Veel üks Vapruse mängija lõpetas karjääri. Prins: iga mängija on arvel, aga midagi pole teha (3)

Ranet Ristikivi (vasakul). Foto: Svetlana Valijeva

Pärnu Vapruse äärekaitsja Ranet Ristikivi (23) lõpetas profikarjääri, teatab klubi sotsiaalmeedias.

Pärnu JK kasvandik Ristikivi liitus Vaprusega 2020. aastal, mil klubi mängis Esiliigas. Sealt tõusti koos üles ning järgnevatel hooaegadel pääses äärekaitsja väljakule üsna vähe. Ta tegi eelmisel hooajal läbimurde, kui osales 20 Premium liiga mängus, lõi värava ja andis väravasöödu. Ristikivi käis tänavu kõrgliigas väljakul 12 kohtumises. Kokku mängis ta Premium liigas 41 mängus.

"Olen otsustanud teha elus täieliku kannapöörde ning minna õppima ja elama Tartusse," ütles Ristikivi Vapruse sotsiaalmeedia vahendusel. "Sain sisse Lennuakadeemiasse ning tunnen, et see on liiga hea võimalus, millest loobuda. Jään Vapruses veedetud aega meenutama heaga, sest sain kogeda suurepärase kogukonnaga palju erinevaid emotsioone. Jään väljaku kõrval kuttidele ja klubile ikka pöialt hoidma ning soovin kogu Vapruse kogukonnale ainult head ja paremat! Aitäh teile, fännid, aitäh kutid, aitäh kogu Pärnule!"

Vapruse peatreener Igor Prins ütles, et klubi jaoks on iga mängija lahkumine valus. "Aga takistada või ümber veenda pole mõtet," lisas ta Soccernet.ee-ga vesteldes.

Ristikivi on neljas Vapruse mängija, kes sel aastal karjääri lõpetanud. Maikuus lõpetas karjääri 22-aastane poolkaitsja Robin Limberg, kes otsustas tööle keskenduda. Augustis pidi putsad varna riputama 18-aastane ründaja Markus Miiter, kellel olid südameprobleemid. Lisaks lõpetas hooaja eel karjääri poolkaitsja Reno Mark.

"Nii kahjuks on," tõdes Prins. "Nagu ütlesin, siis iga mängija on arvel. Terviseprobleemidega pole midagi teha. Üks mängija otsustas töö, teine hariduse kasuks. Ju nad kaalusid ja mõtlesid ning jõudsid otsuseni - mul pole siin midagi teha."

Andero   •
(90.191.4.***)
Taaskord soovin avaldada enda arvamust, mis ei ole kellegi suunas pahatahtlik ega solvav - kui siis konstruktiivne. Esiteks mul on peatreener Igorist kahju, sest tema töö on vahetult seotud juhtkonna visiooni ja tegemistega. Siinjuures jätkaksingi enda mõttega eelmisest korrast, kui portaali viimati oma mõtted kirja panin. Kui niimoodi mõelda, et vapruse enda kasvandikest on sellel aastal karjääri maha pannud 4 mängijat, peatselt tuleb 1 mängija veel (samuti oma kasvandik). Lahkunud on 2 kasvandikku - Tallinna Kalevisse ning nagu ma aru olen saanud, siis üks kahest peaks teenima (kui ei ole juba teeninud) palgalise lepingu. Tsiteerin Vapruse veebilehel seisvat klubi ühte eesmärkidest: "Ehitada klubis jalgpallipüramiid selliselt, et see tagaks pideva noorte pealekasvu esindusmeeskonnale". Kui juba 2 heal tasemel noormängijat on lahkunud teise klubisse, siis ju ei tule pealekasvu. Klubi stipendiaadid mängivad teist liigat ja kuulduste (ainult kuulduste, ei julge kinnitada) põhjal ei soovigi nad esindusmeeskonnas treenida ega mängida. Siin tekib juba manageerimise küsimus, et kuidas teenivad stipendiumid mängijad, kes ei ole nõus panustama jalgpalli. Samal ajal käivad teised noored kindlasti kooli arvelt trennis (kuna esindusmeeskonna trennid on tavaliselt ju hommikuti) ning nad ei saa selle eest ei tasu ega ka õiglast kohtlemist - muidu Paalbergil ei oleks kirjas ainutlt 2 mängu. Mainiks ära ka, et Nigula on teinud juba Tallinna Kalevi esindusmeeskonna eest debüüdi ka ära. Pärnu fännina ma väga loodan, et me ei kaota rohkem häid noormängijaid, sest nii palju noortekoondislasi meil pole kunagi olnud (noorem Limberg, Paalberg, Keskküla, Allas, Dolgov, noorem Kõrre, noorem Nõmm, Mohnja, Põld). Aga sisimas ma soovin, et nad läheksid mujale, sest muidu nad kõik hääbuvad ning see oleks õppetund Vaprusele. Noormängijaid tuleb hoida ning pakkuda neile võimalust nii treenida kui ka mängida esindusmeeskonna eest. Ilmselgelt ei saa kõiki neid noori tuua korraga esindusse ning mõnede jaoks on ilmselgelt vara, aga andekad noored võiksid siiski saada seal rohkem võimalusi. See viib mind taaskord teise mõtteni, mida ma ka eelmine kord välja tõin - vaatasin nii karikamängu kui ka Flora mängu staadionilt. Tegin järgmised järeldused: Sander Kapper ei tohiks mängida Tallinna Kalevi vastu põhikoosseisus, tema tujutsemine ja kesine vorm mõjutavad endiselt väga palju meeskonna mängu. Tahaksin kiita Veensalut Flora mängu esimese poolaja eest (oli särtsakas ja meeskonna üks parimaid), aga ainult esimese poolaja eest, sest teine poolaeg tuli väsimus sisse ning jättis pahatihti äärekaitsja väga raskesse olukorda. Tundub, et Veensalul ongi jaksu ja vormi ühe poolaja jagu hetkel - see pole ilmtingimata halb, sest see üks poolaeg oli ta väga hea. Kauber ei teinud vist ründajana ühtegi pealelööki ning ta jäi lihtsalt aeglaseks seal rünnaklu. Vaprus oli ju tegelt domineerivam pool - nad ei väärinud mängust kaotust. Paraku ründaja Paalberg sai lõpus mõned üksikud minutid. Mulle tundub, et ka peatreener Prins ei ole tegelt rahul nii Veensalu, Kapperi, Kauberi, Nõmme ja vahel ka keskkaitsjate tegevusega. Võiks rohkem manageerida ning rangemalt kohelda liidermängijaid, kui nende tase ei vea välja. Loodan, et Tallinna Kalevi vastu tehakse õiged taktikalised otsused ning Kapperi, Veensalu ja Kauberi mänguaeg ei läheks üle 60 minuti. See mäng tuleb väga võita, meil on seda võitu väga vaja. Tegelt võib ju ükskõik kes sellisel juhul Kapperi asemel äärepoolikus mängida. Miks mitte mängitada oma noort Virgo Vallikut (ka tema mänguaeg ei soosi hetkel tema jätkamist).

Paradoksiaalsel kombel on Vaprus sellises seisus, kus nüüd peavadki noormängijad rohkem mänguaega saama, sest lahkujaid on juba 4-5 tükki - masendavaks muudab selle asja ainult see, et võimaluste tekitajateks pidid olema ise pigem nooremapoolsed mängijad (mitte keegi ei lahku spordiala juurest, mida ta armastab, niisama - miski on armastuse ära võtnud). Ma olen enam kui veendunud, et kui olukord aasta lõpus ei parane või klubi noormängijaid lepingutega siduma ei hakka, siis on nad läinud. Sarnaselt tehtid Kristaliga Paidesse mineku puhul, Nigulaga Kalevisse ning neid näiteid on veel. Noormängijatele ei pea ju teadupärast maksma ka 1000 eurot.

Ma võtan oma pika jutu kokku sellise mõttega - Kogu Vapruse perena tahame jääda omanäoliseks, et meie oma poisid mängiksid ning nad tuleksid peale. Loomulikult on vaja jõudu ka kogenenud ja rohkem näinud mängijate näol, aga kui nende kehv tase võtab ära noorema talendikama mängija mänguaja, siis on see vastuoluline. Ma loodan, et peatreener Igor julgeb teha neid otsuseid, mis on õiged (Flora vastu tundus, et juba liigub asi õiges suunas). Aga ma arvan, et tuleks teha otsused veel jõulisemalt - võibolla see toob vanemate mängija uhkuse ja taseme tagasi. Loodevatasti. Kui Te noormängijaid kuidagi ära ei seo, siis Meil pole kellegagi järgmine aasta hooajale vastu minna - sest lahkujaid tuleb ju veel. Sest kaua ka näiteks Vallik viitsib enam mängida, kui kehvas vormis äärepoolik võtab tema minutid ära või miks mitte ka Vainu.

Rõhutan lõppu, tegemist ei ole solvangu, ähvarduse või muu häbistamisega. Tegemist on Pärnu fänni, mures fänni, arvamusega - mida ma kellelegi peale ei suru ega nõua ka endaga nõustumist. Ma andsin siin kommentaaris endapoolse, võibolla pisut kriitlise, hinnangu. Igaüks võib selle ümber lükata, mitte nõustuda või siis nõustuda. Ma ei taha, et Vaprus - meie klubi - kaotaks ära omanäolisuse. Igasugune ebaõiglus inimeste vastu on vale - seda ka palliplatsil. Kahju, et järjekordne pärnakas võistkonnast lahkus, minu hinnangul oli Ranet eelmisel hooajal väga hea ja oluline mängija Vaprusele, kes oleks pidanud teenima rohkem minuteid - vb Villota asemel. Sest Ristikivi palliga mäng on/oli kordades tugevam. Sellest võin kirjutada mingi teinekord pikemalt. Praeguseks aitab.
Ma loodan, et mu kommentaar puudutab Pärnu inimesi, kes mõtlevad või tunnevad ennast nendes mõtetes ära - kuid sellegipoolest tegemist pole rünnakuga, vaid lihtsalt mõtteavaldusega.
Alati Pärnu eest, võitle Vapper Pärnu - mõmm-mõmm-mõmm!

Aitäh
Kebab   •
(91.129.107.***)
Kui Pärnu tahab, et tuleks stabiilne noorte pealekasv, siis tuleb kolida ,Tallinna, sinna kus Kuressaare ja Paide ees ootavad. Lihtne.
Lamemaalane   •
(46.131.64.***)
Vapruses tehakse ainult ilusat nägu, tegelt paras ussipesa, ükski noormängija sinna ei jää, seal mängivad vennad, treenerite lapsed, omad joped, ülejäänud on tagaplaanil või treenitakse halliks massiks, kellel taipu läheb varem või hiljem minema, kui just Vapruses omajope pole.

ILMATAAT KIUSAS
Levadia ja Trans kupatati 3 minutiks väljakule, et sealt siis jälle lahkuda. Burdakov: arusaamatu, miks!?
Memo | Paide väravamasin lustis tunnikese, Unitedi oma saabus lõpu eel  (galerii!)
PENALTID HIIUL JA NARVAS
Videokohtunik | Kui tagantkätt pead riivata, kas siis on penalti?
TAMMEKA LUSTIS, KALEV KIRUS
Värav lõpuks käes! Milleri tabamus aitas Bohemiansi karika poolfinaali  (+ Kuusk, Poom, Paskotši, Shein)
RANNAJALKA SIRGE SELG
Eesti koondise kapten: paljude jalgpalliliitude jaoks on teema Valgevenega ähmane, me jäime endale kindlaks!  (+ ühisfoto ukrainlastega)
EESTIST HISPAANIASSE
Hispaaniasse siirdunud ja debüütmängus skoorinud Staalfeldt: oskan kohalikega klappida
TÄHED KODUS JA ITAALIAS
MÄNGIJA LUUBI ALL
Ühe jaoks probleem, teise jaoks lahendus ehk Keeruline juhtum nimega Kai Havertz
PREMMI KUUMAD TEEMAD
Udune Albion | Haaland paugutagu kevadeni, Arsenal kahe nädalaga!
TÖÖ KÄIB
ÜHE TEE LÕPP
Vaprusest lahkunud Ristikivi Eesti jalkast: ma ei süüdistaks Pohlakut, sest üks inimene rohkem ei jõuagi
TASKUHÄÄLING
Pikk ette (ja ise järele) | Kaks kaotust, aga kas lootus jäi elama?  (+ Järvela suur uudis)