Voolaid: kõike nagu oli, aga nüüd on vaja lollustest lahti saada (ei tea, mis tast saab, aga töötab esialgu edasi) (7)

Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Karel Voolaid pidas teisipäeva õhtul oma viimase mängu Eesti A-koondise peatreeneri kohusetäitjana. Kas ta saab püsivalt selle töö omale või mitte, ta ei tea, aga ta töötab igatahes edasi seni, kuni vähegi võimalik. Hollandilt saadud 0:5 kaotuse järel tõdes ta, et lollustest on vaja lahti saada.

"Endal oli treenerina väga hea meel näha võistkonna reaktsiooni kahele väravale. Ei olnud kaevikusse pugemine. Jätkati tõelise võistkonnana. Teisel poolajal nägin, et selle pinge ja väsimuse all, kui keha ei tule kaasa, läheb pea ka kaotsi ja siis hakkavad sellised koolipoiste eksimused või lollused tulema. Täna paraku niimoodi oli," ütles Voolaid lõpuvile järel ajakirjanikele.

"Teatud olukordades täna ikkagi Karol [Mets] ja Joonas [Tamm] - oli näha, sest nad olid näoga minu poole - olid väsinud ja otsisid kaaslasi, kes ideeliselt olid olemas, aga neil tekkis selline hetk, et nad ei taju, kui ohtlik see kõik on, kui nad hakkavad näiteks palliga purjetama.

REKLAAM

Vastased passisid neid momente ja olid kohe valmis karistama. Kaks-kolm väravat tulid oma jamade pealt. Ütleksin samas, et see ei olnud bravuurist, vaid väsimusest. Kui on bravuur, siis sulle lüüakse vastu näppe ja ma ütlen, et see on jama, see ei ole võistkonna distsipliinist kinni hoidmine. Aga praegu nad ei teinud seda sellepärast, et nad ei pidanud distsipliinist kinni, vaid nad lihtsalt olid nii läbi omadega, et nad seepärast ei leidnud neid kaaslaseid," arutles Voolaid.

"Meil peab tekkima võistkonnas arusaam, et igalt mängijalt peab tugi tulema, millal peame leidma ka pikemad käigud. Eks me oleme neist palju rääkinud, aga ma näen ja tajun kõrvalt, et see ongi see mängijate kõrge klass, kui nad suudavad adekvaatselt väga rasketes olukordades lõpuni mõelda. Meil läheb praegu teatud hetkedel nii keeruliseks, sest see pinge ja vastaste kohalolek tekitab peas kaose. See ei olnud terve mäng, aga teatud hetkedel oli ja see maksab sulle kurjalt kätte," rääkis Eesti peatreener.

Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Kuigi teemaga on palju tegeletud ja sellest ka räägitud, siis taas jäi Eesti hätta kasti tulevate tsenderdustega, millest löödi kaks esimest väravat. Voolaid: "Mingid sentimeetrid igasuguseid lihaseid, pikkusi ja ma ei tea mis imeasju oleks juurde vaja. Tõenäoliselt on tegemist meie valikus olevate persoonide isikuomadustega. Tõenäoliselt [Ronald] Koeman ei pea [Virgil] van Dijki ja [Matthijs] de Ligtiga väga palju tsenderduste kaitsmisega vaeva nägema. Ta pigem viib mingid mängufilosoofiad nendeni, isegi Saksamaaga mängus. Küll see van Dijk ütleb, et seal on see [Timo] Werner, aga milles probleem, ma saan hakkama, sa ei pea mulle õpetama, kuidas tsenderdust kaitsta!

Aga me ei saa indiviididena otseselt öelda Joonasele või Karolile, kuidas nad peavad tsenderdusi kaitsma, vaid pigem, kuidas nad leiaksid vastased. Aga üks moment, kui pall on õhus ja kolm-neli mängijat teevad risti liikumised, siis need ongi sellised.

Mihkel [Ainsalu] oli ka [Nathan] Akega õhuvõitluses duellis, nad põrkavad seal õlgapidi kokku, aga Premier League'i vend suskab selle ikka oma peaotsaga ära. See on võib-olla isegi selline paratamatus või loogika. Miks ta ei peaks ära lööma Mihkli vastu? Või mis võluvitsaga löödud see Mihkel Eesti liigast tulnuna on, et ta selle Ake pikali lükkab seal kastis? Kätega lähed külge - pennal.

Sellised kasti lennutatud tsenderdused on tõenäoliselt sada aastat vanad efektiivsed asjad jalgpallis. Jätkuvalt on nad ka kõikidele tippmängijatele raskuseks. Kas see pall lendab kiirelt või vaikselt, pole vahet, aga kui ta leiab oma kaaslase üles, on see üks kõige raskemaid elemente kaitsemängijatel takistada."

Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Positiivne pool palliga mängust. "Seal on mingid märgid. Ma ei ole nii roosade prillidega, et ütlen, et näete, see ongi Karel Voolaidi jalka ja vot see nüüd toimib 90 minti. See tegelikult ei toimi nii. Aga mängijad peavad saama meilt seda signaali, et see on jalgpallis okei niimoodi mängida ja selliseid episoode mängust valida, kus on kõige õigem seda teha, kus on see loogiline, et okei, nüüd vastane andis, nüüd me nii reageerime.

Kui vastane paneb meid väga suure surve alla, peame hammaste kriginal suruma end üksteisele lähedale, rusikad pihku võtma ja võitlema. Võib-olla 10 minutit, 15, ma ei tea. Aga kui tekib jälle hingamisruum, peame reageerima. Kui me nüüd ei kasuta seda võimalust ära, siis ma ei tea, mis valemiga me jõuaksime lõpuni mängida, kui me läheme ette lööma ja lihtsalt järele jooksma. Kuigi ka see on meie strateegias sees.

Mängijad valivad praegu väga hoolega, kas nad raiskavad Erikule (Erik Sorga - K. E.) selle palli sinna ette või mitte. Ju siis nende silmade läbi nad ei leia nii palju neid käike, aga see ei ole võistkonnas keelatud. Ei ole, et [Sergei] Zenjovile ei tohi üles temposse anda. See on isegi täiesti nõutud.

Kohati oli täna kontraid, positsioonimängu - kõike nagu oli ja see oli hea, aga nüüd on vaja nendest lollustest lahti saada. Nüüd on vaja mängijaid füüsiliselt tugevamaks saada. Igasuguseid agasid on, mida tahaks ruttu paremaks saada."

Samal tööpostil jätkamisest. "Ma ei teagi, kas see on küsimus treeneritele. Ma ei saa ju vastata juhatuse eest. Ma ei oleks seda tööd vastu võtnud, kui ma pikas perspektiivis ei oleks uskunud oma võimetesse sellele võistkonnale midagi anda. Mul on jätkuvalt see soov olemas. Teised inimesed on otsustajad, mitte mina," sõnas ta.

Koondise positsioonist. "Kui sa mängid tugevate vastastega, oled sa peale mängu teelahkmel, et okei, kas lööd käega ja nii ongi ja polegi midagi teha ja vahet pole, kes Eesti koondisega Hollandi vastu mängib - tal ei ole varianti. Aga see ei ole nii! Ma ei läheks lennuki peale ja ma ei valmistaks mängijaid treeningul ette ja ma ei peaks nendega individuaalvestluseid või ei annaks võistkonnale sõnumeid, kui ma ei usuks sellesse.

Ma tean, et ühel heal päeval jälle mingi sähvakas tuleb - et saada neid rohkemaks, tuleb uskuda sellesse, mida me teeme. Ma olen eluaeg uskunud, kui ma olen noortekoondistega töötanud, et me võime suurtele raskuseid tekitada.

Tegelikult on Läti ja Leedu need kõige peamisemad eesmärgid, et ka neist olla konstantselt paremad. Mõnikord me kipume võrdlema end väga kauge eliidiga. Tegelikult need vahepealsed tiimid on meie jagu. Aga neid vahepealseid oli meil selles valiktsüklis ainult Valgevene. Põhja-Iirimaa on ikkagi eliit - ta on teistmoodi eliit, sest neil ei ole neid palliga supervendasid, keda mitmekümne miljoni eest müüakse, aga neil on mõnemiljonilised väga head kaitsjad. Nad on ikkagi eliitjalkamaa.

Tagumised kaks koondist kõikidest alagruppidest - need on tegelikult meie päris mõõdupuu. Aga nendega me ei saanud kuus korda rinda panna, et nüüd öelda: okei, me ei saa nendegagi hakkama."

Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Taijo Teniste vahetusest. "Seal oli reielihasega mingi probleem. Kaspar Rõivassepp proovis seal aidata medikamentidega, aga mingi krambitaoline asi oli seal. Taijo ütles, et jalg vajub läbi ja ei saa pidurdada. Joosta sai kiiresti, aga pidurdada ei saanud, jalg vajus tõntsiks. Mis iganes see oli, selliseid märke koondiselaagri sees ei olnud. Kuskilt järsku see välja lõi ja pidime tegema selle vahetuse."

Koju minemisest ja edasi töötamisest: "Praegu on minu leping detsembri lõpuni, kui ma ei eksi. Ma lähen koju tagasi ja me töötame tiimiga edasi. Ma ei anna täpselt pead, mis kuupäevad mu teiste treenerite lepingutes sees on, aga me kõik omavahel räägime, et kui läheme tagasi Eestisse, on järgmised koosolekud, kokkuvõtted, hakkame mängijatega suhtlema, osad käivad ringidega puhkustel ära. Mingi moment on vaja hakata lennukipileteid tellima, et Madis [Vihmannile] või kellele iganes külla sõita. Plaanid liiguvad meil selles suunas. Eks siis näeb, kas need tulevad kasuks või mitte. Aga ma mõtetes töötan kogu aeg edasi. Me ei lülita end välja."

SEOTUD PILDIGALERII
Fotograaf: JANA PIPAR
SEOTUD LOOD
SEOTUD MÄNGUD
Kommentaarid

Juan Pablo Ramirez   •  
(213.219.106.***)
Oota,aga mis kondi võtmisest sai?
Anonmne3   •  
(83.245.250.***)
Voolaid out
opinion   •  
(84.50.115.***)
Ütleme nii, et Voolaidi ideed on õiged. Ikka kaitsest poolkaitse või rünnakule vaja minna lühikeste söötudega aga probleem on selles, et seda teha, peavad olema päris osavad kaitse ja keskvälja liini mängijad, väga hea esimese sööduga ja söödud peavad olema mitte taha, vaid ette. See on väga lihtne, vaja lugeda õigete söötude %, kaitse liini mängijatel (just omal poolel). See % on tohutult madal. Palli omaks võtmine pinge all. Tohutul madal %. Pall lendab 5 meetri kaugusele meie meeste omaks võtmisest. Peaks olema mingi 4-5 Kostjat, kes suudaks seda palli lükata. Miks see kõik juhtub? Sest individuaalselt 98% eesti mängijatest on väga nõrgad. Miks ona nõrgad on? Siin on 2 põhjust. Ei ole häid laste treenereid, kes saavad seda tehnikat neile anda. Õpitakse ainult fuusikat, kuna tehnikat ei oska. Selle pärat tulevad sellised järgpallurid. Objektiivselt rääkida, et kui jätkud nii nagu ta oli viimased ca. 20 aastat siis mingit tuleviku ei tule, võib rääkida mida tahes aga tulevit tuleb siis, kui midagit tehakse selle üle.
Veel kord ütlen, et süüdi on juhatus, neid ei ole mingit strateegiat, kuidas asja parandada. Treener antud situatsioonis mõtetu inimene. Võib panna Pep Guardiolat aga kui mängiad ei suuda, treeneri mõtted ellu viia..... Probleem on juu nii selge!
Ma annaks hea nõu, et lähimatel aastatel Kostja lõpetab oma karjääri, et on vaja teda, näiteks Dmitrievi, Tarmo Kinki, need on vähesed jalgpallurid kes saavad midagit anda noortele, just selle tehnika poolel, loomulikult mingit välismaa selle ala spetsialistid on teretulnud. Nad peavad reaalselt nende noortega kõvasti trenni aastaid tegama.
Tänapäevane olukord on selline, et need 18+ mängijad mis eestis on juba, kahjuks on 99% mõtetud, neid kuskile müüa ei saa, noh soome või norra ehitusele. Et oleks vaja kõvasti tööd teha poistega vanuses 9-14, kes ikka reaalselt tahab jalgpalliga ennast siduda!
14-16 aastane eesti jalgpallur peab sõitma eestist ära, ja mängima ca. 4 aastat , saksa, holland, hispaania, iglismaa jalgpalli koolides, siis võib tulla mingi koondise arend. Sest võtta see "Flora" mängia 25 aastase, kes on mänginud eesti liivakastis ja vastaseks on mingi Depai, noh naeruväärne mõelda, et kui meie treeneri vahetame siis tuleb see tulemus. Absurd jätkub!!!
Pierre   •  
(85.253.10.***)
Noh, kui oleks minu teha, siis Voolaid enam ei töötaks koondisega. Sest teeme asja lihtsaks. Ma ei tea, millist kuradi juttu see mees oma mängijatele rääkinud on, aga Hollandi mängu esimene poolaeg näitas ära meie täieliku ebaprofessionaalsuse ja otsustusvõimetuse. Palliga mängida ei julgetud. Puudus igasugune tegutsemise enesekindlus. Sealt ka pidevad vead isiklikus tehnikas. Vastase kasti juurde jõudnuna, söödeti pall tagasi oma väljakupoolele jne jne. Mida kuradit see treener seal teeb?, küsis ka mängu vaadanud jalgpallikauge inimene. Täielik kuradi rahvaliiga kamanda on meil väljakul! Ja isegi seal mängitakse põhimõttekindlamalt! Aga meil pole ju mitte midagi! Keegi ei saa aru, mida nad väljakul tegema peavad, kuidas sirgjoonelisemalt tegutseda, kes keda milal katab jne. Kohe nahhui saata see kuradi Voolaid ja Anniste ja ülejäänud tolbajoobid. Vsjoo. Ja tuleb raha alla panna ja siia lõpuks üks korralik treener etteotsa panna. Mäletagem, samamoodi puterdasid ka Põhja-Iirimaa ja Soome koondised, vahetati treenereid kuniks tuli tulemus! See mis praegu väljakul toimub, on huinjaa! Mingit märki, et pardal on tugev treener, pole! Ja see on fakt! Vaadake seda mängu ise, herr Pohlak (aga ta ei jaga ju sellest mängust midagi, pikendas ka perhssoniga lepingut, kuradi luftikusti raisk) ja võtke sinised prillid eest. Sellise jama rääkimine ilusaks ei ole enam võimalik. San Marino, Liechtenstein ja Eesti....valikturniiril sama tulemus. Ja kiidame takka! Ei! Aitab! Asjad on vaja tõsiselt kätte võtta. Lolli mängimine tuleb ära lõpetada.
Steve Kullus   •  
(176.46.111.***)
Mentaliteet on väga hea, ambitsioonikas. Näha on, et rõhku on pandud teistsugusele mängu ülesehitamisele. Oluliselt rohkem proovitakse pressi alt välja tulla söödumänguga ja palli vallata ja seda ka suurte vastu, mis tõi kaasa ka suuri eksimusi, kuid iga muutus nõuab harjumist. Suund mulle meeldib, loodetavasti Voolaid saab jätkata.
Juan Pablo Ramirez   •  
(213.219.106.***)
Teistsugust mängu mängiti vaid siis,kui Holland oli omad ära löönud ja lasi seda teistsugust mängu mängida.Kuniks puuduvad elementaarsed jalgpalli alused(palli omakssaamine,liikumine ja söödutäpsus)pole vahet,kas eesotsas on Voolaid või mõni muu treener.
Kristo Koppel   •  
(195.80.111.***)
Treenerivahetus ei muuda kahjuks midagi. Seni kuni mehed on nõrgad, on ka koondis nõrk.

Sisene
EESTI KOONDIS
Koondise nimekiri: Häberli valikusse kuulub esmakordselt Shein  (+ Kuusk ja Hein)
PREMIUM LIIGA MÄNGUPÄEV
KÕLAVAD ARVAMUSED
SUUR SAMM
Vlasi Sinjavski sõlmis pika lepingu Tšehhi tippklubiga
EESTLASED VÕÕRSIL
PAIDE LEGENDI RÕÕM
Paide jalgpallilegend Viktor Mets tähistab karikavõitu eksootilise istiku ja ilusate mälestustega
PAIDE ESIMENE KARIKAVÕIT
Luup peale | Paide pani märgi maha ja Voolaid tõestas, et oskab võtta suuri võite. Kalju jäeti jälle Euroopast kõrvale
KES, KAS JA KUS EKSIS?
Videokohtunik | Levadia penalti osutus pehmeks, Narvas ja Pärnus jäid punased märkamata
RISTNURK
REKLAAM
REKLAAM
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
13
12
1
0
36:7
37
2.
Tallinna FCI Levadia
14
12
1
1
33:4
37
3.
Nõmme Kalju FC
13
9
2
2
26:11
29
4.
Paide Linnameeskond
14
8
1
5
37:16
25
5.
FC Kuressaare
14
6
1
7
15:21
19
6.
Tartu JK Tammeka
14
4
2
8
15:26
14
7.
JK Narva Trans
13
4
0
9
15:23
12
8.
Pärnu JK Vaprus
14
2
1
11
15:39
7
9.
JK Tallinna Kalev
14
2
1
11
11:43
7
10.
Tallinna JK Legion
13
2
4
7
11:24
6
SILM PEALE!

Vaata siit "Silm peale!" värsket lugu!

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
37
Tallinna FCI Levadia
37
Nõmme Kalju FC
29
Paide Linnameeskond
25
FC Kuressaare
19
Tartu JK Tammeka
14
JK Narva Trans
12
Pärnu JK Vaprus
7
JK Tallinna Kalev
7
Tallinna JK Legion
6