Eesti tippkohtunik eksis KTM-reegli kontrollimisega, Maardu pääseb tehnilisest kaotusest (3)

Juri Frischer tänases Maardu - Tammeka mängus. Foto: Brit Maria Tael

Täiskuu nädalavahetus sai Premium liiga 28. voorus ootamatu lõpu, kui Maardu Linnameeskond rivistas Tartu Tammeka vastu algkoosseisus üles kahe klubis treenitud mängija (KTM) asemel ühe. Maardu kaotas mängu 0:1 ja selline seis jääb ka jõusse, sest matši teenindanud Juri Frischer lasi läbi vea.

Premium liiga juhend sätestab, et klubid peavad mängu alustama kahe KTM-iga ning matši vältel peab kogu aeg väljakul olema vähemalt üks KTM. Kui seda ühte ei saa mängu jooksul asendada teise KTM-iga, peab võistkond mängu jätkama vähemuses.

Täna ilma oma puhkusel viibiva peatreeneri Andrei Borissovita Tammekat võõrustanud Maardu saatis abitreener Mark Kolgi juhendamisel algkoosseisus väljakule ainult ühe KTM-i, võistkonna kapteni Ilja Zelentsovi, kuigi vahetusmängijate hulgas oli veel viis KTM-i.

Tartlaste domineerimisel kulgenud kohtumise ainus värav sündis 58. minutil, kui Tristan Koskor sai kaitsjate taha söödu Andre Pajult, saates seejärel palli võrku. Kolm minutit hiljem tegi Maardu vangerduse ja tõi vahetusest sisse oma teise KTM-i Klimenti Boldõrevi. 82. minutil sai oma Premium liiga debüüdi 17-aastane Martin Jaagumets, samuti KTM. Seejuures oli Jaagumetsal mängu viimasel sekundil võimalus seis ka viigistada, kui Mihhail Slaštšjovi jalast põrkas pall talle ette, ent löök kolme meetri kaugusel väravast oli ebatäpne.

REKLAAM

Maardus peeti mäng tugevas vihmasajus ja karmi tuule käes. Tartu Tammeka fännid jõudsid staadionile veidi pärast teise poolaja algust. Mõni hetk pärast seda lõi Tristan Koskor Tammeka võiduvärava ning samal momendil tuli pilve tagant välja ka päike. Foto: Brit Maria Tael

Kolme KTM-iga lõpetanud Maardu sai 0:1 kaotuse, mis jätab nad tabelis viimasele kohale. Kuressaarele ja Kalevile kaotavad nad ühe punktiga. Hooaja lõpus on võrdsete punktide korral esimeseks määrajaks tehniliste kaotuste arv. Kuigi Maardu eksis Premium liiga juhendi vastu, pääsevad nad tehnilisest kaotusest.

Frischer oleks pidanud märkama puuduvat KTM-i

Soccernet.ee pöördus olukorras selguse saamiseks Eesti Jalgpalli Liidu infojuhi Mihkel Uibolehe poole, kes selgitas, et peakohtunik poleks tohtinud lubada Maardul ühe KTM-iga alustada. "Juhendi järgi peab võistlusi alustama vähemalt kahe KTM staatusega mängijaga. Selle kontrollimine on seatud kohtuniku ülesandeks," ütles Uiboleht Soccernet.ee-le. "Kohtunik [Juri Frischer] eksis selles mängus ja lasi läbi vea - ei märganud seda, et Maardu on alustanud ühe KTM-iga. Mängu tulemus selles olukorras jääb jõusse."

Ta jätkas: "Saame karistada klubi, sest nad rikkusid juhendi põhimõtteid, näiteks rahatrahviga. Ja loomulikult kohtunike komisjon peab võtma seisukoha või sanktsioonid kohtuniku osas, kes selle rikkumise tegi.

Meie omakorda viime selle juhtumi põhjal järgmisel kevadel dialoogkohtumistel klubidega arutluse alla selle, et kui meil selline juhtum aset leidis või leiab tulevikus, siis kas oleks õiglane määrata klubile ka tehniline kaotus või ei oleks? Mida teha sellises olukorras, kui esmalt eksib muidugi klubi ja teisena kohtunik, kes on seda kohustatud kontrollima?

Kuna meil praeguseni on nii klubidele kui ka maja sees kommunikeeritud, et kohtunik on see instants, kes kontrollib seda, siis ei ole loogiline ja seda pole ka juhendis sätestatud, et selle rikkumise korral tuleks klubile ka tehniline kaotus. Praegu on seisukoht selline, et kõigepealt eksis klubi, aga kohtunik oleks pidanud seda kontrollima ja mitte laskma viga sisse."

Maardu abitreener Mark Kolk asendas täna taas puhkusel viibivat peatreenerit Andrei Borissovit. Kolk saatis algkoosseisus väljakule ainult ühe KTM-i, võistkonna kapteni Ilja Zelentsovi. Vahetusest tõi ta hiljem sisse veel kaks KTM-i. Foto: Brit Maria Tael

Seega pääseb Maardu tehnilisest kaotusest, kuna kontrollmehhanism peakohtuniku näol ei märganud eksimust. "Oleme ehitanud süsteemi üles selliselt, et klubil ei oleks teoorias võimalik seda reeglit rikkuda, sest kohtuniku väline kontroll peaks tagama selle täitmise," selgitas Uiboleht. "Näiteks keelu all olevat mängijat on võimalik sisse panna, sest see on klubi enda vastutada. Aga kohtuniku roll seal oligi mõeldud selleks, et seda reeglit ei oleks võimalik rikkuda ja ei tekiks sellist olukorda, nagu praegu on tekkinud. Kuna kontrollija ehk kohtunik eksis praegu, siis muidugi saame klubi sanktsioneerida, sest nad on eksinud, aga pigem on see rahatrahv, mitte tulemuse tühistamine."

Seega kui tavapäraselt on võistkondade enda ülesanne järgida kõikide reeglite ja nõuete täitmist (ning nende mittetäitmisel saadakse tagantjärgi tehniline kaotus), siis KTM-reegli puhul on EJL-i poolt lisatud veel eraldi kohtunikupoolne kontroll, et vältida igasuguseid probleeme juba eos.

Maardu viga mittemärganud 35-aastane Juri Frischer on Eesti tippkohtunik. Tal on alates 2016. aastast FIFA kategooria ning näiteks tänavu suvel teenindas ta nii Meistrite kui ka Euroopa liiga eelringide kohtumisi.

Täna aset leidnud olukord on omapärane, sest seni on KTM-iga üles kerkinud mured olnud seotud klubide KTM-ide nappusega. Täna oli Maardul aga protokollis kokku kuus KTM-i. Borissovit asendanud ja algkoosseisu valinud 25-aastane Kolk on Maardu esinduse juures töötanud lühikest aega. Eelnevalt on ta treeninud noortevõistkondi, kus ei ole KTM-reeglit vaja järgida.

***

KTM on mängija, kes olenemata vanusest, rahvusest ja kodakondsusest, alates hooaja algusest, mil ta sai 12-aastaseks kuni hooaja lõpuni, mil ta sai 23-aastaseks, on mänginud klubi eest või on olnud klubisse registreeritud vähemalt kolm hooaega. Kui mängija on laenul või kui ta antakse hooajaks üles teise klubi võistkonda, siis laenul olemise või teise klubi võistkonna eest mängimise aeg läheb "klubis treenitud mängija" aja arvestusse mõlemale klubile. Samuti loetakse KTM-iks mängijat, kes on mistahes vanuses olnud klubisse registreeritud ja klubi võistkonda üles antud vähemalt seitse hooaega, mis ei pea olema järjestikused. Lisaks eelnevale on igal Premium, Esi- ja Esiliigas B osaleval klubil võimalus nimetada "klubis treenitud mängijaks" kunstlikult kuni kaks mängijat juhendis kirjeldatud tingimustel.

Protokoll:

15. septembril kell 15 Maardu kunstmuruväljakul

Maardu Linnameeskond - Tartu JK Tammeka 0:1 (0:0)
58. Tristan Koskor

Väravasöödud: 58. Andre Paju
Hoiatused: 50. Jaroslav Dmitrijev, 75. Ilja Zelentsov - 41. Sander Kapper, 47. Tauno Tekko, 88. Patrick Genro Veelma
Mänguolud: +12, pilves tuuline vihmane ilm; kunstmuru heas seisukorras
Pealtvaatajaid: 90
Peakohtunik: Juri Frischer
Abikohtunikud: Veiko Mõtsnik, Sander Saga
Neljas kohtunik: Kristo Külljastinen

Maardu: Ilja Kassjantšuk, Anton Aristov, Deniss Kovtun (82. Martin Jaagumets), Alger Džumadil, Ilja Zelentsov, Erik Grigorjev, Domantas Antanavicius, Sho Hayasaka, Kotaro Amemiya, Jaroslav Dmitrijev (61. Klimenti Boldõrev), Vitali Gussev.
Varus: Artjom Jakovlev, Vladislav Tšurilkin, Klimenti Boldõrev, Martin Jaagumets, Aleks Polkopa, Rain Aasmäe, Maksim Krivošein.

Tammeka: Karl Johan Pechter, Mihhail Slaštšjov, Akim Sairinen, Frankline Okoye, Kevin Aloe, Reio Laabus, Tauno Tekko (64. Artur Uljanov), Sander Kapper (51. Andre Paju), Mihkel Järviste, Patrick Genro Veelma (89. Sten Reinkort), Tristan Koskor.
Varus: Carl Kaiser Kiidjärv, Daaniel Maanas, Dominic Laaneots, Andre Paju, Artur Uljanov, Sten Reinkort.

Tabeliseis:

Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
27
21
3
3
74:17
66
2.
28
20
4
4
86:23
64
3.
28
18
5
5
62:21
59
4.
26
14
10
2
50:26
52
5.
28
10
6
12
40:44
36
6.
28
8
9
11
44:42
33
7.
27
5
7
15
29:51
22
8.
27
4
5
18
18:70
17
9.
28
4
5
19
17:67
17
10.
27
4
4
19
21:80
16

SEOTUD PILDIGALERII
Fotograaf: BRIT MARIA TAEL
SEOTUD LOOD
SEOTUD MÄNGUD
Kommentaarid

parool_on_123456   •  
(85.29.212.***)
Päris huvitav lugemine. Lugemise teeb huvitavaks eelkõige see, et ELJ teeb ohvriks kohtuniku ja üritab enda "joped" (loe: mänguinspektor) puhtaks pesta. Juhendit lugedes ei ole ühtegi sõna kohtuniku vastutuse osas, mis on seotud KTM, reegliga. Ainus info on juhendi punktis 55.2, mis ütleb, et protokollid tuleb anda kohtunikule 60 minutit enne mängu algust. Kusjuures protokollid peab kinnitama võistkonna esindaja.
Huvitavamaks läheb punktis 67.1, mis ütleb üheselt, et Mänguinspektor on isik, kelle ülesanne on jälgida mängukorrladuse vastavust EJL nõuetele!

67.1 Mänguinspektor on EJL-i poolt määratud ametnik, kelle ülesanne on jälgida
mängukorralduse vastavust EJL-i nõuetele, sh et turvalisuse ja ohutuse nõuded
staadionil ja selle vahetus läheduses oleks täidetud enne mängu, mängu ajal ja peale
mängu. Mänguinspektor peab mängupaika saabuma vähemalt 90 minutit enne
mängu algust. Peale igat mängu täidab mänguinspektor ettekande.

Seega kokkuvõtteks saab öelda, et kohtunikul on kindlasti võimalus sõna sekka öelda ja juhtida tähelepanu, aga vastutav on juhendi järgi siiski 1) Võistkond ja 2) Mänguinspektor.
parool_on_123456   •  
(77.233.95.***)
Käsi peseb kätt. Ringkaitse EJL-is töötab laitmatult
Mänginspektor oli ju Uibolehe parem käsi Siim Juks.
sanderk   •  
(84.50.190.***)
Siit lugedes tundub, et 67.1 punktis pole protokolli kohta midagi öeldud.
Nüüd läheb vaja veel Otti, kes ütleb, et juhend ongi meeldivalt ebaselge. Ja lisaks sellele jalgpalli juhitakse tagumikutundega ning ongi hea, kui jalgpalliga tegelevad inimesed on üksteisele teeneid võlgu.

Sisene
KATALOONIA KIRED
Prillidega äbarik poiss, kelle ego oleks Barcelona peaaegu hävitanud
ESILIIGA
Kui juhtuvad need 3 asja, ongi Flora juba kolmapäeval Eesti meister 2020
MÄNGUD EESTI VÄLJAKUTEL
Luup peale | Floral Paide vastu 3-st 3 ja tippude vastu 7-st 7 võitu. See on klassivahe!
TASKUHÄÄLINGU UUS OSA
Pikk ette (ja ise järele) | Koolirahast hoolimata konkurendid kotti - Paide uus tase
SOCCERNET TV
RISTNURK
REKLAAM
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
24
22
1
1
63:16
67
2.
Paide Linnameeskond
25
18
0
7
60:26
54
3.
Nõmme Kalju FC
25
14
5
6
47:18
47
4.
Tallinna FCI Levadia
24
14
5
5
57:30
47
5.
Tartu JK Tammeka
25
8
7
10
28:37
31
6.
Viljandi JK Tulevik
25
9
2
14
27:42
29
7.
Tallinna JK Legion
25
6
6
13
20:40
24
8.
JK Narva Trans
25
5
6
14
23:37
21
9.
FC Kuressaare
25
4
7
14
23:52
19
10.
JK Tallinna Kalev
25
3
3
19
13:63
12
SILM PEALE!

Vaata siit "Silm peale!" värsket lugu!

https://www.zone.ee/
TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
67
Paide Linnameeskond
54
Nõmme Kalju FC
47
Tallinna FCI Levadia
47
Tartu JK Tammeka
31
Viljandi JK Tulevik
29
Tallinna JK Legion
24
JK Narva Trans
21
FC Kuressaare
19
JK Tallinna Kalev
12
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

PREMIUM LIIGA ÜLEMINEKUD

Vaata, millised muutused on toimunud Eesti meistriliiga klubides!

MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK