UEFA-lt laekub 850 000 eurot küll, aga Paide kulud eurosarjas on samuti väga suured (12)

Paide Linnameeskonna toetajad neljapäeval Pärnu Rannastaadionil, kus Konverentsiliiga kolmandas eelringis alistati penaltiseerias Armeenia klubi Jerevani Ararat-Armenia. Foto: Brit Maria Tael

2022 ei erine varasematest Eesti jalgpallisuvedest – eurosarjades osalevate klubide tegemisi jälgides ei unustata kokku arvutada UEFA-lt teenitud auhinnarahasid ega märkimata, millest nüüd mõne kaotusega ilma jäädi.

FCI Levadia ja FC Flora pidid mõlemad leppima miinimumiga ehk summaga, mille osas võisid nad kindlad olla juba mullu detsembris, kui Premium liiga 2021. aasta hooaeg lõppes. Levadia auhinnarahaks on 810 000 eurot ja Floral 250 000 eurot.

Levadia summa tuli kokku nii: 100 000 eurot iga osaletud eelringi eest ehk kokku 200 000 eurot, Konverentsiliiga teises eelringis väljalangemise tasu 350 000 eurot, alagrupiturniirile mitte jõudnud meistri boonus 260 000 eurot. Flora sai 100 000 eurot ühe eelringi osalustasu ja 150 000 eurot Konverentsiliiga esimeses eelringis väljalangemise tasu.

Ainsana konkurentsis püsiv Paide on praeguseks taganud 850 000 eurot (NB! Tegemist peaks olema esimese korraga pärast 2006. aastat, kui valitseva meistri auhinnaraha ei ole Eesti klubide seas kõige suurem), sest kolme eelringi osalustasu on kokku 300 000 eurot ja isegi kui Brüsseli Anderlechtile kaotatakse, on kolmandas eelringis väljalangemise eest ette nähtud 550 000 eurot.

REKLAAM

Vale oleks aga arvata, et see 850 000 eurot saab kõik tuludesse kirjutada. Paide Linnameeskonna tegevjuht Jaanus Pruuli tutvustas kulusid, mis eurosarjas osalemisega kaasnevad. Kuna Paide on pidanud kaheks seni peetud võõrsil-kohtumiseks reisima Kaukaasiasse (Thbilisi ja Jerevan), on need olnud väga suured.

"Esimene eelistus olnuks muidugi sõita tšarterreisiga, aga Thbilisi puhul läinuks see maksma 160 000 ja Jerevani puhul 180 000 eurot. Seda polnud meil võimalik alla neelata, tuli minna liinilendudega. Thbilisiga oli kergem, sest ettevalmistusaega oli rohkem, kuna 7. juulil toimunud kohtumise vastane selgus juba 14. juunil. Aga Jerevaniga oli paras hullumaja," räägib Pruuli.

Tagantjärele tarkus: tulnuks riskida 15 000 euro kaotamisega

Tagantjärele targana tõdeb Paide tegevjuht, et oleks tulnud riskida umbes 15 000 euro suuruse kuluga, mille toonuks kaasa Jerevani-piletite varajane broneerimine, aga neist siis loobumine, mida tulnuks teha juhul, kui Dinamole oleks kaotatud. "Seekord otsustasime seda riski mitte võtta ja jäime optimistlikuks, et küll midagi ikka saab. Saime 32-tunnise reisi," nendib Pruuli muiates.

Pärast 14. juulit, kui Dinamo penaltiseerias seljatati, oli Paidel laual kaks varianti, kuidas Jerevani jõuda. Üks nägi ette väljasõitu pühapäeval ja kohale jõudmist esmaspäeval pärast 32-tunnist reisi. Teise järgi olnuks reisiaeg tsipa lühem, aga pärale oleks jõutud kolmapäeval ehk üks päev enne mängu ja nii, et selja taga magamata öö.

Teise variandi puhul olnuks muidugi suur oht kahandada olulisel määral meeskonna sportlikku toonust, mistõttu eelistati esimest. Eesti Jalgpalli Liit tegi tolle võimaldamiseks muudatuse Premium liiga kalendris ja lükkas edasi 17. juulil toimuma pidanud kohtumise Pärnu Vaprusega, mis võimaldas klubil variandi üks töösse panna. Aga ka see polnud odav lõbu.

"35-liikmelise delegatsiooni lennupiletid maksid Jerevani-sõidu puhul 65 000 eurot. Kohapealsed kulud olid 35 000 eurot ehk reis Armeeniasse läks klubile maksma 100 000 eurot," sõnab Pruuli. Kusjuures kuna Jerevani sobivaid lende polnud, siis Thbilisist Armeenia pealinna sõideti bussiga, mille juht oli kuristiku serval kulgeval mägimaanteel sõites ühtaegu nii uljas ja unine, et fitness-treener Andrei Veis istus igaks juhuks juhi kõrvale, et vajadusel rool endale rabada.

Paide Linnameeskonna algrivistus mänguks Jerevani Ararat-Armeniaga. Foto: Brit Maria Tael

UEFA loogika on, et 100 000 eurot osalustasu ongi ettenähtud võistlusreisi kulude katteks. Eesti klubidel on varasematel aastatel sellest jõudsalt järgi jäänud isegi siis, kui mullu ja tunamullu oli tšarteriga reisimine koroonaohu tõttu kohustuslik. Praegu valitseb Euroopa lennunduses aga kaos, mistõttu on tellimuslendude hinnad laes. Seda koges juuni alguses ka A-koondist marsruudil Tallinn – Pamplona – Malta – Tirana – Tallinn lennutanud Eesti Jalgpalli Liit.

Kodumängu Pärnus pidamine tähendab miinust

Ararat-Armenia kohtumise puhul ei jäänud Paidel seega 100 000-st alles tuhkagi. Tegelikult tuli puudugi, sest Pärnu Rannastaadionil kodumängu pidamine polnud klubi jaoks tulu-, vaid kuluprojekt.

"Kuna meil on päris palju kutsutud külalisi, ulatub piletitulu 1500 istekohaga staadioni puhul kuni 10 000 euroni. Aga Pärnus on, minu tunnetuse järgi, Euroopa hetkel ühed kallimad hotellitoad. Lisades sinna kulud turvateenistusele ja väljakuüüri, jäime ühe kodumänguga 10 – 15 000 euroga miinusesse. Tele- ja reklaamituludest ju nende vastaste puhul rääkida ei saa," räägib Pruuli.

Kuna esimese eelringi reis Gruusiasse ei osutunud nii kulukaks kui sõit Armeeniasse, võib laias laastus öelda, et kahe eelringi kulud Paide jaoks olid 200 000 eurot ehk UEFA poolt makstava osalustasu suuruses. Aga nagu öeldud, varasemast on Eesti klubid suutnud sealt omajagu kokku hoida isegi siis, kui mängule on tulnud sõita tellimuslennuga.

"Muidugi sõltuvad kulud ka loosiõnnest, mis määrab sihtkoha. Kui vastu tuleb Soome klubi, on reis palju odavam võrreldes Kaukaasiaga, mis on kaugel ja ülimalt keerulise logistikaga. Eks me panime kõvasti teadmisi ja kogemusi kõrva taha ning järgmine kord eurosarja mängides hakkama teatud asjadega varem tegelema," ütleb Pruuli.

Neljapäeval võõrustab Paide kolmandas eelringis 34-kordset Belgia meistrit Brüsseli Anderlechti, kes on Dinamo ja Ararat-Armeniaga võrreldes hoopis kõvemast puust vastane. Olukord on teistsugune ka korralduslikus mõttes, sest reisimine Brüsselisse on oluliselt hõlpsam (ja soodsam) kui Thbilisisse või Jerevani.

Samas arvestatavaid teletulusid ei tõota ka matš Anderlechtiga, sest Belgia telekanalitel mängu vastu huvi pole. "Mingit jackpot’i me sellega sisse ei kasseeri," märgib Pruuli.

Küll aga peaks Paide teenima Pärnuga võrreldes suurema piletitulu. Pääsmete hind jääb samaks, mis Pärnus (täispilet 15 ja sooduspilet 7 eurot, teistele Eesti jalgpalliklubidele tehtav eripakkumine vastavalt 10 ja 5 eurot), aga kuna UEFA nõuete tõttu toimub mäng A. Le Coq Arenal, mitte Pärnus, saab pileteid müüa palju rohkem.

"Korraldame matši ideega, et see oleks nagu Eesti koondise suur mäng. Esimene eesmärk on täita pealtvaatajatega A. Le Coq Arena alumine tasand, kus on ca 7000 kohta, aga oleme optimistlikud, et õnnestub avada ka ülemine korrus ja viia publikunumber viiekohalise lähedaseks. Piletihind jääb samaks, sest meie eesmärk on hea jalgpalliemotsioon," lausub Pruuli.

Anderlecht piletihinda ei kergita, sest eesmärk on emotsioon

Kokkuvõtteks. Paidel on praeguseks tagatud 850 000 euro jagu UEFA-lt laekuvaid summasid, millest 300 000 moodustab osalustasu kolme eelringi eest ning 550 000 auhinnaraha, kui euroteekond peaks Anderlechti vastu peetavate matšidega otsa saama. Nagu Pruuli jutust ilmneb, ei saa seda 850 000 eurot liigitada ainult tuluks, vaid silmas tuleb pidada ka kulusid.

2022. aasta hooaja eelarvet koostades polnud Paidel garantiid, et nad eurosarjas osalevad. See õigus võideti kätte alles Eesti karikavõistluste võitmisega, kui poolfinaalis alistati penaltiseerias FC Flora ja finaalis lisaajal Nõmme Kalju.

Paide Linnameeskonna kapten Andre Frolov. Foto: Brit Maria TaelAinuke, milles sai kindel olla, oli EJL-i 100 000 euro suurune toetus klubidele, mis eurosarja ei kvalifitseeru. Seega karikafinaali sisuline hind oli 150 000 eurot, mis on antud toetuse ja Konverentsiliigast esimeses eelringis väljakukkumise korral UEFA-lt saadava summa vahe.

Pruuli sõnul tehti eelarve nii, et oli olemas plaan A puhuks, kui eurosarja jõutakse, ja plaan B, kui sinna ei jõuta. Mai lõpus sai selgeks, et käiku läheb plaan A. Ning kuigi, nagu ülal kirjeldatud, eurosarjas osalemine tähendab arvestatavaid kulusid, on selge, et isegi pärast mängijatele makstavat preemiat – Pruuli selle suurust ei avalda, aga kinnitab, et seda muidugi tehakse – jääb Paide tänavuse eurohooajaga arvestatavasse plussi.

Aga see pluss pole UEFA-lt laekuv 850 000 eurot, vaid sellest summast vast umbes pool või veidi rohkem. Tõsi, omaette teema on kaudsed tulud, sest meeskonna head esitused eurosarjas võivad kergitada mõnede mängijate potentsiaalset müügihinda.

Olgu lisatud, et kui Paidel õnnestub Anderlechti üllatada ja jõuda Konverentsiliiga play-off’i, suureneb UEFA-lt laekuv summa 300 000 euro võrra. Aga sõltuvalt vastasest võiks siis juba loota ka teletulule ja sarnaselt Anderlechti-matšile ka arvestatavale piletitulule.

Samuti tasub meeles pidada, et Paide Linnameeskond on MTÜ, mis ei taotle ega teeni kasumit, vaid investeerib teenitud tulu jalgpalli arendamisse.

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Ernst Rajasaare   •  
(90.190.253.***)
Uskumatu, et see Pruuli loodab, et kodumängule tuleb ca 10 000 pealtvaatajat.😂
nonoh   •  
(84.50.242.***)
Tublid!
jaapstam   •  
(87.119.182.***)
to Ernst - Flora Eintrachti mängul alecoqil oli ca 8800 pealtvaatajat vms. Arvestades Paide taga olevat toetajaskonda ja enda üles keritud hype’i ei peaks seda küll võimatuks
Jaak   •  
(85.253.213.***)
No 10.000 oleks muidugi äge,aga ei usu. Tuleks pool sellest oleks vâga ok.
sanderk   •  
(185.244.10.***)
Pärnu 1500 oli ilma igasuguse turunduseta mitu päeva enne mängu algust täis myydud. 3. ring Tallinnas on hea ilma korral 10k täitsa reaalne
Ernst Rajasaare   •  
(90.190.253.***)
To Jaapstam. Esiteks- Floral on rohkem publikut. Teiseks- Tegemist oli Saksamaa Bundesliga tippklubiga, seega väga paljud tahtsid seda näha. Anderlecht ei ole nii suur klubi nagu Eintracht.
kesa   •  
(82.131.34.***)
Publikuks ca 4000-5000 oleks tubli tulemus. Rohkem on raske loota
IUdutuli   •  
(90.190.244.***)
"Samuti tasub meeles pidada, et Paide Linnameeskond on MTÜ, mis ei taotle ega teeni kasumit, vaid investeerib teenitud tulu jalgpalli arendamisse."

Usun, et Paide investeerib, aga MTÜ vormina ei takista küll kedagi endale raha tasku pistmast (on näiteid ka Eesti jalgpalliklubidest).
Vahetus90min   •  
(82.128.230.***)
Tulu, kasumi ja kahjumi mõisted on ajakirjanikul ikka täiesti lappama läinud. 😂😂 5++ artikel. 😂😂
JuriM   •  
(62.65.57.***)
10.000 pealtvaatajat küll ei usu, hetkel pole peale Covid'i laineid meie publikuhuvi veel nii kiiresti taastunud - küll aga loodaks, et tubli 5000 võiks küll tulla.
Poborsky   •  
(91.129.105.***)
Pakun 3000-4000 pealtvaatajat, aga meeldiks muidugi viiekohaline positiivne üllatus.
Rene Leiner   •  
(194.204.3.***)
Ach so. Puhas uumor.

Sisene
TÄNANE MÄNGUPÄEV
VAATA JÄRELE: sünnipäevalaps vedas Kalevi Pärnus 1:3 kaotusseisust võidule  (galerii!)
PREMIUM LIIGA
Luup peale | Trans lõi Flora liimist lahti ja isegi platsile naasnud Vassiljev ei jõudnud tükke kokku liimida
VÄLISMAA LIIGAD
SCUDETTO
Pikima kõrrega Milano Inter on favoriit, ent tiitlikaitsja, ümbersündija ja  The Special One  ei anna nii lihtsalt alla
LA LIGA
Real Madrid pakatab kvaliteedist ja enesekindlusest, Barcelona tulistab jätkuvalt endale jalga
Norbert Hurt Ironmanist: triatlonirajal saan maitsta iseenda ürgset tugevust
JALKAJUTUD
TIPPLIIGADE EELVAATED
RISTNURK
SOCCERNET TV
REKLAAM
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
23
20
3
0
63:12
63
2.
Tallinna FCI Levadia
23
19
3
1
55:9
60
3.
Nõmme Kalju FC
23
15
4
4
47:19
49
4.
Paide Linnameeskond
20
11
3
6
47:20
36
5.
FC Kuressaare
22
9
4
9
26:30
31
6.
JK Narva Trans
23
6
4
13
28:41
22
7.
Tartu JK Tammeka
23
6
3
14
23:46
21
8.
JK Tallinna Kalev
23
4
3
16
23:67
15
9.
Tallinna JK Legion
22
3
5
14
20:46
10
10.
Pärnu JK Vaprus
22
2
2
18
21:63
8
SILM PEALE!

Vaata siit "Silm peale!" värsket lugu!

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
63
Tallinna FCI Levadia
60
Nõmme Kalju FC
49
Paide Linnameeskond
36
FC Kuressaare
31
JK Narva Trans
22
Tartu JK Tammeka
21
JK Tallinna Kalev
15
Tallinna JK Legion
10
Pärnu JK Vaprus
8
VÄLISMAA ERILOOD

Soccernet.ee pakub pikemat lugemist ka välismaa jalgpalli huvilistele. Loe järele!