Talvetaadiga sõdinud Tulevik peab esmalt palliga sinasõbraks saama (0)

Talv jõudis Viljandisse varakult - juba sügisel tuli üks liigamäng seetõttu edasi lükata. Eriti hulluks läksid asjad aga jaanuaris. Foto: Liisi Troska

Viljandi Tuleviku ettevalmistust algavaks hooajaks on tugevalt pärssinud viimaste aastate karmim talv. Nii ei seata esimese hooga ka suuri sihte. 

Talvised treeningtingimused - õigemini nende puudumine - on Eesti jalgpalli igipõline mure, mis ei lahene lõplikult enne, kui sisehallid saavad sama iseenesestmõistetavaks kui kunstmurud. Mida kõrgemal mängib meeskond, seda valusam nähvakas, kui talv otsustab hammustada. Tänavu hammustas.

Tulevik on ses plaanis konkurentidest ka oluliselt viletsamas seisus. Tallinna piirkonnas, kust tulevad kümnest Premium liiga meeskonnast viis pluss Paide pluss osaliselt Kuressaare, on vähemalt minimaalsed võimalused tagatud; Narvas (varasemast ajast) ja Tartus (sellest talvest) on mingisugunegi variant katuse all jalgpalli taga ajada. Viljandis mitte.

Olukord frustreeris seda enam, et pärast mullust ebaõnnestunud eksperimenti Marko Kristaliga liiguti õiges suunas. Mängijast peatreeneriks edutatud Sander Post sai esimeste kuudega paika kaitse, sügise poole hakkas üha enam sujuma ka rünnakul. Tasuks teenitud seitsmes koht võinuks olla vundamendiks veelgi kõrgemate sihtide seadmiseks, nüüd tuleb aga realistlikult peeglisse vaadata. 

REKLAAM

"Hetke-eesmärk on püsima jäämine. Seoses kõikide asjadega, mis on toimunud, ei julge ma kõrgemaid eesmärke seada," tunnistas Post. "Ülemine pool on selge ja läheb järjest tugevamaks. Võitluses on Kalev, Maardu, meie ja ... Kuressaare, ma arvan. Selline tagumine nelik."

Kokku jäi Tulevikul sisuliselt vahele poolteist kuud pallitrenne, kohalik kunstmuruväljak oli läbi jäätunud jaanuari algusest veebruari keskpaigani. "Nüüd oleme saanud kaks nädalat enam-vähem treenida, kolmas läheb. Kui teised teevad kaks ja pool kuud, aga meie paar nädalat, siis on keeruline," ei loo Post illusioone.

"Kõik oli teooria ja siis tuli kohe nädala lõpus hallis [Taliturniiril] praktika. Korra nädalas saime palliga mängida. Esialgne plaan oli hoopis midagi muud kui see, mis kokkuvõttes välja tuli, aga nii ta on paraku. Kuni meil sisehalli ei ole, oleme sellises seisus, et vaatame oma tegemisi ilma järgi."

Ühest küljest õpetlik, teisest ei midagi erakordset

Klubi president Raiko Mutle kinnitas Posti öeldut. "Oli üks väga raske talv, kunstmuru hooldamise koha pealt võibolla ka õpetlik, et järgmine kord sellises situatsioonis midagi teisiti või paremini teha," märkis Mutle. Samas ei olnud tal platsi hooldajatele ühtegi etteheidet.

"Ei olnud selline olukord, et meie oleksime midagi tahtnud ja nemad ei oleks teinud. Parimas usus ja oskusteabega tehti, mida täna teha sai. Võibolla mõlemale poolele oli õpetlik, kuidas edaspidi tegutseda, aga mitte kuidagi ei saa öelda, et oleks probleeme olnud. Lõppkokkuvõttes olid ikkagi veidi ekstreemsed olud, mis pärssisid ettevalmistust nii esindusmeeskonnal kui tegelikult ka noortel."

"Praktikat" sai Tulevik kuue nädala jooksul vaid pealinnas. Foto: Brit Maria Tael

Juba jalgpalli kui ala nimetus seab võrdsele kohale palli ja jalad. Kui esimesega tegelesid mulgid enamasti teoorias, siis teine on saanud korralikult vatti ka praktikas. Varasemast oluliselt rohkem panustati jõu- ja jooksutreeningutele. "Üldfüüsiline põhi on võistkonnal päris hea, aga palliga mäng on see, mida ei ole. Kindlasti see mõjutab meie edasisi mänge," selgitas peatreener Post.

Satsi üks kogenumaid liikmeid, oma neljandat kõrgliigahooaega alustav Indrek Ilves (28) ei usu aga, et õige rütmi leidmine üleliia kaua võtaks. Kogenumad mehed on tema sõnul harjunud, sest talv on talv - nagu loo alguses öeldud, ei ole probleem Eesti vutimeestele ühegi nurga alt võõras.

"Saame hakkama. Võibolla esimesed mängud on raskemad, aga midagi hullu ei ole. Iga aasta on ettevalmistusega sama olukord, väljak ei ole korralikult valmis," rääkis Ilves ja seadis treenerist ambitsioonikamad sihid. "Eesmärk on olla kõrgemal kui eelmine hooaeg. Kui lõpetasime seitsmendana, siis miks mitte jahtida nüüd kuuendat kohta."

Kui eeldatava tagumise neliku tõi peatreener Post juba välja, siis soosikuks pidasid nii tema kui Ilves möödunud hooajal hõbemedalitega lõpetanud Levadiat. "Levadia oli juba eelmisel aastal hea. Seda muidugi veel ei tea, aga tundub, et Flora jääb natuke nõrgemaks," analüüsis Ilves tabelitipu rivaale enne seda, kui Konstantin Vassiljev Floraga liitus.

Rohkem lahkujaid kui liitujaid

Lisaks keerulisele talvele ei luba suurelt unistada ka tagala, mis on Tulevikul võrreldes möödunud hooajaga jäänud pigem isegi grammi võrra hõredamaks. Gerdo Juhkam, Karel Kübar, Robert Taar ja Roger Teor olid Viljandis juba nägupidi tuttavad mehed, kel vöö vahel nii mõnigi Premium liiga hooaeg, järjekordne laenuleping sai läbi Herolil. Postki tunnistas, et lisajõud kuluksid tegelikult ära.

"Kindlasti oleks vaja teatud mängijaid teatud positsioonidele, aga kuskil on mingid piirid. Meie võimekus ei ole hetkel selline," tõdes peatreener. "On need mängijad kes on ja tuleb sellega leppida, aga olen üldiselt rahul."

Meestekuhjast ei arvestata esialgu Gerdo Juhkami (vasakult esimene) ja Roger Teoriga (nr 31), aga mõlema naasmiseks hoitakse ust lahti. Foto: Liisi Troska

Võrreldes möödunud hooajaga on lisandunud vaid äärekaitsjad Siim Saar ja Mark Edur ning pooleteistaastase pausi järel naasnud Rasmus Alles. President Mutle viskas jaanuaris õhku väite, justkui oleks Tulevikku suur tung. Nii öelda ei ole küll vale, kuid tahtjaid on ka seinast seina.

"Ma ei nimetaks seda järjekorraks ukse taga, aga neid mängijaid on, kes sooviks kõrgliigas mängida," selgitas Mutle nüüd. "Igaühel on oma story selle taga. On ka selliseid, kus peatreeneri nägemus ... Igat mängijat ei ole ka mõtet siia tuua, meil on omal noored olemas. Mängijad, keda vastu võtame, peavad ükskõik mis tasandil midagi juurde andma. Muidugi on ka neid, kellega jääme finantsvõimekuses hätta. Stsenaariumeid on erinevaid."

Kui Mutle ei tahtnud koosseisu veel lõplikult - "aastad on näidanud, et ka päris viimasel hetkel on liikumisi" - lukku panna, siis Post pidas lisajõudude hankimist ebatõenäoliseks. Vähemalt olla kõik mehed suurematest traumadest vabad. Kui aga vaja, kas treener on ka ise valmis vajadusel putsad tagasi jalga tõmbama?

"Ei plaani, aga ei saa kindel olla," muheles Post alustuseks. 12-kordne rahvuskoondislane, kes sai veel sel talvel pakkumisi ka mängijana (!) jätkamiseks, tõdes aga siis, et plaani ennast meeskonna nimekirjas üles anda tegelikult ei ole. Seega on Posti mängud ilmselt mängitud ja väravad löödud. On teiste meeste aeg teatepulk üle võtta.

Meeskonna staar - Indrek Ilves

Viljandi Hunt Kriimsilm mängis ründajana juba möödunud talvel, kuid kui hooaeg pihta hakkas, liikus ta mööda vasakut äärt taas allapoole. Ilvese klass lubab tal Tulevikus mängida vaat et kõiki positsioone tipuründajast keskkaitsjani, aga sel korral tahaks ta ette pidama jääda.

"Loodan, et seda hooaega alustan tipus, aga kindel ma päris selles ei ole," muigas mees, keda peatreener Post hiljuti esiründajaks nimetas, isegi. "Väravaid meeldib ikka lüüa ja hetkel tunnen, et olen sellel positsioonil kõige kasulikum."

Post lisas, et Ilvesel on x-faktor, mis tagumises otsas hädasti ära kulub. "Ta on see, kelle peale saab loota rasketel hetkedel. Kes võib kuskilt midagi välja võluda, ka sealt, kust muidu ei tule," kiitis peatreener.

Kellel silma peal hoida? Gustav-Hendrik Seeder

Novembris 18. sünnipäeva tähistanud Seeder kerkis juba mullu Tuleviku põhimeheks, kuid on seoses Gerdo Juhkami jalgpallipausiga saanud uue positsiooni ja veel suurema vastutuse. Kõigi eelduste kohaselt mehitab Seeder Tuleviku keskkaitset.

"Mul on tema peal suured ootused - siiamaani ta on näidanud head mängu," kiitis peatreener Post kaitsjat, kes tänavusest hooajast ka stipendiaatide nimekirjas. "Stabiilsust ja veel ühte käiku tahaks tema poolt sel hooajal näha."

Vähemalt Juhkami naasmiseni, kui see üldse juhtub, peaks Seeder saama aega sisse elada, sest kogenud variantide küllust Tulevikul keskkaitsesse ei ole. Noorel mehel on hea võimalus koht jäädavalt endale haarata.

Suurim küsimärk - hooaja esimene pool

2015. aastal kõrgliigast välja langenud, kuid seejärel Esiliigast esimesel katsel uuesti üles kerkinud Tulevik on seejärel suutnud kahel järjestikusel hooajal püsima jääda, kogudes vastavalt 28 ja 29 punkti.

Hooaja esimesel poolel koguti aga 2017. aastal vaid kümme ja 2018. aastal tosin silma, näiteks esimene ring tõi eelmisel kevadel õnnetud neli punkti.

Kui oletada, et tänavune heitlus tuleb tagumises otsas tasavägisem või et suvel ei saada kolmandat korda appi Herolit ja teisi, kuluks Viljandile turvavõrguks ära tugev algus hooajale. Arvestades asjaolusid on seda keeruline nõuda, aga igal juhul tuleb meestel palliga kiiresti sõbraks saada.

Viljandi JK Tulevik
Peatreener: Sander Post
Abi- ja väravavahtide treener: Rait Oja
Kapten: ei ole veel valitud
EJL-i stipendiaadid: Karl-Romet Nõmm, Tanel Lang, Lauri Elur, Illimar Loigo, Kristjan Kask, Gustav-Hendrik Seeder
Eelarve: 300 000+ eurot (kogu klubi)
Koduväljakud: Viljandi linnastaadion ja Viljandi kunstmuruväljak
Duubelvõistkond: Viljandi JK Tulevik II (Teise liiga lõuna/lääne tsoon)
Kodulehtjktulevik.ee
Esimene mäng: 10. märtsil kell 15.00 vs. Tallinna FC Flora (Sportland Arenal)
Esimene Soccernet.ee telemäng: 16. märtsil kell 13.00 vs. Tartu JK Tammeka (Viljandi kunstmuruväljakul)

Mitteametlik koosseis:

Väravavahid: Ergo Hünerson, Andreas Kallaste, Karl-Romet Nõmm.
Kaitsjad: Martin Allik, Mark Edur, Janno Lukas, Siim Saar, Gustav-Hendrik Seeder, Janar Õunap.
Poolkaitsjad: Rasmus Alles, Arlet Hunt, Kristjan Kask, Tanel Lang, Illimar Loigo, Karl Rudolf Org, Alex Roosalu, Herbert Velleste.
Ründajad: Lauri Elur, Indrek Ilves, Kristen Kähr, Rainer Peips, Rainer Rüütel.

Eeldatav algkoosseis:

Viljandi Tulevik - Premium liiga - Football tactics and formations

Talvised koosseisumuudatused:

Sisse:

Rasmus Alles (poolkaitsja) taasliitus meeskonnaga.
Mark Edur (vasakkaitsja, Levadia U21-st) liitus aastase laenulepingu alusel.
Siim Saar (äärekaitsja) lõpetas ajateenistuse ja alustas ettevalmistust.

Lahtine:

Kaimar Saag (ründaja, B36-st) on saanud pakkumise, aga ei ole otsustanud.

Välja:

Gerdo Juhkam (kaitsja) läks välismaale tööle ja võttis jalgpallist pausi.
Karel Kübar (poolkaitsja) taastub vigastusest ja ei alustanud ettevalmistust.
Herol Riiberg (poolkaitsja) laenuleping Florast lõppes.
Gunnar-Laur Sindi (kaitsja) loobus tippjalgpallist, aga jätkab duublis.
Robert Taar (poolkaitsja) loobus tippjalgpallist.
Roger Teor
 (poolkaitsja) keskendub hetkel õpingutele.

Hooajaeelsed mängud:

12.01. Maardu Linnameeskond (PL) - Viljandi JK Tulevik 1:0
19.01. Viljandi JK Tulevik - FC Elva (EL) 2:1 (Kask, Lang)
26.01. Pärnu JK Vaprus (EL) - Viljandi JK Tulevik 1:2 (Ilves, ov. Vainu)
01.02. Viljandi JK Tulevik - FC Kuressaare (PL) 1:2 (Ilves)
08.02. Viljandi JK Tulevik - JK Tallinna Kalev (PL) 1:1 (Edur)
16.02. FC Elva (EL) - Viljandi JK Tulevik 3:3 (Ilves 2, Kask)
22.02. Viljandi JK Tulevik - JK Narva Trans (PL) 1:3 (Ilves)

Võitviikkaotus.

PL - Premium liiga; EL - Esiliiga. 

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

REGISTREERITUD (0)
ANONÜÜMNE (0)

Registreeritud kasutajate kommentaare ei ole.

PREMIUM LIIGAS
KODUNE JALGPALL
Pilk ajalukku: Trans vajab karikafinaalis Tallinna-võimu lõpetamiseks esimest väravat, Kaljul on aga põhjust enesekindluseks
Soccernet.ee jalgpallisaate "Silm peale!" 15. osas piilume nädala tippsündmuse ehk Evald Tipneri karikavõistluste ajalukku ja vaatame duelli omapärastele nüanssidele.
SILM PEALE!
VÄLISMAALT
Nemad, kes unustasid kaotamise
ESILIIGA TELEMÄNG
VÄLISMAALT
TOIMETAJA VALIK
RISTNURK
REKLAAM
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
12
11
1
0
37:5
34
2.
Tallinna FCI Levadia
12
9
1
2
37:9
28
3.
Paide Linnameeskond
11
7
2
2
15:6
23
4.
Nõmme Kalju FC
12
6
4
2
18:12
22
5.
JK Narva Trans
12
4
4
4
15:9
16
6.
FC Kuressaare
11
3
3
5
8:13
12
7.
Tartu JK Tammeka
12
2
2
8
15:27
8
8.
Viljandi JK Tulevik
11
2
2
7
11:24
8
9.
Maardu Linnameeskond
12
1
3
8
4:32
6
10.
JK Tallinna Kalev
11
1
2
8
5:28
5
REKLAAM
SILM PEALE!

Vaata siit saate "Silm peale!" viimast osa!

SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
34
Tallinna FCI Levadia
28
Paide Linnameeskond
23
Nõmme Kalju FC
22
JK Narva Trans
16
FC Kuressaare
12
Tartu JK Tammeka
8
Viljandi JK Tulevik
8
Maardu Linnameeskond
6
JK Tallinna Kalev
5
OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee näitab algaval hooajal otsepilti kokku üle 100 mängust nii Premium liigas, Esiliigas, naiste Balti liigas kui ka mujal. Püsi lainel!

MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK