Viljandi värske profimeeskond peab astuma sammu edasi ka väljakul (0)

Novembris kindlustati püsimajäämine, mis aktiveeris profimeeskonna plaani. 8. märtsil algab uus missioon oluliselt uuenenud rivistusega. Foto: Liisi Troska

Viljandi Tulevikul jääb seljataha märgiline talv, sest solidaarsusmehhanismide kaasabil viidi läbi üleminek professionaalsele esindusmeeskonnale. FCI Levadiast klubiga liitunud Pavel Marin ütleb, et eelhooaja treeningprotsess oli isegi raskem kui viimastel aastatel Levadias.

"See sõltub puhtalt treenerite valikust ja metoodikast. [Sander] Post annab korralikult hagu ja töötame täiega," selgitas Marin. Mitmetele meeskonnakaaslastele on muutus aga veel järsem, nagu peatreener Post ise nentis: "Viljandi senine põhituumik on talunud natuke rohkem koormust kui eelnevalt. Uued täiendused on natuke tugevamad olnud, nemad on koormustega harjunud."

Tulevikuga liitunute hulgast leiame tõesti päris nimekaid mängumehi. Lisaks Marinile toodi sisse teinegi äär, Tartu Tammeka üks võtmemängijaid Sander Kapper. Viimsi JK-st hangiti FC Floras mänginud väravavaht Matheas Madik ja Florast omakorda FC Kuressaares mänginud ründav poolkaitsja Nikita Komissarov. Lisaks mitmed võõrleegionärid, kellest on praeguseks päris kindel vaid Kanada keskpoolkaitsja Jude Barrow ja Austria keskkaitsja Marco Budici liitumine, kuid kaalumisel on veel vähemalt neli meest.

Isikkoosseisu kõrval on oluline areng aset leidnud tingimustes, kuidas hooajaks valmistutakse. "Kõige suurem muutus on see, et eelnevalt oleme treeninud õhtuti, aga nüüd saame treenida hommikuti ja vajadusel ka õhtul," lausus Post, kelle sõnul koguneb nädala jooksul tavaliselt umbes kaheksa treeningut pluss mäng.

REKLAAM

Ka ilmataat oli tänavu erakordselt armuline, lubades treeningprotsessil häirimatult sujuda. Vabandusi seega sisuliselt varrukasse jäänud ei olegi: kõik tingimused on loodud, et meeskond võiks näidata oma täit potentsiaali, mis peaks minimaalselt tähendama mulluse tulemuse parandamist.

Proffidel ja proffidel on siiski vahe

Klubi eelarve on kasvanud 400 000+ euroni (ca 100 000 võrra suurem kui mullu) ning seda selge eesmärgiga jõuda täisprofimeeskonnani. Tuleviku presidendi Raiko Mutle kinnitusel on üleminek kulgenud plaanipäraselt ning efekt isegi ületab klubijuhi ootuseid.

"Töö käigus oleme adunud üha enam, kuivõrd oluline on professionaalseks muutumine võistkonnale ja kui palju on võimalik tänu sellele tööprotsessis ja kvaliteedis juurde panna," ütles Mutle ning kinnitas, et uus töökorraldus aitab kaasa ka kontori-poole töökeskkonnale.

2014. aastast alates Levadias erinevate treenerite käe all mänginud Marin omab otsest võrdlusmomenti ja näeb Tulevikul Eesti ühe tippklubiga võrreldes veel arenguruumi: "Töökeskkond ja tingimused on kindlasti Tallinna klubil paremad, sest kasutada on hall, mis teeb trennide läbiviimise kergemaks. Siin sõltume ilmast. See aasta on vedanud – saan ühe käe sõrmedel kokku lugeda, millal oli väljak lumine või jääs."

Levadias oli ka rohkem taustajõude: "Ei pea muretsema asjade pesemise eest ja taastumise pärast, sest seal on vähemalt kaks massööri, kes hoolitsevad su lihaste eest, ja Pavel Kazakov, tänu kellele on igas trennis puhtad ja kuivad asjad ilusti olemas. Siin seda privileegi pole, peseme ise, ja füsio on üks, tuleb rohkem ise endaga tegeleda, aga see pole mängijatele suureks probleemiks."

Kaimar Saag lõi rohkem kui kolmandiku Tuleviku väravatest, aga vaatab nüüd esimest ringi kõrvalt. Foto: Imre Pühvel

Kapteni vigastus paljastab ohukoha

Suurte muutuste keerises võib tekkida küsimusi uue koosluse kohanemise ja kokkumängu osas. Hooajaeelsete mängude resultaadid annavad märku, et selles plaanis liiguvad asjad ülesmäge: kui esimesest neljast mängust viigistati kolm ja kaotati üks, siis viimased kaks juba võideti.

"Kõik mängijad on saanud mängida ja tulemus ei ole olnud minu jaoks kõige tähtsam," kommenteeris Post, "aga viimastes mängudes on tuumik natuke pikemalt mängida saanud ja selle pealt tuli ka kaks võitu järjest."

Peatreeneri hinnangul on kollektiivi kokkusulandumine läinud oodatust pareminigi: "Tõesti on palju uusi mängijaid ja ega see üksteisega harjumine lihtne pole, kõik võtab aega, aga praegu võib rahule jääda. Ei ole ideaalne, aga võib rahul olla."

Marini sõnul on kokkumäng "okei", kuigi see vajab veel arusaadavalt lihvimist. "Kindlasti ootame Kaimarit ka tagasi, igatseme tema kvaliteeti rünnakul," viitas ta kapten Kaimar Saagi vigastuspausile, mis kestab prognoosi kohaselt maini.

Saagi vigastus paljastab ühe peamise ohukoha, mis Tuleviku koosseisu uurides silma hakkab: komplekteeritus näib pigem õhukesena ning seda eriti tipuründes, mida mehitab Saagi puudumisel Kristjan Kask, kes on sel positsioonil küll varemgi mänginud, aga mitte põhikohaga.

Kõrged standardid toovad ka probleeme

Varasemast kõrgemate standarditega on kaasnenud osade seniste tugitalade kõrvaleastumine. Alates eelmisest suvest on tipptasemest loobunud nii Indrek Ilves, kes lõpetas mängijakarjääri, kui ka Kristen Kähr, Rasmus Alles ja Rainer Peips, kes taandusid esiliigas pallivasse Vändra Vaprusesse.

Mängijakarjääri lõpetas ka praegune abitreener Janar Õunap ning kõrgeima taseme püüdlemisest loobujaid on olnud teisigi. Lisaks lahkusid kõik mullused võõrleegionärid ja paar mängijat naasesid laenult teistesse Eesti klubidesse, nii et kokkuvõttes on Tuleviku esindusmeeskonna read selgelt hõredamaks jäänud.

"Praegu ei muretse. Need, kes on, on tugevad, ja vajadusel saab ka altpoolt mängijaid üles tuua," kommenteeris koosseisu sügavust peatreener, kelle valik saab hooaja eel tõenäoliselt veel ka täiendust.

Noorte kaasamine võib aga problemaatiliseks osutuda, sest professionaalse esindusmeeskonna ja tugevuselt neljandas liigas mängiva järelkasvuvõistkonna vahe on suur. "Eks see vahe on olemas," nentis Post, "nad treenivad omas keskkonnas ega saa kooli ja muude asjade tõttu meiega praegu trenni teha, aga vajadusel saab sealt mängijaid ülespoole ikkagi võtta."

"Nendele poistele tuleb aega anda. Vanuse poolest on nad ju justkui U19 võistkond," lisas järelkasvu kohta Mutle. "Vara oleks praegu, me ei pane neile survet peale. Muidugi me ootaks võimalikult ruttu noorteklassist mängijaid, aga me anname neile rahulikult aega omas keskkonnas. Neil on korralik võistkond korralike treeneritega ja korralik treeningprotsess, nad saavad seal rahulikult küpseda, et õigel ajal üles tulla."

"Väravavahid käivad pisteliselt esindusmeeskonna treeningutel ja pigem on ka vastupidi – mõned mängijad, kes on esindusmeeskonna koolipoisid, saavad duubli juures trenni teha, kui koolipäevadest on raske ära saada," lisas klubi president esinduse ja duubli seotuse kohta.

Talvised kontrollmängud läksid tõusvas joones. Foto: Oliver Tsupsman

Otseseid konkurente neli, viis või üheksa

Tuleviku eelmine hooaeg kulges üle kivide ja kändude, kui püsimajäämine kindlustati lõplikult alles novembris. Lõpptabelis hõivati seitsmes koht, aga nende ees olnud Narva Transist jäädi maha 20 punktiga, mida sel aastal lubada ei tohi.

"Kindlasti me tahame oma kohta parandada võrreldes eelmise aastaga," lausus Post ja loetles otseseid konkurente: "Narva võib seal olla, Legion, Kuressaare, Kalev." Bravuurikalt üles tulnud Legion on sihikule võtnud esineliku, aga Post näeb neid pigem enda kaaluklassis: "Eks neil on ka suured ambitsioonid ja eks ole näha, aga ma ei usu, et sealt midagi väga kõrget tuleb. Kindlasti ei taha ma uskuda, et nad mängiksid eurokohale."

Klubi president konkreetselt mõõdetavaid sihte ette ei pane: "Ühtegi numbrit mina isiklikult ei jälgi – et peaks olema mingi koht, väravate vahe või punktide summa. Ma tahan näha sportlikult võimalikult edukat hooaega ja kindlasti sõltub see väga paljudest erinevatest aspektidest, sealhulgas vastastest. Ma vaatan mängijatele individuaalselt ja hooajale tervikuna otsa ja alles siis oskan ma anda hinnangu, kas on oma tase välja mängitud või mitte."

"Kõik on meie peamised konkurendid. On tugev esinelik ja siis ülejäänud on kõik väga tugevad konkurendid omavahel," uskus Mutle.

Marini sõnul käib iga päev töö selle nimel, et kõigilt klubidelt punkte võtta. "Mina ei karda ühtegi vastast ja tahan, et ka minu klubikaaslastel oleks sama hoiak, sest muidu pole mõtet jalgpalli mängida, kui enne mängu juba värised hirmust. Seega minu ja klubi jaoks on kõik üheksa võistkonda otsesed konkurendid. Aasta lõpus tabel näitab, kuhu me välja jõuame."

Foto: Viljandi TulevikMeeskonna staar – Pavel Marin

SC Reali kasvandik on alles 24, aga omab Premium liiga tippklubist kogemusi juba kuue hooaja jagu, põigates vahepeal pooleks aastaks ka Levadiast Soome. A-koondises üheksa mänguga ühe värava löönud mees tegi nüüd sammu tagasi, et alustada uut tõusu.

"Olen Viljandis hästi kohanenud. Kõikidega on hea klapp ja tundub, et võistkond on mind omaks võtnud. Tunnen mängudes, et olen tiimi oluline lüli, ja seda vastutust olen ma igatsenud. Antud hetkel naudin enda rolli meeskonnas," ütles ta.

Isiklikud eesmärgid hooajaks? "Tahan aidata Viljandit maksimaalselt, panustada väravatega ja söötudega, kinkida meie poolehoidjatele vägevat emotsiooni. Tahan olla resultatiivne ja mingid numbrid on mul endal peas olemas, aga need ma jätan enda teada."

Foto: Liisi TroskaKellel silma peal hoida? Alex Roosalu

Sander Posti sõnul ootab ta tänavu tõsist läbimurret just Roosalult (20). "Ta on mänginud mitmeid aastaid meie juures ja hetkel on ta heas vormis," lausus peatreener ja kinnitas, et tema näeb universaalset mängijat praegu keskkaitsjana.

Eesti U21-koondislane kannab Tulevikus põhirolli juba kolmandat hooaega ning kui varem viibis ta Levadiast laenul, siis nüüd on ta püsivalt Viljandiga seotud.

Lisaks Roosalule tasub silma peal hoida ka 19-aastasel kanadalasel Jude Barrow’l, kes on end keskväljal kiiresti kehtestanud.

Suurim küsimärk – kes lööb väravaid?

Kaimar Saag oli eelmisel hooajal Tuleviku absoluutne võtmemängija, lüües koguni 37% meeskonna väravatest, mis tähistas kogu Premium liiga kõrgeimat osakaalu. Vigastuse tõttu jäi aga tema tänavune ettevalmistus katkendlikuks ning palliplatsile oodatakse teda tagasi alles mais.

Et ründavaid mängijaid on meeskonnast lahkunud veelgi, asemele pole aga praeguse seisuga toodud kedagi peale ründaja all tegutseva Nikita Komissarovi, siis tekib õigustatult küsimus: kes hakkab väravaid lööma?

"Kristjan Kask on praegu seal hästi mänginud,"  lausus Post ründevaliku kohta. "Ideaalis võiks seal muidugi olla rohkem kvaliteetseid mängijaid, aga arvestades meie seisu peab sellega hetkel rahul olema, mis on. Tipuründaja kohta saavad mängida mitmed mängijad, kellele see ei ole naturaalne positsioon, aga kes tulevad seal hästi toime."

Viljandi JK Tulevik
Peatreener: Sander Post
Abitreener: Janar Õunap
Väravavahtide treener: Rait Oja
Füsioterapeut: Merlin Parkel
Kapten: Kaimar Saag (varukapten Gerdo Juhkam)
EJL-i stipendiaadid: Tanel Lang, Illimar Loigo, Kristjan Kask, Matheas Madik, Alex Roosalu, Gustav-Hendrik Seeder
Eelarve: 400 000+ eurot (kogu klubi)
Koduväljakud: Viljandi linnastaadion ja Viljandi kunstmuruväljak
Meeskonna värvid: kollane ja must
Duubelvõistkond: Viljandi JK Tulevik U21 (Teise liiga lõuna/lääne tsoon)
Koduleht: jktulevik.ee
Esimene mäng: 8. märtsil kell 15.00 vs. Tartu JK Tammeka (Tartus Sepa staadionil)
Esimene Soccernet.ee telemäng: 14. märtsil kell 13.00 vs. Tallinna FCI Levadia (Sportland Arenal)

Mitteametlik koosseis:

Väravavahid: Kaupo Kruusmäe, Matheas Madik, Karl-Romet Nõmm.
Kaitsjad: Martin Allik, Marco Budic, Mark Edur, Alex Roosalu, Gustav-Hendrik Seeder.
Poolkaitsjad: Jude Barrow, Sander Kapper, Nikita Komissarov, Tanel Lang, Illimar Loigo, Pavel Marin, Herbert Velleste.
Ründajad: Kristjan Kask, Kaimar Saag.

Eeldatav algkoosseis:

Viljandi Tulevik - Premium liiga - Football tactics and formations

Talvised koosseisumuudatused:

Sisse:

Jude Barrow (Kanada keskpoolkaitsja) liitus klubiga.
Sander Kapper (ääremängija, Tammekast) liitus klubiga.
Nikita Komissarov (poolkaitsja, Kuressaarest) liitus klubiga.
Matheas Madik (väravavaht, Flora U21-st) liitus klubiga.
Pavel Marin (ääremängija, Levadiast) liitus klubiga.
Marco Budic (Austria keskkaitsja, Tabasalust) liitus klubiga.
Jeremiah Dabrowski (Poola äärekaitsja, Vaasa Palloseura duublist) viibib testimisel.
Galaye Gueye (Senegali poolkaitsja, Diamano de Fatickist) viibib testimisel.
Ayoub Sadki (Soome ründav poolkaitsja, Kiffen 08-st) viibib testimisel.
Jonas Tossou (Benini ründaja) viibib testimisel.

Välja:

Ridwan Babatunde (Nigeeria kaitsja) lahkus klubist.
Romeo Da-Costa
 (Benini ääreründaja) lahkus klubist.
Indrek Ilves (ründaja) lõpetas karjääri.
David Onyeanula (Nigeeria ründaja) siirdus Malta kõrgliigasse.
Ingmar Krister Paplavskis (väravavaht) laenuleping Florast lõppes.
Rainer Peips (ründaja) laenati Vändra Vaprusesse.
Vladislav Zanfirov (äärepoolkaitsja) laenuleping Levadiast lõppes.
Kaur Tomson (poolkaitsja) lõpetas tipptasemel.
Janar Õunap (kaitsja) lõpetas karjääri.

Hooajaeelsed mängud:

11.01. Viljandi Tulevik – Pärnu Vaprus (EL) 1:1 (Peips)
18.01. Maardu Linnameeskond (EL) – Viljandi Tulevik 2:0
25.01. Viljandi Tulevik – FC Kuressaare (PL) 2:2 (Kask 2)
01.02. Viljandi Tulevik – TJK Legion (PL) 1:1 (Tossou)
08.02. Tallinna Kalev (PL) – Viljandi Tulevik 1:3 (Kapper, Kask, Marin)
22.02. Narva Trans (PL) – Viljandi Tulevik 0:1 (Marin)

Võitviikkaotus.
PL - Premium liiga; EL - Esiliiga.

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
LEGEND LAHKUS
Maradona võitlus kartellide külje all
MEISTRITE LIIGA
Luup peale | Kui mõistust jagati, oli Vidal ... kus?
TERE TULEMAST TAGASI, VAPRUS!
Premium liiga parimad ja halvimad üleminekud 2020
PÕHJALIKUD JUTUAJAMISED
TASKUHÄÄLING
Pikk ette (ja ise järele) | Kalju ja Flora mängisidki nagu meeskonnad, kel tabelis nüüd 25 punkti vahet
SOCCERNET TV
RISTNURK
REKLAAM
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
27
24
2
1
67:16
74
2.
Paide Linnameeskond
28
20
1
7
72:32
61
3.
Tallinna FCI Levadia
27
16
6
5
64:35
54
4.
Nõmme Kalju FC
28
14
7
7
48:22
49
5.
Tartu JK Tammeka
28
8
8
12
33:44
32
6.
Viljandi JK Tulevik
28
9
4
15
30:46
31
7.
Tallinna JK Legion
29
7
7
15
23:43
28
8.
JK Narva Trans
29
6
7
16
30:46
25
9.
FC Kuressaare
29
5
8
16
27:62
23
10.
JK Tallinna Kalev
29
5
4
20
19:67
19
HOOAEG LUUBI ALL

Loe Soccernet.ee põhjalikke Premium liiga hooaja kokkuvõtteid!

SILM PEALE!

Vaata siit "Silm peale!" värsket lugu!

https://www.zone.ee/
TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
74
Paide Linnameeskond
61
Tallinna FCI Levadia
54
Nõmme Kalju FC
49
Tartu JK Tammeka
32
Viljandi JK Tulevik
31
Tallinna JK Legion
28
JK Narva Trans
25
FC Kuressaare
23
JK Tallinna Kalev
19
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK