tekko.

"Ma arvan, et tiitli jagavad omavahel Nõmme Kalju ja FCI Levadia. Taliturniiri mängud ei näita küll täit pilti, aga Tammeka vastu jättis Levadia parema mulje kui Nõmme Kalju. Nii et mina ennustaks pigem Levadia võitu," rääkis Tammeka kapten.

Peatreener kindlat kohta ennustama ei hakka ning jätab selle oma ala ekspertide teha. "Ma ei ole sellist ala õppinud ja keskendun parema meelega meeskonna treenimisele." 

Eurokohast unistav Tammeka on liikumas õiges suunas

Tammeka on välja töötanud klubisisese 2020 strateegia, mille põhilisteks eemärkideks on olla Lõuna-Eesti suurim ja parim jalgpalliklubi, tõusta Eesti kõige populaarsemaks jalgpalliklubiks ning olla hooajal 2020 tugevalt medalikonkurentsis. Selle täitmiseks on klubi välja töötanud väga põhjaliku strateegia, milles on valdkonnad ja tegevused, mis tuleb ära teha, et kõige selleni jõuda.

Võiks öelda, et esimese kahe eesmärgiga on lood hästi - Tammeka on Lõuna-Eesti suurim jalgpalliklubi ning ka populaarsus on aastatega üha kasvanud. Traditsiooniliselt on Tammeka üheks prioriteediks ka publiku staadionile meelitamine. Eelmise aasta viimane kodumäng oli Tammeka jaoks ajalooline, kuna tehti klubi läbi aegada suurim publikurekord ühel hooajal.

Tartu esindusmeeskonna kodumängudel käis kokku 8000 inimest, mida oli viis inimest rohkem kui varasemal 2005. pärineval rekordaastal. Samuti kinnitab Tammeka populaarsuse kasvu fakt, et eelmisel hooajal käis Tammeka kodumänge keskmiselt vaatamas 444 inimest (ainult Floral rohkem - 559) ning kasv 2017. aastaga oli teiste klubidega võrreldes tunduvalt suurem.

Tammeka tegevjuht Kristjan Tiirik. Foto: Imre Pühvel.

Siiski, enamikku vutifänne huvitab pigem see kolmas ehk võibolla isegi kõige tähtsam punkt. Hetkepilti vaadates ütleks, et Kalju, Levadia ja Flora on grammi võrra Transi ja Paide eest ära ning samas võiks nendele kahele viimasele juurde lisada ka Tammeka. Konkurents tabeli eesotsas muutub üha tihedamaks. Kindlasti edasiminek on toimunud, kui 2018 hooaja lõpetas Tammeka 49 punktiga kuuendal positsioonil, mida oli 12 rohkem 2017 hooajaga võrreldes. 

Tammeka tegevjuht Kristjan Tiirik rääkis, et Tammeka on õigel teel. "Oleme iga aastaga suutnud esindusmeeskonnaga kvaliteedis edasi minna. See ei peegeldu iga kord resultaadis ja kõrvaltvaataja ei pruugigi arengut näha. Omaltpoolt võin kinnitada, et meie treenerite ja staffi pool teeb igapäevaselt väga kvaliteetset tööd mängijate arendamisel. Tammekal on laiapõhjaline noortesüsteemi püramiid, kust on sirgumas kvaliteetseid mängijaid meie tippvõistkondadesse. Samuti töötame intensiivselt eelarve suurendamise nimel. Kõik need asjad kombineerida ja võibki öelda, et oleme õigel teel ning liigume enda eesmärkide suunas."

Lähiaja põhieesmärgiks ning üheks unistuseks on meeskonna kapteni sõnul välja võidelda eurokoht, millest 2017. aastal napilt ilma jäädi. Selleks tuleks Tammekal algav hooaeg lõpetada vähemalt neljanda kohaga või lõpuks Tipneri karikavõit koju tuua.

Meeskonna staar - Albert Prosa

Üllatusmehena Tammeka ridadega taasliitunud Albert Prosast võiks saada meeskonna staarmängija, kes päästab tartlased rasketel hetkedel oma kogemuste ning väravatega.

"Alberti kvaliteedis ei ole küsimustki. Minge internetti, vaadake tema statistilisi näitajaid ja proovige ise järgi teha. Kui see teil õnnestub, siis olete kõva tegija. Hea eesmärk ja eeskuju meie noortele ründemängijatele," sõnas Tammeka peatreener.

Kellel silma peal hoida? Noormängijatel ning U21 meeskonnal

Tammeka üheks suurimaks trumbiks on noorte mängijate sulandumine esindusmeeskonda. Igal hooajal on keegi U21 võistkonnast esindusse murdnud ja mõned mängud isegi põhikoosseisus teinud. "Mul oleks väga hea meel, kui see traditsioon jätkuks. Mina jälgin igatahes huviga, kes on need mehed, kes teevad piisavalt näljaselt tööd, et kõrgemale jõuda. Soovitan käia ka U21 mängudel, et seda põnevat protsessi oma silmaga näha. Mina olen igatahes kohal," ütles Koppel.

Suurim küsimärk - kaitseliin

Tammeka võimalikuks probleemseks kohaks võib saada kaitseliin, kuna hooaja lõppedes lahkusid kaks põhimängijat Silver Grauberg ja Henri Järvelaid ning asemele ei ole suudetud hetkeseisuga kedagi saada. Sellest hoolimata on Tammeka treenerid võimalikud lahendused leidnud. "Kaitseliiniga peab rohkem nuputama. Meil on mõned ideed olemas, kuidas seal asjad lahendada." 

Õnneks pikendas klubiga lepingut soomlane Akim Sairinen ning suure tõenäosusega on klubiga liitumas ka üks vasakkaitsja.

Tartu JK Tammeka
Peatreener: Kaido Koppel
Abitreener: Siim Valtna
Väravavahtide treener: Karli Kütt
Kapten: Tauno Tekko
EJL-i stipendiaadid: Daaniel Maanas, Rait Läll, Andre Paju, Mihkel Järviste, Artur Uljanov
Eelarve: 800 000 eurot (kogu klubi)
Koduväljakud: Tartu Tamme staadion, Sepa jalgpallikeskus
Meeskonna värvid: sinine ja valge
Duubelvõistkond: Tartu JK Tammeka U-21 (Esiliiga)
Kodulehtjktammeka.ee
Esimene mäng: 10. märtsil kell 13.00 vs. Maardu Linnameeskond (Sepa staadionil)
Esimene Soccernet.ee telemäng: 10. märtsil kell 13 vs. Maardu Linnameeskond (Sepa staadionil)

Mitteametlik koosseis

Väravavahid: Karl Johan Pechter, Karl Vaabel, Carl-Kaiser Kiidjärv.
Kaitsjad: Daaniel Maanas, Kevin Anderson, Temari Nuuma, Akim Sairinen, Mihhail Slaštšjov, Ats Toomsalu.
Poolkaitsjad: Tauno Tekko, Mihkel Järviste, Reio Laabus, Andre Paju, Sander Kapper, Joonas Kartsep, Rasmus Tauts, Sten Reinkort, Mart Paul Preiman.
Ründajad: Martin Jõgi, Rait Läll, Albert Prosa, Artur Uljanov, Patrick Genro Veelma, Tristan Koskor.

Ennustatav algkoosseis:

Tartu Tammeka - Football tactics and formations

Talvised koosseisumuudatused:

Sisse:

Kristofer Kaasik (poolkaitsja, Vaprusest) naasis laenult.
Joonas Kartsep (keskkaitsja, Santosest) liitub meeskonnaga.
Albert Prosa (ründaja, TPS-ist) liitus meeskonnaga.

Lahtine:
Itsuki Kurata (Jaapani vasakkaitsja) käis testimisel, lõplik otsus veel tegemata.

Välja:

Silver Grauberg (keskkaitsja) siirdus Soome kõrgliigasse.
Henri Järvelaid 
(vasakkaitsja) naasis laenult Florasse.
Markus Lokk (poolkaitsja) taasliitus Elvaga.

Hooajaeelsed mängud:

12.01 Nõmme Kalju FC (PL) – Tartu JK Tammeka 2:1 (Sumeiko)
19.01 JK Narva Trans (PL) – Tartu JK Tammeka 2:0

25.01 Tartu JK Tammeka – Paide Linnameeskond (PL) 2:1 (Kapper, ov. Pelt)
01.02 Tallinna FCI Levadia (PL) – Tartu JK Tammeka 5:0
09.02 Tartu JK Tammeka – Tallinna FC Flora (PL) 0:3
16.02 FK Jelgava (LAT) – Tartu JK Tammeka 4:0
23.02 Tartu JK Tammeka – FK Valmiera (LAT) 2:3
(Slaštšjov, Paju)

Võitviikkaotus.

PL - Premium liiga, LAT - Läti kõrgliiga 

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

REGISTREERITUD (0)
ANONÜÜMNE (14)

Registreeritud kasutajate kommentaare ei ole.

PREMIUM LIIGAS
KODUNE JALGPALL
Pilk ajalukku: Trans vajab karikafinaalis Tallinna-võimu lõpetamiseks esimest väravat, Kaljul on aga põhjust enesekindluseks
Soccernet.ee jalgpallisaate "Silm peale!" 15. osas piilume nädala tippsündmuse ehk Evald Tipneri karikavõistluste ajalukku ja vaatame duelli omapärastele nüanssidele.
SILM PEALE!
VÄLISMAALT
Nemad, kes unustasid kaotamise
ESILIIGA TELEMÄNG
VÄLISMAALT
TOIMETAJA VALIK
RISTNURK
REKLAAM
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
12
11
1
0
37:5
34
2.
Tallinna FCI Levadia
12
9
1
2
37:9
28
3.
Paide Linnameeskond
11
7
2
2
15:6
23
4.
Nõmme Kalju FC
12
6
4
2
18:12
22
5.
JK Narva Trans
12
4
4
4
15:9
16
6.
FC Kuressaare
11
3
3
5
8:13
12
7.
Tartu JK Tammeka
12
2
2
8
15:27
8
8.
Viljandi JK Tulevik
11
2
2
7
11:24
8
9.
Maardu Linnameeskond
12
1
3
8
4:32
6
10.
JK Tallinna Kalev
11
1
2
8
5:28
5
REKLAAM
SILM PEALE!

Vaata siit saate "Silm peale!" viimast osa!

SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
34
Tallinna FCI Levadia
28
Paide Linnameeskond
23
Nõmme Kalju FC
22
JK Narva Trans
16
FC Kuressaare
12
Tartu JK Tammeka
8
Viljandi JK Tulevik
8
Maardu Linnameeskond
6
JK Tallinna Kalev
5
OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee näitab algaval hooajal otsepilti kokku üle 100 mängust nii Premium liigas, Esiliigas, naiste Balti liigas kui ka mujal. Püsi lainel!

MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK