A. LE COQ PREMIUM LIIGA
MEESTE KOONDIS
NAISTE KOONDIS
EESTLASED VÕÕRSIL
SOCCERNET
Võrdlused inimestele meeldivad - noori talendikaid jalgpallureid on nüüdseks juba ligi pool sajandit tituleeritud järgmiseks Peleks või Maradonaks. Lionel Messi õlad pidasid esimesena selle koorma all vastu.
#20: Buffon; #19: Zlatan; #18: Müller; #17: Beckham; #16: Jašin; #15: Garrincha; #14: Best;
#13: Ronaldinho; #12: Eusebio; #11: Di Stefano; #10: Puskas; #9: Maldini; #8: Ronaldo;
#7: Beckenbauer; #6: Cruyff; #5: Zidane; #4: Maradona; #3: Pele; #2: CR7; #1: Messi.
Keskne hoiak Argentina rahva seas ütleks, et Maradona sirgus slummist, võitis neile MM-tiitli ja näis kõigi oma pahedega lihtsurelik; seevastu Messi ei kasvanud tänaval, ei sära koondises ja ei suhestu lihtrahvaga. Ta pole oma. Aga tasemel, kuhu Maradona jalgpalliväljakul vaid karjääri parimail päevil küündis, on Messi nüüdseks mänginud üle kümne aasta. Kui mitte paremini.
Mõned kriitilised sügispäevad
222 miljonit eurot, mis PSG kaks suve tagasi Neymari soetamiseks kulutas, on kahtlemata kõigi aegade suurim ühe mängija palkamiseks lauale käidud summa. Cristiano Ronaldo eest 2009. aastal makstud 94 miljonit eurot kujunesid Real Madridi jaoks ehk aegade parimaks investeeringuks. Raha eest saab kõike? Mitte Lionel Messi puhul.
Messi ei ole pärast 13. eluaastat klubi vahetanud ja kui uskuda jutte tema praeguses lepingus sisalduvate punktide kohta, tundub ebatõenäoline, et mingisugunegi raha kunagi argentiinlase õiguste pärast omanikku vahetaks. Tema väljaostuklausel on seatud 700 miljonile eurole. Isegi parima tahtmise juures ei saa sellist summat välja käia ükski klubi maailmas.
Need numbrid ei ole muidugi alati sellised olnud. Messi esimesel profilepingul, enne järgnenud kulda ja karda, kirjutati samale lipikule "vaid" 30 miljonit eurot. Tõsi, kuu aega hiljem kerkis see juba 80 miljonini, mis, arvestades Zinedine Zidane'i käes olnud üleminekurekordit (77,5 miljonit), olnuks 16-aastase naga eest maailmatu summa. Aga muidugi leidus neid, kes Barcelona aia taga kiivalt luurel käisid.
Oma 18. sünnipäeval allkirjastas Messi esimese lepingu esindusmeeskonna mängijana. Väljaostuklausliks märgiti nüüd juba 150 miljonit eurot, ent minuteid jagus tagasihoidlikult ja laenule küsiti teda sageli. Septembri alguses teatas agendist isa Jorge ühtäkki, et tahab Barcelona presidendi Joan Laportaga maha istuda; Milano Inter olevat valmis raha lauale käima ja Messi nädalapalka kolmekordistama.
"Ütlesin talle, et mõistan soovi poja finantstulevik kindlustada, aga see juhtub ka siin," rääkis Laporta esimesest kohtumisest. "Ma lubasin, et siin lisandub rahale aupaiste. See oli riskantne lubadus, sest kuigi saime kokku tugeva tuumiku ja julgesime unistada, oli suurte triumfideni veel veidi minna."
Vastus ei rahuldanud Jorget täielikult. Tema tahtis pojale paremaid tingimusi, aga Barcelona vaidles samal ajal nii Hispaania alaliidu kui UEFA-ga Messi dokumentatsiooni üle; nende sooviks oli esmalt oodata ja vaadata, milliste otsusteni jõutakse. Niisiis teatas Jorge järgmisel hommikul, et liisk langeb Interi kasuks. Ta kutsuti veelkord ühise laua taha.
"Leo tahtis jääda, ta isa tahtis jääda, aga me ei suutnud samaväärset pakkumist teha," meenutas Laporta. Olukord polnud kiita. "Muidugi vääris ta rohkem, aga raha ei tee alati õnnelikuks. Rääkisin Jorgele Itaalia erinevast mängustiilist, harjumustest ... ükskõik millest, mis parasjagu pähe tuli ja meid toetas. Mingid jutud liiguvad alati, aga see oli ainus kord, kui Messi lahkumist tõsiselt pelgasin."
Lugu, mis algas 13-aastase hormooniravi vajanud Rosario poisi kolimisest Barcelonasse, ootab veel lõpetamist. Võetud riskid, nähtud vaev ja kulutatud raha on aga ammu-ammu kuhjaga tagasi teenitud.
"Ma lähen Barcelona ajalukku," muheles mõned aastad tagasi The Guardiani veergudel Charly Rexach, kes veetis ligi pool sajandit Barcelona süsteemis mängija, treeneri, abitreeneri, direktori ja nõustajana. Aga ajalukku läheb ta mehena, kes otsustas Messile võimaluse anda.
Kui video ei mängi, vaata siit.
Kas üldse saab väita, et keegi on kõigi aegade parim? Ilmselt mitte, sest ajastute objektiivne võrdlemine on võimatu. Aga kas saaks siis olla oma ajastu parim? Tegelikult kah mitte, sest erinevate positsioonide kõrvutamine on tänamatu (ja enamasti eksitav) töö.
Küll aga saab kokku panna läbinisti subjektiivse edetabeli kõigi aegade kahekümnest parimast jalgpallurist. Kümme Soccernet.ee inimest just nõnda talitasid ja kokku sai TOP 20, mida järgmise kahe nädala jooksul teile presenteerime, tutvustades iga mängijat mõne põneva loo läbi.
Loe Soccernet.ee kokkuvõtteid Premium liiga hooajast 2024!
Soccernet.ee taskuhääling "Pikk ette (ja ise järele)" nii helis kui ka pildis!
Soccernet.ee pikemad intervjuud, reportaažid, persoonilood, arvamused ...
Nelja-aastase pausi järel naaseb naiste saali Meistriliiga, kõikidel soovijatel ei lubata osaleda
Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:
Loe Soccernet.ee värskemaid eksklusiivlugusid:
Soccernet.ee heidab koostöös RefPaliga pilgu kohtunikemaailma. Mis on õige, mis on vale ja miks?