Aste madalamale neljakordse Poola meistri ridadesse siirdunud Ojamaa: pärast Legiat pole ma sellise suurusega klubis mänginud (2)

Foto: Gertrud Alatare

Eelmisel nädalal Poolas klubi vahetanud Henrik Ojamaa (28) liikus küll ühe liigataseme võrra allapoole, aga sellest ta suurt numbrit ei tee. Lodzi Widzew lihtsalt ongi nii suurte eesmärkidega, et esiliigasse tõustes oleks nad hoobilt ka seal suurima eelarvega klubi.

Külmad faktid on küll sellised, et Ojamaa vana koduklubi Legnica Miedz mängib ühe liigataseme võrra kõrgemal ehk esiliigas ja jahib taas pääsu kõrgliigasse, ent liigade võrdlemisele Ojamaa eriti aega ei kulutanud. "Ütlen ausalt, et teise liiga tasemest ma selle klubivahetuse puhul ei mõelnud, sest eesmärk on ainult üks: tõusta Widzewiga esiliigasse ja sealt juba Ekstraklasasse ning arvan, et see on reaalne plaan," teatas Ojamaa. Kõigest lähemalt räägib ta Soccernet.ee-le juba ise.

Olid sel hooajal Poola esiliiga tabeli esimese poole meeskonnas põhimees ja teenisid stabiilselt mänguaega. Miks otsustasid aste madalamale kolida?
Esiteks on Widzew Poolas selline klubi, kuhu tahaksid minna peaaegu kõik Poola esiliiga mängijad ning ka osa Poola Ekstraklasa mängijatest. Seda näitab hästi näiteks see, et meie tipuründaja Marcin Robak oli eelmisel aastal Poola Ekstraklasa parimate väravaküttide tabelis 18 väravaga teine ning poolakatest esimene. Tal olid pakkumised väga paljudest Ekstraklasa klubidest ning ka esiliiga suurtest, näiteks Miedzist, kuid ta valis Widzewi.

Meie 28-aastane keskpoolkaitsja (Mateusz Mozdzen - R. V.) tuli suvel otse kõrgliigast Widzewisse, olles eelnevalt oma karjääri jooksul mänginud Poola tippklubi Poznani Lechi eest viis hooaega.

REKLAAM

Enamus Widzewi üleminekuid on Poola-sisesed, aga välisliigadest on sellel hooajal võetud kaks mängijat: Horvaatia kõrgliiga seitsmenda klubi põhikeskkaitsja (Krystian Nowak - R. V.) ning ääreründaja (Christopher Mandiangu - R. V.), kes enne Widzewisse tulekut viimasel poolaastal mängis Bulgaarias ja lõi seal kõrgliigas 14 mänguga 6 väravat.

Teiseks mulle meeldib olla osaline millestki suurest ja huvitavast. Analüüsides klubi koosseisu ning eelarvet, siis Widzewil on sel aastal reaalne võimalus tõusta järgmisele liigatasemele ning omakorda juba kõrgliigasse pärast järgmist hooaega. Selline väljakutse meeldib mulle väga.

Foto: Liisi Troska

Kindlasti on ka minu enda tingimused mulle tähtsad ja muidugi kuulsad Widzewi fännid: 
mängijana on ikkagi eriline tunne mängida iga kodumäng peaaegu 17 000 inimese ees väga ägedal staadionil.

Iseloomusta Widzewi ründajate osakonda ning kellega sa mänguaja nimel konkureerima pead. Kui reaalne on sul seal meeskonnas liidriks kerkida?
Tipuründes on meil kindel põhimees Robak, aga toetava ründaja ning äärepoolkaitsjate positsioonidele on palju häid variante ning peatreener vahetab mängijaid palju.

Kes on minuga koos mänginud või töötanud, teavad, et liidriks kerkimine pole minu jaoks kunagi olnud eesmärk. Mulle väga meeldib toetada noori mängijaid ja teha kõik selleks, et meeskonda aidata. Kui ma niimoodi loomulikul moel muutun üheks meeskonna liidriks, siis saan selles rollis hästi hakkama, aga tänasel hetkel on minu jaoks Widzewis tähtis teha kõik selleks, et meeskonnal läheks hästi ja me tõuseksime kõrgematesse liigadesse.

Milline on uue meeskonna formatsioon ja mänguplaan? Mis rollis sind seal nähakse?
Widzew mängis hooaja alguses 4-4-2 formatsioonis, aga hiljuti mindi üle 4-2-3-1 peale.
Mind nähakse ääreründajana, aga vajadusel ka rollis, mida mängisin Motherwellis ehk siis alumise ründajana suure tipuründaja Robaki all.

RTS Lodzi Widzew
Asutatud: 1910
Staadion: Widzewi staadion (18 008 istekohta)
2018/19 hooaeg: teise liiga (tugevuselt kolmas) 5. koht
Ajaloos:

 • 4-kordne Poola meister (1981, 1982, 1996, 1997)
 • 7-kordne Poola hõbe
 • 3-kordne Poola esiliiga meister (2006, 2009, 2010)
 • Poola karikavõitja (1985)
 • Meistrite liiga poolfinalist (1983)
 • 14 hooaega eurosarjas (vahemikus 1977 - 2000)

Kaua sa Widzewi juures olnud oled ja millised on esmamuljed?
Widzewisse jõudsin reede hommikul kell kaheksa ja siis läbisin 12-tunnise meditsiinilise ülevaatuse. Laupäeval mängisin sõprusmängus 45 minutit ning juba pühapäeval lahkusime Türgi laagrisse, seega oli tihe periood.

Teadsin, et tegu on väga-väga suure klubiga ning kõik on tipptasemel, aga kohapeal olles olin ikkagi üllatunud, sest pärast Legiat polnud sellise suurusega klubis mänginud.

Ojamaal on uues klubis debüüt tehtud ning esimest korda on ta juba ka posti raksuma pannud. Foto: Lodzi Widzewi koduleht

Võta Legnica Miedzi periood kokku - mis läks hästi, mis halvasti? Nii individuaalselt kui ka meeskondlikult.
Statistikat vaadates olen väga rahul, sest mängisin Poola kõrgliigas 35 mängu, sain väga palju minuteid ning lõin kolm väravat ja andsin seitse väravasöötu. Lisaks mängisin täismängud Poola karikasarjas, kus eelmisel aastal jõudsime välja poolfinaali, aga kahjuks 90. minuti väravast Jagiellonia vastu kaotasime. Esiliigas mängisin sel hooajal kõik 20 mängu ning alguses lõin ka kolm väravat.

Mänguliselt tundsin, et oleksin saanud meeskonda rohkem aidata. Eriti kui oleksime mänginud lihtsamat jalgpalli, kus pika pallihoidmise asemel kasutatakse sirgjoonelisemaid üleminekuid kaitsest rünnakule ning kiireid äärevahetusi. Samas oleks naiivne eeldada, et treener peaks muutma mänguplaani selliseks, et välismaalasest ääreründaja saaks pidevalt oma parimaid omadusi näidata.

Meeskondlikult ei saa Miedzis rahule jääda ei eelmise ega praeguse hooajaga. Meie meeskond oli kõrgliigas piisavalt tugev, et tulla esikümnesse, aga langesime hoopis välja. Isiklikult arvan, et kasutasime liiga palju erinevaid taktikaid ja kuna meeskonnas oli niigi väga palju uusi mängijaid, siis ei tekkinudki meil vajalikku stabiilsust ja üksteise mõistmist.

Hooaja algus esiliigas oli hea, aga hetkel tabelit vaadates ei saa kindlasti rahul olla. Koosseisu vaadates peaks Miedz olema vähemalt esikolmikus ning väiksemaid meeskondi domineerima, kahjuks aga mängisime peaaegu kõigiga võrdselt.

Koosseisu tugevuse kohta toon näiteks selle, et eelmisel hooajal Austria kõrgliigas 29 mängu pidanud keskpoolik sai poole aasta jooksul mängida ainult 300 minutit ning lõppenud nädalavahetusel võeti klubisse kaitsja, kes eelmisel aastal mängis Ekstraklasas 25 mängu ja tuli Gliwice Piastiga Poola meistriks. Ja mu hea sõbra Arturi (Eesti koondise vasakkaitsja Artur Pikk - R. V.) varumees oli kolmel eelneval hooajal mänginud Ekstraklasas.

Loodan, et Miedz saab hooaja teises pooles mängu käima ning tõuseb tagasi kõrgliigasse.

Praeguse seisuga on tõenäoline, et suvel hakkad sa taas mängima esiliigas, aga aasta esimeses pooles veel mitte. Eesti koondise peatreener Karel Voolaid näiteks Lõuna-Korea esiliigast Henri Anieri koondisesse ei kutsunud, kuidas sa hindad Poola teise liiga taset ja kas sealt on reaalne kutset saada?
Olen alati arvanud, et klubide ja liigade taseme hindamine on väga raske ja peaaegu võimatu ülesanne.

Ojamaast jäi Legnicasse maha koondisekaaslane ja hea sõber Artur Pikk. Foto: Legnica Miedzi Twitter

Klubi tugevust hinnates saaks mõelda, et Widzew lülitas sellel aastal karikasarjas välja hetkel kõrgliigas neljandal kohal oleva Wroclawi Slaski ning järgmises voorus mängis mu endise koduklubi Legiaga, kes hetkel kõrgliigat juhib. Lõpuminutite väravast kaotati 2:3.

Samas teise liiga tugevust hinnates peab tõdema, et näiteks novembris võitis Widzew liigas ühe võõrsilmängu 6:0, seega ei tohiks see liiga olla nii ühtlane kui esiliiga.

 Widzewi eelarve saab olema kindlasti esiliiga suurim, mis omakorda tähendab, et hea komplekteerimise puhul peaks meeskond olema ka selles liigas üks suurfavoriit.

Henri ja Lõuna-Korea esiliiga taseme kohta ma nii täpselt ei tea öelda, sest vaatasin ainult mängu kokkuvõtteid ja selle järgi tundus tase hea. Seda teavad aga enamus jalgpallurid, et väga suurte palkade tõttu tahavad sinna kanti paljud tugevate profiilidega Euroopa mängijad. Välismängijate limiidi tõttu on see aga raske ja see ütleb Henri enda taseme kohta palju, et just tema osutus üheks valituks.

Kas panite lepingusse seoses esiliigasse tõusmise/mittetõusmisega ka teatud klauslid?
Klauslid on pandud seoses Ekstraklasasse tõusmisega.

Henrik Ojamaa
Sünniaeg: 20.05.1991 (Tallinn)
Vanus: 28
Klubi: Lodzi Widzew (Poola teine liiga)
Positsioon: Äär, alumine ründaja
Saavutused: Poola meister (2014 Varssavi Legiaga), Horvaatia esiliiga võit (2018 Goricaga)
Koondised: 43/1, U21 3/3, U19 12/1

Varasem klubikarjäär: Legnica Miedz (Poola), Gorica (Horvaatia esiliiga), Dundee (Šotimaa), Go Ahead Eagles (Holland), Innsbrucki Wacker (Austria esiliiga), Swindon Town (Inglismaa tugevuselt kolmas liiga), Sarpsborg (Norra), Motherwell (Šotimaa), Varssavi Legia (Poola), RoPS (Soome), Sittardi Fortuna (Hollandi esiliiga), Aacheni Alemannia (Saksamaa esiliiga), Staffordi Rangers (Inglismaa tugevuselt kuues liiga), Derby County (Inglismaa noored), Flora II (EL), Flora järelkasvuvõistkonnad

Kuula ka värsket osa taskuhäälingust "Pikk ette (ja ise järele)", milles Ojamaa üleminekut puudutav osa algab 14:05.

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

sanderk   •  
(37.157.108.***)
Keskmise kodumängude külastatavuse järgi on Ojamaa nyyd Klavanist ja Tunjovist ees.
Fussball   •  
(37.157.109.***)
Lahe

Sisene
Järgmisel hooajal on kõikidel Premium liiga mängudel VAR!
FLORA MÄNGIJAD
MASIN VÕI INIMENE?
Udune Albion | Armastada või vihata? Haaland on üksinda nagu Usain Bolt ja Kevin Durant kokku
LEVADIA JA KALJU
Vägev! Raadik ja Aarna tulid kolmandat aastat järjest Soome karikavõitjaks
PREMIUM LIIGA
VIDEOKOHTUNIK
Videokohtunik | Käsi ja suluseis jätsid Flora kohale küsimärgid, Tammeka treener väärinuks punast
RISTNURK
SOCCERNET TV
REKLAAM
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
30
27
3
0
81:16
84
2.
Tallinna FCI Levadia
30
22
5
3
66:17
71
3.
Paide Linnameeskond
30
17
6
7
76:29
57
4.
Nõmme Kalju FC
30
16
7
7
54:26
55
5.
FC Kuressaare
30
12
8
10
39:40
44
6.
JK Narva Trans
30
9
5
16
38:52
32
7.
Tartu JK Tammeka
30
7
7
16
30:54
28
8.
JK Tallinna Kalev
30
8
3
19
36:84
27
9.
Tallinna JK Legion
30
4
6
20
27:74
14
10.
Pärnu JK Vaprus
30
2
2
26
27:82
8
SILM PEALE!

Vaata siit "Silm peale!" värsket lugu!

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

 • E 19.00 Viimsi - Nõmme United (Esiliiga)
 • N 19.00 Eesti - Leedu (naiste Balti turniir)
 • R 18.00 Eesti - Taani (NU17 EM-valikturniir)
 • L 14.30 Legion - Levadia (Premium liiga)
 • L 16.30 Kalev - Trans (Premium liiga)
 • L 19.30 Tammeka - Kalju (Premium liiga)
 • P 14.30 Kuressaare - Paide (Premium liiga)
 • KÕIK näidatud mängud ja kava on siin!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
84
Tallinna FCI Levadia
71
Paide Linnameeskond
57
Nõmme Kalju FC
55
FC Kuressaare
44
JK Narva Trans
32
Tartu JK Tammeka
28
JK Tallinna Kalev
27
Tallinna JK Legion
14
Pärnu JK Vaprus
8