Ühise jalgpallikeele leidnud Kuressaare panustab ühtsusele ja palliga mängule (1)

Meeskonnavaim peab olema Kuressaare trump. Foto: Allan Mehik

Ehkki kõrgliigakoha kindlustamiseks läks FC Kuressaarel sügisel vaja üleminekumänge, suudeti saarlastele sobivalt tormilise käiguga hooajale ilus punkt panna. Talvel tehti veel üks treenerivahetus, ent esmapilgul näib tegu olevat täiskümnesse tabamisega. Koosseisu poolest tuttava näoga Kuressaare loodab tänavu üllatada eelkõige kasvanud enesekindluse ja mullusest rohkem väravale sihitud mängupildiga.

Roman Kožuhhovski asumisega Kuressaare peatreeneriks kerkis ehk liigagi tugevalt esile keeleküsimus – kuidas vaid vene keelt valdav juhendaja end mängijatele, kel see keel vabalt suus pole, selgeks teeb? Mullu Nõmme Kaljut tüürinud ukrainlane võtab teema kokku lühidalt: "Lõppude lõpuks räägime ju kõik jalgpallikeeles!"

Nii on ühtesulandumine läinud valutult – seda enam, et Kuressaare koosseis ei ole kahe hooaja vahel ülemäära muutunud. "Meeskonnas on liidrid, kellega mul õnnestus kohe hea side saavutada. Tähtis on see, et poisid töösse professionaalselt suhtuksid, siis sujub kõik. Ja seda on nad ka teinud," märkis Kožuhhovski, keda abistavad tõlkimisel vajadusel noormängijad Sten Penzev, Daniel Tuhkanen ja Nevil Krimm.

Kogenud universaal Elari Valmas kiidab samuti nii trennides valitsevat õhkkonda kui ka Kožuhhovski treeneritööd. "Julgeks öelda, et nii professionaalsel tasemel treenerit meil polegi enne olnud. Algul kartsime küll väga keelebarjääri, aga pole üldse probleemi."

REKLAAM

Roman Kožuhhovski naudib Kuressaare mängijate suunamist. Foto: Brit Maria Tael

Hooaja ettevalmistuse käigus pole Kuressaare seni kaotusi tunnistanud. Mängitud on pea eranditult algava hooaja otseste konkurentidega ning viikidele Narva Transi ja Viljandi Tulevikuga on lisandunud võidud Legioni, Tallinna Kalevi, Maardu Linnameeskonna ning kaks korda Pärnu Vapruse üle. Hooaja ettevalmistuse kohta pole Kožuhhovskil sestap öelda ühtegi halba sõna, ehkki korralike treeningutega alustati konkurentidest mõnevõrra hiljem ehk alles jaanuari alguses.

Halliturniir kasvatas eneseusku

Sisuliselt on Kuressaarest saanud tänaseks päevaks Tallinnas asuv võistkond, sest meeskonna tuumik on pealinnas ja treeningud toimuvad siin. Samas on see andnud Kožuhhovskile võimaluse igapäevaselt täiskoosseisuga trenni teha, mida naudivad nii peatreener kui ka mängijad.

"Kõik, mida tahtsime teha, saime tehtud. Olen väga rahul poiste suhtumisega, kõik kulges muretult. Ka tänavuse talve üle ei saa kurta, oleme saanud piisavalt palju välitingimustes treenida,” tõdes Kožuhhovski. "Praegu oleme treeninud igapäevaselt, küll aga peame tegutsema õhtuti, kuna mehed käivad tööl või koolis. Ent see pole probleem."

Kontrollmängud on tõestanud, et mullu väravalöömisega püstihädas olnud Kuressaare mängib varasemast palju rohkem palliga, kasutades ka stabiilselt 3-5-2 asetust. "Treener on pannud meid kuidagi uskuma, et me suudame. Kedagi ei tohi karta ja alahinnata. Halliturniir on muidugi halliturniir, aga seal on juba ka mänguilu näha olnud. Kogu positiivsus tuleb temast," kiidab Valmas Kožuhhovskit.

Kontrollmängudes on saarlastele alati väravarõõmu jagunud. Foto: Liisi Troska

Kahe hooaja vahel on eelmise hooaja põhimeestest lahkunud üksikud mängijad, kümnest enim mänguminuteid kogunud mehest siirdus vaid Rasmus Saar Flora ridadesse. Sealt saadi aga vastu sama positsiooni mees Michael Schjönning-Larsen, kaitseliini tuli tugevdama Marco Lukka, Nõmme Kalju duublist liitus Nevil Krimm ning Flora duublist Daniel Tuhkanen. Samuti on käed löödud Tanel Neubaueriga, kes varem esindanud Premium liigas Paide Linnameeskonna värve.

Kožuhhovski sõnul pole hooajani jäänud nädala jooksul enam plaanis väljakumängijate hulka märkimisväärseid täiendusi otsida, ehkki ideaalis näeks ta klubis veel ühte ääreründajat. Suurim küsi- või õigemini isegi hüüumärk on väravavahi kohal. Näiteks kontrollmängus Pärnu Vaprusega pidi tõbise Karofeldi asemel meeskonda aitama Vändra Vapruse puurilukk Hans Naano, kes on ka meeskonnaga koos treeninud. Teist Tallinnas elavat väravavahti Kuressaarel aga praegu võtta pole ning see auk vajab Kožuhhovski kinnitusel veel kiiremas korras täitmist.

Kožuhhovski sõnum: kaifige mängu!

Meeskonna trump on nii Kožuhhovski kui ka Valmase kinnitusel ühtsus. "Mis meil võib-olla mõne konkurendiga võrreldes puudu jääb, selle peame korvama üksteise toetamisega. Seda olen ka poistele öelnud – kollektiivne mäng on meie tugevus."

Valmas lisab, et peatreeneri sõnum on selge: kaifige mängu! "Ta ütleb kogu aeg, et usaldage üksteist. Asetuse muutuse võtsime samuti väga kiiresti omaks, eks kohati mängisime sarnaselt ju ka eelmisel hooajal. Meil on ka head äärekaitsjad, kes on võimelised selles formatsioonis äärtelt tõusma. Kahju muidugi Rasmus Saarest, aga kui antakse võimalus samm ülespoole teha, siis tuleb teha!"

Nõrkustest rääkides toob Valmas välja Kuressaare juba legendaarseks saanud suvise vormilanguse, mida tänavu tahetakse kindlasti vältida. Klubi juhatuse ühe liikmena oskab ta aga kohe välja tuua ka tahu, mis võiks selle juures abiks olla.

"Loodaks, et solidaarsusmehhanism aitab meid siinkohal. Suutsime kõiki mehi selle abil motiveerida. See parandab selgelt suhtumist: tükk aega enne mängu ollakse kohal, tegeletakse endaga põhjalikult nii enne kui ka pärast mängu. Natuke kardan, kas suudame füüsilise poole pealt ka teistele vastu saada. Aga kui seda on, suudame ka suurtele hambaid näidata."

Sander Laht on mees, kes peab teised endaga kaasa tõmbama. Foto: Liisi Troska

Meeskonna liidritena näeb Kožuhhovski etteaimatult kogenud mängijaid. "Ründeliinis Sander Laht, poolkaitses Elari Valmas, kaitseliinis kapten Märten Pajunurm ja Rauno Tutk … Nad on kõik kogenud mehed, kes võimelised endast kõike andma ja vajadusel vastutust enda õlgadele võtma. Noortele tahan lihtsalt anda eneseusku. Kui kellessegi uskuda, kasvavad ka tema võimed, olen seda treenerina elus korduvalt kogenud."

Valmas loodab samuti ühele kogenud kaaslasele. "Ma tahaks näha, et Laht särab. Eelmisel hooajal kustus tema säraküünal kuidagi varakult, temas on rohkem kvaliteeti. Kas ta nüüd ennast näiteks Kaimar Saagi jälgedesse suudab mängida, aga oleks meeldiv, kui ta leiaks stabiilsuse ja läbi hooaja oma tegelikku taset näitaks. Kõik muidugi teavad, et ta on võtmemängija, teda piiratakse ka selle võrra rohkem," nendib Valmas, lisades võimalike esiletõusjate sekka ka Joonas Soomre nime.

Ainus selge siht: üks mäng korraga

Eesmärkidest rääkides eelistab Kožuhhovski konkreetset tabelikohta mitte silmas pidada. "Võib banaalselt kõlada, aga võtame ühe mängu kaupa. Näis siis, mida tabel näitab. Minu arvates tuleb väga tasavägine hooaeg, sest paljud meeskonnad on toonud huvitavaid täiendusi. Ma ei taha jagada meeskondi meie vastasteks ja tippudeks. Suudame kõigile vastu hakata. Ennustada mulle ei meeldi, aga selge, et praeguste pretendentide seast tuleb ka meister. Kalju poistele olen küll naljatamisi öelnud, et soovin teile edu, aga mitte mängudes Kuressaarega!" muigas Kožuhhovski.

Valmas toob välja "tavapärased kahtlusalused" ehk Viljandi Tuleviku ja Tallinna Kalevi, ent ka kõrgliiga uustulnuka. "Suured ambitsioonid peavadki olema, aga julgeks arvata, et oma verstapostina neljanda koha välja käinud Legion on ka ikkagi üks neist, kellega me hakkame omavahel pusima. Tammeka ja Narva on meist klassiga natuke üle. Aga mängida kannatab kindlasti kõigiga!" usub Valmas.

Meistriks pakub ta aga tiitlikaitsjat. "Mul on ikkagi Flora usk. Võib-olla Kalju on leidnud tõesti Liliu sugused mängumehed, aga nad on ennast nii hilja komplekteerinud. Ka Levadiasse ei ole mul usku. Aga Paidet ma nüüd ei maininudki, halb! Nad on nii ägedalt arenenud ja loodetavasti suudavad samamoodi edasi minna. Tahaks väga loota, et nad tuleksid näiteks kolmandaks."

Foto: Brit Maria TaelMeeskonna staar - Sander Laht

Laht on Kuressaare talisman, kellest sõltub palju nii riietusruumis kui ka väljakul. Eelmisel hooajal pidi ta tihtipeale üksinda kandma ka rünnakuraskust ja ehkki selle tulemuseks oli viis tabamust, rauges aasta teises pooles temagi jõud.

Kahtlemata on Laht mees, kes võimeline meeskonda vedama, ent esiteks sobib ta kõige paremini väljakule siiski poolkaitsja, mitte puhta ründaja rolli, teiseks vajab ta aga ka kaaslaste piisavat tuge. Kaitses lähtuva asetuse juures kippus seda napiks jääma, tänavu on rivistuses aga teisigi noori ja näljaseid mehi, kes peavad suutma kohustused enda õlgadele võtta.

Foto: Brit Maria TaelKellel silma peal hoida? Joonas Soomre

Kuressaare ridades leidub mitu noort ja huvitavat mängijat, ent Soomrele võiks tänavu olla avanemise aasta. Esiliigas oma lae saavutanuna kolis ta juba mullu suvel Kuressaare ridadesse ning ehkki pooliku hooajaga jäi tema arvele vaid üks tabamus, on ta nüüdseks jõudnud meeskonda sisse elada.

Kiirust ja teravust Soomrel jagub ning hooajaeelsetes mängudes kirja saadud kolm väravat näitavad, et kaaslased on tasapisi õppinud seda ka ära kasutama. Ründekoormuse jaotamiseks on hädavajalik, et Soomre tänavu väravasoone leiaks.

Suurim küsimärk - kas ründavam stiil toob kauaoodatud väravad?

Mullu jäi Kuressaare tabelis löödud väravate arvestuses üsna selgelt viimasele kohale, tahapoole isegi otse Esiliigasse kukkunud Maardu Linnameeskonnast. Läbi aegade on Kuressaaret saatnud kõrgliigas kaitsva meeskonna maine, sest senised treenerid on lähtunud põhimõttest, et esmalt tuleb lukku keerata oma värav, siis võib alles ründamisele mõelda.

Loomulikult tähtsustab ka Roman Kožuhhovski kaitsemängu, ent nagu kontrollkohtumised on näidanud ja Kuressaare mängijate sõnad kinnitanud, mõjub luba julgemini vastase värava poole vaadata innustavalt ja vabastavalt. Et konkurentidega sammu pidada, on saarlastel vaja liigsest alalhoidlikkusest üle saada.

FC Kuressaare
Peatreener: Roman Kožuhhovski
Abitreenerid: Sander Laht, Elari Valmas
Kapten: Märten Pajunurm
EJL-i stipendiaadid: Otto-Robert Lipp, Joonas Soomre
Eelarve: 215 000 eurot (esindusmeeskond)
Koduväljakud: Kuressaare linnastaadion ja Kuressaare kunstmurustaadion
Meeskonna värvid: kollane
Duubelvõistkond: FC Kuressaare II (II liiga lõuna/lääne piirkond)
Kodulehtfckuressaare.ee
Esimene mäng: 7. märtsil kell 13.00 vs. Tallinna FCI Levadia (Sportland Arenal)
Esimene Soccernet.ee telemäng: 14. märtsil kell 16.00 vs. JK Tallinna Kalev (Kuressaare kunstmurustaadionil)

Esialgne koosseis

Väravavaht: Magnus Karofeld.
Kaitsjad: Elari Valmas, Ranon Kriisa, Märten Pajunurm, Mairo Miil, Marco Lukka, Michael Schjönning-Larsen, Tanel Neubauer.
Poolkaitsjad: Sten Penzev, Märten Opp, Rauno Tutk, Sander Seeman, Joonas Soomre, Oliver Rass, Silver Alex Kelder, Daniel Tuhkanen, Nevil Krimm, Sander Laht.
Ründaja: Otto-Robert Lipp.

Eeldatav algkoosseis:

FC Kuressaare - Football tactics and formations

Talvised koosseisumuudatused:

Sisse:

Nevil Krimm (poolkaitsja, Kalju U21-st) liitus klubiga.
Marco Lukka (keskkaitsja, Florast) liitus klubiga.
Tanel Neubauer (kaitsja, Paidest) liitus klubiga.
Michael Schjönning-Larsen (äärekaitsja, Flora U21-st) liitus klubiga.
Daniel Tuhkanen (poolkaitsja, Flora U21-st) liitus klubiga.

Välja:

Nikita Komissarov (poolkaitsja) laenuleping Florast lõppes.
Roland Kütt (väravavaht) lõpetas karjääri.
Rasmus Saar (äärekaitsja) siirdus Florasse.

Hooajaeelsed mängud:

10.01. FC Kuressaare - TJK Legion (PL) 4:0 (Lipp 3, Soomre)
17.01. FC Kuressaare - Pärnu Vaprus (EL) 3:0 (Opp, Soomre, Laht)
25.01. Viljandi Tulevik (PL) - FC Kuressaare 2:2 (Pajunurm, Laht)
30.01. Tallinna JK Kalev (PL) - FC Kuressaare 0:2 (Pajunurm, Laht)
08.02. Maardu Linnameeskond (EL) - FC Kuressaare 0:1 (Kelder)
16.02. Narva Trans (PL) - FC Kuressaare 1:1 (Soomre)
22.02. FC Kuressaare - Pärnu Vaprus (EL) 2:0 (Kriisa, ov)

Võitviikkaotus.
PL - Premium liiga; EL - Esiliiga.

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

võttes arvesse   •  
(84.50.57.***)
kuidagi nadi jälle vaadata et kuressaare visioon pidi olema selline et tiim koosneb peamiselt saaremaa meestest kuid enamik koosseisust ja eeldatavast algkoosseisust on siiski “väljamaalased”. opp ja miil hetkel ainsad kure noored keda usaldadatakse ja ülejäänud noored tuuakse tallinna duublitest. nii paraku ju kuressaare enda noored ei hakkagi põhiraskusi varsti kandma sest II liiga ja preemium liiga vahe on liiga suur et sinna naljalt ühe hooaja pealt tulla kui mõni vanem mängija peaks karjääri lõpetama/lahkuma.
samuti kasutati taliturniiril oma noori minimaalselt

Sisene
Napi praktikaga ajateenija Henri Perk: väravavahi elu ongi selline, et tuleb oodata ja valmis olla!
PREMIUM LIIGA
Luup peale | Levadia sai vaatamata eksituste komöödiale Kaljust jagu ning lõpetas ülipika ja -sünge seeria  (galerii!)
VÄLISLIIGAD
Karl Andre Vallner: mu eesmärk ei ole olla nõrgemas klubis põhiväravavaht, kel on hästi palju tööd
SOCCERNET TV
RISTNURK
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
20
18
1
1
54:14
55
2.
Paide Linnameeskond
20
14
0
6
50:23
42
3.
Tallinna FCI Levadia
21
12
5
4
53:28
41
4.
Nõmme Kalju FC
19
12
2
5
39:12
38
5.
Viljandi JK Tulevik
20
9
0
11
25:36
27
6.
Tartu JK Tammeka
20
6
5
9
22:32
23
7.
JK Narva Trans
21
5
5
11
20:31
20
8.
FC Kuressaare
21
4
6
11
20:42
18
9.
Tallinna JK Legion
21
4
5
12
14:36
17
10.
JK Tallinna Kalev
21
2
3
16
10:53
9
SILM PEALE!

Vaata siit "Silm peale!" värsket lugu!

https://www.zone.ee/
PREMIUM LIIGA ÜLEMINEKUD

Vaata, millised muutused on toimunud Eesti meistriliiga klubides!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

  • E, 19.00 Tammeka U21 - Vaprus (Esiliiga)
  • T, 16.00 Eesti - Venemaa (naiste EM-valiksari)
  • K, 19.00 Tammeka - Kalju (Premium liiga)
  • N, 19.00 Vaprus - Maardu (Esiliiga)
  • L, 13.00 Tulevik - Kuressaare (Premium liiga)
  • L, 16.00 Paide - Kalev (Premium liiga)
  • L, 18.00 Kalev - Saku (naiste meistriliiga)
  • P, 13.00 Kalju - Trans (Premium liiga)
  • KÕIK näidatud mängud ja kava on siin!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
55
Paide Linnameeskond
42
Tallinna FCI Levadia
41
Nõmme Kalju FC
38
Viljandi JK Tulevik
27
Tartu JK Tammeka
23
JK Narva Trans
20
FC Kuressaare
18
Tallinna JK Legion
17
JK Tallinna Kalev
9
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK