Tühjad kopsud ja treeninglahingud: El Loco tõi Leedsi tagasi (1)

Marcelo Bielsa, Leedsi Jumal. Foto: Leeds United / Twitter

Pool nädalat Marcelo Bielsa käe all teeks igaühest gladiaatori.

Sa avad oma silmad ja ma seisan sealsamas, peopesad hellalt sinu poole välja sirutatud, seljas säravvalge rüü, ning sa oled kindel, et mina olen jumal ja sina surnud. Hei, sinu õnneks on ainult üks kahest õige. Näen su pilku vilksamas rüü rinnal olevale Adidase logole (jah, meil on sponsorleping, mis siis on) ja see kaob koheselt veidi vähemnähtavasse kohta, sest me ei saa praegu aega raisata turumajanduse eetika lahkamisele (jah, neid tehakse Kambodžas, mis siis on, me maksame).

Ei, meil ei ole selleks aega. Ma tulin sulle järgi. Mulle anti vähem kui nädal, et sulle näidata. Vähem kui nädal, et sinust uskuja teha. Sa oled viimastel kuudel nii hõivatud olnud, puhkamise ja mõtlemise ja muretsemise ja töötamisega, üheaegselt siin, aga samas nii kaugel, et sa ei olegi jõudnud keskenduda. Sellele, et tehakse suuri asju. Et astutakse suuri samme. Et ühes riigis ühes linnas ühel staadionil on mees, kelle jüngrid järgneksid talle kõikjale.

Ma ulatan sulle käe, naeratades, ja sa võtad selle, sest sul ju polegi muud võimalust. 

***

Thorp Arch ei ütle sulle esmapilgul mitte midagi, aga sellegipoolest saad sa aru, et see ei ole Milano, Madrid, Rio ega Lissabon, jalgpallimekad sooja päikese all. Vihma sajab. Tuul lõõtsub. "Pask," mõtled sina, olles just läbi teinud imetabase dimensioonidevahelise reisi. Mina, olles seda sulle võimaldanud, mõtlen, et ma oleksin võinud parem raamatupidajaks hakata. Olgu, Leeds Põhja-Inglismaal ei oleks olnud sinu esimene valik, mõistan. Õnneks läheb asi hullemaks, enne kui see saab minna paremaks, sest on kolmapäev. Kõik, kes kunagi Marcelo Bielsa käe all mänginud, teavad, mida see tähendab. On aeg Mõrvarpalliks. Ma loodan, et sa oled valmis.

Vaevalt oled jõudnud jahmatusega tähele panna, et sul on seljas Leeds Unitedi treeningriietus, kui käib vile. Üksteist üheteistkümne vastu, pall on sinu käes: SÖÖDA! Tõuse, jookse; JOOKSE!! SA EI TOHI SEKUNDITKI SEISTA! Pall käib vasakul äärel nii kiiresti, et su silmad jõuavad napilt registreerida selle valdajaid, Ezgjan Alioski ja siis Jack Harrison ja siis Kalvin Phillips ja siis SINA! FAKING SÖÖDA KIIREMINI! Tempo on paaniline, justkui oleksid sa Keanu Reeves, kes ei tohi lasta bussi kiirusel langeda alla 50 miili tunnis, sest muidu lendab see koos sinu ja reisijatega õhku ja sina oleksid selles süüdi, nii et ära lõpeta jooksmist, mitte ku-na-gi, sest isegi kui pall läheb kellegi puutest üle joonte, viskab keegi treeneritest kohe uue asemele ja tempo ei kao, nii et JOOKSE! JOOKSE! JOOKSE! Liam Cooper tuleb sulle oma saja Šoti kiloga kehasse ja sa oled näoli murul, aga vaid murdosaks sekundist, sest sa oled faking gladiaator, Mateusz Klich astub sulle oma üheksakümne Poola kiloga jala peale, aga kuna see ei koti kedagi, sest selles mängus vigu ei loeta, ei saa see ka sind kottida, sa ei saa valu tunda ja sa ei tunnegi, sest sa pead JOOKSMA! JOOKSMA! JOOKSMA!

Käib vile. Esimene veerandtund on läbi. Tabad end mõttelt, et kui sa lõikaksid end praegu vaibanoaga ülevalt alla lõhki, nagu tehakse keti küljes rippuva seakorjusega, jõuaks sinu kopsu äkki rohkem õhku. Ja et see oleks ka vähem piinarikkam. Ma ei anna sulle ühtegi terariista. Õpi hingama.

Sa arvad, et said päris hästi hakkama, aga siis seisab Bielsa sinu ees. "Miks sa ei jooksnud?" Kõiki tema hispaaniakeelseid sõnu tõlgib abitreener Diego Flores ehk tundub, nagu sinu peale karjuks korraga kaks inimest. Mul hakkab sinust natuke kahju. "Miks sa ei jooksnud?" kordab Bielsa. "Kas sa ei taha mängida? Kui sa ei taha mängida, kao siit ja sa ei mängigi." Kapten Cooper noogutab, käed põlvedel. Nüüd tõuseb väsimuse kõrval sinus esile veel üks tunne, trots, sest sa tead, et sa jooksid palju, vahest rohkemgi kui mõni teine. "Ma tahan mängida," ütled sa ja sa mõtled seda tõsiselt, sest sellel hetkel ei taha sa mitte midagi muud kui ennast tõestada.

Foto: Leeds United

Paus on läbi. Sinu peale karjumiseks kulus ainult 20 sekundit, aga sellest piisab kõigile. Leedsi mängijad teavad, et kui nad nüüd ei jookse, ei jookse nad ka pühapäeval. Vahet ei ole, kas sa oled kolmekordne Meistrite liiga võitja või debüüdi ootuses 18-aastane sinisilm, Lionel Messi või Alfie McCalmont, anna endast üks džaul vähem kui võimalik ja sa oled väljas. Pühapäevane koosseis pannakse paika praegu, kolmapäeval, 80-minutilise Mõrvarpalliga.

Jah, see on hullumeelne. El Loco on hullumeelne. Seda - teda - saavad omaks võtta vaid sarnaselt hullumeelsed kooslused. Näiteks Bilbao Athletic või Tšiili koondis. Absoluutsed tippklubid, need, mis iga-aastaselt tiitlite nimel heitlevad, ei julge ega saagi selliselt riskida. Pontus Jansson oli kolm viimast hooaega Leedsi kaitseliini tugitala, Bielsa enda sõnul klubi mullune parima mängija. Tagasi lükati mitu Premier League'ist tulnud enam kui kümne miljoni naela suurust pakkumist. Kõik märgid näitasid, et karjääri lõpus võib Leedsi legendidest rääkides vabalt ka rootslase nime mainida. Ja siis leidis Bielsa, et Janssonil on natuke liiga palju arvamusi, riietusruumis natuke liiga suur mõju. Ja sisuliselt päevapealt müüdi ta viie miljoni naela eest Brentfordi, sest Bielsa tundis, et ei saa enam temaga koostööd teha. Real, Barca või Juventus läheksid tema käe all kolme aastaga pankrotti.

Vile käib. Sind ootab veel neli Mõrvarpalli sessiooni; viis, kui pühapäevane mäng on eriliselt kõva tiimi vastu. Sa naeratad endamisi. Sa tahad mängida. Sa oled faking gladiaator.

***

Leedsi omanik Andrea Radrizzani ja jalgpallidirektor Victor Orta, võib-olla kaks ainsat neis ametites töötavat inimest maailmas, kes suudavad Bielsa eriskummalisustega mitmete aastate jooksul toime tulla, ei olnud kaks juunit tagasi läbinisti kindlad, mida esimene näost-näkku kohtumine argentiinlasega endaga kaasa toob. Nad ei olnud läbinisti kindlad, kas neil on Bielsale piisavalt pakkuda. Loetud minutid pärast käesurumisi näitas Bielsa Leedsi juhatusele Yorkshire'i katastriametist Thorp Archi treeningkeskuse kohta tellitud dokumente ja baasile soovitud, enda visandatud, uuendusi. Kuidas sa sellele vastad? Ulatad lihtsalt pastaka ja lepingu?

Neljapäeval oled sa päris hädises seisukorras. Bielsa kodu on 45-minutilise jalutuskäigu kaugusel ja tihti ta selle tee ka ette võtab, kuigi argentiinlane veedab baasis nii palju aega, et klubi ehitas talle Thorp Archil ühte ruumi väikese kööginurga ja magamistoa. Ma luban sulle, et me ei pea peamajast välja astuma. Siin on voodeid kõigile. Muidugi on. Me jalutame mööda seinast, millel Bielsa esmakordselt Thorp Archi külastades kellegi jalajälge nägi ning kurvalt kostis: "Nad ei hooli ju oma kodust".

Foto: Leeds Unitedi koduleht

Tema õde on tipparhitekt, praegune Argentina territoriaalse arengu minister. See, mis on Thorp Archile kahe aasta jooksul kerkinud, on Marcelo Bielsa visandatud ja professionaalide valmistatud. Alates taldrikute värvist kuni Thorp Archi seintel kasutatava fondini, mida Bielsa kunagi Santiago loomaaias nägi ja mis on teda sellest ajast peale saatnud. Esimesena kasvas parkimisplats, sest Bielsa arvates toob hommikune kohtade vahel ukerdamine endaga kaasa mõttetult palju stressi. Radrizzani ja Orta andsid talle vabad käed ja see võib olla põhjuseks, miks ta on lõpuks, esimest korda kümne aasta jooksul, samas kohas alustamas oma kolmandat järjestikust hooaega.

Jõusaalid, täispikkuses bassein, esmaklassiline söökla. Keegi on kogu aeg kuskil askeldamas, hääled avatud koridorides kajamas. Leedsi töötajatelt oodatakse sama palju kui mängijatelt. Ruumide koristaja ülesanded on pikas perspektiivis sama tähtsad kui Alexis Sancheze omad. Möödunud jõulude ajal ostis Bielsa oma raha eest Volkswagen Polo, sülearvuti, uued nutitelefonid ja -kellad ning loosis need klubi töötajate vahel laiali, justkui oleks Grinchil korraks mask eest kukkunud ja paljastanud, et ta ongi tegelikult jõuluvana.

Me vaatame sinuga kell 11.30 algavat pressikonverentsi. Bielsa jääb 40 sekundit hiljaks ja palub enda ja Florese käitumise pärast vabandust, ometi higistavad vaid ajakirjanikud. Nagu oleks nemad midagi valesti teinud. Bielsa tunneb neid nägupidi. Kui keegi küsib teist nädalat järjest sama küsimuse, ei saa ta head vastust. Ole parem. Mõtle. Kui küsimus on hea, võib vastus venida ja venida. Kahe aasta eest augustis küsiti Bielsalt mängujärgsel pressikonverentsil, miks ta ei muutnud lõpuminutitel Swansea vastu 1:2 kaotusseisus olles oma taktikat ja võtnud kasutusele plaani B. Vastus muutus ootamatult kaheksaminutiliseks avalikuks vabanduseks endisele Argentina koondislasele Hernan Crespole, kellega ta ei olnud aastaid tagasi rääkides päris aus olnud.

Sest plaani B ei ole olemas. Plaan B on plaani A tööle saamine. Kui sinu plaan ei tööta, siis kehv lugu, aga vastased mängisid su sel päeval lihtsalt üle. Kui viimastel minutitel midagi muutma hakata - keskkaitsjad rünnakule lülitada või keskpooliku asemel tipuründaja sisse tuua - ei saavuta sa mitte midagi peale selle, et kaotad usu oma plaani. Ja siis kaotavad sellesse usu ka mängijad. Nendega peab olema läbinisti aus, lõpuni. Crespo andestas.

***

Reedeste treeningsessioonide järel oled sa täiesti pilbasteks nagu õunakast, mille poisikesed on raudteele vedanud. Sa arvasid, et Mõrvarpallist piisas? Joonejooksud, viiskümmend; kümme juurde, kui neljakümneviies on aeglasema sammuga kui kaheksas. Spetsiifilised harjutused, kordused. Sa pead ühte ja sama elementaarset sööda-liigu harjutust tegema nii palju, et ma näen sinu silmist, et see hakkab sind hulluks ajama. Sa vihkad Marcelo Bielsat. Aga samal ajal hakkad sa tasapisi nägema; kuskile abstraktsesse "teise dimensiooni", nagu rääkisid Marseille' mängijad eesotsas Benjamin Mendyga.

Treeningmatši ajal jõudsid sa vilksamisi jälgida, millisel moel suudab tempot ohjata kaitsjate ees mängiv Kalvin Phillips, mees, keda fännid kutsuvad Yorkshire'i Pirloks. Ta on oma rollis nii hea, et kui ma ei ütleks, siis sa ei saakski ehk aru, et enne Bielsa saabumist oli Phillips ründav poolkaitsja. Täpselt nii, nagu Javi Martinez Bilbaos. Bielsa analüüsis mõlema mängija näitajaid, nende liikumist, nende füsioloogilist eripära ning leidis, et parim roll neile oleks hoopis teisel pool keskjoont.

"Ma ei oleks saanud talle ei öelda, isegi kui see oli minu jaoks ootamatu," sõnas Phillips. Lõppenud hooajal oli ta Championshipi parimate seas nii õnnestunud söötude, vaheltlõigete kui ka puudete arvestuses ning kuulub koos meeskonnakaaslaste Ben White'i ja Jack Harrisoniga Gareth Southgate'i vaatevälja.

Leeds Unitedit, nagu Bielsa Tšiilit või Bilbaod, ei ole päris õiglane kirjeldada sõnaga "võistkond". Pigem on see süsteem. Või kellamehhanism. Mullu vahetati Phillips oma sajandas mängus Leedsi eest pingile juba 28. minutil, sest Bielsa möönas, et oli mänguks valmistudes teinud taktikalise vea. Gaetano Berardi tuli juuni viimasel päeval koduväljakul Lutoni vastu väljakule 12. minutil ja Bielsa vahetas ta poolajal jälle välja. Vahetused ei ole ajaviitmiseks või värskete jalgade sisse toomiseks, vaid taktika kinnistamiseks. Sellel hooajal on esiliigas Leedsist rohkem vahetusi teinud vaid Swansea, avapoolaja järel on enam muudatusi teinud Bristol City ja Sheffield Wednesday. Mullu said Bielsa käe all Championshipis debüteerida koguni kümme Leedsi akadeemia kasvandikku, sellel hooajal on selleks numbriks olnud neli. Lionel Messi või Alfie McCalmont, vahet pole, ole lihtsalt valmis, kui sinu aeg tuleb.

Laupäeval pead sa kaalule astuma. Jumal tänatud (hehe), sa oled ideaalses vormis ja ei pea muretsema. Nagu ka Klich, Harrison ja Stuart Dallas. Nendega ei ole kunagi probleeme. Pablo Hernandez, 35-aastaselt Championshipi ehk filigraanseim mängija, on 200 grammi talle ette nähtud piirist üle. Ehk Pablo Hernandez peab pühapäeval alustama pingilt. Nii lihtsalt on. Koroonapausi ajal, kui suurem osa klubisid lubas mängijatele puhkust, pidid Leedsi mehed igal hommikul oma kaalul olevatest numbritest pilti tegema ja treeneritele saatma.

Kui märtsis Huddersfieldi võrku hiilgava ülepuusavärava löönud äärekaitsjalt Luke Aylingilt küsiti, mis on olnud tema suurimaks ohverduseks, vastas ta: "õhtusöök". Kõik näitajad, kõik numbrid on nii viimase peale nihutatud, et ka liigne šokolaadiamps võib tähendada mängust eemale jäämist. "Ma vaatan jalgpallile nüüd teisiti. Ma vaatan oma elustiilile teisiti. Vanemad profimängijad ei suuda uskuda, kuidas me treenime. Aga vaadake esiliiga taset: ta on lati kõrgele tõstnud," rääkis Ayling.

***

Rohkem ei ole Marcelo Bielsal sulle midagi öelda. Sa elasid üle Mõrvarpalli, sa elasid üle ajutuimestavad kordused ning sa elasid üle kaalumise. Ta ei peagi midagi ütlema, sest sina tead, mida sa tegema pead. Pühapäeva hommikul lappad sa 50-leheküljelist raportit, mille Bielsa tiim on kokku pannud. Üks lehekülg oleks vabalt võinud olla pühendatud sellele, mida teha, kui vastaste äärekaitsja aevastab. Sa oled valmis absoluutselt kõigeks, mis väljakul juhtuda saab; sa tead, milliseid vahetusi nende peatreener võib teha ja kuidas seepeale oma asetust muuta. Sa vaatad enda kõrvale, kus seisavad Jack Harrison ja Barry Douglas ja kõik teised ning tunned ilma ütlematagi, et ka nemad teavad. Te olete tervikuna in the zone, kõige võimsama emotsiooni rüpes, mis saab väljakule astudes olla.

Jaanuaris jäi Leeds koduväljakul Millwalli vastu enda eksimuste järel poolajaks 0:2 kaotusseisu, aga pööras mängu enda kasuks ja võitis 3:2. "Teadsime, kuidas nad reageerivad," rääkis Athleticule Londoni klubi kapten Alex Pearce. "Kaotad üheks hetkeks tähelepanu ja pall on võrgus. Ma ei paneks Leedsi veel päris samale pulgale Wolverhamptoniga [kes võitis liiga tunamullu üheksa punktiga ja jahib nüüd teist aastat järjest kohta eurosarjas], aga nende mäng Elland Roadil oli üks võimsamaid, mida ma olen Championshipis näinud ja ma olen siin liigas väljakul käinud päris palju kordi." Põhihooaja kolmanda kohaga lõpetanud ja play-off'i pääsenud Brentfordi kaitsja Ethan Pinnocki sõnul oli Leeds raskeim vastane, kellega tal on kunagi tulnud rinda pista.

***

Ma vaatan sind tagasi tunnelisse jalutamas, su rüü, mis oli avavile ajal pea sama särav kui minu oma, nüüd täis rohelisi võitlusarme; kuid su samm hüplev, nagu sul oleks energiat veel ühe mängu jaoks. Ma mõistan: tavalises esiliigamatšis on tempo kaks korda madalam kui ühes kolmapäevases Mõrvarpallis.

Ma mõistan ka seda, et Marcelo Bielsa ei ole kõigi jaoks. See on intensiivsus, mis ei lõppe pühapäeval kolme viletörtsuga. Luke Ayling on pidanud tegema rohkem ohverdusi kui vaid "õhtusöök". Aga mina ei peagi sinult küsima, kas oled nüüd loco-usku. Kui sina oleksid möödunud reedel olnud üks neist mängijatest, kes sai Bielsalt esiliiga võidu kindlustamise järel pika kallistuse, poleks kahtlustki, kelle eest sa järgmisel hooajal mõõga ja kilbi haarad.

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

purgeenius   •  
(88.196.181.***)
Tore, et Leeds on oma august ülesse roninud. OLi teine ju väga kõva tegija Premieris küll juba aastaid tagasi.

Bielsa mäng on tõesti korralik hullumaja. Kui Bielsa kuhugi suurde klubisse läheks, siis staarid väriseks ikka korralikult.

Sisene
Lvivist lahkunud Ainsalu: leegionäridele anti kolm võimalust, valisin lepingu lõpetamise
TALVISED LIIKUMISED
VÄLISMAA
PREMIUM LIIGA
Mujal maailmas | Kolme peaga lohed lehvitavad Türgis ja Portugalis tiibu
KALJUS JA FLORAS
SOCCERNET TV
RISTNURK
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
29
26
2
1
76:17
80
2.
Paide Linnameeskond
30
21
1
8
80:43
64
3.
Tallinna FCI Levadia
29
17
6
6
66:37
57
4.
Nõmme Kalju FC
30
14
7
9
52:31
49
5.
Tartu JK Tammeka
28
8
8
12
33:44
32
6.
Viljandi JK Tulevik
28
9
4
15
30:46
31
7.
Tallinna JK Legion
30
8
7
15
26:44
31
8.
JK Narva Trans
30
6
7
17
31:49
25
9.
FC Kuressaare
30
5
9
16
28:63
24
10.
JK Tallinna Kalev
30
5
5
20
20:68
20
PREMIUM LIIGA TALVISED LIIKUMISED

Premium liigas aset leidnud üleminekuid ja nendega seotud kuulujutte saad vaadata SIIT.

SILM PEALE!

Vaata siit "Silm peale!" värsket lugu!

https://www.zone.ee/
TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
80
Paide Linnameeskond
64
Tallinna FCI Levadia
57
Nõmme Kalju FC
49
Tartu JK Tammeka
32
Viljandi JK Tulevik
31
Tallinna JK Legion
31
JK Narva Trans
25
FC Kuressaare
24
JK Tallinna Kalev
20
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK